Turpmāko divu gadu laikā tehnoloģijas aktīvi ietekmēs nekustamā īpašuma tirgu

Pasaulē darbojas vairāk nekā 6000 PropTech uzņēmumu, aptverot vismaz 100 valstis. Pēdējo gadu laikā tā ir kļuvusi par ļoti strauji augošu biznesa nišu. Baltijas reģionā darbojas 30-50 PropTech uzņēmumu, tas ir ievērojams skaitlis, un, ja salīdzina ar iedzīvotāju skaitu, tad, iespējams, Baltijas valstis ir viens no inovatīvākajiem reģioniem pat globālā mērogā. Noderīgi zināt, Nekustamais īpašums, City24, Lanīda, Mājokļu tirgus, PropTechŠādu viedokli pauda augsta līmeņa eksperts PropTech jomā, digitālā mārketinga biroja dibinātājs un PropTech Consult partneris Džeimss Derslijs (James Dearsley, Lielbritānija), uzstājoties starptautiskā forumā, kas veltīts tehnoloģijām nekustamo īpašumu nozarē - PropTech Riga, ko organizēja Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA sadarbībā ar lieldraugu Bill.me.

Džeimss Derslijs sniedza savu PropTech definīciju: "PropTech ir viena maza daļa no plašākas digitālās transformācijas nekustamo īpašumu nozarē, tas ir pārmaiņu simbols, un ne tikai kādas vienas problēmas risinājums. Tās ir fundamentālas pārmaiņas, kā tehnoloģijas maina domāšanu, un tieši domāšanas maiņa un infrastruktūras attīstība noteiks, kā PropTech joma tiks pieņemta globālā mērogā."

"PropTech uzņēmumi piedāvā globālus risinājumus plašai pasaulei, ne tikai vietējo problēmu risinājumus. Namam Honkongā ir tās pašas vajadzības un izaicinājumi, kas namam Sidnejā, bet risinājums var nākt no Meksikas vai Londonas. "95% savas dzīves mēs pavadām ēkās: vai tā būtu privātmāja, darba vieta utt. Nekustamo īpašumu tirgus pasaulē ir otrs lielākais pēc aktīvu apjoma, tas arī parāda, kāpēc PropTech joma ir būtiska, un tāpēc PropTechir tik aizraujošs!" teica eksperts. 

Tas, cik nozīmīgs PropTech ir viedajās pilsētās (Smart city - plašs viedās urbānās attīstības starpnozaru koncepts, lai padarītu pilsētnieku dzīvi labāku, un ērtāku. Parasti ar viedās pilsētas konceptu tiek saistītas dažādas tehnoloģijas un risinājumi - red.).  Katra pilsēta savu attīstību sākusi atšķirīgi, katrai ir savi izaicinājumi. Tomēr visām ir kas kopīgs: tas, kas virza pārmaiņas, no vienas puses, ir tehnoloģiju lietotājs un tā paradumi, bet no otras puses - valdības un investīcijas. Domāšana ir saistīta arī ar protekcionismu, norādīja Džeimss, jo "kāpēc gan man ieviest šīs pārmaiņas, ja tās ietekmēs manu darbu?" 

"Infrastruktūra attīstās tur, kur ir visi priekšnoteikumi tehnoloģiju ieviešanai, bet gadās, ka diemžēl domāšanas izmaiņas netiek procesam līdzi. Bet var būt arī citādi: ir t.s. startup valstis jeb jaunas, attīstības valstis, kur viss tiek "būvēts" no jauna, visi ir atvērti pārmaiņām un attīstībai, tad arī infrastruktūras izveidei ir labi priekšnoteikumi. To es redzu arī pie jums, Baltijas valstīs, kur prāti ir atvērti visam jaunajam", teica Dž. Derslijs, piebilstot, ka viņu aizrauj tas, kā nācijas, kas attīstās,  būvē pilsētas.

"Ja palūkojamies atpakaļ daudzu simtu gadu senā vēsturē, redzam, ka pilsētas radās pie upēm, vēlāk - pie dzelzceļa, vai lielceļiem: civilizācija dzima pie sasniedzamām pilsētām. Tagad esam nākamajā attīstības fāzē: pilsētas mūsdienās top ap savienojumiem (connectivity): nevis kur esat fiziski sasniedzami, bet gan vietās, kur ir ātrs internets, Wi-Fi pieslēgumi, 5G infrastruktūra. Tādām metropolēm kā Sidneja, Nujorka, Londona, Sanfrancisko u.c. nākas un nāksies konkurēt ar, piemēram, Google pilsētu Toronto vai Ķīnas vidienē tapušu pilsētu", teica viņš, piebilstot, ka šīs jaunās pilsētas daudz iegūst no PropTech jomas, jo šādu pilsētu attīstība sākas no infrastruktūras izveides.

"Tehnoloģijas ietekmēs nekustamā īpašuma tirgu nākamajos divos gados, un mums pat nav izpratnes, cik liela ietekme tā būs", piebilda lektors.

Derslijs uzsvēra, ka tehnoloģijas fundamentāli pārraksta jebkurus līdzšinējos likumus, un viss, kas bijis pierasts pirms 15 gadiem, mainīsies, jo tehnoloģijas rada jaunas nozares un amatus, jaunas darba vietas, liekot izzust novecojušām formām.

"Tehnoloģijas tomēr ir vairāk par attiecību veidošanu ar patērētāju nekā cilvēki līdz šim ir uzskatījuši. Turklāt "ieciklēšanās" tikai uz peļņu novērš no pārmaiņu ceļa".

Dž. Derslijs NĪ nozares pārstāvjiem sniedza arī vairākus padomus:

* Nenoliedziet pārmaiņas, ko sniedz PropTech, un neuzvedieties kā strauss, kas iebāž galvu smiltīs, domājot, ka tas ir kāds untums, kas aizies jums garām.

* Nepārtrauciet mēģinājumus mainīt spēles notiekumus, jo daudzas nozares, daudzi jūsu kolēģi un konkurenti jau dara aizraujošas lietas, tādēļ mācieties no tiem, ka arī no tiem, kam nav izdevies. Mēs zinām daudz inovāciju, kas ir izmainījušas nozari pilnībā (piem., Uber vai Airbnb).

* Lai kā cilvēki pretotos, tomēr viņi sagaida pārmaiņas, tādēļ eksperimentējiet, izmantojot jauno jūsu biznesa modelī.

* Apzinieties, kādas ir jūsu vērtības, ko jūs varat sniegt saviem klientiem, un kā jūs izskatīsities pēc 5 gadiem. Tikai apzinoties savas šībrīža stiprās puses, vērtības, tas palīdzēs saprast, kas ar jums būs pēc 5 gadiem.

Arī Kristi Hakaja (Kristi Hakkaja), komerciāla NĪ pārvaldības risinājumu izstrādātāja Moderan dibinātāja un direktore, dalījās ar savu pieredzi, kā sākt izmantot PropTech risinājumus NĪ nozarē. "Lai vispār sāktu ieviest kādas tehnoloģijas, un pirms sākt domāt par tādām lietām kā virtuālā realitāte vai mākslīgais intelekts, uzņēmumā ir jabūt sakārtotiem pašiem pamatiem, piem., jums jābūt uzticamiem un lietojamiem datiem, un tad ap šiem datiem var sākt visu "būvēt"", ieteica lektore.

Viņasprāt, ir 4 iemesli, kāpēc nepieciešams PropTech:

* Ļaudīm patīk pakāpeniskas pārmaiņas, un viņi tās sagaida (gan darbinieki, gan klienti). 

* Kad realitāte vairs neatbilst cerībām, cilvēki vēršas pie līdzšinējās sistēmas "iznīcinātājiem". 

* Vai uzņēmums būtu tirgus līderis vai izdzīvotājs: abiem nepieciešamas tehnoloģijas, lai tie būtu konkurētspējīgi. 

* PropTech uzņēmumi ir radušies, lai palīdzētu NĪ nozarei nopelnīt vairāk naudas. 

Kristi Hakaja vērsās pie NĪ tirgus dalībniekiem: "Vienkārši sāciet! Sāciet ar maziem projektiem, un skatieties, kā tie attīstās. Atcerieties par datu nepieciešamību! Novērtējiet savu stratēģiju, jo ir nepieciešams laiks, lai saprastu, kā risinājums strādā." 

Septembrī pirmo reizi Latvijā RISEBA Arhitektūras un mediju centrā H2O 6 notika starptautisks forums, kas veltīts tehnoloģijām nekustamo īpašumu nozarē - "PropTech Riga", kuru organizēja LANĪDA sadarībā ar Bill.me. Foruma ietvaros norisinājās arī sacensība - izaicinājums PropTech jomas jaunuzņēmumu (startup) vidū. Forums pulcēja lektorus no 11 valstīm un aptuveni 200 dalībnieku, kuriem ir interese par karstākajām tehnoloģiju tendencēm NĪ nozarē, un kuri jūt, ka pasaule mainās un vēlas piedalīties šajās pārmaiņās.

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

17.12.2018

alt
alt

Rīgas tuvā un tālā centra robežas pamazām izzūd

18.12.2018

Saistītās ziņas

alt

Kļūdas, no kurām virtuves plānošanas procesā palīdzēs izvairīties dizaineris

alt

Nekustamā īpašuma starpniekiem būs obligāta civiltiesiskās atbildības apdrošināšana

alt

Seši veidi, kā uzņēmējdarbības aizdevums palīdzēs tava biznesa attīstībā

alt

No finansiālā aspekta līdz drošības sajūtai: kāpēc pieauguši cilvēki dzīvo kopā ar vecākiem?

alt

Jauns podkāsts! Ekspertu sarunas ar EstateGuru

alt

Populārākie virtuves fasāžu materiāli: kādi ir to plusi un mīnusi?

alt

Viedoklis: mainās prasības dzīvesvietas izvēlē. Vai tas uzlabos demogrāfiju un reģionu attīstību?

alt

Mājokļa iegāde Rīgā, Pierīgā vai reģionos – kas jāņem vērā?

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

2

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

3

Video: moderns finansējuma risinājums jaunam dzīvojamajam rajonam Rīgā

4

Īres dzīvokļi, kur neviens vēl nav dzīvojis: jaunais projekts "Ezerpaka Nami" pie Mežaparka

5

Jau drīzumā "Hepsor" uzsāks jauna dzīvojamā projekta būvniecību Baložu ielā 9, Rīgā

6

Trīs istabu dzīvokļi Rīgas centrā no 1900 EUR/ m2: tikai projektā "Kvartāls 5/26"

City24 redaktora izvēle

alt

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

alt

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem