Viens no svarīgākajiem elementiem telpu dizainā, it īpaši gada tumšajos mēnešos, ir gaisma. Tā ir ne tikai funkcionāla nepieciešamība, bet arī spēj ļoti radikāli ietekmēt mūsu sajūtas un radīt dažādas noskaņas. Kādi principi jāņem vērā, apgaismojot telpas? Par to, kā arī aktuālākajām apgaismojuma tendencēm stāsta dizaina biroja Br.ook vides dizainere Ligita Breģe un interjera arhitekte Baiba Rūķe.
Gaismai ne vien ir liela ietekme uz cilvēka labsajūtu, bet no tās ir atkarīgs arī mūsu enerģijas līmenis, tāpēc darba telpās ieteicams izmantot spēcīgu aukstā spektra apgaismojumu, kas ir tuvs dienas gaismai, bet guļamistabā tas būtu jāveido silts un pieklusināts, lai rosinātu cilvēku relaksēties.
Dizaina biroja Br.ook speciālistes norāda, ka gaismas dizains ir saistīts ar gaismas avotu novietojumu, daudzumu, krāsu un iespējām to dažādi kombinēt. Izmantojot izkliedēto, krītošo, slīdošo un dekoratīvo apgaismojumu, iespējams modelēt dažādas noskaņas. Lai veidotu kvalitatīvu interjera dizainu, telpās vajadzētu iekļaut vairākas noskaņas, ko var pakārtot dažādiem diennakts laikiem un aktivitātēm, kā arī izcelt interjera detaļas.
Tendences gaismas ķermeņu dizainā kļūst arvien konceptuālākas un rotaļīgākas. Tas lielā mērā notiek, pateicoties jaunām apgaismes tehnoloģijām. Dizaineri, radot jauna dizaina gaismekļus, vairāk spēlējas ar gaismēnas attiecībām, kur patiesais efekts slēpjas ēnā, nevis gaismā. Šādi gaismekļi piešķir telpai noslēpumainību un māksliniecisku kvalitāti.
Mūsdienās ir aktuāli būt fleksibliem. "Tas pats attiecas arī uz gaismekļiem. Tie kļūst pielāgojami un modificējami gan pēc krāsas un izmēra, gan paver plašas funkcionālas iespējas. Tādējādi arī dažādos interjeros viens un tas pats gaismeklis var izskatīties citādāk un iegūt atšķirīgu raksturu," skaidro L.Breģe un B.Rūķe.
Gaismas ķermenis var būt arī kā skulpturāls objekts, tādējādi iemiesojot sevī dizainera atraktivitāti un humora izjūtu. Šādi akcenti telpu bagātina gan vizuāli, gan emocionāli pat tad, kad gaismeklis ir izslēgts.
Materialitātes un formas ziņā šobrīd gaismas ķermeņu dizainā var izšķirt divus virzienus. Pirmais ir minimālistisks dizains, kas iekļaujas kopējā telpas arhitektūrā un spēlējas ar ģeometriju un grafiskiem izteiksmes līdzekļiem. Otrais ir gaismas ķermeņi, kas telpā ir kā centrālie dekoratīvie elementi. "Tie izgatavoti no tādiem materiāliem kā varš vai misiņš, pūsts stikls un dabīgais marmors detaļās. Šādos gaismas ķermeņos var saskatīt stilizētas atsauces uz dažādiem 20. gadsimta dizaina stiliem, piemēram, Art Deco vai Bauhaus, tomēr tie ir laikmetīgi un ietver modernākās tehnoloģiju iespējas," zina teikt Br.ook speciālistes.
Vairāk ideju un piemēru, kā izgaismot savu mājokli, apskati dizaina biroja Br.ook izveidotajā ideju grāmatā!
City24.lv iesaka:
IEDVESMOJOŠAS IDEJAS MĀJOKĻA IEKĀRTOŠANAI IKDIENAI UN SVĒTKIEM SMELIES INTERJERA UN DIZAINA PORTĀLĀ HOMER.LV!