Ekonomiskās klases dzīvoklis – investīcija ar atdevi līdz pat 10%

Šobrīd nekustamā īpašuma tirgū jauno projektu segmentā vērojama zināma rosība, ko pamato ne tikai iedzīvotāju vēlme pēc labākas mājvietas, bet arī racionāli izsvērts lēmums par dzīvokli kā ilgtermiņa investīciju. Iedzīvotājiem, kuriem šobrīd ir brīvi finanšu līdzekļi, iegādājoties neliela izmēra dzīvokli un to izīrējot, ienesīgums no darījuma svārstās 7% līdz pat 10% robežās. Tos nevar salīdzināt ar  banku "īpašiem" depozītu piedāvājumiem ar 2% likmi. Kā tas iespējams un kas būtu jāņem vērā, ieguldot līdzekļus nekustamajā īpašumā, skaidro nekustamo īpašumu attīstītāja «KBO» valdes loceklis Oskars Dzirnieks. Mājokļu tirgus, Noderīgi zināt, KBOPēdējos gados jauno projektu tirgū vērojams pieprasījuma un piedāvājuma pieaugums tieši ekonomiskās klases dzīvokļu segmentos, kuru piedāvājumā ir arī tā dēvētie studio tipa plānojuma dzīvokļi. Piemēram, projektā "Imantas Ozoli" neliela izmēra dzīvoklis ir 38 kvadrātmetru platībā, un pirmajā mirklī nereti šķiet – tas ir pārāk mazs. Taču, racionāli izvērtējot, tā ir optimāla dzīvojamā platība studentam, jaunajam profesionālim vai senioram, kurš dzīvo viens. Šāda dzīvokļa uzturēšanas izmaksas ziemā ir līdz 50 eiro mēnesī, un tieši komunālie maksājumi ir tā pozīcija, kam vislielāko uzmanību pievērš gan tie, kas dzīvokli iegādājas, gan tie, kas pērk to realizēšanai īres tirgū. Šobrīd šāda dzīvokļa īres cena jaunajā projektā svārstās no 350 līdz pat 380 eiro mēnesī, un pieprasījums īres tirgū pārsniedz piedāvājumu. 

Pieprasījuma pieaugumu pēc studijas tipa dzīvokļiem veicinājis arī pieaugošais ārvalstu studentu skaits (pērn tas sasniedza 11% no kopējā studējošo skaita). Ārvalstu studenti vēlas dzīvot labiekārtotos mājokļos, netālu no universitātes. Taču universitāšu apkaimē īres dzīvokļu piedāvājums ir neliels – sērijveida dzīvokļos jau dzīvo vietējie studenti, savukārt piedāvājums jaunajos projektos nebūt nesasniedz pieprasījumu. Tas īpaši redzams Rīgas Stradiņu universitātes apkaimē – Imantā, Iļģuciemā vai Āgenskalnā – labākos īres dzīvokļus vienmēr burtiski izķer. Tāda pati nākotne iezīmējas vēl vairākiem Pārdaugavas mikrorajoniem, jo līdz ar Latvijas Universitātes Dabaszinātņu fakultātes ēku Torņkalnā, Rīgas Tehniskās universitātes studentu pilsētiņu un vēl vairāku fakultāšu ēku būvniecības plāniem, Rīgas kreisajam krastam draud īres dzīvokļu vakuums. Savukārt iedzīvotājiem, kuriem jau šobrīd ir brīvi finanšu līdzekļi, tas nozīmē gudras investīciju iespējas, kas garantē augstu ienesīgumu ne tikai šodien, bet arī nākotnē. Nekustamais īpašums ir daudz saprotamāka investīcija par akciju vai obligāciju iegādi, turklāt, lai arī īstermiņā nekustamā īpašuma cenas var svārstīties, ilgtermiņā tām ir tendence pieaugt. 

Neliela izmēra dzīvoklis var būt arī labs atspēriena punkts, domājot par sava īpašuma iegādi. Pieņemot, ka vidējā summa par šāda tipa dzīvokļa iegādi jaunajā projektā ir 55 tūkstoši eiro, un pirmā iemaksa, neizmantojot Altum programmu, būtu 15%, tad ikmēneša kredītmaksājums (ja to ņem uz 30 gadiem pie vidējām banku procentu likmēm 2,5%) par šādu dzīvokli būtu 185 eiro. Tas ir mazāk nekā šobrīd izīrēt jebkuru sērijveida dzīvokli. Turklāt šobrīd banku aizdevumu likmes ir zemas jeb citiem vārdiem sakot – naudu aizņemties ir lēti. Savukārt, ņemot vērā iepriekš uzskaitītos argumentus, šādi neliela izmēra dzīvokļi vienmēr ir likvīdi. Tos vienmēr varēs izīrēt, un tie neprasa lielus uzturēšanas izdevumus. Jau šobrīd, piemēram, vērojams, ka dzīvokli šādam mērķim iegādājas tieši vietējie iedzīvotāji. 

Izvēloties ieguldīt brīvos finanšu līdzekļus nekustamajā īpašumā, vispirms jāsaprot, ko varat atļauties iegādāties? Kā galvenais kritērijs tam vienmēr būs pirmās iemaksas apmērs. Pēcāk jāizvērtē, vai nekustamais īpašums šķiet pievilcīgs ne tikai jums, bet arī citiem. Tāpēc svarīgi izvērtēt apkārt esošo infrastruktūru, lai mājoklis būtu ērti sasniedzams ne tikai ar auto, bet arī sabiedrisko transportu, lai apkārt būtu dažādas brīvā laika pavadīšanas iespējas dažādām vecuma grupām un citi aspekti. Tostarp, iepriekš apskatītie - rajona tuvumā esošas sabiedriskas nozīmības ēkas, rajona nākotnes attīstības plāni, universitāšu tuvums. Tāpēc, ja dzīvokli primāri plānojat pirkt, lai izīrētu, jo īpaši svarīgi saprast, kas būs jūsu mērķauditorija. Jāatceras, ka nereti 40 kvadrātmetru dzīvokli var izīrēt par tādu pašu summu kā, piemēram, 70 kvadrātmetru dzīvokli, taču ienesīgums no mazāka dzīvokļa ir lielāks, jo tā uzturēšanas izmaksas būs mazākas. 

Kā rāda dažādas sabiedriskās domas aptaujas, arī iedzīvotāji nekustamo īpašumu uzskata par vērtīgu investīciju. Taču, lai tā tāda saglabātos ilgtermiņā, ir svarīgi mājokļa iegādei pieiet racionāli, ne tikai emocionāli. Liels, ne vienmēr nozīmē labs un izdevīgs, un otrādi – ne visi mazie mājokļi garantēs investīciju atdevi 10% apmērā. Taču izvērtējot mājokļa potenciālo pieprasījumu ne tikai šodien, bet arī nākotnē, tas patiesi var būt izdevīgākais investīciju instruments, kas garantēs ienākumus arī nākotnē. 

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Pasniegs Gada balvas Rīgas arhitektūrā

01.10.2018

alt
alt

Iespēja īrēt vienreizēju penthausu trīs stāvos Rīgas prestižākajā rajonā

02.10.2018

Saistītās ziņas

alt

Pētījums: ekonomiski aktīvā sabiedrības daļa jau šodien zina, kādā mājoklī vēlas dzīvot rīt

alt

Video: Pētījuma prezentācija par jauniešu vēlmēm un iespējām nekustamā īpašuma izvēlē

alt

Eksperti atzīst - investējot īres īpašumā, jāpievērš uzmanība ne tikai atdevei

alt

Arī šogad prognozē jauno mājokļu cenu pieaugumu

alt

Turpmāko divu gadu laikā tehnoloģijas aktīvi ietekmēs nekustamā īpašuma tirgu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Par ko mēs nepadomājam, pērkot dzīvokli

alt

Rīgas domes līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju renovācijai saņems vēl 22 iedzīvotāju biedrības

alt

Klienti pieprasa kompaktus dzīvokļus, bet projektu attīstītāji renovē namus un rada pievilcīgu vidi

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

2

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

3

Esi pats sava mājokļa saimnieks! Reaton prezentē ko nebijušu apdares materiālu tirgū - fiksētās izmaksas

4

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

5

Atvērto durvju dienas maratonā varēs apskatīt jaunos projektus Rīgas centrā

6

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos

City24 redaktora izvēle

alt

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

alt

Jaunā Teika, Ezerparka Nami un Vairoga 32 dzīvojamais projekts vērs durvis apmeklētājiem

alt

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos