Pierīgas premium īpašumu tirgū šogad neliels pārdošanas darījumu aktivitātes samazinājums

Pierīgas teritorijās 2018. gada pirmajā pusgadā aktivitāte ar premium mājokļiem: dzīvokļiem, privātmājām un zemi - nedaudz sarukusi. Šogad noslēgts par 5 darījumiem mazāk nekā pērn attiecīgajā laika posmā. Savukārt premium mājokļu īres tirgū nemainīgi augstu pieprasījumu palīdz uzturēt Latvijā dislocēto starptautisko organizāciju darbinieku vajadzība pēc augstas klases dzīvojamās platības, kurā manāmas deficīta pazīmes un katrs atbilstošais mājoklis tirgū tiek realizēts ļoti ātri.

Mājokļu tirgus, Ekspertu viedokļi, Redaktora izvēle, Baltic Sotheby`s International Realty

Par to liecina premium segmenta nekustamo īpašumu uzņēmuma Baltic Sotheby's International Realty veiktais pētījums par darījumu aktivitāti ar dzīvokļiem, privātmājām un zemes nekustamiem īpašumiem Pierīgas teritorijā (aptver Ādažu, Babītes, Baldones, Carnikavas, Garkalnes, Inčukalna, Ķekavas, Krimuldas, Mālpils, Mārupes, Olaines, Ropažu, Salaspils, Saulkrastu, Sējas, Siguldas un Stopiņu novadus). Datu apkopojumā pētīta informācija par darījumiem vērtībā no 10 000 eiro, atsevišķi izceļot premium darījumus (vērtībā virs 150 000 eiro dzīvokļiem un virs 350 000 eiro privātmājām).

Mājokļu tirgus, Ekspertu viedokļi, Redaktora izvēle, Baltic Sotheby`s International RealtyInterese par mājokļu iegādi Pierīgas teritorijās 2018. gada pirmajos sešos mēnešos salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu nedaudz sarukusi: trijos pētītajos – dzīvokļu, privātmāju un zemes  – nekustamā īpašuma tirgus segmentos apgrozījums samazinājies par 3.6 %  jeb par 2.9 milj. eiro, sasniedzot 76.8 milj. eiro apgrozījumu (2017. gada pirmajā pusgadā tas bija 79.7 milj. eiro). Darījumu skaits, kas veido šo apgrozījumu, sarucis vēl vairāk: no 1455 darījumiem 2017. gada janvāra-jūnija periodā līdz 1318 darījumiem šogad.

Iepriecinošs pieaugums novērojams darījumos cenu segmentā virs 150 000 eiro - š.g. pirmajos sešos mēnešos slēgti 114 darījumi 22.4 milj. eiro vērtībā pret iepriekšējā gada attiecīgajā periodā slēgtajiem 99 darījumiem 20.4 milj. eiro vērtībā. 

Pierīgas premium īpašumu segments ir īpaša niša: tie veido salīdzinoši mazu daļu no kopējā nekustamā īpašuma tirgus šajā reģionā. Šogad pirmajā pusgadā pieprasījums pēc premium īpašumiem ir kļuvis nedaudz mazāks: iegādāti 17 īpašumi 3.4 milj. eiro vērtībā iepretim 2017. gada pirmajā pusē iegādātajiem 22 īpašumiem 5.1 milj. eiro vērtībā.

Lai gan Pierīgas mājokļu tirgus kopējā pārdošanas darījumu aktivitāte šogad pirmajā pusgadā bija mazāka nekā pērn, vidējā darījuma cena pieaugusi - to sekmējis aktivitātes pieaugums cenu segmentā virs 150 000 eiro, komentē Inese Zaķīte, Baltic Sotheby`s International Realty pārdošanas konsultante.

Mājokļu tirgus, Ekspertu viedokļi, Redaktora izvēle, Baltic Sotheby`s International Realty

Dzīvokļu tirgus - teju nemainīgs

Apgrozījums Pierīgas dzīvokļu tirgū gada pirmajā pusē pieaudzis vien par 100 000 eiro līdz 30.6 milj. eiro un to veidojuši 580 darījumi (pret 574 darījumiem 30.5 milj. eiro vērtībā gadu iepriekš). Vidējā dzīvokļa cena arī bijusi stabila – 53 000 eiro (jeb 750 eiro par kvadrātmetru). Vidējā pircēja optimālais dzīvokļa izmērs ir 70 kvadrātmetri jau trešo gadu pēc kārtas. Analizējot Pierīgas dzīvokļu tirgu cenu dalījumā, var novērot nelielu samazinājumu cenu intervālā virs 150 000 eiro (kritums par diviem darījumiem līdz 15), ko kompensē intereses pieaugums cenu intervālā 50 000 – 150 000 eiro, kur apgrozījums pieaudzis par 1 milj. eiro līdz 19.4 miljoniem. Darījumu skaita dalījums pa cenu intervāliem palicis gandrīz nemainīgs. 

Šī gada pirmajā pusē iegādāto 15 premium dzīvokļu kopējā vērtība bijusi 2.5 milj. eiro, kur vidēji katrs dzīvoklis izmaksājis 166 500 eiro un bijis 180 kvadrātmetrus plašs (1000 eiro par kvadrātmetru). Pret iepriekšējo gadu tas ir gandrīz viena miljona eiro kritums apgrozījumā.

Mājokļu tirgus, Ekspertu viedokļi, Redaktora izvēle, Baltic Sotheby`s International Realty

Pierīgas privātmāju tirgū - neliels aktivitātes sarukums, vidējā cena pieaugusi par 11%

Šī gada pirmajā pusē Pierīgas teritorijās iegādāto privātmāju kopējā vērtība kritusies par 800 000 eiro pret 2017. gada attiecīgo periodu, sasniedzot 37.3 milj. eiro. Šo apgrozījumu veidoja par devīto daļu mazāks darījumu skaits: 2017. gada 6 mēnešos tika slēgti 460 darījumi pret šī gada 403 darījumiem. Apgrozījums saglabājies vienmērīgs tāpēc, ka vidējā privātmājas cena pieaugusi par 11 % no 82 900 eiro gadu iepriekš līdz 92 700 eiro šogad. Šogad Pierīgas privātmājas vidēji maksājušas 500 eiro par kvadrātmetru un to izmērs bijis 190 kvadrātmetri (no attiecīgi 460 eiro par kvadrātmetru un 185 kvadrātmetriem gadu iepriekš). Lielākā daļa pircēju intereses zuduma novērojama 50 000 – 150 000 eiro cenu diapazonā, kur no 178 darījumiem 2017. gadā šogad slēgti vien 142 darījumi. Savukārt pieaugums koncentrējies 150 000 – 350 000 eiro cenu intervālā – šogad pircēji šādā cenu līmenī iegādājušies par 20 mājokļiem vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn. Premium privātmāju tirgus segments (mājas cenā no 350 000 eiro) saglabājies stabils: šogad iegādāti 2 īpašumi 900 000 eiro vērtībā pret 3 mājokļiem 1.3 milj. eiro vērtībā 2017. gadā.

Mājokļu tirgus, Ekspertu viedokļi, Redaktora izvēle, Baltic Sotheby`s International Realty

Zemes tirgū kritums bijis visiespaidīgākais

2018. gads apbūvējamās zemes tirgotājiem nav bijis pārāk iepriecinošs: pirmajos sešos mēnešos slēgti 335 darījumi 8.8 milj. eiro kopējā vērtībā. Šis rādījums ir iespaidīgi zemāks nekā iepriekšējā gada attiecīgajā laika posmā iegādātais 421 īpašums par kopējo vērtību 11.1 milj. eiro. Šogad nav iegādāts neviens zemes īpašums vērtībā virs 150 000 eiro, lai gan gadu iepriekš šajā cenu līmenī tika iegādāti divi īpašumi ar kopējo vērtību 400 tūkst. eiro.

Mājokļu tirgus, Ekspertu viedokļi, Redaktora izvēle, Baltic Sotheby`s International Realty

Premium īres tirgū aktīvi starptautisko organizāciju darbinieki

Mājokļu tirgus, Ekspertu viedokļi, Redaktora izvēle, Baltic Sotheby`s International RealtyKomentējot norises Pierīgas nekustamo īpašumu tirgū, Marika Alksnīte, Baltic Sotheby`s International Realty īres projektu menedžere, norāda, ka šogad pirmajā pusgadā saglabājusies nemainīgi augsta darījumu intensitāte augstākā komforta jeb tā sauktā premium īpašumu īres tirgū. 

"Pierīgā izmitināto starptautisko organizāciju darbinieki uztur augstu pieprasījumu premium īres tirgū, turklāt ne tikai tuvējos Pierīgas novados, bet arī Rīgā. Strādājot ar ārvalstu speciālistiem (vēstniecību un starptautisku kompāniju darbinieki), un ārvalstu studentiem, redzam, ka tirgū pieejamu cenai atbilstoša līmeņa – mājokļu (dzīvokļi vai privātmājas) piedāvājums nav plašs, tāpēc ikviens labs īpašums tiek izīrēts ļoti ātri," piebilst M. Alksnīte. Gada sākumā, kā arī pateicoties vairāk nekā 100 dienu siltajai un garajai vasarai, liels pieprasījums bijis pēc mājokļu īres Jūrmalā un citās piejūras un gleznainas dabas apkaimēs, bet, tuvojoties rudenim, pieaug ārvalstu studentu interese par īres mājokļiem ne tikai universitāšu bagātajā Pārdaugavā, bet arī Rīgas centrā. 

Savukārt dažādu starptautiski organizāciju darbinieki, kas Latvijā ierodas misijā uz 3-4 gadiem, un lielāko tiesu – kopā ar visu ģimeni, iedzīvi un arī mājdzīvniekiem, pieprasa premium mājokļus ilgtermiņa īrei. Tie var būt gan mēbelēti, gan nemēbelēti, ar 3-4 guļamistabām, vairākām vannas istabām, palīgtelpām (lietu glabāšanai, veļas mazgāšanai un izžaušanai utt.), iespējām novietot automašīnu (garāža vai stāvvieta) un iespējām mājoklī dzīvot bērniem un mājdzīvniekiem. Visbiežāk tiek pieprasītas privātmājas platībā līdz 250 kvadrātmetriem vai arī plaši dzīvokļi īres cenās 1700-2500 eiro mēnesī atkarībā no dzīvokļa platības. 

Berģos, Baltezerā un Ādažos labas mājas īrei tirgū nav bieži pieejamas, jo saimnieki paši tajās dzīvo, vai arī izliek īrei īpašumus, kurus ilgstoši nevar pārdot. Pa laikam īrei parādās mājas no nesen celtā ciemata "Sunīši", kur īpašumus savulaik aktīvi pirka nerezidenti. Turklāt Pierīgas īres īpašumus (mājas, dzīvokļus) tuvuma ar Rīgu, kā arī zaļās dabas un ainaviskās apkārtnes dēļ izvēlas īrēt arī vietējais klients, kurš ir pārdomu procesā par savu personīgo īpašumu.

Mājokļu tirgus, Ekspertu viedokļi, Redaktora izvēle, Baltic Sotheby`s International Realty

"Vēl daudzi īpašumu saimnieki nav gatavi apzināties reālo tirgus situāciju un iedomājas, ka viņiem ir jāatgūst visi savulaik īpašumā investētie naudas līdzekļi, kā arī papildus jānopelna. Līdz ar to nereti mājokļu cenas, tai skaitā īres cenas, šajā reģionā, kā arī daudzviet citur, ir neadekvāti augstas. Nav pareizi un korekti prasīt īrniekam maksāt pilnu cenu par pirms "padsmit gadiem" būvētu privātmāju ar novecojušu interjeru un iekārtojumu. Klienti nav gatavi pārmaksāt, tāpēc atbilstošam piedāvājumam par adekvātu cenu šobrīd tirgū ir liela nozīme. Pircējs ir mainījies, tādēļ ir jāmainās arī pārdevējam. Ļoti bieži īpašnieki ierobežo savu piedāvājumu arī ar nosacījumu, ka nevar tikt uzņemti mazi bērni vai mājdzīvnieki. Jo elastīgāki savā piedāvājumā ir mājokļu īpašnieki, jo vairāk ieklausās pieredzējušu mākleru padomos par īpašuma uzlabojumiem un pielāgošanu augstākā komforta līmeņa prasībām, jo veiksmīgāk un ātrāk šāds mājoklis atradīs savu īrnieku," piebilst speciāliste. 

Lai gan atbilstošu īres mājokļu deficīts tirgū esot jūtams, tomēr tas īres cenas nav ietekmējis, piebilst M. Alksnīte. Viņa paredz, ka arī gada otrajā pusē premium īres tirgū saglabāsies līdzīga aktivitāte, bet kopumā Pierīgas nekustamo īpašumu tirgus – tieši tuvuma galvaspilsētai dēļ -  būs pievilcīgs klientiem (gan vietējiem, gan ārvalstu). 

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK!

TOP 5: ekskluzīvākie dzīvokļi, kas šobrīd ir pārdošanā

12.09.2018

alt
alt

Jelgavā un Ogrē palielinājušās sērijveida dzīvokļu cenas

13.09.2018

Saistītās ziņas

alt

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

alt

Stāsta eksperti: vai un kādēļ iegādāties dzīvokli būvniecības stadijā?

alt

Īres tirgū pieprasījums pārsniedz piedāvājumu

alt

Četri kritēriji, kas jāņem vērā, lai dzīvoklis būtu veiksmīga investīcija

alt

Premium īpašumu tirgus - arvien pieejamāks vietējam pircējam

alt

Tuvākajos gados sērijveida dzīvokļu cenas augs par 5-6% gadā

alt

Eksperta viedoklis: vai UNESCO Rīga sagrūs?

alt

Līdz ar valsts atbalsta programmu jaunajiem speciālistiem savs dzīvoklis izmaksās lētāk nekā īrēts īpašums

alt

Vērtē eksperti: kāds 2017.gads bijis nekustamo īpašumu tirgū?

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

2

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

3

Jau drīzumā "Hepsor" uzsāks jauna dzīvojamā projekta būvniecību Baložu ielā 9, Rīgā

4

Trīs istabu dzīvokļi Rīgas centrā no 1900 EUR/ m2: tikai projektā "Kvartāls 5/26"

5

Īrei vai investīcijai – labiekārtoti dzīvokļi jaunajā Strēlnieku ielas 4b namā

6

Viedoklis: kāda būs biroju telpu nākotne Covid- 19 pandēmijas iespaidā?

City24 redaktora izvēle

alt

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

alt

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem