Turpmāko divu gadu laikā tehnoloģijas aktīvi ietekmēs nekustamā īpašuma tirgu

Pasaulē darbojas vairāk nekā 6000 PropTech uzņēmumu, aptverot vismaz 100 valstis. Pēdējo gadu laikā tā ir kļuvusi par ļoti strauji augošu biznesa nišu. Baltijas reģionā darbojas 30-50 PropTech uzņēmumu, tas ir ievērojams skaitlis, un, ja salīdzina ar iedzīvotāju skaitu, tad, iespējams, Baltijas valstis ir viens no inovatīvākajiem reģioniem pat globālā mērogā. Noderīgi zināt, Nekustamais īpašums, City24, Lanīda, Mājokļu tirgus, PropTechŠādu viedokli pauda augsta līmeņa eksperts PropTech jomā, digitālā mārketinga biroja dibinātājs un PropTech Consult partneris Džeimss Derslijs (James Dearsley, Lielbritānija), uzstājoties starptautiskā forumā, kas veltīts tehnoloģijām nekustamo īpašumu nozarē - PropTech Riga, ko organizēja Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA sadarbībā ar lieldraugu Bill.me.

Džeimss Derslijs sniedza savu PropTech definīciju: "PropTech ir viena maza daļa no plašākas digitālās transformācijas nekustamo īpašumu nozarē, tas ir pārmaiņu simbols, un ne tikai kādas vienas problēmas risinājums. Tās ir fundamentālas pārmaiņas, kā tehnoloģijas maina domāšanu, un tieši domāšanas maiņa un infrastruktūras attīstība noteiks, kā PropTech joma tiks pieņemta globālā mērogā."

"PropTech uzņēmumi piedāvā globālus risinājumus plašai pasaulei, ne tikai vietējo problēmu risinājumus. Namam Honkongā ir tās pašas vajadzības un izaicinājumi, kas namam Sidnejā, bet risinājums var nākt no Meksikas vai Londonas. "95% savas dzīves mēs pavadām ēkās: vai tā būtu privātmāja, darba vieta utt. Nekustamo īpašumu tirgus pasaulē ir otrs lielākais pēc aktīvu apjoma, tas arī parāda, kāpēc PropTech joma ir būtiska, un tāpēc PropTechir tik aizraujošs!" teica eksperts. 

Tas, cik nozīmīgs PropTech ir viedajās pilsētās (Smart city - plašs viedās urbānās attīstības starpnozaru koncepts, lai padarītu pilsētnieku dzīvi labāku, un ērtāku. Parasti ar viedās pilsētas konceptu tiek saistītas dažādas tehnoloģijas un risinājumi - red.).  Katra pilsēta savu attīstību sākusi atšķirīgi, katrai ir savi izaicinājumi. Tomēr visām ir kas kopīgs: tas, kas virza pārmaiņas, no vienas puses, ir tehnoloģiju lietotājs un tā paradumi, bet no otras puses - valdības un investīcijas. Domāšana ir saistīta arī ar protekcionismu, norādīja Džeimss, jo "kāpēc gan man ieviest šīs pārmaiņas, ja tās ietekmēs manu darbu?" 

"Infrastruktūra attīstās tur, kur ir visi priekšnoteikumi tehnoloģiju ieviešanai, bet gadās, ka diemžēl domāšanas izmaiņas netiek procesam līdzi. Bet var būt arī citādi: ir t.s. startup valstis jeb jaunas, attīstības valstis, kur viss tiek "būvēts" no jauna, visi ir atvērti pārmaiņām un attīstībai, tad arī infrastruktūras izveidei ir labi priekšnoteikumi. To es redzu arī pie jums, Baltijas valstīs, kur prāti ir atvērti visam jaunajam", teica Dž. Derslijs, piebilstot, ka viņu aizrauj tas, kā nācijas, kas attīstās,  būvē pilsētas.

"Ja palūkojamies atpakaļ daudzu simtu gadu senā vēsturē, redzam, ka pilsētas radās pie upēm, vēlāk - pie dzelzceļa, vai lielceļiem: civilizācija dzima pie sasniedzamām pilsētām. Tagad esam nākamajā attīstības fāzē: pilsētas mūsdienās top ap savienojumiem (connectivity): nevis kur esat fiziski sasniedzami, bet gan vietās, kur ir ātrs internets, Wi-Fi pieslēgumi, 5G infrastruktūra. Tādām metropolēm kā Sidneja, Nujorka, Londona, Sanfrancisko u.c. nākas un nāksies konkurēt ar, piemēram, Google pilsētu Toronto vai Ķīnas vidienē tapušu pilsētu", teica viņš, piebilstot, ka šīs jaunās pilsētas daudz iegūst no PropTech jomas, jo šādu pilsētu attīstība sākas no infrastruktūras izveides.

"Tehnoloģijas ietekmēs nekustamā īpašuma tirgu nākamajos divos gados, un mums pat nav izpratnes, cik liela ietekme tā būs", piebilda lektors.

Derslijs uzsvēra, ka tehnoloģijas fundamentāli pārraksta jebkurus līdzšinējos likumus, un viss, kas bijis pierasts pirms 15 gadiem, mainīsies, jo tehnoloģijas rada jaunas nozares un amatus, jaunas darba vietas, liekot izzust novecojušām formām.

