Par ko mēs nepadomājam, pērkot dzīvokli

Rakstu sērijā «Attīstītāja pieredze», sadarbībā ar būvkompāniju un nekustamo īpašumu attīstītāju «Merks», aplūkosim jautājumus, par kuriem, iegādājoties savu īpašumu daudzdzīvokļu mājā, pircējs bieži neaizdomājas. Kompānija «Merks» Latvijā ir būvējusi jau vairāk kā 1000 dzīvokļus dažādos projektos, līdz ar to, uzkrāta arī ievērojama pieredzes bagāža, kā procesus plānot un īstenot vislabāk.  Mājokļu tirgus, Noderīgi zināt, Redaktora izvēle, City24, Būvniecība, Merks, Jaunie projektiLaikā, kad dzīvokļus piešķīra valsts, pašvaldība vai darba vieta, neuzdeva jautājumus - kas tos būvējis, cik labi būvējis, kādi materiāli izmantoti, kā tie kalpos ilgtermiņā. Mūsdienās, kad īpašumus pērkam par saviem līdzekļiem, ņemot aizdevumu bankā gandrīz visas darba dzīves garumā, mēs joprojām pārāk maz iedziļināmies faktoros, kas ir ļoti svarīgi kvalitatīvai dzīvei un īpašuma vērtības saglabāšanai ilgtermiņā.

“Kā attīstītājs ar vairāk kā 12 gadu pieredzi dzīvokļu būvniecībā, mēs joprojām pārāk reti dzirdam no klientiem šos būtiskos jautājumus, tāpēc vēlamies dalīties pieredzē, lai pircēji patiešām būtu apmierināti ar savu izvēli arī ilgtermiņā, kad pirmā sajūsma par jauno mājokli jau pagaisusi," saka Dace Tumšā, "Merks" nekustamo īpašumu pārdošanas projektu vadītāja.

Kas jāņem vērā, pērkot dzīvokli jaunuzbūvētā vai renovētā ēkā? 

Vispirms jānoskaidro atbildes uz šādiem jautājumiem:

Vai dzīvojamais nams ir sadalīts atsevišķos dzīvokļos? 

Iespējami divi iegādes varianti: pirmais - ēka, kas sadalīta dzīvokļu īpašumos. Pircējs pērk īpašumu, kas zemesgrāmatā reģistrēts kā atsevišķs dzīvoklis. Šajā gadījumā pircējs pērk atsevišķu īpašumu, un, pārdodot tālāk, nav jāpiedāvā pirmpirkuma tiesības saviem kaimiņiem. 

Ja ēka nav sadalīta dzīvokļa īpašumos, pircējs būs iegādājies nevis dzīvokli klasiskā izpratnē, bet domājamās daļas no visas kopējās ēkas, ar konkrēta dzīvokļa lietošanas tiesībām, kas definētas lietošanas līgumā. Sliktākajā gadījumā, šāds līgums pat var nebūt. Pārdodot šo dzīvokli, jārēķinās, ka būs jāpiedāvā pirmpirkuma tiesības citiem ēkas līdzīpašniekiem. 

Vai zeme, uz kuras uzcelta dzīvojamā māja, piederēs dzīvokļu īpašniekiem?  

Būtiski noskaidrot, kam pieder dzīvokļu mājas zeme. Piemēram, ja zeme nepieder attīstītājam (Rīgā ir projekti, kas tiek realizēti uz nomātas zemes), jārēķinās, ka papildu nekustamā īpašuma nodoklim būs jāmaksā arī zemes nomas maksa, kā apmēru var noteikt zemes īpašnieks jeb nomātājs. 

Ir arī gadījumi, kad viena ēka un tai piederošā teritorija var atrasties ne tikai uz vienas, bet divām un pat trīs zemes vienībām. Var gadīties, ka iegādājoties nekustamo īpašumu, izrādīsies, ka esam nopirkuši pat vairākus īpašumus - atsevišķās zemesgrāmatās būs ierakstīta gan autostāvvieta, bērnu rotaļu laukums un citi objekti. Tas nozīmē, ka arī nekustamā īpašuma nodoklis būs jāmaksā par vairākiem objektiem. 

