Jaunie projekti par padomju laika dzīvokļu cenām

Latvijas nekustamā īpašuma tirgū parādījies līdz šim reti redzēts piedāvājums - dzīvokļi jaunajos projektos, kas maksā, sākot no 33 tūkstošiem eiro - aptuveni tikpat, cik 80. gados būvētajās paneļmājās nopērkamie. Kā tas iespējams un vai šāds pirkums nebūs «kaķis maisā», stāsta Mīlgrāvī uzbūvētā projekta «Liepziedi» attīstītāja «Estera Development» īpašnieki  no Igaunijas - Aadu Oja (Aadu Oja) un Ulo Adamsons (Ülo Adamson). 

Kā pievērsāties nekustamo īpašumu biznesam un cik sen tajā darbojaties?

A.O.: Ar Ulo iepazināmies apmēram pirms 20 gadiem - abi strādājām Igaunijas investīciju kompānijā "Trigon Capital". Savukārt 1999. gadā es kļuvu par Uzraudzības padomes locekli citā, būvniecības kompānijā, kas ļoti aktīvi darbojās dzīvojamo ēku attīstīšanas tirgū. Laika periodā starp 2004. un 2008. gadu šī kompānija bija nostiprinājusies kā lielākais dzīvojamo platību attīstītājs Igaunijā. Vēl strādājot tajā, es uzsāku savu pirmo attīstības projektu Igaunijā, tāpēc varu teikt, ka nekustamo īpašumu biznesā zināmā mērā darbojos jau kopš 1999. gada – esmu piedalījies plānošanā, projektēšanā, finansēšanā un attīstīšanā.

U.A.: Man ir mazāka pieredze šajā biznesā - ar nekustamajiem īpašumiem tieši esmu saistīts pēdējos 10 gadus. Kā "Trigon Capital" pārstāvis darbojos īpašuma attīstīšanas projektos Igaunijā, Krievijā, Ukrainā un Horvātijā. Darba tiesiskās attiecības ar "Trigon Capital" izbeidzu 2015. gada beigās un no 2016. gada sākuma kopā ar Ādu attīstām savus projektus. Kopš tā laika kopīgi esam īstenojuši lielu projektu Igaunijā – Tallinā  esam izveidojuši mazumtirdzniecības un biroju centru "Arsenals", kā pirmā kārta tika atklāta pirms gada. Šī projekta ietvaros jau ir izveidoti 8 tūkst. m2 tirdzniecības platību, kam šobrīd tiek pievienoti 3.5 tūkst. m2 biroju platības. Līdz ar to kopumā šī centra platība sasniedz 11.5 tūkst. m2, bet otrās kārtas ietvaros tai tiks pievienoti vēl virs 20 tūkstošiem m2, kopumā radot aptuveni 35 tūkstošus m2 tirgotājiem un birojiem izmantojamas platības. Plānojam šo projektu pabeigt piecu gadu laikā.

Kāpēc tika pieņemts lēmums paralēli mazumtirdzniecības un biroju centra attīstīšanai Tallinā ienākt Latvijā, nevis turpināt biznesa paplašināšanu Igaunijā?

A.O.: Igaunijā nekustamā īpašuma tirgus attīstība ir soli priekšā Latvijai. To lielā mērā ietekmēja ekonomiskā krīze, no kuras Latvija cieta vairāk. Tās laikā bija ļoti apgrūtināta finansējuma saņemšana no bankām, savukārt cilvēkiem pašiem savas naudas nekustamā īpašuma iegādei, kur nu vēl jaunajos projektos, nebija. Uzskatu, ka patiesībā Latvija no krīzes "izķepurojās" vien 2015. gada beigās. Līdz tam bija brīdis, kad bankas iedzīvotājiem ņēma nost "treknajos" gados iegādāto īpašumus, un laiks, kad darījumi tirgū, sevišķi Rīgas centrā un Jūrmalā, notika gandrīz tikai par Krievijas iedzīvotāju naudu. Tagad nekustamā īpašuma tirgus Latvijā ir atguvies un atkal kļuvis pieejams vietējiem iedzīvotājiem, tāpēc tieši uz viņiem skatāmies kā uz potenciālajiem savu dzīvokļu pircējiem.

Vai tiešām mērķtiecīgi fokusējaties uz Latvijas iedzīvotājiem un jums nav vienalga, kas nopērk jūsu dzīvokļus?

U.A.: Nē, esam sev skaidri definējuši, ka radām dzīvokļus vietējiem cilvēkiem - tādus, kas ir ērti, mūsdienīgi un par pieejamu cenu. Lepojamies ar to, ka mūsu projektos ir pārdomāts katrs kvadrātcentimetrs - apskatot dzīvokļa plānojumu, tiek piedāvāts arī mūsu skatījums uz tā potenciālo iekārtojumu. Tāpēc esam piesaistījuši virkni dažādu speciālistu - sākot ar arhitektiem līdz dizaina speciālistiem, kas strādā roku rokā, lai radītu klientu vajadzībām maksimāli pielāgotas telpas. Risinājumi tiek izmantoti, pieņemot, ka dzīvoklim tiks izvēlētas standarta mēbeles un aprīkojums - klasiska izmēra veļas mašīna, trauku mašīna, ledusskapis. Tiesa, nopirkt  pilnībā aprīkotu dzīvokli gan nepiedāvājam, jo katram tā īpašniekam tomēr var būt savs skatījums uz izmantotajiem priekšmetiem, krāsām un kombinācijām, turklāt apzināmies, ka, ja sāksim pārdot jau iekārtotus dzīvokļus, mūsu cena vairs nebūs tik konkurētspējīga.

Pagaidām Latvijā strādājat pie viena projekta - daudzdzīvokļu ēku kompleksa "Liepziedi". Kā ir plānota šī projekta attīstība?

A.O.: Šobrīd noslēguma fāzē iegājusi šī projekta pirmā kārta - daudzdzīvokļu māja, kurā ir izbūvēti 160 dzīvokļi ar kopējo platību 6.7 tūkstošiem m2. Taču tai līdzās tiks būvēta vēl viena, kas izskatīsies kā šīs mājas spoguļattēls. Arī tajā būs 160 dzīvokļi ar apmēram tādu pašu platību kā šajā, tātad kopumā projektā "Liepziedi" trīs, četru gadu laikā būs izveidoti 320 dzīvokļi.

Kas raksturo projektā "Liepziedi" nopērkamos dzīvokļus - kādi tie ir?

U.A.: Paši galvenie raksturlielumi - augsta kvalitāte, pārdomāta funkcionalitāte un saprātīga cena. Cena mums ir ļoti svarīga, jo fokusējamies uz vietējiem iedzīvotājiem - jaunām ģimenēm, tāpat arī senioriem, kam nereti bērni nopērk dzīvokli. Tie ir saprātīgi cilvēki, kas skaita savu naudu un zina, ko par to var dabūt. Saprotam, ka mūsu dārgākajiem dzīvokļiem ir jāmaksā līdz 100 tūkst. eiro, jo citādi klienti tos nevarēs atļauties. Vienlaikus ļoti raugāmies, lai augstu noturētu arī kvalitātes latiņu, jo visiem ir skaidrs, ka bieži vien pirkt lēti nozīmē pēc tam maksāt dārgi. Līdz ar to raugāmies, lai mūsu mājas būtu maksimāli funkcionālas un energoefektīvas, jo tas nodrošinās zemus komunālos maksājumus ekspluatācijas laikā. Rūpīgi meklējam risinājumus, lai katra jaunā mājokļa iekšējā apdare spētu pozitīvi pārsteigt  - visos projekta "Liepziedi" pirmā nama dzīvokļos nodrošinām dabīgo ozolkoka parketu, augstas kvalitātes santehniku un elektriskās iekārtas.

