"SEB bankas" izsniegto mājokļa kredītu portfelis pērn pieaudzis par 5,6%

2018.gadā SEB banka iedzīvotājiem mājokļa iegādei un remontam izsniegusi gandrīz 2600 aizdevumus par nepilniem 137 miljoniem eiro. No izsniegtajiem kredītiem 47% bija aizdevumi ar Altum garantiju ģimenēm vai jaunajiem speciālistiem. Salīdzinājumā ar 2017.gadu pērn SEB bankas kopējais mājokļa kredītu portfelis palielinājies par 5,6%. Nekustamo īpašumu darījumi, Investīcijas un kredīti, City24, Mājokļu tirgus, Nekustamais īpašums, SEB bankaLielākā pircēju aktivitāte gan apstiprināto kredītu skaita, gan arī apjoma ziņā ir Rīgā un tās apkaimē, kur koncentrējas ap 80% no visa piešķirtā finansējuma. Lielākā daļa no piešķirtajiem aizdevumiem paredzēta dzīvokļa iegādei vai remontam, apmērām 17% no kredītiem piešķirti mājas iegādei, bet ap 6% - mājas būvniecībai. Tradicionāli apmēram 80% no visiem mājokļa pirkšanas darījumiem noslēgti otrreizējā tirgū, tomēr pērn novērots pieprasījuma pieaugums arī jauno mājokļu segmentā, kā arī renovēto pirmskara māju segmentā. Turklāt turpina pieaugt pieprasījums pēc privātmājām.

"Pērn vairāk nekā 60% darījumu dzīvokļu tirgū Rīgā tika veikti ekonomisko mājokļu segmentā, kur cenas ir līdz 1500 eiro par kvadrātmetru. Šajā segmentā ir visaugstākais pieprasījums un var runāt par mājokļu deficītu. Tāpēc, tiklīdz sākas dzīvokļu pārdošana kādā jaunā projektā, kur cena par kvadrātmetru ir 1500-1650 eiro robežās, tie gandrīz uzreiz tiek izpirkti. Runājot par otrreizējo tirgu, kā arī augstākas klases segmentu, kur cenas vidēji ir virs 2400 eiro par kvadrātmetru, novērojam, ka tur dažreiz piedāvātās cenas neatbilst nekustāmā īpašuma tirgus vērtībai. Līdz ar to pircējiem ir sarežģītāk saņemt finansējumu - jārēķinās ar lielāku pašu līdzdalību. Vēl viena pērn novērotā tendence - palielinās iedzīvotāju interese par īpašumu iegādi īrei. Visdrīzāk tas saistīts gan ar augstam īres cenām - cilvēki vēlas izmantot šo tirgus situāciju, gan ar augošiem ienākumiem - cilvēki var atļauties investēt nekustamajā īpašumā", tirgus tendences skaidro SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

Pēc SEB bankas datiem aktīvākie aizņēmēji ir vīrieši vecumā no 26 līdz 35 gadiem, turklāt pērn daudz aktīvāki kļuva klienti, kuri dzimuši pēc 1990.gada. Arī Altum garantēto kredītu gadījumā vislielākais pieprasījums ir klientiem vecumā no 26 līdz 35 gadiem.  

2018.gadā SEB banka ģimenēm ar bērniem un jauniem speciālistiem piešķīrusi vairāk nekā 1200 aizdevumus ar Altum garantiju. Piešķirtā summa - ap 75,5 miljoniem eiro, kas ir par aptuveni 25% vairāk nekā gadu iepriekš.

Lielākā daļa aizņēmēju izvēlas kredītmaksājumu apdrošināšanu

Saskaņā ar SEB dzīvības apdrošināšanas datiem, 74% no tiem, kuriem 2018.gadā tika piešķirts mājokļa kredīts, izvēlējās arī kredītmaksājumu apdrošināšanu.

Pēdējo piecu gadu laikā pieprasījums pēc šī apdrošināšanas veida būtiski palielinājies - 2013.gadā kredītmaksājumu apdrošināšanu noformēja vien 20% kredītņēmēju.

"Kredītņēmēji kļūst arvien apzinīgāki, domājot par savu tuvinieku aizsardzību. Kredītmaksājumu apdrošināšana sniedz iespēju ar nelielām ikmēneša iemaksām parūpēties par saistību izpildi pat gadījumā, ja notiek kaut kas neparedzēts. Tā vidējā ikmēneša prēmija 2018.gadā noslēgtajiem līgumiem veidoja 11 eiro. Savukārt atlīdzībās par pārejošu darba nespēju un nāvi 2018.gadā izmaksāti 111 tūkstoši eiro. Biežākie pārejošas darba nespējas cēloņi, par ko ir maksāta atlīdzība, ir traumas, muguras slimības, locītavu slimības, audzēji. Piemēram, klients ar locītavu slimību 6 mēnešu laikā kopsummā ir saņēmis atlīdzību 2500 eiro, savukārt kliente ar potītes lūzumu saņēma nepilnus 2300 eiro par 3 mēnešu periodu", skaidro SEB dzīvības apdrošināšanas vadītāja Kristīne Lomanovska. 

Kopumā 2018.gadā atlīdzības izmaksātas  113 personām: saistībā ar slimībām 104 atlīdzības (92%), ar piespiedu bezdarbu - 6 atlīdzības (5%) un nāves gadījumu - 3 atlīdzības (3%).

Salienā pērn pārdots līdz šim lielākais objektu skaits

28.02.2019

alt
alt

Trūkst ideju un laika? 21.gadsimta palīgs mājas solī – mobilās lietotnes

28.02.2019

Saistītās ziņas

alt

SEB banka: 2019. gadā mājokļa kredītu portfelis pieaudzis par 7%

alt

No investora par īpašnieku - iegādei pieejami četri ar pūļa finansējumu realizēti projekti

alt

Rada pārvērtības un piedāvā skaistus dzīvokļus jeb populārs veids, kā attīstīt nekustamo īpašumu

alt

Īstais laiks, lai arī Tu sāktu investēt nekustamajā īpašumā

alt

SEB Mājokļu cenu indikators: vairāk nekā puse iedzīvotāju prognozē nekustamā īpašuma cenu pieaugumu

alt

Komercobjekti - laba iespēja brīvos līdzekļus ieguldīt nekustamajā īpašumā

alt

EstateGuru aizdevumu portfelis - ieskats pūļa finansējuma platformas darbībā

alt

SEB banka: 75% mājokļa kredītu tiek piešķirti dzīvokļa iegādei Rīgā un tās apkaimē

alt

Baltijas valstu komerciālā NĪ tirgus potenciāls - 2 miljardi eiro

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Atvērto durvju dienas maratons jau sestdien!

2

Rīgas centra pūrs: dzīvokļi šikas privātmājas vērtībā

3

TEKSTILIANA - jauns dzīvokļu projekts Torņakalnā

4

Dzīve pašmāju debesskrāpī! Fantastiska interjera dzīvoklis "Filozofu rezidences" 14. stāvā

5

Pēdējās iespējas kļūt par "Skanstes Parka" iemītnieku - vairs pieejami tikai daži dzīvokļi

6

Rīgas pieejamākajā projektā "Liepziedi" aktīvi norit otrās ēkas būvdarbi

City24 redaktora izvēle

alt

Dzīve pašmāju debesskrāpī! Fantastiska interjera dzīvoklis "Filozofu rezidences" 14. stāvā

alt

Atvērto durvju dienas maratons jau sestdien!

alt

Rīgas centra pūrs: dzīvokļi šikas privātmājas vērtībā