Jānoskaidro, kā līgumā definēta ēka, kur plānots iegādāties dzīvokli.  

Piemēram, dzīvojamā māja patiesībā var būt definēta kā viesnīca vai ražošanas telpas, jo attiecīgā teritorija, kur māja uzcelta, nav piemērota dzīvojamo māju būvēšanai. Pērkot īpašumu ēkā, kas ir komerciāla rakstura ēka, jārēķinās ar paaugstinātām nekustamā īpašuma nodokļu likmēm, kā arī ar citām niansēm, kas laika gaitā var rasties. Piemēram, būs ierobežotas kreditēšanas iespējas, ja īpašums būs ražošanas ēka, bet hipotekārais kredīts tiks lūgts mājokļa iegādei. 

Vai ēka un tās renovācija ir nodota ekspluatācijā?

Lai izvairītos no neplānotiem un nepatīkamiem pārsteigumiem, mājai, kam veikta renovācija, jāpievērš uzmanība tam, vai pēc veiktās renovācijas tā atkārtoti ir nodota ekspluatācijā. Šo faktu pircējs var nepamanīt, ja neuzdod jautājumus pārdevējam. Ēka, kas jau tikusi nodota ekspluatācijā un reģistrēta šajā statusā zemesgrāmatā, veicot tās pilno renovāciju, ir jāsaskaņo būvvaldē un veiktie darbi jānodod ekspluatācijā. Jāatceras, ka zemesgrāmatā šis fakts neparādās.

Vai "mežmala" nepārvērtīsies par "šosejmalu"?

Ne mazāk svarīgs aspekts ir projekta atrašanās vieta, apkārtējā infrastruktūra un mājokļu projekta apkārtnes "nākotnes plāni". Par pilsētas centru, lielākoties, ir pārliecība, ka būtiskas izmaiņas nebūs, bet par apkārtnes projektiem bieži šādas pārliecības nav.

Vai ir skaidrs plāns, kas notiks apkārtnes tuvumā? Vai pēkšņi garām neies tilts vai šoseja, būtiski samazinot īpašuma vērtību? Vai blakus neuzsliesies ražošanas vai noliktavas ēkas? Vai tieši pretim nebūs nākamā dzīvojamā māja, aizsedzot skatu, kāds paveras šodien? Svarīgs ir arī auto stāvvietu jautājums - vai tā ir garantēta, vai, to meklējot, vakaros dažkārt nāksies apbraukāt apkārtējās ielas. 

Lai noskaidrotu, kas sagaidāms tuvākajā apkārtnē no infrastruktūras attīstības un būvniecības plāniem, iespējams vērsties vietējā pašvaldībā. Piemēram, par Rīgas un tās apkaimes teritoriju plānošanu iespējams uzzināt Rīgas domes pilsētas attīstības departamentā, izpētot mājas lapā pieejamo informāciju, vai dodoties uz konsultāciju klātienē.

Kurš ir ēkas būvnieks un kurš - attīstītājs? 

Tā kā dzīvokli iegādājamies ilgākam laikam, noteikti ir vērts noskaidrot - vai dzīvokļu attīstītājs Latvijā strādā pietiekami ilgu laiku, vai tā ir jauna un vēl nezināma kompānija? Turklāt, ne mazāk svarīgi ir noskaidrot - kas ir dzīvokļa būvnieks, kāda ir tā pieredze dzīvojamo ēku celtniecībā? 

Ja dzīvojamo māju projektam gan attīstītājs, gan būvnieks, gan pārdevējs ir viens, tas  sniedz drošības un skaidrības sajūtu. Šis aspekts var būt izšķirošs situācijās, ja pēc iegādes tomēr atklājas kādas nepilnības.

"Mūsu dzīvojamo māju projektiem mēs esam gan attīstītājs, gan būvnieks, gan pārdevējs, gan arī - garantijas sniedzējs. Tas nozīmē, ka visā dzīvokļa iegādes procesā Jums būs viens, uzticams sadarbības partneris. Ja pēc iegādes tomēr atklāsies kādas nepilnības, tad mēs paši tās arī novērsīsim", stāsta Dace Tumšā. "Mūsu ilgus gadus veidotā reputācija ir atkarīga no klientu apmierinātības, jo mēs neesam šeit tikai uz dažiem gadiem, dažiem projektiem. Mūsu celtajos mājokļos dzīvo jau vairāk kā 1000 ģimenes. Daudzi klienti pie mums ir nonākuši, redzot savu draugu un paziņu kvalitatīvos dzīvokļus "Merks" celtajos projektos, un par tiem dzirdot pozitīvas atsauksmes." Mājokļu tirgus, Noderīgi zināt, Redaktora izvēle, City24, Būvniecība, Merks, Jaunie projektiBūtiski ir arī noskaidrot, kāda ir attīstītāja un būvnieka agrāk īstenoto projektu vērtība šodien. Ir tādi jauni dzīvojamo māju projekti, kuri pirkti par augstu cenu, bet jau pēc dažiem gadiem to vērtība krīt, jo rodas dažādas problēmas ar kvalitāti. Īpašnieki cenšas atbrīvoties no dzīvokļiem šajā namā, daudzi no tiem tiek izlikti otrreizēja tirgū. Bet ir arī tādi jaunie projekti, kuru vērtība gadu gaitā ir tikai augusi, pat neņemot vērā pārdzīvotās krīzes cenu svārstības. 

Raksts tapis sadarbībā ar būvkompāniju un nekustamo īpašumu attīstītāju "Merks".

Nākamajā rakstā šajā sērijā lasi: kā pirms darījuma veikšanas, detalizētāk novērtēt jau konkrēti izvēlētu dzīvokli.

Apskati šī brīža pieejamos "Merks" dzīvokļu projektus 

 


Savs viesu nams – peļņas avots un dvēseles piepildījums

31.10.2018

alt
alt

Aptauja: Latvijas iedzīvotājiem mājokļa izvēlē svarīgs ir mājīgums, funkcionalitāte un minimālisms

01.11.2018

Saistītās ziņas

alt

Mājokļa iegāde Rīgā, Pierīgā vai reģionos – kas jāņem vērā

alt

Mājokļa iegādes izmaksas, par ko pircēji mēdz piemirst

alt

Vai ieguldījums nekustamā īpašumā nākotnē atmaksāsies?

alt

Pirkt vai īrēt - tāds ir jautājums!

alt

Kā pareizi rīkoties, ja Tev ir īpašums, ko šobrīd vēlies pārdot?

alt

Kā vienoties par kopīpašuma dalītu lietošanu, lai tā būtu saistoša trešajām personām?

alt

Kur virzās nekustamo īpašumu pārdošanas un īres cenas

alt

Interese par nekustamo īpašumu sludinājumiem atgriežas pirmskrīzes līmenī

alt

City24.lv piedāvā: JAUTĀ EKSPERTAM!

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

CITY24.LV MĒNEŠA PROJEKTS: "Zelta Rasa" Mārupē

2

Sagaidi Jauno gadu savās jaunajās mājās - izvēlies Saliena Park Apartments un sāc dzīvot tūlīt!

3

Jaunajā Pierīgas kvartālā "Līčukrasti" notiks pirmā Klientu diena

4

Tavas jaunās virtuves santehnika! Kas jāzina, lai nekļūdītos izvēlē?

5

MĒNEŠA PROJEKTS! Elijas un Maskavas ielas apkaimē top jauns dzīvojamais nams

6

Novembra klientu dienas Rīgas centrā: reģistrējies individuālai projektu apskatei!

City24 redaktora izvēle

alt

Piedāvājums darītājiem: īpašums Aiviekstes upes krastā lauksaimniecībai un lauku tūrismam

alt

Aizmirstās Mežaparka pērles un nami, kas gaida savu otro "dzimšanas dienu"

alt

Tavas jaunās virtuves santehnika! Kas jāzina, lai nekļūdītos izvēlē?