Eksperts: Latvijā pērn bija viens no straujākajiem būvniecības izmaksu pieaugumiem Eiropā

Latvijā pagājušajā gadā bija viens no straujākajiem būvniecības izmaksu pieaugumiem Eiropā, ceturtdien konferencē "Būvniecības izmaksas: prakse un rekomendācijas" sacīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) finanšu un nodokļu eksperts Jānis Hermanis. Nekustamais īpašums, Būvniecība, Nekustamo īpašumu darījumi, City24, Mājokļu tirgusViņš norādīja, ka būvniecības nozare lielā mērā ir saistīta ar kopējām tendencēm ekonomikā un šobrīd būvniecības izmaksas pakāpeniski palielinās gandrīz visā Eiropā. Tikai krīzes un ilgstošas stagnācijas periodos būvniecības izmaksas neaug.

Patlaban Latvijā ir viens no augstākajiem būvniecības apmēra indeksiem Eiropā. Ja 2015.gada būvniecības apmēru pieņem par 100, tad 2018. gadā Igaunijā indekss bija 157,5, Īrijā - 150, bet Latvijā - 126. Eiropas Savienības (ES) 28 valstu vidējais būvniecības apmēru indekss pērn bija 109,7, bet, piemēram, Vācijā - 108,7, Zviedrijā - 110,3.

Savukārt būvniecības izmaksu indekss dzīvojamajām ēkām Latvijā bija otrs augstākais ES. Rumānijā pērn indekss bija 121,6, Latvijā - 115,9, bet Lietuvā - 112. ES 28 valstu vidējais indekss bija 106,8, Vācijā - 108,5, Zviedrijā - 109,6.

Savukārt darbaspēka izmaksu indeksi dzīvojamajām ēkām Rumānijā bija 144, Latvijā - 136,2, Bulgārijā - 127,3. ES 28 valstu vidējais darbaspēku izmaksu indekss pērn bija 106,6, Vācijā - 110,9, Zviedrijā - 107,5.

Hermanis skaidroja, ka izmaksu pieaugumam Latvijā galvenie iemesli ir konkurence par darbiniekiem ar pārējām Eiropas valstīm, cīņa ar ēnu ekonomiku, kā arī nozares virzība uz ilgtspēju - darbinieku sociālās garantijas.

Latvijā būvniecības nozare ir piedzīvojusi straujus kāpumus un kritumus. No tiem būtu nepieciešams izvairīties, plānojot pēc iespējas vienmērīgu nozares attīstību, norādīja Hermanis.

Būvniecības izmaksas aug un arī turpinās augt. Likumsakarīgi tas rada problēmas gan pasūtītājiem, gan arī būvniekiem. Pēdējos gados ir virkne projektu, kuri netiek realizēti, jo piedāvājumos iesniegtā cena pārsniedz patērētāja iespējas, konferencē sacīja Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane.

Viņa norādīja, ka apmēram 20% būvniecības iepirkumu pēdējos gados ir pārtraukti, jo tajos vai nu nav iesniegts neviens piedāvājums, vai arī piedāvātā cena pārsniegusi patērētāju iespējas. Taču būvnieku ieskatā cena atbilst tā brīža tirgus situācijai, savukārt pasūtītāji aizbildinās ar budžeta iespējām. Rezultātā cieš abi.

Fromane arī atzīmēja, ka publiskā iepirkuma uzdevums ir noskaidrot tā brīža cenu pakalpojumam. Pasūtītāji parasti savu paredzamo cenu balsta uz tāmēm, kuras ir ar laika nobīdi - tās nav nepareizas, bet vairs neatbilst esošajai situācijai, jo ir kāda iepriekšējā perioda cenu fiksācija. Savukārt iepirkumā piedāvātās cenas parasti prognozē to cenu, kas būs pēc trim vai pieciem gadiem, kad objekts reāli būs jābūvē.

"Tuvākajos gados cenu pieaugumu veicinās arī nozares izeja no ēnu ekonomikas. Tas ir vienīgais ceļš, kā veicināt nozares konkurētspēju un pakalpojumu pieejamību. Mēs gribam, lai visi maksā nodokļus un saņem tik, cik ir nopelnījuši, bet vienlaikus izsludinām zemākās cenas iepirkumus un spiežam būvniekus cīnīties par zemākās kvalitātes pakalpojumu un mazāku nomaksāto nodokļu apjomu," sacīja Fromane.

Viņa arī norādīja, ka patlaban Latvijā būvnieku darba samaksa ir ceturtā zemākā Eiropā un tā neizbēgami augs, lai izlīdzinātos ar pārējām Eiropas valstīm.

Bēšie toņi - četri interjeru piemēri klasikas cienītājiem

28.03.2019

alt
alt

Mārsilos sākusies jaunā posma komunikāciju izbūve

28.03.2019

Saistītās ziņas

alt

Magdelēnas kvartāls - vieta, kur Rīgas centrs sniedz jaunu dzīves kvalitāti!

alt

"Latio" iegūst ekskluzīvas tiesības pārdot "PNB Banka" piederošos īpašumus

alt

Iegādei pieejama vēsturiska pērle Rožu laukumā Cēsīs: "Konrāda nams"

alt

Ciematā "Mārupes Rezidences" ekspluatācijā nodotas jaunākās četras mājas

alt

LANĪDA: kadastrālās vērtības ir "jāiesaldē"

alt

"Latio" tirgus pētījums: cilvēku interese par mājokļiem nav būtiski kritusies

alt

Viedoklis: Kas notiek Rīgas komercīpašumu tirgū?

alt

Jaunums Ādažos! Uzsāk dzīvokļu rezervāciju jaunā mājā Podniekos

alt

Uzsāks būvniecību un dzīvokļu rezervāciju jaunākajā "Mārupes nami" mājā

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Iegādei pieejama vēsturiska pērle Rožu laukumā Cēsīs: "Konrāda nams"

2

MĀJAS Ādažos, Dreiliņos, Baltezerā, Salaspilī un citur – nāc uz Atvērto durvju dienu!

3

Īpašās Atvērto durvju dienās klātienē varēs apskatīt privātmājas un zemes

4

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS: dzīvokļi ar terasi vai privātu dārzu

5

Ciematā "Mārupes Rezidences" ekspluatācijā nodotas jaunākās četras mājas

6

VNĪ piedāvā iegādāties Teteru namu, saglabājot Okupācijas muzeja ekspozīciju

City24 redaktora izvēle

alt

Vieta Tavai sapņu mājai: Atvērto durvju dienā izrādīs apbūves zemes

alt

Pirkt vai īrēt - tāds ir jautājums!

alt

Magdelēnas kvartāls - vieta, kur Rīgas centrs sniedz jaunu dzīves kvalitāti!