Padomju laika dzīvojamais fonds: nav iemeslu panikai, taču tehniskā pārbaude ir nepieciešama

Gan Rīgā, gan Latvijā sērijveida daudzdzīvokļu māju celtniecība aktīvi noritēja Padomju Savienības laikā. Šo māju normatīvajos aktos paredzētais lietošanas termiņš beigsies pavisam drīz. Latvijas Republikas Ekonomikas ministrija šogad plāno veikt 464. sērijas jeb tā saukto "lietuviešu projekta" māju pārbaudi. Nozares pārstāvis, būvkompānijas Baltic Investment Group valdes loceklis Ļevs Golands, uzskata, ka satraukumam nav pamata, tomēr tehniskais novērtējums ir vajadzīgs, un ne tikai padomju laika ēkām. Nekustamais īpašums, Būvniecība, Remontdarbi, City24, Mājokļu tirgus, Noderīgi zināt, Baltic Investment Group Padomju Savienības laikā Latvijā atrisināja ļoti svarīgu un vērienīgu uzdevumu - īsā laika posmā liels daudzums ģimeņu bija jānodrošina ar atsevišķiem mājokļiem. "Lai panāktu iecerēto," stāsta Ļevs Golands, "tika izmantota tolaik visprogresīvākā būvniecības metode - paneļu." 464. sērijas mājas Latvijā sāka būvēt 20. gadsimta 60. gadu sākumā. Šobrīd tām ir 50 un vairāk gadu, un tas ir daudz. Sevišķi tāpēc, ka mājas pieredzējušas vairākas iedzīvotāju paaudzes, un to tehniskā piemērotība nav pārbaudīta, nav veikti arī kapitālie remonti.

Ļ. Golands norāda, ka padomju laikā būvēja atbildīgi, materiāli bija kvalitatīvi, aprēķini tika veikti pedantiski, taču nekas nav mūžīgs. Itin viss noveco, arī morāli.

Piemēram, Rīgas vēsturiskais centrs, kas būvēts 20. gadsimta sākumā, bez renovācijas nav piemērots apdzīvošanai.

"Nesen veicām pilnu 1913. gada ēkas renovāciju un, novērtējot padarīto darbu apjomu/paveiktos darbus/padarītos darbus, atklājām daudzus slēptus defektus. Piemēram, mājā sākotnēji bijusi krāsns apkure, taču, noņemot grīdas segumu, pamanījām bojājumus, kas radušies nelielu ugunsgrēku dēļ - tāpēc nācās nomainīt daudzas pārseguma sijas. Vai arī vērtējot kanalizācijas un ūdensvada caurules - tolaik tika izmantotas tērauda caurules, kas rūsē. Tās aizvietojām ar mūsdienīgām caurulēm, kas izgatavotas no drošiem un izturīgiem materiāliem," stāsta Ļevs Golands.

"Tāpat ir ar padomju laika būvēm," turpina speciālists, "tās ir labi uzceltas - saskaņā ar standartiem un tā laika tehniskajām iespējām. Šīm ēkām ir arī savas īpatnības - konstrukcijas dzelzsbetona paneļi ir ļoti droši, bet pārsegumi, jumts un logi - tādi, kādi tolaik bija tehnoloģiski iespējami. Turklāt Padomju Savienībā nerūpējās par energoefektivitāti un ēkas īpaši nesiltināja - energoresursi bija lēti un tos netaupīja."

"Būvniecības progress pēdējo 50 gadu laikā noticis tik strauji, ka daudz kas ir jāmaina," atzīst Ļevs Golands. Piemēram, šobrīd apkure ir ļoti dārga, tāpēc ir vērts mainīt apkures sistēmu, gādāt par jumta siltināšanu, starppaneļu šuvju hidroizolāciju, ēkas fasādes siltināšanu un logu nomaiņu. Šo darbu veikšanai nepieciešami finansiāli ieguldījumi, taču tā iespējams samazināt izdevumus par apkuri un parūpēties par ērtu dzīvošanu.

Arī savu laiku nokalpojušās tērauda ūdensvada un kanalizācijas caurules ir jānomaina, lai nerastos noplūdes un ikdienā varētu lietot ūdeni bez rūsas piejaukuma.

Domājot par ekspertīzi, Golands uzsver, ka pārbaudīt vajag ne tikai hidroizolāciju, bet arī pārsegumu kvalitāti - daudzu gadu laikā vannas istabās un virtuvēs ir notikušas noplūdes, kas stipri ietekmē ēkas konstrukciju stiprību, tāpat kā pārplānošanas gadījumos neapdomīgi demontētās nesošās sienas. 

"Mājokļa tehniskais novērtējums būtu jāveic reizi 5 - 10 gados," piebilst speciālists.

"Tas, protams, atkarīgs no ēkas vecuma. Jaunās ēkas, kuras būvējam pašlaik, ir paredzētas 80 - 100 gadiem, bet arī tām būs nepieciešama regulāra tehniskā pārbaude, lai nepieļautu kritiskas izmaiņas nesošajās konstrukcijās, un sīks remonts neapvērstos par būtiskiem zaudējumiem. Tas ir tāpat, kā ar automašīnas tehnisko apskati vai regulārām veselības pārbaudēm - labāk visu darīt preventīvi, nekā gaidīt līdz brīdim, kad uz ceļa nokritīs ritenis, jo šāds remonts ir ļoti dārgs un bīstams vadītājam un apkārtējiem. Ar ēkām gluži tāpat - labāk turēt kārtībā, nekā gaidīt, kamēr sāks brukt. Īpašums ir atbildība, un tas jāuztur labā tehniskajā stāvoklī, lai vienā brīdī uz galvas neuzkrīt jumts," secina Ļevs Golands.

Bijusī Zviedru vates fabrika pārtop ekskluzīvos "town house" tipa dzīvokļos

10.05.2019

alt
alt

Sabiedrībā zināmas personības līksmo Dizaina un Garšas festivālā kvartālā DECCO CENTRS!

14.05.2019

Saistītās ziņas

alt

Igaunijas nekustamā īpašuma tirgus atspoguļo plašākas sociālas pārmaiņas

alt

Kas kopīgs un atšķirīgs nekustamā īpašuma pircējiem Latvijā, Igaunijā un Lietuvā?

alt

Jūrmalā plāno ienākt globāls viesnīcu zīmols ar jaunu pieczvaigžņu viesnīcu

alt

Tirdzniecības platību pārskats: notiek tirdzniecības centru renovācija vai paplašināšana

alt

SEB banka: 2019. gadā mājokļa kredītu portfelis pieaudzis par 7%

alt

Biroju tirgus mainās - darba vide kļūst neformālāka, mobilāka un kolektīvāka

alt

Ko šobrīd meklē ekskluzīvu nekustamo īpašumu pircējs Latvijā?

alt

Ekspluatācijā nodota Jaunās Teikas biroju ēka "Henrihs"

alt

Jaunā ēka Stabu ielā 100 skatāma pilnā krāšņumā

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Jaunais projekts Pļavniekos ar īpaši bagātīgu apkārtējo ainavu - "Trebū HOME"

2

Izvēloties kādu no "Green City" divistabu dzīvokļiem, dizaina projekts dāvanā!

3

Tuvojas šī gada pirmais Atvērto durvju dienas maratons!

4

Kas kopīgs un atšķirīgs nekustamā īpašuma pircējiem Latvijā, Igaunijā un Lietuvā?

5

Atvērto durvju dienas maratonā iepazīsties ar jaunajiem projektiem Rīgas Centrā!

6

Jūrmalā plāno ienākt globāls viesnīcu zīmols ar jaunu pieczvaigžņu viesnīcu

City24 redaktora izvēle

alt

Nenokavē! Atvērto durvju diena Daugavas labā krasta mājokļu projektos

alt

Latio "Padomu pietura" - neformālā gaisotnē uzzini visu par nekustamā īpašuma iegādi!

alt

Atvērto durvju dienas maratonā iepazīsties ar jaunajiem projektiem Rīgas Centrā!