"Tehnoloģijas tomēr ir vairāk par attiecību veidošanu ar patērētāju nekā cilvēki līdz šim ir uzskatījuši. Turklāt "ieciklēšanās" tikai uz peļņu novērš no pārmaiņu ceļa".

Dž. Derslijs NĪ nozares pārstāvjiem sniedza arī vairākus padomus:

* Nenoliedziet pārmaiņas, ko sniedz PropTech, un neuzvedieties kā strauss, kas iebāž galvu smiltīs, domājot, ka tas ir kāds untums, kas aizies jums garām.

* Nepārtrauciet mēģinājumus mainīt spēles notiekumus, jo daudzas nozares, daudzi jūsu kolēģi un konkurenti jau dara aizraujošas lietas, tādēļ mācieties no tiem, ka arī no tiem, kam nav izdevies. Mēs zinām daudz inovāciju, kas ir izmainījušas nozari pilnībā (piem., Uber vai Airbnb).

* Lai kā cilvēki pretotos, tomēr viņi sagaida pārmaiņas, tādēļ eksperimentējiet, izmantojot jauno jūsu biznesa modelī.

* Apzinieties, kādas ir jūsu vērtības, ko jūs varat sniegt saviem klientiem, un kā jūs izskatīsities pēc 5 gadiem. Tikai apzinoties savas šībrīža stiprās puses, vērtības, tas palīdzēs saprast, kas ar jums būs pēc 5 gadiem.

Arī Kristi Hakaja (Kristi Hakkaja), komerciāla NĪ pārvaldības risinājumu izstrādātāja Moderan dibinātāja un direktore, dalījās ar savu pieredzi, kā sākt izmantot PropTech risinājumus NĪ nozarē. "Lai vispār sāktu ieviest kādas tehnoloģijas, un pirms sākt domāt par tādām lietām kā virtuālā realitāte vai mākslīgais intelekts, uzņēmumā ir jabūt sakārtotiem pašiem pamatiem, piem., jums jābūt uzticamiem un lietojamiem datiem, un tad ap šiem datiem var sākt visu "būvēt"", ieteica lektore.

Viņasprāt, ir 4 iemesli, kāpēc nepieciešams PropTech:

* Ļaudīm patīk pakāpeniskas pārmaiņas, un viņi tās sagaida (gan darbinieki, gan klienti). 

* Kad realitāte vairs neatbilst cerībām, cilvēki vēršas pie līdzšinējās sistēmas "iznīcinātājiem". 

* Vai uzņēmums būtu tirgus līderis vai izdzīvotājs: abiem nepieciešamas tehnoloģijas, lai tie būtu konkurētspējīgi. 

* PropTech uzņēmumi ir radušies, lai palīdzētu NĪ nozarei nopelnīt vairāk naudas. 

Kristi Hakaja vērsās pie NĪ tirgus dalībniekiem: "Vienkārši sāciet! Sāciet ar maziem projektiem, un skatieties, kā tie attīstās. Atcerieties par datu nepieciešamību! Novērtējiet savu stratēģiju, jo ir nepieciešams laiks, lai saprastu, kā risinājums strādā." 

Septembrī pirmo reizi Latvijā RISEBA Arhitektūras un mediju centrā H2O 6 notika starptautisks forums, kas veltīts tehnoloģijām nekustamo īpašumu nozarē - "PropTech Riga", kuru organizēja LANĪDA sadarībā ar Bill.me. Foruma ietvaros norisinājās arī sacensība - izaicinājums PropTech jomas jaunuzņēmumu (startup) vidū. Forums pulcēja lektorus no 11 valstīm un aptuveni 200 dalībnieku, kuriem ir interese par karstākajām tehnoloģiju tendencēm NĪ nozarē, un kuri jūt, ka pasaule mainās un vēlas piedalīties šajās pārmaiņās.

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

17.12.2018

alt
alt

Rīgas tuvā un tālā centra robežas pamazām izzūd

18.12.2018

Saistītās ziņas

alt

Pilsētplānotājs: Vai Maskavas forštate būs jaunais klusais centrs?

alt

Kādos gadījumos jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis par pārdoto īpašumu?

alt

Stājas spēkā jauni noteikumi, kas jāievēro daudzdzīvokļu namos ar gāzes iekārtām

alt

Eksperti atzīst - investējot īres īpašumā, jāpievērš uzmanība ne tikai atdevei

alt

Aptauja: Dūmu detektori nav uzstādīti 83% mājokļu

alt

Arī šogad prognozē jauno mājokļu cenu pieaugumu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Vidusmēra latvietim pieejami dzīvokļi Jūrmalā

alt

Aicina pieteikt darbus Latvijas Arhitektūras gada balvai

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

2

Četri interesantākie projekti, kas pērn finansēti platformā EstateGuru

3

Bērnistaba - balanss starp praktiskumu un bērnu sapņu īstenošanu

4

Nedēļas nogalē būs iespēja apskatīt REALAT dzīvokļus Brīvības ielā 133

5

Vidusmēra latvietim pieejami dzīvokļi Jūrmalā

6

REALAT aicina uz Klientu dienu Dzirnavu ielas 132 namā

City24 redaktora izvēle

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

Lampa – gaismas avots un dizaina priekšmets

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā