Palielināsies pieprasījums pēc tirdzniecības platībām

2018.gads mazumtirdzniecībā līdz ar vispārējām pozitīvajām ekonomikas attīstības prognozēm arī II ceturksnī turpinājās ar nelielu, bet stabilu pieaugumu, kas turpmākā gada gaitā varētu pozitīvi ietekmēt pieprasījumu pēc tirdzniecības platībām, liecina šā gada 3.ceturkšņa «Ober-Haus» komercplatību tirgus pārskata dati.  Būvniecība, Komercplatības, City24, Ober HausMazumtirdzniecības apgrozījums pēc šobrīd pieejamiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem gada pirmajos deviņos mēnešos (no janvāra līdz septembrim), salīdzinot ar 2017.gada attiecīgo periodu, ir audzis par 3,5% (kalendāri izlīdzinātie dati salīdzināmajās cenās). Š. g. III ceturksnī pieaugums nedaudz samazinājās, salīdzinot ar II ceturksni. Vidējais patēriņa cenu indekss 2018.gada III ceturksnī ir bijis ar pieaugumu 3,2%, salīdzinot ar 2017.gada attiecīgo periodu. 2018.gadā vislielāko ietekmi uz patērētāju cenu indeksa pieaugumu līdz šim ir atstājis degvielas cenu kāpums un straujāks pakalpojumu cenu pieaugums. 

Mazumtirdzniecībā Latvijā ir vērojamas vienmērīgas izaugsmes tendences un tirgotāju attīstības perspektīvas  saistās ar esošo tirdzniecības centru paplašināšanu un jaunu operatoru plāniem uzsākt darbību Latvijā. Aizvien lielāka daļa no tirdzniecības centru  tirdzniecības jaunajām platībām tiek plānota kā izklaides un atpūtas iespējas dažāda vecuma cilvēkiem ar daudzpusīgām interesēm.

Daudzfunkcionālais tirdzniecības centrs Akropole, kura kopējā platība būs 98 000 m2, plāno izvietot vairāk nekā 220 modes un dzīvesstila veikalu, tostarp labi zināmus un iecienītus zīmolus, kā arī jaunumus, piemēram, multizīmolu modes veikalu "Van Graff", plašu kafejnīcu un restorānu klāstu, vissezonas slidotavu, kinoteātri, modernu fitnesa zāli, iekštelpu un ārtelpu bērnu spēļlaukumus. Būtisku vietu jaunā centra konceptā ieņems ASV izklaides komplekss O’Learys, kas apvieno mūsdienīgas izklaides iespējas, boulinga zāli, sporta spēļu simulatorus, lāzeru iekārtas  un restorānu.

Aktīvi turpinās lielāko jau esošo tirdzniecības centru paplašināšana, T/C Alfa pēc rekonstrukcijas tirdzniecību platību apjoms pieaugs par 19 000 m2, sasniedzot 67 000 m2 kopējo tirdzniecības platību. Ievērojami pieaugs auto stāvvietu skaits un uzlabosies piekļuves ērtības.

Turpinās T/C Origo jaunā korpusa būvniecība, pēc pabeigšanas centra tirdzniecības platību apjoms pieaugs no 18 300 m2 līdz 34 800 m2. Arī autostāvvietu skaits palielināsies vairāk kā 2 reizes, sasniedzot 250 auto novietošanas vietas.

Š.g. 30.augustā tika atvērts IKEA mājas preču un mēbeļu veikals Stopiņu novadā pie rotācijas apļa. Veikala kopējā platība ir 34500 m2, tas izveidots 2 stāvos un kopā ar autostāvvietām tas aizņem 10 ha lielu teritoriju. Veikala telpās atrodas arī pašapkalpošanās restorāns un zviedru pārtikas veikals.

Vācu pārtikas veikalu tīkls "Lidl" gatavojas aktīvas darbības uzsākšanai Latvijā un oktobrī plāno uzsākt loģistikas centra būvniecību Ulbrokas ielā ar kopējo platību 47 000 m2, kuru plāno pabeigt 2020.gadā. Lidl ir iegādājies vairākus zemes gabalus Rīgā, uzsācis projektu iesniegšanu būvvaldē un meklē iespējas attīstībai arī citās Latvijas pilsētās. 

2018.gada III ceturksnī vidējās nomas maksas mazām tirdzniecības platībām līdz 100 kvadrātmetriem aktīvajā centrā bija no 12 līdz 30 eiro par kvadrātmetru mēnesī, atsevišķās vietās ar intensīvu gājēju un transporta plūsmu sasniedzot 35 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Pieprasītākās vietas pilsētas aktīvajā centrā ir Tērbatas iela līdz Ģertrūdes ielai, Blaumaņa iela un viesnīcas Radisson Blu Latvija tuvākā apkārtne.

Vecrīgā nomas maksas par mazām tirdzniecības platībām vidēji svārstās no 20 līdz 50 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Lielākām platībām nomas maksas gan aktīvajā centrā, gan Vecrīgā ir amplitūdā no 10 līdz 20 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Nomas maksas par tirdzniecības telpu nelielām platībām, kas atrodas tālāk no centra vai mazāk aktīvos ielu posmos, ir no 5 līdz 15 eiro par kvadrātmetru, savukārt par lielām platībām – no 4 līdz 12 eiro par kvadrātmetru mēnesī. 

Noliktavu un ražošanas  telpas - klientus interesē "gatavas" telpas

Noliktavu un ražošanas telpu segmentā 2018.gada III ceturksnis ir bijis aktīvs no klientu (pircēju) puses. Vispieprasītākie ir padomju laikos celtie industriālie objekti (rūpnicas), cenu kategorijās no 150-200 Eur/m2. Taču šādu piedāvājumu tirgū praktiski nav.

Turpinās  tendence, ka uzņēmumi vēlas pirkt noliktavu un ražošanas objektus savām vajadzībām nevis kā investīciju objektus. Jaunu noliktavu un industriālo platību jomā vidējās nomas maksas turpina nedaudz augt. Par renovētām, īpaši pielāgotām telpām sasniedzot maksimāli augstāko nomas maksu 5 Eur/m2.

Noliktavu telpām nomas tirgū aktivitāte joprojām salīdzinoši zema, taču mūsdienīgu nomas telpu piedāvājums arī ir ļoti zems. Pieejamās brīvās platības ir tikai Rīgas rajonā. Populārākie pieprasījumi ir no 500-1000 m2. Pieprasījumi pārsvarā ir no vietējiem un tirgū jau esošajiem klientiem, kuri savas vecā tipa telpas maina uz jaunām, energoefektīgākām telpām.

Šobrīd viens no lielākajiem industriālo telpu parkiem būvniecības stadijā ir "Lidostas parks" kurš atrodas netālu no lidostas "Rīga" un to attīsta viens no vadošajiem Latvijas industriālo telpu būvniekiem "PICHE". "Lidostas parka" kopējā iznomājamā platība paredzēta 23 000 m2.

Maksa par neapsildītiem, veciem angāriem ir vidēji 0,7 eiro par kvadrātmetru mēnesī, par vecās industriālās zonās atjaunotiem cehiem - vidēji no 1,5 līdz 3,0 eiro par kvadrātmetru mēnesī, bet par ekspluatācijā tikko nodotu A klases kompleksu ar atbilstošas kvalitātes aprīkojumu visās pozīcijās Rīgas robežās un Pierīgā - no 3,5 līdz 4,8 eiro par vienu kvadrātmetru mēnesī.

Vidējās apsaimniekošanas izmaksas ir robežās no 0,4 līdz 0,8 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Pārdošanas cenas saglabājušās iepriekšējā ceturkšņa līmenī. Par nelielām sekundārām noliktavu, ražotņu un servisu būvēm platībās līdz 500 kvadrātmetriem cena ir vidēji no 350 līdz 400 eiro par vienu kvadrātmetru. Pārdošanas cenas par angāriem, kuri būvēti 80.-90.gados, platībās no 500 kvadrātmetriem svārstās no 70 līdz 250 eiro par vienu kvadrātmetru.

Cenas, galvenokārt, atkarīgas no angāru stāvokļa, to specifikas un galvenā faktora – atrašanās vietas. Ražošanas objektu apbūves zemju vidējās cenas Pierīgā un Rīgas mikrorajonos ir robežās no 15 līdz 30 eiro par vienu kvadrātmetru.

Komercapbūves zemes - tirgus joprojām aktīvs 

Latvijā un Rīgā saglabājas aktīvs zemes tirgus - pircēji meklē un pērk zemes gabalus mazumtirdzniecībai, loģistikai, biroju un dzīvokļu ēku attīstībai.  

Investoru uzmanības lokā ir Rīgas centrs, mikrorajoni un Pierīga vietās ar labu infrastruktūru. Par to liecina notikušie darījumi Rīgā, piemēram zemes pirkums Ulbrokas ielas noliktavu un biroju zonā - par EUR 748’490 nopirkti 25’810 m2, kas veido cenu 29 EUR/m2. Jāpiemin zemes pirkums Tālajā centrā, Katrīnas ielā - par EUR 571’000 nopirkti 6’407m2 zemes centra apbūves teritorijā, veidojot cenu 89 EUR/m2. Turpinās investoru aktivitāte Rīgas centrā, Skanstes rajonā – par EUR 4’350’000 pārdots 1,35 ha liels zemes gabals Hanzas ielā (322 EUR/m2).

Interesanta tendence ir pieprasījumi nišas pozicionējuma, maza izmēra degvielas uzpildes staciju attīstībai, kā arī pašapkalpošanās automazgātavu attīstībai. Tuvākā gada, divu gadu laikā šajos segmentos sagaidāma konkurence.

Citi investīciju darījumi

Vērojamas Rīgas vēsturiskā centra attīstības tendences, kur investori iegādājas vēsturiskas, bieži arī - arhitektoniski vērtīgas, ēkas, lai tās attīstītu kā dzīvokļu vai jaukta tipa īpašumus.  Viens no pieminēšanas vērtiem darījumiem šajā sakarā -  Dzirnavu ielā pārdoti divi vēsturiski dzīvokļu nami, kas celti 1900.gadā - kopā 4231m2 par EUR 2’200’000 jeb 520 EUR par ēkas kvadrātmetru. Vērts pieminēt arī Merķeļa ielā pārdotu 2766m2 lielu īpašumu - 1870.gadā celtu namu ar palīgēku - par EUR 2’000’000 jeb 723 EUR par ēku kopplatības 1 m2.

Tālākā vēsturiskā centra perifērijā, Ģertrūdes ielā, par EUR 1’332’000 pārdots 3237 m2  zemes gabals ar 5885m2 lielu, 1912.gadā būvētu, daudzdzīvokļu ēku un 496m2 lielu, 1900.gadā būvētu koka māju un mazāku palīgēku. Ēku kopējās platības viens kvadrātmetrs maksājis 208 eiro. Savukārt Lāčplēša ielā 24 pārdota 1960.gadā celta 2979 m2 liela biroju ēka par EUR 1’825’000 jeb 612 EUR/m2.

Ārpus centra, Āgenskalna vēsturiskajā zonā pārdota 1930.gadā celta 1906 m2 liela biroju ēka par EUR 870’000 jeb 457 EUR/m2.

Attiecībā uz Rīgas pilsētas teritorijas attīstības plāniem, Ober-Haus novērojis, ka klienti saskaras ar nenoteiktību par jaunā teritorijas plāna stāšanos spēkā un esošā plāna pielietošanu dzīvē. Tas varētu īstermiņā aizkavēt investoru plānus.

Foto: unsplash.com

City24.lv iesaka: 

IEPAZĪSTI SAVAS PILSĒTAS APKAIMES UN UZZINI PAR JAUNĀKAJIEM MĀJOKĻU PIEDĀVĀJUMIEM TAJĀS! APSKATĪT APKAIMES!

 

Ober-Haus: Aktīvi turpinās modernu biroju ēku būvniecība

05.11.2018

alt
alt

Padomi, kas palīdzēs interjera krāsu izvēlē

07.11.2018

Saistītās ziņas

alt

Viedoklis: kāda būs biroju telpu nākotne Covid- 19 pandēmijas iespaidā?

alt

Iegādei pieejama vēsturiska pērle Rožu laukumā Cēsīs: "Konrāda nams"

alt

Viedoklis: Kas notiek Rīgas komercīpašumu tirgū?

alt

Uzsāk Preses Nama kvartāla 1. kārtas projekta būvniecību

alt

Rīgā top jauns biznesa komplekss "StokOfiss U30"

alt

Kādreizējā Latvijas lepnuma "Dzintars" mājvieta meklē jaunu saimnieku

alt

Dzīvesstila tirdzniecības centrā SĀGA veidos Latvijā pirmo veselības klasteri ar ārstu privātpraksēm

alt

Ieguldot 8 miljonus eiro, Mežaparka Rezidencēs būvēs Dr. Mauriņa Vēnu klīniku

alt

Piņķos atvērs modes zīmolu outlet ciematu

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

2

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

3

Video: moderns finansējuma risinājums jaunam dzīvojamajam rajonam Rīgā

4

Īres dzīvokļi, kur neviens vēl nav dzīvojis: jaunais projekts "Ezerpaka Nami" pie Mežaparka

5

Jau drīzumā "Hepsor" uzsāks jauna dzīvojamā projekta būvniecību Baložu ielā 9, Rīgā

6

Trīs istabu dzīvokļi Rīgas centrā no 1900 EUR/ m2: tikai projektā "Kvartāls 5/26"

City24 redaktora izvēle

alt

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

alt

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem