Mežaparks

Zaļākā un prestižākā Rīgas apkaime, pār kuru laikam nav varas

Mežaparks, kur nāsis patīkami kutina skuju smarža un gaiss smaržo citādi, nekā citur pilsētā, jau kopš tā pirmsākumiem ir bijis īpašs rajons Rīgas apkaimju kartē. Šī 11,82 kvadrātkilometros plašā apkaime ir ierindojama starp lielākajiem Rīgas pilsētas rajoniem un tai Latvijas Trešās atmodas, Dziesmu un deju svētku, kā arī vēl citu nozīmīgu iemeslu dēļ ir īpaša nozīme ne tikai rīdzinieku, bet arī visas Latvijas iedzīvotāju sirdīs. Tā ir vieta Ķīšezera krastā, pār kuru, šķiet, laikam nav varas.

Savdabīgais 20.gadsimta eksperiments

Sākotnēji tagadējā Mežaparka apkārtne, pateicoties baltvācu sporta biedrībai "Keisarwald", bija zināma kā Ķeizarmežs. Vēl agrāk – kā Ķēniņu mežs. Šis nosaukums savukārt tiek saistīts ar Zviedrijas karali Gustavu II Ādolfu, kurš 1621.gadā parka teritorijā izvietoja savas armijas nometni, lai ielenktu Rīgu. Tomēr paša Mežaparka unikālie vaibsti Rīgas pilsētas sejā sāka iezīmēties vien 19. un 20. gadsimta mijā, apkaimei kļūstot par pirmo arhitektūras projektu cara laika Krievijā, kur īstenota tolaik Eiropā populārā dārzu pilsētas ideja. Tolaik Rīgas Dome nolēma izdalīt palielu zemes gabalu pie Ķīšezera, kur vienu tā daļu tika plānots veidot kā atpūtas vietu rīdziniekiem, bet otru - nomāt villu un vasarnīcu būvniecībai. To varētu dēvēt par savdabīgu 20.gadsimta sākuma eksperimentu – mēģinājumu pilsētai paredzētajā teritorijā veidot ar dabu un indivīda interesēm saskaņotu humānu mājokli.

Oficiāli Mežaparka apkaimes vēsture sākas 1901.gadā, kad Rīgas Dome pieņēma galīgo lēmumu par villu apbūves sākumu. Jau tā pirmsākumos apkārtnes labiekārtošanas un īpašumu būvniecības noteikumi bija strikti – namus vajadzēja uzcelt noteiktā laikā, tāpat prasībās bija definēti attālumi starp mājām, gruntsgabalu izvietojums, ēku augstums un izskats (ārēji tām bija jāatgādina vasarnīcas), proporcija attiecībā pret zemes gabalu un vēl daudzi citi specifiski lielumi, lai jaunajā pilsētas teritorijā veidotos vienots, ieturēts ansamblis. Paralēli notika arī paša rajona labiekārtošana – tika iezīmēta Ziemeļeiropā pirmā Zooloģiskā dārza teritorija, ieliktas sliedes tramvajam, uzbūvēta Rīgā pirmā šoseja (tagadējais Kokneses prospekts), kā arī izveidoti celiņi pastaigām un izjādēm, kas, starp citu, ir saglabājušies un tiek izmantoti vēl šobaltdien.

Mežaparku skāris it viss, kas ierakstīts Latvijas vēsturē. Tam pāri gājuši abi pasaules kari, izsūtīšanas, emigrācijas, tomēr par spīti visiem laika vējiem Mežaparks ir saglabājis savu identitāti un joprojām sastāv no nelielām mājām – privātiem īpašumiem un ēkām ar dažiem dzīvokļiem tajās. Turklāt, to tikpat kā nenomāc PSRS smagais arhitektūras mantojums, ar ko lepoties var vien retais Rīgas nostūris. Mūsdienās tas kļuvis par valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekli ar starp priedēm saceltām, piemīlīgām savrupmājām.

Par stabilu, tradicionālu Dziesmu svētku, kā arī dažādu citu pasākumu norises mājvietu. Galu galā - par ikvienam brīvi pieejamu, miera un zaļas vides ieskautu apkaimi, kur brīvajos brīžos pavadīt laiku gan ģimenēm, gan aktīvās atpūtas cienītājiem.

Pozitīvais, kas patīk apkaimes iedzīvotājiem
78% Atpūtas iespējas
37% Centra tuvums
35% Miers un klusums
 

Paslēpt

 • 1182.1 ha Platība
 • 4827 Iedzīvotāju skaits
 • 1526 Nodarbinātie
 • 3 Pirmsskolas izglītības iestādes
 • 1 Ārstniecības iestādes
 • 5 Sporta būves
 • 6 Reliģiskās iestādes
 
55 000 - 126 000 €

31 - 72 m², 1 - 3 istabas

 • Pārdomāti un funkcionāli dzīvokļu plānojumi.
 • Pilna apdare, mūsdienīga arhitektūra un dizaina risinājumi.
 • Pazemes un virszemes autostāvvietas.
 • Droša vide bērniem.
 • 15 min līdz pilsētas centram un 3 min līdz Mežaparkam.
Aizvērt
Lasīt vairāk
Aizvērt

Liene Nikolajeva

liene@ezerparkanami.lv

tel: +371 2542 7616

Sūtīt ziņojumu

Žanete Balode

zanete@ezerparkanami.lv

tel: +371 2867 2407

Sūtīt ziņojumu
 
Dzīvo blakus Mežaparkam un Ķīšezeram

Ziņas

Citas apkaimes

Attīstītāji un projektu pārdevēji

Izmantotie resursi

www.saliena.eu, lv.wikipedia.org, www.apkaimes.lv, www.citariga.lv, www.jaunateika.lv, www.irpirkums.lv, www.riga.lv, www.marupe.lv, www.bisumuiza.lv, www.kekava.lv, www.balozipilseta.lv, www.la.lv/apskaties-kadu-parbuvi-plano-balozu-vidusskola-kekavas-novada, www.kekavasnovads.lv, www.liveriga.com/lv/9173-jurmala, www.visitjurmala.lv, www.jurmala.lv, www.jpd.gov.lv, www.rigassalas.lv, www.rdpad.lv, www.rtu.lv; “Rīgas arhitektūra: stili, ēkas, interjeri XXI gadsimtā”, izdevniecība “Jumava”, 2000.gads, autori: Anita Antenišķe, Vita Banga, Jānis Krastiņš u.c.; Rīgas arhitektūra”, Jānis Lejnieks, izdevniecība “Avots”, 1989.gads; www.stopini.lv; www.bonava.lv; “Rīga, pilsēta un arhitektūra 2006.-2009”, “Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments”, 2009.gads; Rcb.lv; “Rīgas Latgales priekšpilsēta pirms 100 gadiem”, Andris Caune, Rīga, 2013.gads; “Rīgas arhitektūra”, Jānis Lejnieks, Rīga “Avots” 1989.gads; Raidījums “Adreses” ar Māru Upmani – Holšteinu – meiteni no Maskačkas, Latvijas Televīzija, 2017.gada 6.raidījums; www.lsm.lv publikācija “Maskvas forštate atdzimst! Lēni gan”; www.jauns.lv publikācija “Maskavas forštate: Vai tiešām tik bīstams rajons?”; “Rīgas arhitektūra”, Jānis Lejnieks, Rīga “Avots” 1989.gads.; www.merks.lv; “Rīgas arhitektūra. Stils, ēkas, interjeri XXI gadsimtā”, apgāds “Jumava” Autori: Anita Antenišķe, Vita Banga, Jānis Krastiņš u.c. 2000.gads.; Žurnāla “Rīgas laiks” publikācijas elekotroniskā versija, 2000.gads

Karte

Meklē izcilu īpašumu?

Lūdzu aizpildiet obligāto lauku!

Pieprasījums ir nosūtīts

Mēs esam nosūtījuši Tavu pieprasījumu jaunā projekta pārdošanas komandai.

Karte

Karte