Swedbank: Arī nākamgad nekustamo īpašumu tirgus Latvijā būs aktīvs

Arī nākamajā gadā Latvijā nekustamo īpašumu tirgus būs aktīvs un uz attīstību vērsts, trešdien žurnālistiem pauda "Swedbank" hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs Latvijā Normunds Dūcis. Nekustamo īpašumu darījumi, Mājokļu tirgus, City24, Swedbank

"Cilvēku vajadzība pēc īpašuma joprojām ir augsta, turklāt jāņem vērā tas, ka cilvēki jūtas arvien stabilāk un pārliecinātāk par nākotni," sacīja Dūcis.

Viņš informēja, ka darījumu skaits ar nekustamajiem īpašumiem Baltijas valstīs joprojām saglabājas mērens, tostarp pērn Viļņā veikti 2818 darījumi, Tallinā - 2194, bet Rīgā - 2267 darījumi ar īpašumiem. Vienlaikus vidējā mājokļa kvadrātmetra cena Tallinā pērn bija 1746 eiro, Viļņā - 1488 eiro, bet Rīgā - 1027 eiro.

"Cenas joprojām ir par 30% mazākas nekā pirms krīzes. Rīgā cenas ir jūtami zemākas, jo pārsvarā iedzīvotāji pērk sērijveida dzīvokļus. Savukārt Tallinā un Viļņā pamatā pērk dzīvokļus jaunajos projektos, tādēļ arī cenas ir augstākas," skaidroja Dūcis.

Viņš arī atzīmēja, ka Rīgā par vidējo algu var nopirkt 0,79 mājokļa kvadrātmetrus, kas ir augstākais mājokļu pieejamības rādītājs starp Baltijas valstīm.

Vienlaikus Dūcis minēja, ka Latvijā ir starp Baltijas valstīm mazākais kredītportfelis un līdz šim tas visu laiku ir samazinājies. "Kaimiņiem kredītportfeļi nepārtraukti aug jau kopš 2014.gada. Tas varētu būt skaidrojams ar to, ka pēc krīzes Latvijas iedzīvotāji ir daudz piesardzīgāki," viņš sacīja.

Tāpat Dūcis norādīja, ka Latvijā ir visizteiktākā darījumu koncentrēšanās ap galvaspilsētu - 79% darījumu ir Rīgā un apkārtnē, kamēr Igaunijā 68% darījumu notiek Tallinā un apkārtnē, bet Lietuvā sadalījums ir vienmērīgāks, jo tikai 44% darījumu notiek Viļņā.

Savukārt "Swedbank" ekonomiste Linda Vildava sacīja, ka Latvijas ekonomika pēdējos divos gados strauji aug un arī šogad tiek prognozēta 4,5% izaugsme, kas noteikti ir nekustamo īpašumu tirgu veicinošs faktors.

Vildava arī pauda viedokli, ka tāda krīze, kā pirms 10 gadiem, Latvijā noteikti nav gaidāma. "Mājokļu tirgus ir daudz sabalansētāks un arī ekonomika kopumā ir sabalansētāka. Būvniecība loma un īpatsvars iekšzemes kopproduktā ir mazinājusies - no 9% 2008.gadā līdz 5% šogad. Arī nodarbinātībā būvniecības īpatsvars sarucis no 12% līdz 8%, līdz ar to esam mazāk atkarīgi no svārstībām šajā nozarē," viņa teica.

Vildava piebilda, ka arī procentu likmes patlaban ir daudz labvēlīgākas un pēc prognozēm EURIBOR var sasniegt 1% 2020.gadā, bet arī tā būs daudz mazāka likme nekā 2008.gadā. "Arī iedzīvotāju uzkrājumi ir pieauguši, bet saistības divkārši samazinājušās. Ja 2008.gadā uz vienu uzkrāto eiro parādsaistības bija 2,17 eiro, tad šogad tās ir tikai 0,78 eiro," viņa sacīja.

Pēc aktīvu apmēra "Swedbank" ir lielākā banka Latvijā.

Uzsāk būvēt jaunu dzīvojamo projektu Purvciema centrā

28.11.2018

alt
alt

Uzkrājošā īrēšana - dzīvojamās mājas iegāde vēl nekad nav bijusi tik vienkārša

29.11.2018

Saistītās ziņas

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

Ministru kabinets otrdien atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai papildus piešķirt 2,8 miljonus eiro. ...

TOP 5 iemesli, kāpēc Mārupes novada premium īpašumu pārdevējiem izvēlēties profesionāļa palīdzību

Mārupē, kas pēdējos gados ir bijusi viena no iecienītākajām dzīvesvietām ar stabilu nekustamā īpašuma tirgus izaugsmes dinamiku, iezīmējusi aktuālu tendenci: ir ...

Atvērto durvju dienā būs iespēja apskatīt Ezerparka Namu dzīvokļus

23.februārī no plkst.10.00 - plkst.17.00 mājokļu projektā Ezerparka Nami norisināsies Atvērto durvju diena, kad ikviens interesents varēs aplūkot dzīvokļu piedāvājumu ...

"Valsts nekustamie īpašumi" sāk izmantot e-izsoles

AS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) aizvien vairāk sāk izmantot dažādus digitālos risinājumus, tostarp Tiesu administrācijas elektronisko izsoļu vietni ...

Maijā dzīvošanai gatava būs Salienas trešā dzīvokļu māja

Kā iepriekš plānots, Saliena Park Apartments trešā dzīvokļu māja (Līvu ielā 3) veiksmīgi nodota ekspluatācijā un jau maijā varēs uzņemt jaunos iemītniekus. Šobrīd ...

Altum jauno speciālistu mājokļu garantiju programmā piešķirta 1000.garantija

AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") jauno speciālistu mājokļu garantiju programmā šonedēļ piešķīrusi 1000. garantiju, ...

Asociācija: Janvārī sērijveida dzīvokļu cena Rīgas mikrorajonos augusi par 0,1%

Sērijveida dzīvokļu cena Rīgas mikrorajonos šā gada janvārī, salīdzinot ar 2018.gada decembri, palielinājusies par 0,1%, liecina jaunākais Latvijas Nekustamo īpašumu ...

alt

Jaunums Jeruzalemes ielas ekskluzīvajā projektā "J5" - īre ar izpirkuma tiesībām

alt

Pētījums: Dzīvokļu tirgus Rīgā joprojām aktīvs

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

4

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība