Ziema uzskatāmi parāda citkārt nepamanītas ēku tehniskās problēmas

Līdz ar ziemas sezonas iestāšanos, tehnisko dienestu izsaukumi daudzdzīvokļu ēkās pieaug par aptuveni 30%, jo pirmās straujākas temperatūras izmaiņas uzskatāmāk parāda citkārt nepamanāmus ēku defektus, liecina ēku apsaimniekošanas uzņēmuma "Latvijas namsaimnieks" tehniskās palīdzības dienesta dati. Noderīgi zināt, BūvniecībaVisbiežāk jeb divās trešdaļās gadījumu dzīvokļos problēmas rodas ar santehnikas un cauruļvadu sistēmām, kā arī mitruma radītiem bojājumiem, kas savlaicīgi nepamanīti var radīt nozīmīgas avārijas situācijas. Tāpēc dzīvokļu īpašniekiem ir būtiski regulāri veikt sava mājokļa apskati, savlaicīgi nosakot potenciālos bojājumus un par tiem informēt ēkas apsaimniekotāju.

"Latvijas namsaimnieka" dati liecina, ka vidēji mēnesī tiek saņemti 1500 izsaukumi un, analizējot biežākās problēmas, redzams, ka 70% no visiem izsaukumiem veido dažādi kanalizācijas un ūdensvadu remontdarbi. Nākamie pēc pieteikumu popularitātes ir elektrotīklu bojājumi, kas veido aptuveni 15% izsaukumu, tikpat bieži ēkās tiek pieteikti nelieli ēku konstrukciju remontdarbi. 

Kā norāda "Latvijas namsaimnieka" tehniskās pārvaldes vadītājs Aleksejs Gončarovs, tad dzīvokļu īpašnieku aktivitāte, pat ziņojot par potenciāliem bojājumiem ir galvenais priekšnoteikums savlaicīgai problēmu novēršanai.

"Apsaimiekotājs pastāvīgi var apsekot tikai brīvi pieejamās konstrukcijas koplietošanas telpās. Tāpēc arī dzīvokļu īpašniekiem jārūpējas par savu īpašumu, domājot par visu ēku kopumā. Katram dzīvokļa īpašnieka vismaz reizi mēnesi būtu jāveic ekskursija pa savu mājokli, pārbaudot sienu un griestu stāvokli, santehnikas un apkures savienojumus - vai tie nav kļuvuši vaļīgi, vai nav novērojuma mitruma veidošanās," sacīja Gončarovs.

Viens no biežākajiem avārijas dienesta izsaukumu iemesliem ir ūdensvadu plīsumi un dzīvokļu applūšana, liecina "Latvijas namsaimnieka" dati. Raksturīgi, ka ar ūdensvadiem saistītie bojājumi ir ļoti smagi, jo šeit nav iespēju ātri reaģēt - bojājums ir tūlītējs un pietiek ar dažām minūtēm, lai dzīvoklis applūstu, nopludinot arī kaimiņu īpašumu.

Apsaimniekotājs skaidroja, ka, pametot mājokli uz vairākām dienām, vienmēr ir ieteicams noslēgt ūdens ievadus dzīvoklī, lai novērstu aplūšanas draudus. Avārijas ļoti bieži notiek naktīs vai prombūtnes laikā, turklāt arī pilošs krāns vai tualetes pods var mēnesī patērēt 30 kubikmetrus ūdens. 

Mitruma parādīšanās uz sienām vai griestiem ir viena no visbiežāk ignorētajām problēmām, ko daudzi dzīvokļu īpašnieki uzskata vien par kosmētisku bojājumu, norādīja apsaimniekotājs. Ja dzīvoklī tiek pamanīti mitruma radīti plankumi vai norasojušas ēkas konstrukcijas, tas ir kritisks defekts, kas ir priekšvēstnesis nozīmīgiem ēkas bojājumiem. Mitrums ēku konstrukcijās visbiežāk iekļūst caur jumtu, nehermetizētām šuvēm sienās, gar logiem vai plaisām. Ja arī sākotnēji bojājumi var būt minimāli, tad ar laiku rodas pelējums, kas ir kaitīgs veselībai, turklāt būtiski pieaug apkures patēriņš, jo mitras sienas netur siltumu. 

Problēmas apkures sistēmu darbībā un to noregulēšanā visbiežāk rada dzīvokļu īpašnieku nesaskaņoti remonti un iejaukšanās ēkas kopējo sistēmu darbībā. Visbiežāk tas notiek mainot radiatorus bez iepriekš izstrādāta un saskaņota projekta, patvaļīgi iztukšojot apkures sistēmas, kā arī nepievēršot uzmanību dzīvokļu īpašumos esošo sildelementu tehniskajam stāvoklim. Ja atsevišķos dzīvokļos notiek apkures sistēmas projektā neparedzētas izmaiņas, tas var rezultēties problēmās ar apkures palaišanu, sistēmu atgaisošanu vai nesabalansētu darbību, kad kāda ēkas daļa saņem mazāk siltuma.

Iedzīvotājiem jāņem vērā, ka jebkuri apkures sistēmas uzlabojumi daudzdzīvokļu ēkās veicami savlaicīgi saskaņojot to ar ēkas apsaimniekošanas uzņēmumu un sagatavojot projektēšanas dokumentāciju, atbilstoši Latvijas būvnormatīviem.

"Latvijas namsaimnieks" norādīja, ka arī elektrotīkli ir viens no kritiskajiem mājokļa elementiem, kuru nekorekta darbība var sabojāt elektroierīces vai pat apdraudēt dzīvību. Visbiežāk novērojamas divas problēmas - vecu elektrotīklu pārslogošana un nepārdomāta, pašrocīgi ierīkota jauna elektroinstalācija.

Bieži sastopamas situācijas, kad, nemainot elektroinstalāciju, mājoklis tiek apgādāts ar arvien jaunām ierīcēm, kas var būt arī samērā jaudīgi patērētāji - piemēram elektriskās plītis. Novecojis elektrotīkls var nebūt gatavs šādu iekārtu darbināšanai un tā pārslodze var izraisīt problēmas ar drošinātājiem vai elektroinstalācijas aizdegšanos.

Savukārt veicot elektrotīkla modernizāciju nereti dzīvokļu īpašnieki izvēlas to veikt tikai daļā telpu, izmanto specifiskām situācijām neatbilstošus vadus, nepareizi plāno sadales kārbas un maina drošinātāju nominālus. Īpaša uzmanība jāpievērš telpām ar paaugstinātu mitrumu. Mainot elektrotīklus vannas istabā un tualetē, kā arī uzstādot tādas ierīces kā boileri, elektriskās siltās grīdas, elektriskos dvieļu žāvētājus un pat parastās rozetes - ieteicams ierīkot noplūdes automātu drošinātājus, kas spēj sajust strāvas noplūdes un atslēgt elektrību bojātajā elektrotīkla posmā, novēršot letālus negadījumus. 

Visi elektroinstalācijas darbi ir jāuztic profesionāļiem, turklāt ieteicams regulāri veikt elektrotīklu zemējuma un kabeļu izolācijas pretestības mērījumus, norādīja apsaimniekotājs. Savukārt gadījumos, kad dzīvoklī ir jūtama kūstošas plastmasas smaka, dzirksteļo vadi vai rozetes, to nevajadzētu uztvert kā īslaicīgu parādību, bet gan nekavējoties atslēgt strāvu un izsaukt apsaimniekotāju.

Pēdējā laikā novērojama pozitīva tendence, ka, veicot dzīvokļa remontu, notiek ne tikai kosmētiski uzlabojumi, bet tiek sakārtotas arī tā inženierkomunikācijas. Vienlaikus vēlme pēc estētiska noformējuma gūst virsroku pār praktiskajiem apsvērumiem un bieži visas komunikācijas tiek aizšūtas ar riģipsi, neparedzot ērtu piekļuves vietu apkopes un remontdarbu veikšanai.

Pēc lielāka remonta ērta pieeja ūdensvadiem ir īpaši būtiska, jo mēdz gadīties nekvalitatīvi noblīvēti savienojumi, caurules var aizsērēt, kā rezultātā lēnām uzkrājas mitrums. Šie ir ilgstoši bojājumi, kas aiz glīta remonta ir grūti pamanāmi un novēršami. Rezultātā pat neliels pilošs savienojums var radīt nopietnas problēmas, informēja apsaimniekotājs.

PrivatBank sadarbosies ar Altum mājokļa garantiju programmās

04.12.2018

alt
alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

04.12.2018

Saistītās ziņas

alt

Kā pareizi rīkoties, ja Tev ir īpašums, ko šobrīd vēlies pārdot?

alt

Vai pēdējā pusgada notikumi ir ieviesuši izmaiņas vērtēšanas pakalpojumu sniegšanā?

alt

Alternatīvais finansējums uzņēmējiem – iespēja arī krīzes laikā

alt

Ventilācijas sistēma ar rekuperāciju – veselīga videi un makam

alt

EstateGuru aicina uz bezmaksas semināru tiešsaistē – alternatīvā finansējuma iespējas uzņēmējiem

alt

Kur virzās nekustamo īpašumu pārdošanas un īres cenas

alt

Interese par nekustamo īpašumu sludinājumiem atgriežas pirmskrīzes līmenī

alt

Koronavīrusa ietekme uz komerciālo nekustamo īpašumu Baltijā

alt

"ARCO REAL ESTATE" gada pārskata prezentācijā analizēs Latvijas nekustamo īpašumu tirgu

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Iespējams, visu laiku skaistākais piejūras īpašums: "Brīzes" Salacgrīvas novadā

2

Projekts ar zaļu vidi un plašām terasēm - "Zelta Rasa" Mārupē!

3

City24.lv Mēneša projekts - "Trebū HOME" Pļavniekos

4

Šobrīd pārdošanā! Vasaras "must have": mājoklis ar terasi

5

Jaunums Ādažos! Uzsāk dzīvokļu rezervāciju jaunā mājā Podniekos

6

Atlaides dzīvokļiem "Mārupes namos": ieguvums līdz 10 000 EUR

City24 redaktora izvēle

alt

Kā pareizi rīkoties, ja Tev ir īpašums, ko šobrīd vēlies pārdot?

alt

Iespējams, visu laiku skaistākais piejūras īpašums: "Brīzes" Salacgrīvas novadā

alt

Šobrīd pārdošanā! Vasaras "must have": mājoklis ar terasi