Kuri dzīvokļi "Liepziedos" tiek vislabāk pirkti?

A.O.: Vienistabas un trīsistabu. Uzskatām, ka tieši šajā segmentā spējam piedāvāt labāko cenas un kvalitātes apvienojumu Rīgā. Šajā projektā būs arī četristabu dzīvokļi - domāju, ka arī tie klientiem šķitīs gana pievilcīgi.

Vientuļiem cilvēkiem vispiemērotākie ir vienistabas dzīvokļi, jo tie ir kompakti, tomēr gana pārdomāti, lai tajos ietilptu viss sadzīvei nepieciešamais, bet jaunām ģimenēm ar vienu vai diviem bērniem, mūsuprāt, visoptimālākie ir trīsistabu dzīvokļi. Lielākā daļa mūsu pircēju arī ir jaunas ģimenes, kam šī ir pirmā dzīvokļa iegāde.

Ļoti piedomājam pie tā, lai cilvēkiem šeit radītu īstu māju sajūtu un piedāvātu nelielas "ekstras" - automašīnas stāvvietu ēkas pagrabstāvā, velo novietni un arī fiziski netveramus risinājumus, kas rada īpašu atmosfēru. 

Drīzumā plānots vēl viens daudzdzīvokļu projekts - "Tuvidi" Pārdaugavā. Kad tas tiks atklāts un ar ko atšķirsies no projekta "Liepziedi"?

U.A.: Projektā būs 90 dzīvokļi ar kopējo iekštelpu platību 5.5 tūkstošiem m2. Projektā "Tuvidi" būs arī plašas terases. Koncepta ziņā "Liepziedi" un "Tuvidi" būs līdzīgi, taču, ja "Liepziedos" aptuveni vienādā proporcijā ir gan vienas, gan divu un trīs istabu dzīvokļi, tad "Tuvidos" 80 % no visiem būs trīsistabu dzīvokļi. Arī tie maksās zem 100 tūkstošiem eiro, un būs būvēti vietējo iedzīvotāju vajadzībām. "Tuvidi" atradīsies Rīgas otrā galā - Baložos, 400 metrus no Rīgas pilsētas robežas. Laiks, lai nokļūtu no tā līdz Rīgas centram, būs gandrīz tāds pats, kā no "Liepziediem", varbūt pat nedaudz mazāks - ar automašīnu 15 minūtes. Plānojam šo projektu pabeigt nākamā gada vidū.

Vai tuvākajā nākotnē Latvijā plānojat vēl kādu projektu?

A.O.: Plāni ir, turklāt diezgan vērienīgi, taču pagaidām primāri orientējamies uz esošo projektu veiksmīgu realizāciju. Vēlamies, lai pēc trīs gadu darbības Latvijā mēs šeit būtu uzbūvējuši 250 dzīvokļus. Pēc tam ir iecere tempus palielināt, joprojām fokusējoties uz šo pašu tirgus segmentu - daudzdzīvokļu namiem. Plānojam tuvāko piecu, desmit gadu perspektīvā tirgum piedāvāt virs 100 dzīvokļiem gadā.

Tirgū joprojām pietiek vietas jaunu projektu attīstīšanai?

A.O.: Krīzes laikā daudzi Rīgas iedzīvotāji aizbrauca no galvaspilsētas, taču tagad krīze ir beigusies un viņu ekspektācijas par dzīves kvalitāti atkal uzlabojas, lai arī ekonomiskās paļāvības līmenis joprojām ir zems. Trīs, četru gadus atpakaļ situācija bija  krietni sliktāka, tomēr man vēl aizvien šķiet, ka Rīgas iedzīvotāji ir pārāk skeptiski attiecībā uz savu nākotni. Joprojām vērojamas "paģiras" pēc finanšu krīzes. Tomēr mēs ticam, ka šai pilsētai ir milzīgs attīstības potenciāls. 

Tallinā vērojama liela iedzīvotāju migrācija no laukiem, taču trūkst darbavietu, līdz ar to ceļas neapmierinātība.

Oktobra sākumā laikrakstā "The New York Times" lasīju kādas universitātes profesora rakstu par to, kā dažādas lielpilsētas Amerikā ir atguvušās pēc finanšu krīzes. Un secinājums bija tāds, ka lielās pilsētas to izdara krietni ātrāk un efektīvāk. Ātrāk tiek radītas darbavietas, straujāk ceļas atalgojums, kā arī ir vērojami citi pozitīvi rādītāji. Es domāju, ka tas pats ir attiecināms arī uz Baltijas valstīm. Tā kā Rīga ir lielākā pilsēta Baltijā, es ticu, ka tai ir spoža nākotne un te vēl ir daudz, kur attīstīties dažādiem biznesiem, tostarp nekustamo īpašumu. 

Vēl, strādājot ar investīciju fondiem, sekojot kapitāla plūsmai un analizējot ekonomiskās aprites ciklus, bija skaidrs, ka Rīgu ekonomiskā krīze sitīs spēcīgāk, nekā Tallinu un Viļņu. Taču tas arī pavēra jaunas iespējas attiecībā uz nekustamā īpašuma tirgu un cenu līmeni tajā, tāpēc tieši tajā laikā sapirkām zemi projektu attīstīšanai.

Vai jums kā Igaunijas pilsoņiem nekremt tas, ka Rīgu redzat kā perspektīvāko no visām Baltijas valstu galvaspilsētām?

A.O.: Nenoliedzam, ka arī Tallinai ir potenciāls un nebūt nesakām, ka nākotnē neizvērsīsim savu biznesu tur, taču pagaidām mums kā mazai komandai pietiek, ko darīt Rīgā. Jo ir neapstrīdams fakts, ka finanšu līdzekļi koncentrējas lielpilsētās - piemēram, Londona veido gandrīz trešo daļu valsts iekšzemes kopprodukta. Tā ir globāla tendence un Baltijas valstu gadījumā apliecina, ka Rīga nostiprinās kā visa šī reģiona centrs, kas radīs jaunas darbavietas un veicinās jaunus biznesus. 

U.A.: Gūt pārliecību par to, ka esam izdarījuši pareizu izvēli, palīdz arī kredītiestāžu veikti pētījumi - piemēram, "Swedbank" nesen nāca klajā ar atziņu, ka Rīgā attiecība starp vidējo algu un dzīvojamās platības cenu ir vislabākā no visām Baltijas galvaspilsētām. Tas apliecina, ka šis ir veselīgs tirgus un tajā ir redzama attīstības perspektīva.

Ja jau tirgus ir perspektīvs un augošs, tad kāpēc neizvēlaties izmēģināt roku kādā citā nekustamo īpašumu jomā?

U.A.: Tieši dzīvokļi ir niša, kur mēs skaidri saskatām izaugsmes iespējas, lai arī nevar teikt, ka te būtu maza konkurence. Uzskatām, ka ienākšana komerciālajos segmentos ir krietni sarežģītāka, tomēr arī nebūt ne neiespējama. 

Un tomēr - kā spējat nodrošināt jaunu projektu par tādu pašu cenu, kā padomju laikos būvētajās mājās? Celtniecības materiāli ir dārgi, un profesionāļu darbs arī maksā!

U.A.: Padomju gadu mājas, atšķirībā no mūsu projektiem, nav perfekti pārdomātas. Tajās ir daudz racionāli neizmantotas platības, bieži vien tās nav nosiltinātas, nav energoefektīvas. Tas viss rada papildu izmaksas. Mēs esam padomājuši par katru detaļu, tāpēc mazākā platībā spējam piedāvāt tādu pašu funkcionalitāti. Jo tikai, domājot par katru dzīvokļa centimetru - to, lai vannasistabā ietilpst veļas mašīna, izlietne un vēl duša, iespējams panākt labāko rezultātu. Katrā projektā ir jāpiesaista virkne dažādu jomu speciālistu, jo tas ir vienīgais veids, kā ir iespējams atrast īsto balansu starp visām vajadzībām.

Vai jūsu dzīvokļos ir kā īpaši domāts par resursu taupīšanu un vides saglabāšanu?

U.A.: Ļoti lielu nozīmi esam pievērsuši energoefektivitātei - "Liepziedi" atbilst augstākajiem energoefektivitātes standartiem, ko apliecina iegūtais B klases energosertifikāts. Energoefektivitāte ir tik būtiska, jo ievērojami ietekmē summu, ko dzīvokļu īpašniekiem būs jāmaksā "komunālo maksājumu" veidā - pateicoties izmantotajiem risinājumiem, "Liepziedos" par vienu kvadrātmetru būs jāmaksā aptuveni trīs, četras reizes mazāk, nekā padomju gados būvētajās mājās. Tomēr apzināmies, ka šajā ziņā nevaram iet pārāk tālu - protams, varam uzbūvēt māju, kurā elektrība nebūs jāpērk vispār - tas iespējams, piemēram, uzstādot saules baterijas, taču tad mūsu piedāvājums vairs nebūs konkurētspējīgs cenas ziņā. Tāpēc izmantojam labākos energoefektivitātes risinājumus, kas pieejami par cenu, ko mūsu klienti var atļauties.

Tāpat rūpīgi izvēlamies celtniecības materiālus - tiem ir jāatbilst Eiropas Savienībā pastāvošām ietekmes uz vidi un cilvēku veselību prasībām. Neko nepērkam tikai tāpēc, ka tas ir lētāks. 

Kā ir ar atkritumu šķirošanas iespējām - vai jūsu projektos arī tās tiks nodrošinātas?

U.A.: Mēs ļoti vēlētos, lai šādas iespējas būtu, tomēr tas ir atkarīgs no pircējiem - katra nama iedzīvotājiem, kas izteiks savu vēlmi - šķirot, vai nē. 

A.O.: Tā kā paši savus projektus neapsaimniekosim, esam tikušies ar vairākām namu apsaimniekošanas kompānijām, lai atrastu mūs apmierinošus piedāvājumus par labāko cenu. Viens no nosacījumiem ir arī videi draudzīgas atkritumu apsaimniekošanas iespējas, tomēr pieņemu, ka daudz ko ietekmēs cena.

Vai esat izvirzījuši kādu konkrētu mērķi, ko vēlaties sasniegt Latvijā? Kādas ir jūsu ambīcijas?

U.A.: Mēs noteikti vēlamies būt viena no pirmajām izvēlēm, par ko iedomājas privātie klienti, interesējoties par jauna dzīvokļa iegādi. Mūsu konkurenti Latvijā galvenokārt ir labi zināmas un lielas kompānijas, ko klienti pazīst jau gadiem. Lai arī, iespējams, to starpā esam mazākie, tomēr ticam, ka spēsim panākt uzticēšanos un ar savu fokusēto piedāvājumu konkrētām mērķgrupām nostiprināsim un audzēsim savas pozīcijas tirgū. Nedrīkstam atkāpties no principa par noteiktu cenu nodrošināt labāko iespējamo risinājumu un tad jau varēsim gaidīt augļus - kad teju ikviena jauna ģimene, apsverot dzīvokļa iegādi, vēlēsies noskaidrot, ko "Estera Development" var tai piedāvāt.

A.O.: Sākot strādāt šajā nozarē 1999. gadā, novēroju, ka daudzi arhitekti un būvnieki  ļoti fokusējās uz ēkas ārējo izskatu - šķita, ka ar uzzīmēto namu katrs sev vēlas uzcelt pieminekli. Mums ir pilnīgi citāda pieeja - vēlamies attīstīt produktus "no iekšpuses uz āru". Galvenokārt koncentrējamies uz klientu vajadzībām, aprīkojuma ērtumu un konkrētā brīža tendencēm. Ja dzīvoklī dzīvos ģimene ar maziem bērniem, mums ir svarīgi saprast, kur vislabāk likt elektrības slēdzi, būtiski noskaidrot, kur tā ēdīs - mājās, vai ārpus tās, kā atpūtīsies, cik laika pavadīs kopā - tas viss nosaka plānojumu un konkrētajai vajadzībai optimālo telpas īpatsvaru. 

Šobrīd ir vērojama tendence dažādu paaudžu cilvēkiem dzīvot atsevišķi - pieaugušie bērni vienā, bet viņu vecāki citā dzīvoklī vai mājā. Mums tas ir jārespektē un jāveido dažādi - atšķirīgām gaumēm un vajadzībām atbilstoši piedāvājumi. Tāpēc ļoti novērtējam to, ka mums Latvijā ir lieliska  - radoša un profesionāla komanda, kas to visu prot izanalizēt, paredzēt un objektīvi pamatot. 

Tāpat priecājamies, ka savos projektos varam nodrošināt labākos arhitektus un dizainerus - to, ko, attīstot nelielus individuālus projektus, piemēram, privātmājas, cilvēki var atļauties retāk. Ticam, ka mūsu esošie un potenciālie klienti to novērtēs!

 

City24.lv iesaka:

APSKATI JAUNO PROJEKTU PIEDĀVĀJUMU UN ATRODI ARĪ SAVAS JAUNĀS MĀJAS!

Unikāla iespēja: pirmo reizi Baltijas valstīs var iegādāties penthausu par bitcoin

30.10.2017

alt
alt

Milēniuma paaudze, kas "nogalināja autiņu industriju", maina nekustamā īpašuma nozari

31.10.2017

Saistītās ziņas

alt

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

alt

Stāsta eksperti: vai un kādēļ iegādāties dzīvokli būvniecības stadijā?

alt

Līdz ar valsts atbalsta programmu jaunajiem speciālistiem savs dzīvoklis izmaksās lētāk nekā īrēts īpašums

alt

Vērtē eksperti: kāds 2017.gads bijis nekustamo īpašumu tirgū?

alt

Pieprasījums nesakrīt ar piedāvājumu: ekspertu atziņas par nekustamā īpašuma tirgu 2017. gadā

alt

"Merks": algu izmaksas būvniecībā aug vairāk nekā darba ražīgums

alt

Premium dzīvokļu segments mirst: augstas klases mājokļi kļūst pieejami vietējam pircējam

alt

Nākotnē mājokļi kļūs arvien mazāki un augs koplietošanas telpu nozīme

alt

Ar senatnes auru mūsdienās: restaurē skaistākās Āgenskalna ēkas

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Dārgākie īpašumi Latvijas nekustamā īpašuma tirgū

2

Laiks jaunām mājām! Piesakies projektu individuālai apskatei!

3

Zemesgabali Daugavas labajā krastā: lieliskas vietas Tavai privātmājai!

4

Perspektīvajā Krasta ielas apkaimē ekspluatācijā nodota "Krasta kvartāla" otrā ēka

5

Jaunums Ķekavas pusē: dzīvokļu projekts "Apiņi"

6

Ķengaraga projektā "Divi krasti" uzsāk otrās mājas dzīvokļu rezervāciju

City24 redaktora izvēle

alt

Dārgākie īpašumi Latvijas nekustamā īpašuma tirgū

alt

Jūrmala - ne tikai dzīvošanai, bet arī kvalitatīvai atpūtai un biznesam!

alt

Koka dārgumi: mājas, ar kurām lepojas paaudzēs