Eksperts: Latvijā pērn bija viens no straujākajiem būvniecības izmaksu pieaugumiem Eiropā

Latvijā pagājušajā gadā bija viens no straujākajiem būvniecības izmaksu pieaugumiem Eiropā, ceturtdien konferencē "Būvniecības izmaksas: prakse un rekomendācijas" sacīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) finanšu un nodokļu eksperts Jānis Hermanis. Nekustamais īpašums, Būvniecība, Nekustamo īpašumu darījumi, City24, Mājokļu tirgusViņš norādīja, ka būvniecības nozare lielā mērā ir saistīta ar kopējām tendencēm ekonomikā un šobrīd būvniecības izmaksas pakāpeniski palielinās gandrīz visā Eiropā. Tikai krīzes un ilgstošas stagnācijas periodos būvniecības izmaksas neaug.

Patlaban Latvijā ir viens no augstākajiem būvniecības apmēra indeksiem Eiropā. Ja 2015.gada būvniecības apmēru pieņem par 100, tad 2018. gadā Igaunijā indekss bija 157,5, Īrijā - 150, bet Latvijā - 126. Eiropas Savienības (ES) 28 valstu vidējais būvniecības apmēru indekss pērn bija 109,7, bet, piemēram, Vācijā - 108,7, Zviedrijā - 110,3.

Savukārt būvniecības izmaksu indekss dzīvojamajām ēkām Latvijā bija otrs augstākais ES. Rumānijā pērn indekss bija 121,6, Latvijā - 115,9, bet Lietuvā - 112. ES 28 valstu vidējais indekss bija 106,8, Vācijā - 108,5, Zviedrijā - 109,6.

Savukārt darbaspēka izmaksu indeksi dzīvojamajām ēkām Rumānijā bija 144, Latvijā - 136,2, Bulgārijā - 127,3. ES 28 valstu vidējais darbaspēku izmaksu indekss pērn bija 106,6, Vācijā - 110,9, Zviedrijā - 107,5.

Hermanis skaidroja, ka izmaksu pieaugumam Latvijā galvenie iemesli ir konkurence par darbiniekiem ar pārējām Eiropas valstīm, cīņa ar ēnu ekonomiku, kā arī nozares virzība uz ilgtspēju - darbinieku sociālās garantijas.

Latvijā būvniecības nozare ir piedzīvojusi straujus kāpumus un kritumus. No tiem būtu nepieciešams izvairīties, plānojot pēc iespējas vienmērīgu nozares attīstību, norādīja Hermanis.

Būvniecības izmaksas aug un arī turpinās augt. Likumsakarīgi tas rada problēmas gan pasūtītājiem, gan arī būvniekiem. Pēdējos gados ir virkne projektu, kuri netiek realizēti, jo piedāvājumos iesniegtā cena pārsniedz patērētāja iespējas, konferencē sacīja Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane.

Viņa norādīja, ka apmēram 20% būvniecības iepirkumu pēdējos gados ir pārtraukti, jo tajos vai nu nav iesniegts neviens piedāvājums, vai arī piedāvātā cena pārsniegusi patērētāju iespējas. Taču būvnieku ieskatā cena atbilst tā brīža tirgus situācijai, savukārt pasūtītāji aizbildinās ar budžeta iespējām. Rezultātā cieš abi.

Fromane arī atzīmēja, ka publiskā iepirkuma uzdevums ir noskaidrot tā brīža cenu pakalpojumam. Pasūtītāji parasti savu paredzamo cenu balsta uz tāmēm, kuras ir ar laika nobīdi - tās nav nepareizas, bet vairs neatbilst esošajai situācijai, jo ir kāda iepriekšējā perioda cenu fiksācija. Savukārt iepirkumā piedāvātās cenas parasti prognozē to cenu, kas būs pēc trim vai pieciem gadiem, kad objekts reāli būs jābūvē.

"Tuvākajos gados cenu pieaugumu veicinās arī nozares izeja no ēnu ekonomikas. Tas ir vienīgais ceļš, kā veicināt nozares konkurētspēju un pakalpojumu pieejamību. Mēs gribam, lai visi maksā nodokļus un saņem tik, cik ir nopelnījuši, bet vienlaikus izsludinām zemākās cenas iepirkumus un spiežam būvniekus cīnīties par zemākās kvalitātes pakalpojumu un mazāku nomaksāto nodokļu apjomu," sacīja Fromane.

Viņa arī norādīja, ka patlaban Latvijā būvnieku darba samaksa ir ceturtā zemākā Eiropā un tā neizbēgami augs, lai izlīdzinātos ar pārējām Eiropas valstīm.

Bēšie toņi - četri interjeru piemēri klasikas cienītājiem

28.03.2019

alt
alt

Mārsilos sākusies jaunā posma komunikāciju izbūve

28.03.2019

Saistītās ziņas

alt

"Elijas Nami" attīstītājs saņem titulu "Veiksmīgākais būvniecības uzņēmums Igaunijā 2020"

alt

"Merks" uzsāk projekta "Merks Viesturdārzs" otrās kārtas būvniecību un dzīvokļu rezervēšanu

alt

Noslēdzies arhitektūras ideju konkurss "Zunda parks" attīstības vīzijai

alt

Zane Tetere - Šulce: ar Edinburgh Apartments&Lofts projektu Jūrmalā atgriežas cilvēciskums

alt

"ARCO REAL ESTATE" eksperti tiešraidē analizēs nekustamo īpašumu nozari

alt

Jaunums tirgū! Elijas un Maskavas ielas apkaimē top jauns dzīvojamais projekts

alt

Atvērta rekonstruētā t/c Origo ēka

alt

Ilgi gaidīts jaunums Purvciemā: dzīvojamais projekts "Safrāns"

alt

FOTO: "Mežaparka Rezidences" nodod ekspluatācijā arī 2. un 3. dzīvokļu māju

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

2

Novembra klientu dienas Rīgas centrā: reģistrējies individuālai projektu apskatei!

3

"Dzirciema nams" – plaši divistabu dzīvokļi ērtai dzīvošanai un strādāšanai no mājām

4

Sestdien jaunajā Pierīgas kvartālā "Līčukrasti" notiks pirmā Klientu diena

5

Tavas jaunās virtuves santehnika! Kas jāzina, lai nekļūdītos izvēlē?

6

Izvēlies mūsdienīgu dzīvojamo māju pārvaldību, ko nodrošina Latvijas apsaimniekošanas uzņēmums HAGBERG

City24 redaktora izvēle

alt

Tavas jaunās virtuves santehnika! Kas jāzina, lai nekļūdītos izvēlē?

alt

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

alt

Zane Tetere - Šulce: ar Edinburgh Apartments&Lofts projektu Jūrmalā atgriežas cilvēciskums