Luminor: Latvijā mājokļu kredītus iedzīvotāji pamatā ņem dzīvokļa iegādei

Latvijā mājokļu kredītus iedzīvotāji pamatā ņem dzīvokļa iegādei, otrdien diskusijā sacīja "Luminor Bank" Latvijas filiāles mājokļu finansēšanas eksperte Ingūna Krieva. Viņa informēja, ka atbilstoši bankas datiem 77% klientu, kas iegādājas mājokli, izvēlas dzīvokļus, tostarp 60% no bankas klientiem, kuri iegādājas dzīvokli, izvēlas sērijveida dzīvokli, bet 25% iegādājas dzīvokli kādā no jaunajiem projektiem. Tikmēr gandrīz katrs ceturtais klients izvēlas iegādāties privātmāju.

Pēc Krievas teiktā, lielākā daļa iedzīvotāju iegādājas dzīvokli Rīgā vai Rīgas apkaimē (78%), kamēr citos reģionos populārākās pilsētas ir Liepāja, Ventspils, Jelgava, Daugavpils un Valmiera.

Visbiežāk pirmo mājokļi iegādājas iedzīvotāji vecumā no 26 līdz 30 gadiem, pērkot sērijveida dzīvokli. Tikmēr iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 35 cilvēki biežāk iegādājas dzīvokli jaunajos projektos.

Tāpat "Luminor" dati par kreditēšanas pieteikumiem liecina, ka Latvijas iedzīvotāju interese par mājokļu kredītiem gada laikā ir pieaugusi trīs reizes, īpaši ar iespēju saņemt aizdevumu būvniecības darbiem.

Savukārt "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš norādīja, ka dzīvojamās platības apmērs, ko var nopirkt par vidējo algu, Latvijā pamazām palielinās.

Aizņemšanās izmaksas eirozonā ir vēsturiski zemākajā līmenī.

"Laikā, kad gan akcijas, gan parāda vērtspapīri pasaules finanšu tirgos ir novērtēti diezgan optimistiski, ieguldījumi nekustamajos īpašumos ir pievilcīga alternatīva. Turklāt Rīga un vēl vairākas plaukstošās Latvijas pilsētas ir pievilcīga vide ar augošu ekonomiku un izdevīgu ienākumu un mājokļu cenu attiecību. Dzīvojamās platības apjoms, ko var nopirkt par vidējo algu, pakāpeniski palielinās. Savukārt aizņemšanās izmaksas eirozonā ir vēsturiski zemākajā līmenī un, visdrīzāk, tādas būs vēl vairākus gadus. Procentu likmes, kuras jāmaksā par hipotekārā kredīta apkalpošanu reālā izteiksmē jeb attiecībā pret cenu pieaugumu, ir ļoti tuvas nullei vai pat ir zem tās," viņš teica.

"Latio" mājokļu tirdzniecības vadītājs Ermīns Sniedze sacīja, ka Pārdaugavā populārākie rajoni, kuros iedzīvotāji pērn izvēlējās iegādāties dzīvokļus sērijveida namos, bija Imanta, Dzirciems, Iļģuciems un Zasulauks, savukārt otrpus Daugavai - Ķengarags, Purvciems, Pļavnieki un Dreiliņi. Lai sakrātu pirmajai iemaksai mājokļa iegādei Rīgā, iedzīvotājiem, kuri krāj vienatnē, nepieciešami vismaz 18 mēneši.

"Rīdzinieki izvēlas dzīvokļus ar salīdzinoši nelielu platību - gandrīz puse no Rīgā iegādātajiem dzīvokļiem 2018.gadā bija divistabu dzīvokļi (apmēram 44%), aptuveni trešā daļa - vienistabas," piebilda Sniedze.

Interese par īpašumu iegādi tuvākajā laikā saglabāsies augsta. Rīgā un Pierīgā tuvāko divu gadu laikā dzīvokli plāno iegādāties 50 000 mājsaimniecību.

Urbāniste Evelīna Ozola teica, ka cilvēki pārsvarā iegādājas pirmo mājokli vecumā līdz 35 gadiem, kad būtiskākais mājokļa iegādē ir tuvums darbavietai, sociālās dzīves iespējas, kā arī dzīvokļa cena. Savukārt iedzīvotājiem vecumā pēc 35 gadiem būtiskākas ir ērtības, plašums un vide, kādā uzaug bērni.

Viņa pieļāva, ka nākotnē iedzīvotāji Latvijā kļūs arvien prasīgāki pret to, kādā pilsētvidē dzīvē.

Jau vēstīts, ka 2017.gada oktobrī Baltijas valstīs darbu sāka "Nordea Bank" un DNB apvienotā banka "Luminor Bank", savukārt šogad janvāra sākumā tika pabeigt Baltijas valstīs strādājošo "Luminor Bank" pārrobežu apvienošana, bankai turpinot darbību ar centrālo biroju Igaunijā un filiālēm Latvijā un Lietuvā.

Sākums labām pārmaiņām: klientu diena projektā "Mežaparka Rezidences"

28.05.2019

alt
alt

Kā rodas nekustamā īpašuma kvadrātmetra vērtība?

28.05.2019

Saistītās ziņas

alt

Galvenie īpašuma iegādes soļi pandēmijas laikā

alt

Jautājumi, ko uzdot bankai, plānojot mājokļa iegādi

alt

"Bonava Latvija" atzīta par lielāko jauno mājokļu attīstītāju Latvijā 2020. gadā

alt

Premium īpašumu tirgus pērn bijis apjomīgākais pēdējo sešu gadu laikā

alt

Latvijā katrs trešais Covid-19 situācijas dēļ domājis par dzīvesvietas maiņu

alt

SEB banka: pieprasījums pēc mājokļa kredītiem turpina mēreni augt

alt

"Vestabalt" sāk piedāvāt pakalpojumu, kas paredz sagatavot īpašumu pirms pārdošanas

alt

Vīrusa pandēmija izgaismo Latvijas mājokļu tirgus problēmas

alt

Četri svarīgākie faktori jauna mājokļa izvēlē

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Šomēnes uzsāks pieprasītā projekta "Elijas Nami" būvniecību

2

Kā izskatās mūsdienu paraugdzīvoklis?

3

Pēdējie 7 dzīvokļi projektā "Felicity Apartments"

4

Galvenie īpašuma iegādes soļi pandēmijas laikā

5

Ekskluzīva privātmāja ar SPA un sporta zāli Daugavas krastā

6

Ieskaties! MĀJAS ar samazinātu cenu

City24 redaktora izvēle

alt

Ekskluzīva privātmāja ar SPA un sporta zāli Daugavas krastā

alt

Ieskaties! MĀJAS ar samazinātu cenu

alt

Galvenie īpašuma iegādes soļi pandēmijas laikā