"Swedbank" un "Altum" piedāvās mājokļu garantiju programmu jaunajiem speciālistiem

AS «Swedbank» un AS «Attīstības finanšu institūcija «Altum»» («Altum») no ceturtdienas, 1.marta, sāks piedāvāt mājokļu garantiju programmu jaunajiem speciālistiem, trešdien, 28.februārī, preses konferencē sacīja «Swedbank» Hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs Normunds Dūcis.

Notikumi, Redaktora izvēle, Investīcijas un kredīti, Mājokļu tirgus

Jaunajiem speciālistiem aizdevums mājokļa iegādei vai būvei būs pieejams ar garantiju līdz 20%, ko nodrošinās "Altum".

Dūcis skaidroja, ka tādējādi būtiski samazināsies pirmā iemaksa sava mājokļa iegādei vai būvei. Piedāvājums ir izstrādāts, ņemot vērā pieprasījuma pieaugumu pēc sava mājokļa, kas ir īpaši izteikts trīsdesmitgadnieku vidū.

"Intereses pieaugumu par mājokļu iegādi var skaidrot ar trīs galvenajiem iemesliem. Pirmkārt, ir pieauguši mājokļu ienākumi, jo pēdējā gada laikā vērojams noturīgs darba algu pieaugums praktiski visās nozarēs un pieprasījums pēc izglītotiem darbiniekiem turpina augt. Otrkārt, salīdzinoši zemās aizdevumu procentu likmes arvien biežāk liek izšķirties par mājokļa iegādi, Treškārt, spēkā esošā garantiju programma ģimenēm ar bērniem ir veicinājusi izpratni par šādu aizdevumu priekšrocībām," sacīja Dūcis.

"Swedbank" veiktā aptauja liecina, ka tuvāko divu gadu laikā iegādāties savu mājokli plāno 22% jauno profesionāļu, bet vēl 35% to gribētu, taču šobrīd viņiem nav tādu iespēju. Tieši pirmās iemaksas trūkums 41% jauno speciālistu attur no sava mājokļa iegādes.

Jaunā mājokļu garantiju programma attiecas uz cilvēkiem, kuri ir ieguvuši augstāko vai profesionālo izglītību, vecuma grupā no 18 līdz 35 gadiem. Pieejamais garantijas apjoms ir līdz 20%, bet ne vairāk kā 50 000 eiro apmērā.

Piemēram, iegādājoties dzīvokli par 70 000 eiro un saņemot garantiju 10% apmērā, paša līdzdalībai būs nepieciešami 3500 eiro jeb 5% pirmā iemaksa. Bez garantijas paša līdzfinansējums būtu 10 500 eiro jeb bankas prasītā pirmā iemaksa 15% apmērā. Par piešķirto garantiju klientam būs jāmaksā garantijas izmantošanas maksa 4,8% no garantijas atlikuma gadā.

"Altum" valdes locekle Inese Zīle prognozēja, ka jaunā garantiju programma būs pieprasīta un tuvāko trīs gadu laikā tiks piešķirtas garantijas aptuveni 3300 jaunajiem speciālistiem ar kopējo garantiju apjomu aptuveni 23 miljoni eiro.

Atbilstoši "Swedbank" datiem pieprasījums pēc aizdevuma mājokļa iegādei pēdējo gadu laikā turpina pieaugt, piemēram, šogad janvārī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, iesniegto pieteikumu skaits hipotekārā kredīta saņemšanai audzis par 45%.

"Swedbank" piešķirtā finansējuma apmērs mājokļa iegādei pērn audzis par piektdaļu, sasniedzot 170 miljonus eiro. Teju pusi (47%) no visiem mājokļu iegādes darījumiem veikuši jaunie speciālisti vecumā līdz 35 gadiem, kas ir galvenā mērķauditorija attīstības finanšu institūcijas "Altum" paplašinātajai mājokļu garantijas programmai.

"Swedbank" dati liecina, ka jaunie speciālisti visbiežāk pērk divu un trīs istabu dzīvokļus platībā līdz 55 kvadrātmetriem (38%) un līdz 75 kvadrātmetriem (32%). Aptuveni piektā daļa izvēlas mājokli jaunajos projektos, turklāt katrs desmitais - pēdējo divu gadu laikā uzbūvētajos jaunajos projektos.

Kopumā 81% jauno speciālistu pērk tieši dzīvokļus. Apjoma ziņā visvairāk darījumu notiek Rīgā (59%). Populārākie rajoni ir centrs (17% no visiem darījumiem), Purvciems (9%), Āgenskalns, Imanta, Ziepniekkalns, Pļavnieki un Ķengarags (katrs - 5%). Vidējā aizņēmuma summa ir 58 000 eiro, bet vidējais aizņēmuma atmaksas termiņš ir 23 gadi.

Arī Latvijas iedzīvotāji kopumā visbiežāk pērk dzīvokļus - 76% gadījumu. Privātmājas iegādājas 15%, bet mājas celtniecībai priekšroku dod 6%. Vērtīgākie darījumi par mājokļa iegādi notiek Pierīgā - vidējā summa ir 90 000 eiro, kam seko Rīga ar 58 000 eiro, bet reģionālajās pilsētās vidējā summa par mājokļa iegādi ir 40 000 eiro.

Kopš 2016.gada, kad "Swedbank" izstrādāja piedāvājumu mājokļa iegādei ar atvieglotiem nosacījumiem bez pirmās iemaksas līdz 20 000 eiro, ir ievērojami audzis arī darījumu skaits reģionos. Tā 2016.gadā tas pieauga par 325%, bet pērn par 8%, salīdzinot ar 2016.gadu. Turklāt par piektdaļu ir audzis īpašumu iegādes īpatsvars reģionos tieši jauno profesionāļu vidū.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv!

"ABLV Bank" likvidācijas dēļ aptur kvartāla "New Hanza" un Latvijas laikmetīgās mākslas muzeja būvniecību

27.02.2018

alt
alt

Apartamenti kā konfekte: te ne vien dzīvo, bet izgaršo dzīvi!

28.02.2018

Saistītās ziņas

alt

Pirmā mājokļa iegādes programmas nodrošināšanai atvēl 2,1 miljonu eiro

alt

Mājokļa iegādes programmā varēs pieteikties ģimenes, kurās aug bērni līdz 23 gadu vecumam

alt

Paplašināta mājokļu atbalsta programma - finansējumu var saņemt arī personas bez bērniem

alt

Paplašinās mājokļa atbalsta programmu

alt

Darbību uzsāk Latvijā pirmā nekustamo īpašumu pūļa finansējuma platforma

alt

Rīgā pulcēsies Baltijas nekustamā īpašuma nozares līderi

alt

Jauns podkāsts! Ekspertu sarunas ar EstateGuru

alt

Vieta Tavai sapņu mājai: Atvērto durvju dienā izrādīs apbūves zemes

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

2

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

3

Jau drīzumā "Hepsor" uzsāks jauna dzīvojamā projekta būvniecību Baložu ielā 9, Rīgā

4

Trīs istabu dzīvokļi Rīgas centrā no 1900 EUR/ m2: tikai projektā "Kvartāls 5/26"

5

Īrei vai investīcijai – labiekārtoti dzīvokļi jaunajā Strēlnieku ielas 4b namā

6

Viedoklis: kāda būs biroju telpu nākotne Covid- 19 pandēmijas iespaidā?

City24 redaktora izvēle

alt

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

alt

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem