Komercplatību būvniecība uzņem apgriezienus

Šī gada otrais ceturksnis ir bijis nozīmīgs ar spāru svētkiem un svinīgām ceremonijām ar kapsulu iemūrēšanu vietās, kur notiek būvniecības procesi, teikts jaunākajā nekustamo īpašumu kompānijas «Ober Haus» komercplatību tirgus pārskatā. 

Komercplatības, Cenu izmaiņas, ober-haus-real-estate-latvia

Spāru svētkus svinēja daudzfunkcionālais tirdzniecības un izklaides centrs Akropole. Svinīgā ceremonijā ar kapsulas iemūrēšanu nākamajām paaudzēm atklāja tirdzniecības centra Origo paplašināšanos un biznesa centra Origo One būvdarbu virszemes fāzi. Arī renovētajā SWH Biroju centrā - Skanstes ielā 50, iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Daudzfunkcionālā kompleksa Z-Towers būvniecības kompānija Merks uz mirkli apturēja būvniecību, bet ļoti drīz vien to atsāka un celtniecība strauji virzās uz priekšu. Attīstītājs HANNER Grupa Jaunās Teikas modernajā rajonā ekspluatācijā nodevis biroju ēku "Teodors". Tāpat Jūrmalā atklāts pirmais A klases biroju un pakalpojumu centrs "Citadele biroji" 3 tūkstošu kvadrātmetru kopplatībā. Projektu īstenojis Citadeles nekustamie īpašumi". Biroju centrs veidots pārbūvējot trīs stāvu namu un piedāvājot arī biroja telpu un darba vietu īstermiņa nomu kopdarba (co-working) telpās.

Komercplatības, Cenu izmaiņas, ober-haus-real-estate-latvia Foto: Baltic Sotheby's International Realty

Nekustamo īpašumu attīstītājs SIA Bauplan Nord paziņojis par plāniem Mūkusalas ielā, Pārdaugavā, uzbūvēt jaunu biroju centru Salas biroji. Tā ir četru stāvu biroja ēka, ar kopējo iznomājamo platību 4 650 kvadrātmetri un iespēju nomāt telpas no 200 – 1 300 kvadrātmetriem viena stāva ietvaros. Jaunie īpašnieki SIA PN Project, kuru pārvalda "Lords LB Asset Management", joprojām domā, ko darīt ar iegādāto Preses namu. Izskatās, ka sākotnējie grandiozie plāni par Baltijas valstīs lielākā biroju telpu attīstības projekta izveidi ir pierimuši un presē jau ir izskanējušas runas par esošās ēkas saglabāšanu un viesnīcas izveidošanu. Notikuši arī daži lielāki darījumi gan ar biroju ēkām, gan ražošanas ēkām, gan zemēm. Tomēr vasarīgais laiks maijā un jūnijā radīja sajūtu, ka pircēju un nomnieku aktivitāte ir samazinājusies, jo uzņēmumu īpašnieki un vadītāji arī izmantoja izdevību atpūsties. 

Biroju segmentā "bez skaļiem" un lieliem nomas darījumiem, bet ar nopietnu attīstības virzību

Kā jau minēts, nekustamo īpašumu attīstītājs SIA Bauplan Nord paziņojis par plāniem Mūkusalas ielā Pārdaugavā uzbūvēt jaunu 4 650 kvadrātmetrus lielu biroju centru Salas biroji. Jaunā biroju ēka atradīsies starp Salu un Dienvidu tiltiem, pretī Upmalas Biroju ēkai, kuru Bauplan Nord nodeva ekspluatācijā 2008. gada nogalē. Ēku paredzēts nodot ekspluatācijā 2020. gada pirmajā pusē. No pārdošanas darījumiem vērts pieminēt, ka SG Capital Partners AIFP pārvaldītais nekustamā īpašuma fonds SG Capital Partners Fund 1 par 6,3 miljoniem eiro no SIA Dagas A iegādājies Open Office biroju ēku Brīvības ielā 39, Rīgā.

Attīstītājs HANNER Grupa Jaunās Teikas modernajā rajonā ekspluatācijā nodevis 16 300 kvadrātmetru plašo A klases biroju ēku "Teodors", kas jau ir lielā mērā iznomāta un ir prognozējams, ka jau tuvākajā laikā tiks iznomāta visa ēka. Kā pirmos nomniekos jāmin tādas kompānijas kā "DNB ASA", "Accenture" u.c.. Blakus turpinās būvniecības darbi līdzīgai biroju ēkai "Henrihs".

Komercplatības, Cenu izmaiņas, ober-haus-real-estate-latvia Foto: Hanner

Nomas maksas ir saglabājušās iepriekšējā ceturkšņa līmenī – A klases biroju segmentā vidēji tās ir robežās no 11 līdz 16 eiro par vienu kvadrātmetru (šeit un turpmāk, runājot par nomu un apsaimniekošanu – summa mēnesī), augstākā nomas maksa par A klases birojiem ir 17 eiro par vienu kvadrātmetru. 

Savukārt B klases biroju segmentā nomas maksas ir robežās no 8 līdz 12 eiro par kvadrātmetru. Vidējās apsaimniekošanas izmaksas A un B klases biroju centros ir robežās no 1,5 līdz 5,5 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Lielais apsaimniekošanas maksu svārstību diapazons izskaidrojams ar to, ka ēkās, kurās apsaimniekošanas maksas ir zemas, apsaimniekošanu veic paši īpašnieki un daļu kopējo izdevumu iekļauj arī nomas maksā. Savukārt augstākas apsaimniekošanas maksas ir tajās ēkās, kurās apsaimniekošanas izmaksas pilnībā nodalītas no nomas maksas un tajās tiek iekļauti arī komunālie maksājumi un citas izmaksas saistībā ar nekustamo īpašumu.

Tirdzniecības platības –  mērena izaugsme

2018. gads mazumtirdzniecībā līdz ar vispārējām pozitīvajām ekonomikas attīstības prognozēm arī otrajā ceturksnī turpinājās ar nelielu, bet stabilu pieaugumu, kas turpmākā gada gaitā pēc "Ober-Haus" speciālistu prognozēm varētu pozitīvi ietekmēt pieprasījumu pēc tirdzniecības platībām.

Komercplatības, Cenu izmaiņas, ober-haus-real-estate-latvia

Mazumtirdzniecības apgrozījums pēc šobrīd pieejamiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem gada pirmajos piecos mēnešos (no janvāra līdz maijam), salīdzinot ar 2017. gada attiecīgo periodu, ir vidēji mēnesī pieaudzis par 5,6%, maijā sasniedzot pat 7% pieaugumu (kalendāri izlīdzinātie dati salīdzināmajās cenās).

Vidējais patēriņa cenu indekss 2018.gada pirmo ceturksnī ir bijis ar pieaugumu vidēji mēnesī 2% robežās, salīdzinot ar 2017. gada attiecīgo periodu, 2018.gada jūnijā sasniedzot 2,8% pieaugumu, salīdzinot ar 2017. gada jūniju.

Mazumtirdzniecībā Latvijā ir vērojamas pozitīvas izaugsmes tendences.

Krievijas zemo cenu veikalu tīkls Fix Price ir uzsācis savu darbību Latvijā ar 3 veikaliem un paziņojis par tīkla paplašināšanu šogad un turpmākajos gados.

Intensīvi tiek turpināta mēbeļu tirgotāja Ikea būvniecība Stopiņu novadā pie rotācijas apļa, plānojot veikala atvēršanu 2018. gada rudenī.

Nozīmīgas pārmaiņas turpina Rimi Baltic, viena no lielākajām pārtikas un nepārtikas preču mazumtirdzniecības ķēdēm Baltijas valstīs, atverot jauna tipa ātrās iepirkšanās koncepta veikalus Rimi Express, Rīgā šobrīd jau darbojas 5 Rimi Express veikali. 

Tiek rekonstruēti arī Supernetto zīmola veikali, pārveidojot tos par Rimi Mini, atbilstoši pircēju pieprasījumam, kā arī notiek interjera pārmaiņas esošajos Rimi hipermārketos. Pašlaik Latvijā pavisam darbojas 123 Rimi Latvija veikali.

Maxima Latvija  pašlaik ir atvērti 155  četru dažādu konceptu veikali, t. sk. 1 Maxima Express. Šī gada jūnijā T/C Rīga Plaza tika atvērts Maxima XXX jaunais veikals 5000 kvadrātmetru platībā. 

Abi lielākie pārtikas tirgotāji aktīvi turpina pašapkalpošanās kasu ieviešanu visos savu tīklu veikalos. 

2018. gada otrajā ceturksnī vidējās nomas maksas mazām tirdzniecības platībām līdz 100 kvadrātmetriem aktīvajā centrā bija no 10 līdz 30 eiro par kvadrātmetru mēnesī, atsevišķās vietās ar intensīvu gājēju un transporta plūsmu sasniedzot 35 eiro par kvadrātmetru mēnesī. 

Komercplatības, Cenu izmaiņas, ober-haus-real-estate-latvia

Vecrīgā nomas maksas par mazām tirdzniecības platībām vidēji svārstās no 20 līdz 50 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Lielākām platībām nomas maksas gan aktīvajā centrā, gan Vecrīgā ir amplitūdā no 10 līdz 20 eiro par kvadrātmetru mēnesī. =

Nomas maksas par tirdzniecības telpu nelielām platībām, kas atrodas tālāk no centra vai mazāk aktīvos ielu posmos, ir no 6 līdz 17 eiro par kvadrātmetru, savukārt par lielām platībām – no 5 līdz 12 eiro par kvadrātmetru mēnesī.

Noliktavu un ražošanas  telpas – klientus interesē "gatavas" telpas

Noliktavu un ražošanas telpu segmentā 2018. gada otrais ceturksnis ir bijis aktīvs, īpaši ražošanas telpu tirgus. Turpinās  tendence, ka uzņēmumi vēlas pirkt noliktavu un ražošanas objektus savām vajadzībām nevis kā investīciju objektus. Jaunu noliktavu un industriālo platību jomā vidējās nomas maksas ir augušas par ~2%. Kā arī, vērojama būvniecības izmaksu sadārdzināšanās, jo aktīvi uzsākusies būvniecības sezona un pieprasījums pēc būvniekiem ir lielāks kā piedāvājums.

Noliktavu telpām nomas tirgū aktivitāte joprojām salīdzinoši zema. Telpas tuvu Rīgas centram ar maz vakancēm, jaunie projekti ir iznomāti, bet Pierīga nav tik pieprasīta. "Ober-Haus" vērojumi liecina to, ka klienti telpas sava uzņēmuma vajadzībām atrod bez nekustamo īpašumu profesionāļu palīdzības, izņemot, ja runa ir par ārvalstu klientiem, kas nepārzin vietējo tirgus piedāvājumu. Pieprasījums pārsvarā ir no vietējiem un tirgū jau esošajiem klientiem, kuri savas vecā tipa telpas maina uz jaunām.

Būvniecības uzņēmums Piche, par 10,6 miljoniem eiro, pārdevis A klases loģistikas centru P5, kurš atrodas Mārupē, starp Lidosta "Rīga" un T/C "Spice". Īpašumu ar kopējo platību 13 800 kvadrātmetri, iegādājās East Capital Baltic Property Fund III.

Maksa par neapsildītiem, veciem angāriem ir vidēji 0,7 eiro par kvadrātmetru mēnesī, par vecās industriālās zonās atjaunotiem cehiem – vidēji no 1,5 līdz 3,0 eiro par kvadrātmetru mēnesī, bet par ekspluatācijā tikko nodotu A klases kompleksu ar atbilstošas kvalitātes aprīkojumu visās pozīcijās Rīgas robežās un Pierīgā – no 3,5 līdz 4,8 eiro par vienu kvadrātmetru mēnesī.

Komercplatības, Cenu izmaiņas, ober-haus-real-estate-latvia

Vidējās apsaimniekošanas izmaksas ir robežās no 0,4 līdz 0,8 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Pārdošanas cenas saglabājušās iepriekšējā ceturkšņa līmenī.

Par nelielām sekundārām noliktavu, ražotņu un servisu būvēm platībās līdz 500 kvadrātmetriem cena ir vidēji no 350 līdz 400 eiro par vienu kvadrātmetru.

Pārdošanas cenas par angāriem, kuri būvēti 80.-90.gados, platībās no 500 kvadrātmetriem svārstās no 70 līdz 250 eiro par vienu kvadrātmetru.

Cenas, galvenokārt, atkarīgas no angāru stāvokļa, to specifikas un galvenā faktora – atrašanās vietas. Ražošanas objektu apbūves zemju vidējās cenas Pierīgā un Rīgas mikrorajonos ir robežās no 15 līdz 30 eiro par vienu kvadrātmetru.

