Luminor: Latvijā mājokļu kredītus iedzīvotāji pamatā ņem dzīvokļa iegādei

Latvijā mājokļu kredītus iedzīvotāji pamatā ņem dzīvokļa iegādei, otrdien diskusijā sacīja "Luminor Bank" Latvijas filiāles mājokļu finansēšanas eksperte Ingūna Krieva. Nekustamo īpašumu darījumi, Mājokļu tirgus, City24, Nekustamais īpašums, Investīcijas un kredītiViņa informēja, ka atbilstoši bankas datiem 77% klientu, kas iegādājas mājokli, izvēlas dzīvokļus, tostarp 60% no bankas klientiem, kuri iegādājas dzīvokli, izvēlas sērijveida dzīvokli, bet 25% iegādājas dzīvokli kādā no jaunajiem projektiem. Tikmēr gandrīz katrs ceturtais klients izvēlas iegādāties privātmāju.

Pēc Krievas teiktā, lielākā daļa iedzīvotāju iegādājas dzīvokli Rīgā vai Rīgas apkaimē (78%), kamēr citos reģionos populārākās pilsētas ir Liepāja, Ventspils, Jelgava, Daugavpils un Valmiera.

Visbiežāk pirmo mājokļi iegādājas iedzīvotāji vecumā no 26 līdz 30 gadiem, pērkot sērijveida dzīvokli. Tikmēr iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 35 cilvēki biežāk iegādājas dzīvokli jaunajos projektos.

Tāpat "Luminor" dati par kreditēšanas pieteikumiem liecina, ka Latvijas iedzīvotāju interese par mājokļu kredītiem gada laikā ir pieaugusi trīs reizes, īpaši ar iespēju saņemt aizdevumu būvniecības darbiem.

Savukārt "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš norādīja, ka dzīvojamās platības apmērs, ko var nopirkt par vidējo algu, Latvijā pamazām palielinās.

Aizņemšanās izmaksas eirozonā ir vēsturiski zemākajā līmenī.

"Laikā, kad gan akcijas, gan parāda vērtspapīri pasaules finanšu tirgos ir novērtēti diezgan optimistiski, ieguldījumi nekustamajos īpašumos ir pievilcīga alternatīva. Turklāt Rīga un vēl vairākas plaukstošās Latvijas pilsētas ir pievilcīga vide ar augošu ekonomiku un izdevīgu ienākumu un mājokļu cenu attiecību. Dzīvojamās platības apjoms, ko var nopirkt par vidējo algu, pakāpeniski palielinās. Savukārt aizņemšanās izmaksas eirozonā ir vēsturiski zemākajā līmenī un, visdrīzāk, tādas būs vēl vairākus gadus. Procentu likmes, kuras jāmaksā par hipotekārā kredīta apkalpošanu reālā izteiksmē jeb attiecībā pret cenu pieaugumu, ir ļoti tuvas nullei vai pat ir zem tās," viņš teica.

"Latio" mājokļu tirdzniecības vadītājs Ermīns Sniedze sacīja, ka Pārdaugavā populārākie rajoni, kuros iedzīvotāji pērn izvēlējās iegādāties dzīvokļus sērijveida namos, bija Imanta, Dzirciems, Iļģuciems un Zasulauks, savukārt otrpus Daugavai - Ķengarags, Purvciems, Pļavnieki un Dreiliņi. Lai sakrātu pirmajai iemaksai mājokļa iegādei Rīgā, iedzīvotājiem, kuri krāj vienatnē, nepieciešami vismaz 18 mēneši.

"Rīdzinieki izvēlas dzīvokļus ar salīdzinoši nelielu platību - gandrīz puse no Rīgā iegādātajiem dzīvokļiem 2018.gadā bija divistabu dzīvokļi (apmēram 44%), aptuveni trešā daļa - vienistabas," piebilda Sniedze.

Interese par īpašumu iegādi tuvākajā laikā saglabāsies augsta. Rīgā un Pierīgā tuvāko divu gadu laikā dzīvokli plāno iegādāties 50 000 mājsaimniecību.

Urbāniste Evelīna Ozola teica, ka cilvēki pārsvarā iegādājas pirmo mājokli vecumā līdz 35 gadiem, kad būtiskākais mājokļa iegādē ir tuvums darbavietai, sociālās dzīves iespējas, kā arī dzīvokļa cena. Savukārt iedzīvotājiem vecumā pēc 35 gadiem būtiskākas ir ērtības, plašums un vide, kādā uzaug bērni.

Viņa pieļāva, ka nākotnē iedzīvotāji Latvijā kļūs arvien prasīgāki pret to, kādā pilsētvidē dzīvē.

Jau vēstīts, ka 2017.gada oktobrī Baltijas valstīs darbu sāka "Nordea Bank" un DNB apvienotā banka "Luminor Bank", savukārt šogad janvāra sākumā tika pabeigt Baltijas valstīs strādājošo "Luminor Bank" pārrobežu apvienošana, bankai turpinot darbību ar centrālo biroju Igaunijā un filiālēm Latvijā un Lietuvā.

Sākums labām pārmaiņām: klientu diena projektā "Mežaparka Rezidences"

28.05.2019

alt
alt

Kā rodas nekustamā īpašuma kvadrātmetra vērtība?

28.05.2019

Saistītās ziņas

alt

Vienīgie dzīvokļi Rīgā ar pieaugošu vērtību – projekts Ģenerāļa Radziņa krastmalā 29

alt

Premium zemes darījumu tirgus Latvijā šogad visaktīvākais Jūrmalā

alt

Izziņoti "Krasta City" apbūves metu konkursa rezultāti

alt

Jaunākās paaudzes dzīvesvieta Rīgas centrā: atvērto durvju diena projektā CENTRUS

alt

"Vestabalt", vadoties no klientu maksātspējas, pielāgo nekustamo īpašumu cenas savos attīstītajos projektos

alt

Viedoklis: mainās prasības dzīvesvietas izvēlē. Vai tas uzlabos demogrāfiju un reģionu attīstību?

alt

Mājokļa iegāde Rīgā, Pierīgā vai reģionos – kas jāņem vērā?

alt

6 biežākās kļūdas, ko cilvēki pieļauj, izvēloties pirmo mājokli

alt

SEB banka: šogad lielākais mājokļu kredītu apjoms piešķirts jūlijā

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Projektā "Zelta Rasa" Mārupē atklāts jauns demo dzīvoklis!

2

Vienīgie dzīvokļi Rīgā ar pieaugošu vērtību – projekts Ģenerāļa Radziņa krastmalā 29

3

Jaunā daudzdzīvokļu ēka Strēlnieku ielā 4b nodota ekspluatācijā

4

Projektā Loft&Rosegold pieejamas arī komercplatības

5

Artūrs Silantjevs: finanšu pratības "kustība" kā neizdevies projekts?

City24 redaktora izvēle

alt

Skaties! Lieliski sērijveida māju dzīvokļi, kuri Tev varētu patikt!

alt

Vieta, kur veidot nākotni - jauna koncepta kvartāls Pierīgā "Līčukrasti"

alt

Populārākie virtuves fasāžu materiāli: kādi ir to plusi un mīnusi?