EstateGuru aizdevumu portfelis - ieskats pūļa finansējuma platformas darbībā

Aizvadītajā gadā EstateGuru platforma pieredzējusi līdz šim lielākos izaugsmes rādītājus darbības vesturē, tāpēc publiskots kredītportfeļa detalizēts pārskats*. Šis pārskats ļauj skaidrāk izprast pūļa platformas darbības principus un kreditēšanas tendences.  Nekustamo īpašumu darījumi, Investīcijas un kredīti, City24, EstateGuru, Mājokļu tirgus, Nekustamais īpašums, estateguru "Kopš darbības uzsākšanas 2014. gadā, esam finansējuši jau €136 289 338. Pagājušais gads finansēto aizdevumu apjomu ziņā bija veiksmīgākais EstateGuru pastāvēšanas vēsturē. Kā daļu no mūsu misijas - sniegt pēc iespējas lielākas diversifikācijas iespējas mūsu investoriem, mēs piedāvājam ieguldīt aizdevumos projektiem sešās Eiropas valstīs - Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Somijā, Spānijā un Portugālē. Joprojām lielākais aizdevumu apjoms tiek finansēts Igaunijā, taču, Latvijai un Lietuvai uzrādot ievērojamu izaugsmi pēdējā gada laikā, starpība ievērojami sarukusi," situāciju uzņēmumā komentē biznesa attīstības vadītājs Latvijā Dainis Rupainis.  

Aizdevumu veidi

EstateGuru kredītportfelis lielākoties sastāv no trīs aizdevumu veidiem: īstermiņa aizdevumi, nekustamo īpašumu attīstīšanas aizdevumi un uzņēmējdarbības aizdevumi.

Īstermiņa aizdevumi ir finansējums nekustamajam īpašumam, kas nodrošina īpašuma īpašnieku ar nepieciešamo kapitālu, līdz kļūst pieejams pastāvīgs finansēšanas risinājums. Īpašuma attīstīšanai tiek izmantots attīstības aizdevums, un tas var tikt izmantots visdažādākajos veidos, no projekta plānošanas perioda līdz pat celtniecības darbiem, infrastruktūras un ceļu izbūvei u.c. Uzņēmējdarbības aizdevums ir aizdevums, ko izmanto, lai finansētu uzņēmuma apgrozāmo līdzekļu palielināšanas vajadzības, aizdevums tiek nodrošināts ar nekustamā īpašuma ķīlu, kas pieder uzņēmumam. 

No šiem trim veidiem vispopulārākie ir tieši īstermiņa aizdevumi, kas veido 45 % no kopējā aizdevumu apjoma, un to īpatsvars no visa kredītportfeļa ir palicis nemaīngs (2018. gadā bija 44 %).

Lielākā izaugsme vērojama uzņēmējdarbības aizdevumu kategorijā - to apjoms audzis uz 26 % no pagājušā gada 19 %.

Aizdevumi īpašuma attīstīšanai proporcionāli 2019. gadā ir izsniegti mazāk, samazinot tā īpatsvaru no 38 % uz 29 % no kopējā apjoma.Nekustamo īpašumu darījumi, Investīcijas un kredīti, City24, EstateGuru, Mājokļu tirgus, Nekustamais īpašums, estateguru Aizdevumi sadalījumā pa valstīm

Igaunija kā valsts, kurā EstateGuru uzsāka savu darbību, joprojām ir platformas projektu lielākais tirgus, aizņemot 58% no kopējā aizdevumu portfeļa. Ikviens, kurš bijis Igaunijā zina, ka šobrīd valstī notiek strauja ekonomiskā izaugsme un tas atspoguļojas arī būvniecības un attīstības projektu apjomā. Tā kā iedzīvotāji kļūst turīgāki, pieaug pirktspēja, palielinās arī pieprasījums pēc jaunām un atjaunotām dzīvojamajām platībām, tirgū ir pieprasīti moderni mājokļi, kas atbilst mūsdienu pilsētas iedzīvotāja prasībām.

Latvija un Lietuva piedzīvo līdzīgu, kaut arī nedaudz lēnāku ekonomisko izaugsmi, tas arī izskaidro aizdevumu apjoma īpatsvara pieaugumu tieši šajās valstīs. Ievērojamu izaugsmi sniedz arī tas, ka šajās valstīs esam izveidojuši reģionālos birojus ar vietējiem nozares profesionāļiem, kas katru dienu strādā pie platformas atpazīstamības un jaunu investīciju iespēju piedāvājuma veidošanas. Latvijas un Lietuvas aizdevumu īpatsvars aizdevumu portfelī ir 16-19 %, kas ir nākamie lielākie tirgi aiz Igaunijas.  Nekustamo īpašumu darījumi, Investīcijas un kredīti, City24, EstateGuru, Mājokļu tirgus, Nekustamais īpašums, estateguru Augustā EstateGuru uzsāka darbību Portugālē - pirmais projekts 385 000 EUR apmērā tika finansēts 24 stundu laikā, iesaistoties 1251 investoram. 

Aizdevumi pēc statusa

Gan aizdevumu skaits, gan aizdevuma summas pēdējā gada laikā ir ievērojami palielinājušās, faktiski atmaksāto aizdevumu skaits ir palielinājies vairāk nekā divas reizes - no 148 2018. gadā līdz 348 2019. gadā.

Lai arī finansēto aizdevumu procentuālais daudzums ir samazinājies no 98,0 % līdz 89,8 %, kas ir skaidrojams ar daudz lielāku ieguldītājiem pieejamo aizdevumu skaitu (aptuveni no 0 % uz 4,8 % un no 2,0% uz 5,4 %). Šie novēloti un saistību neizpildes gadījumi ir daļa no kolektīvās finansēšanas modeļa, un, tā kā palielinās aizdevuma kopsumma, palielinās arī maksātnespējīgo aizņēmēju skaits. Tomēr EstateGuru nepārtraukti strādā pie neatmaksāto saistību atgūšanas procesiem, un to procentuālā daļa joprojām ir ievērojami zemāka par nozares standartiem.Nekustamo īpašumu darījumi, Investīcijas un kredīti, City24, EstateGuru, Mājokļu tirgus, Nekustamais īpašums, estateguruIgaunija ir atbildīga par lielāko daļu no aizdevuma saistību neizpildīšanas gadījumiem (tā kā kopējais tās portfelis ir lielākais), portfelī ir arī daži aizdevumi, kuros saistības netiek izpildītas Latvijā finansētajiem projektiem. Lietuvā, Somijā un Spānijā neatmaksāta statusā nav neviena aizdevuma.

Pavisam nesen EstateGuru komanda veiksmīgi noslēgusi publisko izsoli diviem nokavētiem aizdevumiem, tādējādi samazinot kopējo nokavēto aizdevumu īpatsvaru aizdevumu portfelī. Kiviloo Muižas refinansēšanas aizdevums un Kohila aizdevums ir veiksmīgi atmaksāti, kopējā investoriem atgrieztā summa ir EUR 623 000.

Vairāk informācijas par platformas riska pārvaldības stratēģiju un to, kā tiek nodrošināti aizdevumi, lai aizsargātu investorus pret saistību neizpildi, šeit.

EstateGuru kredītportfeļa nodrošinājuma veidi

"Aktīvi strādājot, lai mūsu investoriem nodrošinātu labāko iespējamo ieguldījumu nodrošinājumu, esam panākuši, ka 93% no visiem EstateGuru aizdevumiem ir nodrošināti ar pirmās kārtas hipotēku," komentē Rupainis. Tas nozīmē, ka gadījumos, kad aizņēmējs nepilda savas saistības, EstateGuru investoriem ir pirmās tiesības uz ieņēmumiem no nodrošinājuma īpašuma pārdošanas, kas var tikt ierosināta tiesā.Nekustamo īpašumu darījumi, Investīcijas un kredīti, City24, EstateGuru, Mājokļu tirgus, Nekustamais īpašums, estateguruRunājot par nodrošinājuma veidiem, ir vērojamas atšķirības salīdzinājumā ar 2018. gadu, kas skaidrojams ar mainīgajiem aizdevumu veidu modeļiem.

Vislielākais kritums ir dzīvojamajiem īpašumiem kā aizdevuma nodrošinājumam, no 50 % 2018. gadā līdz 46 % 2019. gadā, tomēr šāda veida īpašumi vēl aizvien ir procentuālā vairākumā.

Komerciālie īpašumi, piemēram, biroju ēkas un mazumtirdzniecības telpas kā nodrošinājums ir piedzīvojis vislielāko pieaugumu no 21 % 2018. gadā līdz 27 % 2019. gadā, padarot to par otro lielāko nodrošinājuma veidu EstateGuru aizdevumiem.

Zemes gabalu īpatsvars aizdevumu nodrošinājumā ir palicis praktiski nemainīgs, 2019. gadā, samazinoties vien par 1 % un sasniedzot 26 % 2019. gadā, tādējādi ierindojoties trešajā vietā.

Šī tendence ilustrē, kā pret aizdevumiem piedāvātais nodrošinājums veicina paaugstinātu likviditāti un drošību.Nekustamo īpašumu darījumi, Investīcijas un kredīti, City24, EstateGuru, Mājokļu tirgus, Nekustamais īpašums, estateguru Projekti sadalījumā pa reģioniem

Atspoguļojot to, ka lielākā daļa Igaunijas ekonomiskās aktivitātes ir koncentrēta galvaspilsētā Tallinā un tās priekšpilsētās, lielākā daļa no Igaunijā finansētajiem projektiem ir tieši Tallinā. Divas trešdaļas no visiem valstī finansētajiem aizdevumiem jeb 67 % projektu ir Tallinā, taču ir vērojams kritums šajā rādītājā, salīdzinājumā ar 74 % 2018. gadā. Otrā un trešā populārākā pilsēta Igaunijā pēc Tallinas ir Tartu un Pērnava - attiecīgi 17 % un 11 % no finansētajiem aizdevumiem Igaunijā.Nekustamo īpašumu darījumi, Investīcijas un kredīti, City24, EstateGuru, Mājokļu tirgus, Nekustamais īpašums, estateguruLatvija uzrāda līdzīgu situāciju kā Igaunija - 63 % no visiem projektiem notiek galvaspilsētā Rīgā, savukārt Jūrmala ierindojama otrajā vietā ar tikai 8 % no visiem finansētajiem projektiem.Nekustamo īpašumu darījumi, Investīcijas un kredīti, City24, EstateGuru, Mājokļu tirgus, Nekustamais īpašums, estateguruAizdevumu statistika un sadalījums pa reģioniem Lietuvā pagaidām uzrāda vislielāko dažādību no trim Baltijas valstīm. Lai gan galvaspilsētā Viļņā (35 %), saprotams, ir lielākais finansēto aizdevumu īpatsvars, tai cieši seko Kauņa (21 %) un Klaipēda (25 %).Nekustamo īpašumu darījumi, Investīcijas un kredīti, City24, EstateGuru, Mājokļu tirgus, Nekustamais īpašums, estateguru Kopsavilkums

"Ar finansētiem vairāk kā 130 miljoniem euro, EstateGuru aizdevumu portfelis izskatās labāk kā jebkad agrāk. Lai tuvotos savam mērķim kļūt par vadošo ekosistēmu īpašumu finansēšanā, esam definējuši vairākus mērķus nākamajam gadam, sākot no darbības uzsākšanas vairākās jaunās valstīs, līdz jaunu profesionāļu piesaistīšanai komandā un attīstības plāna izveidošanā, lai kļūtu par vadošo nekustamā īpašuma finansēšanas un pārvaldības ekosistemu, un, lai kopā varam padarīt Eiropas īpašumu finansēšanas nozari efektīvāku un caurredzamāku," EstateGuru nākotnes perspektīvu komentē Rupainis.

Ja arī tava projekta veiksmīgai attīstībai nepieciešams papildu finansējums, raksti uz info@estateguru.co vai ieskaties www.estateguru.co 

*Dati par kredītportfeli uz 13.08.2019.

Salienas iedzīvotāju ērtībām - pašiem sava aplikācija

21.08.2019

alt
alt

Faktori, kas jāņem vērā, izvēloties apgaismojuma risinājumus iekštelpām

22.08.2019

Saistītās ziņas

alt

Seši veidi, kā uzņēmējdarbības aizdevums palīdzēs tava biznesa attīstībā

alt

SEB banka: šogad lielākais mājokļu kredītu apjoms piešķirts jūlijā

alt

Investori Baltijā - kur meklēt finanšu ieguldījumus?

alt

Vai ieguldījums nekustamā īpašumā nākotnē atmaksāsies?

alt

Alternatīvais finansējums uzņēmējiem – iespēja arī krīzes laikā

alt

EstateGuru aicina uz bezmaksas semināru tiešsaistē – alternatīvā finansējuma iespējas uzņēmējiem

alt

Estateguru izsludina kapitāla piesaistes kampaņu 2 miljonu EUR apmērā vietnē Seedrs

alt

SEB Mājokļu cenu indikators: sarucis iedzīvotāju optimisms par nekustamā īpašuma cenu pieaugumu

alt

Procentu likmju kāpums - drauds nozarei vai peļņas iespēja investoriem?

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Projektā "Zelta Rasa" Mārupē atklāts jauns demo dzīvoklis!

2

Vienīgie dzīvokļi Rīgā ar pieaugošu vērtību – projekts Ģenerāļa Radziņa krastmalā 29

3

Jaunā daudzdzīvokļu ēka Strēlnieku ielā 4b nodota ekspluatācijā

4

Projektā Loft&Rosegold pieejamas arī komercplatības

5

Artūrs Silantjevs: finanšu pratības "kustība" kā neizdevies projekts?

City24 redaktora izvēle

alt

Skaties! Lieliski sērijveida māju dzīvokļi, kuri Tev varētu patikt!

alt

Vieta, kur veidot nākotni - jauna koncepta kvartāls Pierīgā "Līčukrasti"

alt

Populārākie virtuves fasāžu materiāli: kādi ir to plusi un mīnusi?