Komercapbūves zemes – aktīvs pieprasījums, ievērojami darījumi

Arī šī gada II ceturksnī investori turpināja aktīvi izskatīt un pirkt gan zemes gabalus daudzdzīvokļu māju būvniecībai, gan arī biroju ēku būvniecībai, kā arī nepabeigtas dzīvokļu būves. Kā piemērs – 7622 kvadrātmetru liels daudzstāvu dzīvojamās apbūves zemes gabals Rīgā, Mežaparkā tika nopirkts par 600 000 eiro jeb 79 eiro par kvadrātmetru, kā arī reģistrēts līdzīgas nozīmes 4400 kvadrātmetru lielas zemes pirkums Purvciemā par 439 000 eiro jeb 100 eiro kvadrātmetrā. Vairāki lieli darījumi notikuši jaunajā Skanstes rajonā, kur attīstības plāni paredz plašu izmantošanu - jauktu dzīvojamo un darījumu apbūvi; tos varētu uzskatīt par saistītiem darījumiem. Kā lielākais darījums šī gada otrajā ceturksnī – Rīgā, Sporta ielā nopirkts zemes gabals par 4 200 000 eiro.

Turpat kaimiņos notikušie nākamie lielākie darījumi: zemes gabals Mihaila Tāla ielā, Rīgā, kopējā darījuma summa 2 415 300 eiro; 

zemes gabals Sporta ielā, Rīgā, par summu 1 688 800 eiro; 

zemes gabals Aleksandra Laimes ielā, Rīgā, par 1 338 200 eiro; 

kā arī vēl viens darījums Aleksandra Laimes ielā, Rīgā – zemes gabals par 1 189 000 eiro.

Pie zemes iegādes darījumiem pieskaitāms arī zemes gabala 6998 kvadrātmetru apmērā ar iesāktu mazstāvu daudzdzīvokļu būvobjektu (pamatiem) pirkums Rīgā, Mežaparkā, par 421 000 eiro jeb 50 eiro par kvadrātmetru.

Pircēji arī pastāvīgi interesējas par komercapbūves zemi pie lielākajiem autoceļiem, kā rezultātā viens no lielākajiem darījumiem otrajā ceturksnī bija 3,4 hektārus liela zemes gabala pirkums A5 šosejas malā, Babītes pagastā par 600 000 eiro jeb 18 eiro kvadrātmetrā. Paredzamā attīstība varētu būt lielveikala būvniecība.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv!

Ceļš uz mājām – no darba Rīgas centrā uz mierpilno ģimenes idilli Baložos

19.07.2018

alt
alt

Stāsta eksperti: vai un kādēļ iegādāties dzīvokli būvniecības stadijā?

20.07.2018

Saistītās ziņas

alt

Colliers Latvia jauna mājvieta

alt

Iegādei pieejama vēsturiska pērle Rožu laukumā Cēsīs: "Konrāda nams"

alt

Viedoklis: Kas notiek Rīgas komercīpašumu tirgū?

alt

Uzsāk Preses Nama kvartāla 1. kārtas projekta būvniecību

alt

Rīgā top jauns biznesa komplekss "StokOfiss U30"

alt

Birojos drīz atkal kūsās dzīvība

alt

Kādreizējā Latvijas lepnuma "Dzintars" mājvieta meklē jaunu saimnieku

alt

Dzīvesstila tirdzniecības centrā SĀGA veidos Latvijā pirmo veselības klasteri ar ārstu privātpraksēm

alt

Ieguldot 8 miljonus eiro, Mežaparka Rezidencēs būvēs Dr. Mauriņa Vēnu klīniku

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Jaunākās paaudzes dzīvesvieta Rīgas centrā: atvērto durvju diena projektā CENTRUS

2

Dzīvokļi uz visiem 100 jaunajā mājā Stabu ielā

3

Jau rīt! Rudens Atvērto durvju dienas maratons JAUNAJOS PROJEKTOS

4

Renovēts nams Krišjāņa Barona ielā 30 - lieliska dzīvesvieta īsteniem pilsētniekiem!

5

Skaties! Lieliski sērijveida māju dzīvokļi, kuri Tev varētu patikt!

6

Nāc un iepazīsti renovēto ēku kompleksu zaļajā Čiekurkalnā - projektu Šreienbušas nami!

City24 redaktora izvēle

alt

Skaties! Lieliski sērijveida māju dzīvokļi, kuri Tev varētu patikt!

alt

Jau rīt! Rudens Atvērto durvju dienas maratons JAUNAJOS PROJEKTOS

alt

Vieta, kur veidot nākotni - jauna koncepta kvartāls Pierīgā "Līčukrasti"