Faktori, kas jāņem vērā, izvēloties apgaismojuma risinājumus iekštelpām

Veicot remontu, vai uzsākot dzīvi jaunā mājoklī, viens no būtiskākajiem jautājumiem ir: ko iesākt ar apgaismojumu? Kas jāņem vērā, lai "nenošautu greizi" ar gaismekļu veidiem un dizainiem, kādus tehniskos risinājumus izvēlēties un kurā posmā par to sākt domāt? Noderīgus padomus sniedz Artūrs Kravza, "Baltik Elektro Gaisma" salona* speciālists, uzņēmuma apgaismes tehnikas produktu grupas vadītājs, ar starptautisku reģistru sertificēts KNX vadības sistēmu eksperts.

TELPU PLĀNOJUMS 

Vispirms jāsaprot, kāds būs telpas plānojums un interjers - kur būs ēšanas, darba, atpūtas un citas zonas. Kur būs novietota tehnika un dažādas iekārtas? Noteikti nepieciešams izveidot zonējumu, lai varētu izvēlēties pamatapgaismojuma risinājumus un pārējo apgaismojumu plānot pēc katra individuālām vajadzībām un vēlmēm - meklēt atbilstošus apgaismojumu veidus pie darba virsmām, atpūtas zonai utml. 

"Rozetes, piemēram, var izmaksāt sākot no 1 euro līdz pat 80 euro par rozetes rāmīti, kas ir apzeltīts ar 24 karātu zeltu. Ideālā variantā var doties pie kāda speciālista, kas palīdzēs neapjukt plašajā piedāvājuma klāstā, līdzi ņemot telpas plānojumu, rozešu, slēdžu un izvadu izvietojuma plānu utt. Konkrētas idejas un plāni gaismekļu izvēles procesu padarīs daudz ātrāku, vienkāršāku un patīkamāku", iesaka Baltik Elektro speciālists. 

GAISMEKĻU IZVIETOJUMS TELPĀ 

Kad vismaz aptuveni ir skaidrs telpu plānojums, tad var domāt par konkrētiem apgaismojuma risinājumiem, kam seko daudz un dažādas variācijas - vai gaismekļus izvietojam pie griestiem, pie sienas, grīdās vai iebūvējam dažāda veida virsmās, vai tie ir dekoratīvi vai akcentējoši utt.

"Ņemot vērā telpu plānojumu, interjera krāsas un akcentus, varam izvairīties no situācijām, kad nopērkam kādu gaismekli, novietojam to sev tīkamā vietā, taču  no tā nav nekādas jēgas vai tas rada diskomfortu. Piemēram, jaunā un stilīgā gaismekļa gaisma spīd televizora ekrānā un traucē skatīties iemīļoto seriālu", saka Artūrs.  

Domājot par akcenta gaismām, vērts apsvērt, piemēram, LED lenšu iebūvēšanu gar griestu karnīzēm, lai varētu panākt vienmērīgu noskaņu. Lai tad, kad telpā ir minimāls apgaismojums, tas ir vienmērīgs un neveidojas tumši laukumi utt. Šo risinājumu gan neiesaka izvēlēties kā pamatapgaismojumu.  ELEKTROINSTALĀCIJAS MAIŅA  

Arī nemainot elektroinstalāciju, pastāv opcija mājoklī izveidot mūsdienīgas vadības sistēmas, kas dos iespēju attālināti caur telefonu vai planšeti vai ar pults palīdzību vadīt un regulēt elektroierīces -  izslēgt/ ieslēgt gaismu, regulēt tās intensitāti, atvērt/aizvērt aizkarus, žalūzijas utt.

Pults ir laba alternatīva aplikācijām telefonā un tā var būt stacionāra vai pārnēsājama. Ar pults palīdzību var taisīt tā saucamos scenārijus - ar vienu taustiņu kāds gaismeklis izslēdzas pavisam, kāds cits ieslēdzas daļēji utt.  Ar bezvadu sistēmām varam uztaisīt sev ērtu, mājīgu un patīkamu iekšējo tīklu. 

Savukārt, lai izveidotu jau sarežģītākas sistēmas, visticamāk, elektroinstalāciju nāksies mainīt. Ja mājoklī plānoti nelieli remontdarbi, tā var būt lieliska iespēja to izdarīt. 

GAISMAS INTENSITĀTE UN GAISMAS SPEKTRI

"Bieži neaizdomājamies, ka tieši apgaismojums ir tas, kas rada noskaņu telpā un ietekmē to, kā jūtamies. Tāpēc ir svarīgi ne tikai glīti dizaina gaismas ķermeņi, bet arī tas, kādu gaismu tie izstaro", uzsver Baltik Elektro speciālists. 

Cilvēkam vislabākā gaisma ir dabiskais apgaismojums, tāpēc pēc iespējas jāpalielina dabīgā apgaismojuma esamība telpā un mākslīgais apgaismojums jālieto tikai kā papildinājums. Dzīvojamās telpās jāizvēlas maksimāli siltie gaismas toņi, kas nomierina un relaksē.  Mazais gaismas spektru špikeris:

* 3000 kelvini ir piemēroti gaismekļiem dzīvojamās telpās, atpūtas zonās.

* 2700 - 2500 kelvini piemēroti spuldžu elementiem, relaksējošas noskaņas radīšanai.

* Virs 3000 kelviniem būs no silti baltas līdz neitrāli baltai gaismai, kas paredzēta, lai cilvēku uzturētu mundru. Tātad, būs piemērota darba zonām. 

* Virs 5000 kelviniem jau būs auksti balta jeb zilgana gaisma, kas derēs tehniskajām telpām, kur cilvēki maz uzturas, jo ilgstoši uzturoties šādā gaismā, varam kļūt pārāk tramīgi. 

GAISMEKĻU LIETOŠANA PĒC TO NOZĪMES

Svarīgs  faktors ir katru gaismekli lietot pēc tā nozīmes un pielietojuma, lai tas atrastos tieši tur, kur tas vislabāk var pildīt savu funkciju. Tas nozīmē, ka ir labi zināt dažas nianses par dažādiem gaismekļiem, ko varēs pastāstīt ikviens labs apgaismojuma speciālists. 

Piemēram, ir stāvlampas, kas izstaro gaismu ne tikai virzītu uz vienu vietu, bet dod arī kopējo gaismu ar atstarojumu uz griestiem. Rupji salīdzinot stāvlampu ar automašīnu - nevar paņemt tikai riteņus un gaidīt no tiem automašīnas cienīgu labumu. Ir jāņem pilnais komplekts un jāskatās kopējā skatā, lai varētu novērtēt patiesās iespējas. 

! Īpašs eksperta padoms:

Ir vērts padomāt par drošību tajās situācijās, kad notiek kas neparedzēts un mājoklī pazūd elektrība. Lai šādās situācijās nebūtu jādomā par to, kurā atvilktnē nolikām svecīti vai lukturīti, mūsdienīgs risinājums būtu īpašumā iegādāties vienu vai vairākus gaismekļus, kas ieslēdzas avārijas gadījumā (ar rūpnieciski iebūvētiem akumulatoriem). Tie kādu laiku nodrošinās tik ļoti nepieciešamo minimālo apgaismojumu telpā. Atkarībā no īpašuma lieluma, var iegādāties atsevišķu gaismekli, vai lielākās platībās domāt par kādu atsevišķu, jau nozīmīgāku sistēmu. 

Baltik Elektro nesen vēra durvis jaunam salonam "Baltik Elektro Gaisma" Mūkusalas ielā. Šī ir jau sestā uzņēmuma filiāle, kur klientiem piedāvāt vadošo ražotāju gaismekļu kolekcijas, risinājumus dekoratīvajam un tehniskajam apgaismojumam, gudro sistēmu vadībai un produktus iekšējām un ārējām elektroinstalācijām.

Gaismas salons ir jauns koncepts un virziens, kā Baltik Elektro attīsta savu darbību, un kļūs par vietu, kur zinoši speciālisti konsultēs un klientiem palīdzēs atrast vispiemērotākos risinājumus, kā arī sagatavos tehniskos projektus.

"Baltik Elektro" sortimentā ir gan ikdienas darbos nepieciešamās preces un instrumenti, kas paredzēti elektriķiem, montāžas speciālistiem, gala lietotājiem un citiem nozares pārstāvjiem, kā arī specifiskas un ekskluzīvas preces, par kurām konsultācijas sniegs profesionāļu komanda.

Vairāk par Gaismas salonu uzzini video!

EstateGuru aizdevumu portfelis - ieskats pūļa finansējuma platformas darbībā

22.08.2019

alt
alt

Viedoklis: Par situāciju Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū

23.08.2019

Saistītās ziņas

alt

Bērni mācās, bet vecākiem jāstrādā – kā sadalīt telpu?

alt

Aicina iesniegt vizuālās mākslas darbus konkursam "Mana novada dārgakmens – jaunā būve"

alt

Dzīvoklis bez mēbelēm – patīkams vai nepatīkams izaicinājums?

alt

Tavas jaunās virtuves santehnika! Kas jāzina, lai nekļūdītos izvēlē?

alt

Mēbeļu iegāde internetā: veiksmīgas iepirkšanās ceļvedis

alt

Kļūdas, no kurām virtuves plānošanas procesā palīdzēs izvairīties dizaineris

alt

Populārākie virtuves fasāžu materiāli: kādi ir to plusi un mīnusi?

alt

Piedāvā ARENS: kādai šobrīd jāizskatās mūsdienīgai virtuvei?

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Dārgākie īpašumi Latvijas nekustamā īpašuma tirgū

2

Zemesgabali Daugavas labajā krastā: lieliskas vietas Tavai privātmājai!

3

Perspektīvajā Krasta ielas apkaimē ekspluatācijā nodota "Krasta kvartāla" otrā ēka

4

Jaunums Ķekavas pusē: dzīvokļu projekts "Apiņi"

5

Ķengaraga projektā "Divi krasti" uzsāk otrās mājas dzīvokļu rezervāciju

6

Nesaskaņota mājokļa pārbūve: kam jāpievērš uzmanība

City24 redaktora izvēle

alt

Dārgākie īpašumi Latvijas nekustamā īpašuma tirgū

alt

Jūrmala - ne tikai dzīvošanai, bet arī kvalitatīvai atpūtai un biznesam!

alt

Koka dārgumi: mājas, ar kurām lepojas paaudzēs