Ekonomiskās klases dzīvoklis – investīcija ar atdevi līdz pat 10%

Šobrīd nekustamā īpašuma tirgū jauno projektu segmentā vērojama zināma rosība, ko pamato ne tikai iedzīvotāju vēlme pēc labākas mājvietas, bet arī racionāli izsvērts lēmums par dzīvokli kā ilgtermiņa investīciju. Iedzīvotājiem, kuriem šobrīd ir brīvi finanšu līdzekļi, iegādājoties neliela izmēra dzīvokli un to izīrējot, ienesīgums no darījuma svārstās 7% līdz pat 10% robežās. Tos nevar salīdzināt ar  banku "īpašiem" depozītu piedāvājumiem ar 2% likmi. Kā tas iespējams un kas būtu jāņem vērā, ieguldot līdzekļus nekustamajā īpašumā, skaidro nekustamo īpašumu attīstītāja «KBO» valdes loceklis Oskars Dzirnieks. Mājokļu tirgus, Noderīgi zināt, KBOPēdējos gados jauno projektu tirgū vērojams pieprasījuma un piedāvājuma pieaugums tieši ekonomiskās klases dzīvokļu segmentos, kuru piedāvājumā ir arī tā dēvētie studio tipa plānojuma dzīvokļi. Piemēram, projektā "Imantas Ozoli" neliela izmēra dzīvoklis ir 38 kvadrātmetru platībā, un pirmajā mirklī nereti šķiet – tas ir pārāk mazs. Taču, racionāli izvērtējot, tā ir optimāla dzīvojamā platība studentam, jaunajam profesionālim vai senioram, kurš dzīvo viens. Šāda dzīvokļa uzturēšanas izmaksas ziemā ir līdz 50 eiro mēnesī, un tieši komunālie maksājumi ir tā pozīcija, kam vislielāko uzmanību pievērš gan tie, kas dzīvokli iegādājas, gan tie, kas pērk to realizēšanai īres tirgū. Šobrīd šāda dzīvokļa īres cena jaunajā projektā svārstās no 350 līdz pat 380 eiro mēnesī, un pieprasījums īres tirgū pārsniedz piedāvājumu. 

Pieprasījuma pieaugumu pēc studijas tipa dzīvokļiem veicinājis arī pieaugošais ārvalstu studentu skaits (pērn tas sasniedza 11% no kopējā studējošo skaita). Ārvalstu studenti vēlas dzīvot labiekārtotos mājokļos, netālu no universitātes. Taču universitāšu apkaimē īres dzīvokļu piedāvājums ir neliels – sērijveida dzīvokļos jau dzīvo vietējie studenti, savukārt piedāvājums jaunajos projektos nebūt nesasniedz pieprasījumu. Tas īpaši redzams Rīgas Stradiņu universitātes apkaimē – Imantā, Iļģuciemā vai Āgenskalnā – labākos īres dzīvokļus vienmēr burtiski izķer. Tāda pati nākotne iezīmējas vēl vairākiem Pārdaugavas mikrorajoniem, jo līdz ar Latvijas Universitātes Dabaszinātņu fakultātes ēku Torņkalnā, Rīgas Tehniskās universitātes studentu pilsētiņu un vēl vairāku fakultāšu ēku būvniecības plāniem, Rīgas kreisajam krastam draud īres dzīvokļu vakuums. Savukārt iedzīvotājiem, kuriem jau šobrīd ir brīvi finanšu līdzekļi, tas nozīmē gudras investīciju iespējas, kas garantē augstu ienesīgumu ne tikai šodien, bet arī nākotnē. Nekustamais īpašums ir daudz saprotamāka investīcija par akciju vai obligāciju iegādi, turklāt, lai arī īstermiņā nekustamā īpašuma cenas var svārstīties, ilgtermiņā tām ir tendence pieaugt. 

Neliela izmēra dzīvoklis var būt arī labs atspēriena punkts, domājot par sava īpašuma iegādi. Pieņemot, ka vidējā summa par šāda tipa dzīvokļa iegādi jaunajā projektā ir 55 tūkstoši eiro, un pirmā iemaksa, neizmantojot Altum programmu, būtu 15%, tad ikmēneša kredītmaksājums (ja to ņem uz 30 gadiem pie vidējām banku procentu likmēm 2,5%) par šādu dzīvokli būtu 185 eiro. Tas ir mazāk nekā šobrīd izīrēt jebkuru sērijveida dzīvokli. Turklāt šobrīd banku aizdevumu likmes ir zemas jeb citiem vārdiem sakot – naudu aizņemties ir lēti. Savukārt, ņemot vērā iepriekš uzskaitītos argumentus, šādi neliela izmēra dzīvokļi vienmēr ir likvīdi. Tos vienmēr varēs izīrēt, un tie neprasa lielus uzturēšanas izdevumus. Jau šobrīd, piemēram, vērojams, ka dzīvokli šādam mērķim iegādājas tieši vietējie iedzīvotāji. 

Izvēloties ieguldīt brīvos finanšu līdzekļus nekustamajā īpašumā, vispirms jāsaprot, ko varat atļauties iegādāties? Kā galvenais kritērijs tam vienmēr būs pirmās iemaksas apmērs. Pēcāk jāizvērtē, vai nekustamais īpašums šķiet pievilcīgs ne tikai jums, bet arī citiem. Tāpēc svarīgi izvērtēt apkārt esošo infrastruktūru, lai mājoklis būtu ērti sasniedzams ne tikai ar auto, bet arī sabiedrisko transportu, lai apkārt būtu dažādas brīvā laika pavadīšanas iespējas dažādām vecuma grupām un citi aspekti. Tostarp, iepriekš apskatītie - rajona tuvumā esošas sabiedriskas nozīmības ēkas, rajona nākotnes attīstības plāni, universitāšu tuvums. Tāpēc, ja dzīvokli primāri plānojat pirkt, lai izīrētu, jo īpaši svarīgi saprast, kas būs jūsu mērķauditorija. Jāatceras, ka nereti 40 kvadrātmetru dzīvokli var izīrēt par tādu pašu summu kā, piemēram, 70 kvadrātmetru dzīvokli, taču ienesīgums no mazāka dzīvokļa ir lielāks, jo tā uzturēšanas izmaksas būs mazākas. 

Kā rāda dažādas sabiedriskās domas aptaujas, arī iedzīvotāji nekustamo īpašumu uzskata par vērtīgu investīciju. Taču, lai tā tāda saglabātos ilgtermiņā, ir svarīgi mājokļa iegādei pieiet racionāli, ne tikai emocionāli. Liels, ne vienmēr nozīmē labs un izdevīgs, un otrādi – ne visi mazie mājokļi garantēs investīciju atdevi 10% apmērā. Taču izvērtējot mājokļa potenciālo pieprasījumu ne tikai šodien, bet arī nākotnē, tas patiesi var būt izdevīgākais investīciju instruments, kas garantēs ienākumus arī nākotnē. 

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Pasniegs Gada balvas Rīgas arhitektūrā

01.10.2018

alt
alt

Iespēja īrēt vienreizēju penthausu trīs stāvos Rīgas prestižākajā rajonā

02.10.2018

Saistītās ziņas

alt

Rīgas formula - tikvien kā šūpoles un ielas bez bedrēm?

alt

Mājoklī samazinot temperatūru par 1°C, apkures rēķins saruks pat par 10%

alt

Mājokli pirkt vai īrēt? Pieredzes stāsti, kas palīdzēs izlemt

alt

Nelikumīga pārbūve - kā tā ietekmē īpašuma pārdošanas procesu?

alt

Dzīvokļi jaunajos un vecajos jaunajos projektos - kā izdarīt izvēli?

alt

Pareizi izvēlēts mājoklis var palīdzēt ikdienas steigā rast vairāk laika sev būtiskām nodarbēm

alt

Asociācija LANĪDA - nekustamā īpašuma tirgus cenu indikators par oktobri

alt

Proptech Riga 2019: kā gudrā tehnoloģiju izmantošana palīdz attīstītāju kompānijām tikt līderpozīcijās

alt

Uzzini visu par mājokļa iegādi - bezmaksas konsultācijas Latio Padomu pieturā!

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Seši apbrīnas vērti īpašumi Latvijā, kas joprojām meklē savu īsto pircēju

2

TOP 10 populārākie jaunie projekti Rīgas centrā

3

Atvērto durvju diena vienā no Rīgas populārākajiem projektiem "Ezerparka Nami"

4

TRIBUS aģenti nostiprina savas pozīcijas nekustamā īpašuma tirgū

5

Skanstes City /DUNTE jaunais veidols

City24 redaktora izvēle

alt

TOP 10 populārākie jaunie projekti Rīgas centrā

alt

Seši apbrīnas vērti īpašumi Latvijā, kas joprojām meklē savu īsto pircēju

alt

Skandināvu vēsmas Ganību dambī - top jauns dzīvojamais projekts "Fjordi"