Luminor: Latvijā mājokļu kredītus iedzīvotāji pamatā ņem dzīvokļa iegādei

Latvijā mājokļu kredītus iedzīvotāji pamatā ņem dzīvokļa iegādei, otrdien diskusijā sacīja "Luminor Bank" Latvijas filiāles mājokļu finansēšanas eksperte Ingūna Krieva. Nekustamo īpašumu darījumi, Mājokļu tirgus, City24, Nekustamais īpašums, Investīcijas un kredītiViņa informēja, ka atbilstoši bankas datiem 77% klientu, kas iegādājas mājokli, izvēlas dzīvokļus, tostarp 60% no bankas klientiem, kuri iegādājas dzīvokli, izvēlas sērijveida dzīvokli, bet 25% iegādājas dzīvokli kādā no jaunajiem projektiem. Tikmēr gandrīz katrs ceturtais klients izvēlas iegādāties privātmāju.

Pēc Krievas teiktā, lielākā daļa iedzīvotāju iegādājas dzīvokli Rīgā vai Rīgas apkaimē (78%), kamēr citos reģionos populārākās pilsētas ir Liepāja, Ventspils, Jelgava, Daugavpils un Valmiera.

Visbiežāk pirmo mājokļi iegādājas iedzīvotāji vecumā no 26 līdz 30 gadiem, pērkot sērijveida dzīvokli. Tikmēr iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 35 cilvēki biežāk iegādājas dzīvokli jaunajos projektos.

Tāpat "Luminor" dati par kreditēšanas pieteikumiem liecina, ka Latvijas iedzīvotāju interese par mājokļu kredītiem gada laikā ir pieaugusi trīs reizes, īpaši ar iespēju saņemt aizdevumu būvniecības darbiem.

Savukārt "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš norādīja, ka dzīvojamās platības apmērs, ko var nopirkt par vidējo algu, Latvijā pamazām palielinās.

Aizņemšanās izmaksas eirozonā ir vēsturiski zemākajā līmenī.

"Laikā, kad gan akcijas, gan parāda vērtspapīri pasaules finanšu tirgos ir novērtēti diezgan optimistiski, ieguldījumi nekustamajos īpašumos ir pievilcīga alternatīva. Turklāt Rīga un vēl vairākas plaukstošās Latvijas pilsētas ir pievilcīga vide ar augošu ekonomiku un izdevīgu ienākumu un mājokļu cenu attiecību. Dzīvojamās platības apjoms, ko var nopirkt par vidējo algu, pakāpeniski palielinās. Savukārt aizņemšanās izmaksas eirozonā ir vēsturiski zemākajā līmenī un, visdrīzāk, tādas būs vēl vairākus gadus. Procentu likmes, kuras jāmaksā par hipotekārā kredīta apkalpošanu reālā izteiksmē jeb attiecībā pret cenu pieaugumu, ir ļoti tuvas nullei vai pat ir zem tās," viņš teica.

"Latio" mājokļu tirdzniecības vadītājs Ermīns Sniedze sacīja, ka Pārdaugavā populārākie rajoni, kuros iedzīvotāji pērn izvēlējās iegādāties dzīvokļus sērijveida namos, bija Imanta, Dzirciems, Iļģuciems un Zasulauks, savukārt otrpus Daugavai - Ķengarags, Purvciems, Pļavnieki un Dreiliņi. Lai sakrātu pirmajai iemaksai mājokļa iegādei Rīgā, iedzīvotājiem, kuri krāj vienatnē, nepieciešami vismaz 18 mēneši.

"Rīdzinieki izvēlas dzīvokļus ar salīdzinoši nelielu platību - gandrīz puse no Rīgā iegādātajiem dzīvokļiem 2018.gadā bija divistabu dzīvokļi (apmēram 44%), aptuveni trešā daļa - vienistabas," piebilda Sniedze.

Interese par īpašumu iegādi tuvākajā laikā saglabāsies augsta. Rīgā un Pierīgā tuvāko divu gadu laikā dzīvokli plāno iegādāties 50 000 mājsaimniecību.

Urbāniste Evelīna Ozola teica, ka cilvēki pārsvarā iegādājas pirmo mājokli vecumā līdz 35 gadiem, kad būtiskākais mājokļa iegādē ir tuvums darbavietai, sociālās dzīves iespējas, kā arī dzīvokļa cena. Savukārt iedzīvotājiem vecumā pēc 35 gadiem būtiskākas ir ērtības, plašums un vide, kādā uzaug bērni.

Viņa pieļāva, ka nākotnē iedzīvotāji Latvijā kļūs arvien prasīgāki pret to, kādā pilsētvidē dzīvē.

Jau vēstīts, ka 2017.gada oktobrī Baltijas valstīs darbu sāka "Nordea Bank" un DNB apvienotā banka "Luminor Bank", savukārt šogad janvāra sākumā tika pabeigt Baltijas valstīs strādājošo "Luminor Bank" pārrobežu apvienošana, bankai turpinot darbību ar centrālo biroju Igaunijā un filiālēm Latvijā un Lietuvā.

Sākums labām pārmaiņām: klientu diena projektā "Mežaparka Rezidences"

28.05.2019

alt
alt

Kā rodas nekustamā īpašuma kvadrātmetra vērtība?

28.05.2019

Saistītās ziņas

alt

Rīgā diskutēs par pilsētu nākotni un attīstības tendencēm

alt

Nāc uz Padomu pieturu un uzzini visu par mājokļa iegādi vienuviet!

alt

Kādi faktori ietekmē dzīvokļa īres maksu?

alt

Viedoklis: Par situāciju Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū

alt

EstateGuru aizdevumu portfelis - ieskats pūļa finansējuma platformas darbībā

alt

"Valsts nekustamie īpašumi" izsolei nodod 5 objektus Rīgā, Jūrmalā un Cēsīs

alt

Speciālists skaidro, kas izraisījis darījumu skaita būtisko pieaugumu jaunbūvēs

alt

Eksperts: nekustamo īpašumu tirgū aktuāli kompakti mājokļi un co-living iespējas

alt

Ober-Haus: šogad gaidāma gandrīz 2 000 jaunu dzīvokļu ieplūšana tirgū

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Ciemats "Dailas" Ādažos - ideāla mājvieta labiekārtotā ciematā ar izcilu infrastruktūru

2

Kur meklēt sapņu dzīvokli Jūmalā? Projekts "Rīgas iela 49" pieejams pircējiem

3

Atvērto durvju dienas maratonā ciemos aicina arī Pārdaugavas jaunie projekti

4

Paaugstināta komforta dzīvokļi Purvciemā. Apskati klātienē "Hausmaņa Terases"!

5

Jaunums Ķengaragā! Jaunais projekts "Divi Krasti" ar skatu uz Daugavu, pie promenādes

6

Kā šobrīd izskatās Padures muižā? Īpašums pārdošanā par 250 000 EUR

City24 redaktora izvēle

alt

Kā šobrīd izskatās Padures muižā? Īpašums pārdošanā par 250 000 EUR

alt

Jaunums Ķengaragā! Jaunais projekts "Divi Krasti" ar skatu uz Daugavu, pie promenādes

alt

Ciemats "Dailas" Ādažos - ideāla mājvieta labiekārtotā ciematā ar izcilu infrastruktūru