Lielai daļai mājsaimniecību pērn bijušas grūtības segt mājokļa izdevumus

Mājokļa uzturēšanas izdevumu īpatsvars mājsaimniecību rīcībā esošajos ienākumos pagājušajā gadā Latvijā samazinājās par 0,5 procentpunktiem un vidēji uz vienu mājsaimniecību mēnesī bija 13,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.  2017.gadā mājokļa uzturēšanas izdevumi Latvijā bija vidēji 138 eiro uz vienu mājsaimniecību mēnesī, kas ir par diviem eiro mazāk nekā 2016.gadā, kad tie bija 140 eiro.

Notikumi, Investīcijas un kredīti

Tostarp Rīgā mājsaimniecības par mājokli vidēji maksāja 164 eiro mēnesī, bet reģionos izdevumi bija mazāki: Pierīgā - 158 eiro, Zemgalē - 130 eiro, Kurzemē - 116 eiro, Vidzemē - 108 eiro, bet Latgalē - 99 eiro mēnesī.

Statistikas pārvaldē arī norādīja, ka pāriem ar trim un vairāk bērniem mājokļa izdevumi 2017.gadā veidoja 12,8% no to ienākumiem, bet pāriem ar diviem bērniem - 13,2% no rīcībā esošajiem ienākumiem. Mājsaimniecībām ar vienu pieaugušo un bērniem mājokļa izdevumi veidoja 21,7% no ienākumiem. Vienai personai līdz 64 gadiem mājokļa uzturēšana izmaksāja 20,3% no ienākumiem, savukārt vientuļo senioru (no 65 gadiem) izdevumi par mājokli bija būtiski lielāki - 25,5% no ienākumiem.

2017.gadā 20,2% mājsaimniecību nebija grūtību segt mājokļa izdevumus, kamēr mājokļa izdevumu segšana bija nedaudz apgrūtinoša 46,9% mājsaimniecību (2016.gadā - 50,1%), bet ļoti apgrūtinoša tā bija 32,9% mājsaimniecību (2016.gadā - 30,5%).

Lielākās grūtības segt mājokļa izdevumus bija Zemgalē. Pērn 45,2% šī reģiona mājsaimniecībām mājokļa izdevumu segšana bija ļoti apgrūtinoša. Savukārt Kurzemē un Rīgā bija vismazākais mājsaimniecību īpatsvars, kurām mājokļa izdevumu segšana bija ļoti apgrūtinoša - attiecīgi 22,4% un 28,6%.

Dati liecina, ka lielākās grūtības segt mājokļa izdevumus bija mājsaimniecībām, kurās dzīvoja viena persona vecumā no 65 gadiem, nepilnajām ģimenēm (viens pieaugušais ar bērniem) un daudzbērnu ģimenēm (pāris ar trim un vairāk bērniem). Mājokļa izdevumus bija ļoti apgrūtinoši segt gandrīz pusei (49,7%) vientuļām vecākā gadagājuma personām (vecumā no 65 gadiem), 38,6% nepilno ģimeņu un 36,1% daudzbērnu ģimeņu. Savukārt starp pāriem ar vienu bērnu (13,8%) un pāriem ar diviem bērniem (22,8%) bija vismazākais īpatsvars, kas apgalvoja, ka mājokļa izdevumu segšana ir ļoti apgrūtinoša.

2017. gadā 11,4% mājsaimniecību pēdējā gada laikā naudas trūkuma dēļ kaut reizi ir bijuši parādi par komunālajiem maksājumiem. Visvairāk parādnieku par komunālajiem maksājumiem bija starp nepilnajām ģimenēm (24,7%), pāriem ar diviem bērniem (16,6%) un mājsaimniecībām, kur dzīvo viena persona vecumā līdz 64 gadiem (15,9%). Savukārt vismazāk parādnieku par komunālo pakalpojumu rēķiniem bija starp pāriem bez bērniem (6,7%) un mājsaimniecībām, kur dzīvoja viena persona vismaz 65 gadu vecumā (6,8%).

Vērtējot mājokļa uzturēšanas izdevumus, iekļauti izdevumi par komunālajiem pakalpojumiem, apsaimniekošanu, nekustamā īpašuma nodokli, īri (īrniekiem), hipotekārā kredīta pamatsummu (tiem, kas par savu mājokli maksā hipotekāro kredītu), mājokļa apdrošināšanu u.c. izdevumus, kurus ir nepieciešams segt, lai mājoklī varētu dzīvot. Mājokļa izdevumos netika iekļauti maksājumi par telefonu, kabeļtelevīziju, internetu u.c. pakalpojumiem, lai nodrošinātu sev papildu iespējas.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv!

Laiks investēt! Izdevīgi piedāvā vērtīgus investīciju dzīvokļus Rīgas Klusajā centrā

06.03.2018

alt
alt

Tukuma novadā pēc NĪN paaugstināšanas "tukšajiem" mājokļiem iedzīvotāji sākuši deklarēties tajos

07.03.2018

Saistītās ziņas

alt

BREL forums Rīgā pulcēs Baltijas un Eiropas vadošos nekustamā īpašuma nozares ekspertus

alt

Pirmā mājokļa iegādes programmas nodrošināšanai atvēl 2,1 miljonu eiro

alt

Āgenskalna tirgus nomnieki sagatavojuši tirgus atjaunošanas projektu un cer tur ierīkot arī lasītavu

alt

Piecos mēnešos sarucis mājsaimniecībām mājokļa iegādei izsniegto kredītu apmērs

alt

Nekustamo īpašumu nozares forums BREL šogad pievērsīsies nākotnes tehnoloģiju tendencēm

alt

SEB piešķir 3,8 miljonus eiro biroju ēkas "Open Office" iegādei

alt

Jaunie speciālisti trīs mēnešos saņēmuši garantijas mājokļa iegādei par 1,97 miljoniem eiro

alt

Vēsturiskā "Kimmel" kvartāla attīstībai Rīgā sāks piesaistīt pūļa finansējumu

alt

Valsts atbalstu mājokļa iegādei līdz šim saņēmušas jau vairāk nekā 8400 ģimenes

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

4

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība