SEB banka: 2019. gadā mājokļa kredītu portfelis pieaudzis par 7%

2019. gadā SEB banka iedzīvotājiem mājokļa iegādei vai remontam izsniegusi vairāk nekā 2500 aizdevumus par kopējo summu 146 miljoni eiro, kas ir par 7% vairāk nekā 2018. gadā. Puse no izsniegtajiem kredītiem ir aizdevumi ar Altum atbalsta programmu ģimenēm vai jaunajiem speciālistiem. Teju 70% no visiem mājokļa kredītu līgumiem noformēti attālināti, izmantojot digitālās parakstīšanas iespējas internetbankā.  

Nekustamo īpašumu darījumi, Mājokļu tirgus, City24, Cenu izmaiņas, Nekustamais īpašums, SEB banka, Būvniecība, Investīcijas un kredīti

Joprojām lielākā daļa (78%) no izsniegtajiem aizdevumiem ir paredzēti dzīvokļa iegādei vai remontam, 12% - mājas iegādei, savukārt ap 4% - mājas būvniecībai. Vidēji 80% no visiem mājokļa pirkšanas darījumiem tiek noslēgti otrreizējā tirgū, taču pieprasījums turpina pieaugt arī jauno mājokļu un renovēto pirmskara māju segmentā - jaunajos projektos tiek iegādāti ap 20% mājokļu. Palielinājusies arī iedzīvotāju vēlme iegādāties privātmājas.  

"Kopējais aktivitātes pieaugums Rīgas un tās apkaimes mājokļu tirgū veicināja arī kredītu plūsmas aktivitāti, kas visaugstākā bija 2019. gada pirmajos četros mēnešos. Nekustamā īpašuma tirgus iet roku rokā ar iedzīvotāju maksātspēju, ko apliecina arī pieaugošā tendence - ja cenas starpība ir salīdzinoši neliela, priekšroka tiek dota mājoklim jaunajā projektā, nevis otrreizējā tirgus darījumam. Joprojām vērojama arī liela interese par privātmāju būvniecību, taču šeit ļoti būtiska nozīme ir pārdomātai budžeta plānošanai, paredzot līdzekļus arī neparedzētām situācijām. Pieredze rāda, ka ļoti bieži būvniecības procesa gaitā izmaksas krietni pieaug, pārsniedzot sākotnēji plānoto un radot sarežģījumus finansēt visas ieceres. Tāpēc arī bieži vien cilvēki dod priekšroku jau gatavas mājas iegādei," skaidro SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

"Viens no lielākajiem izaicinājumiem joprojām ir mājokļu pieejamība, un joprojām ir plaisa starp to, ko pircējs var atļauties nopirkt, un cenu, par kādu pārdevējs piedāvā īpašumu. Pircēju finansiālās iespējas Rīgā visbiežāk nepārsniedz 2-3 istabu dzīvokļa pirkumu līdz 1500 EUR par kvadrātmetru, savukārt mājokļu tirgū šādam piedāvājumam ir deficīts, un arī šogad situācija visdrīzāk nemainīsies."

Vidēji 80% no visiem mājokļa pirkšanas darījumiem tiek noslēgti otrreizējā tirgū, taču pieprasījums turpina pieaugt arī jauno mājokļu un renovēto pirmskara māju segmentā.

Lielākā aktivitāte gan apstiprināto kredītu skaita, gan arī apjoma ziņā joprojām ir vērojama Rīgā un tās apkaimē, kur koncentrējas ap 80% no visa piešķirtā finansējuma. Joprojām turpina pieaugt ar Altum atbalstu izsnegto aizdevumu skaits - 2019. gadā piešķirti 1253 mājokļa kredīti ar valsts galvojumu. No tiem 71% ir aizdevumi ģimenēm ar bērniem, savukārt jaunajiem speciālistiem - 29%. 

Joprojām vērojama arī liela interese par privātmāju būvniecību, taču šeit ļoti būtiska nozīme ir pārdomātai budžeta plānošanai, paredzot līdzekļus arī neparedzētām situācijām.

"Iedzīvotāji mājokļa kredītiem piesakās pārdomāti un atbildīgi attiecas pret kredītsaistību izpildi. Turklāt arvien vairāk kredītņēmēju izvēlas savam aizdevumam arī kredītmaksājumu apdrošināšanu, kas sniedz iespēju ar nelielām ikmēneša iemaksām parūpēties par saistību izpildi neparedzētās situācijās, piemēram, nopietnu veselības problēmu vai bezdarba gadījumā. No šogad piešķirtajiem mājokļa aizdevumiem kredītmaksājumu apdrošināšana noformēta 72% gadījumu," piebilst Arnis Škapars. 

Atlīdzībās par pārejošu darba nespēju 2019. gadā izmaksāti 75 460 eiro . Biežākie pārejošas darba nespējas cēloņi, par ko ir maksāta atlīdzība, ir traumas, mugurkaula saslimšanas, audzēji un locītavu saslimšanas. Kopumā 2019. gadā atlīdzības izmaksātas 164 personām - saslimšanas un traumu gadījumos 146 atlīdzības (89%), piespiedu bezdarba gadījumā - 11 atlīdzības (7%), savukārt nāves gadījumos - 7 atlīdzības (4%). 

Pēc SEB bankas novērojumiem vidējais aizņēmējs ir vecumā ap 30 - 35 gadiem ar augstāko izglītību un ikmēneša kredītmaksājumam var atļauties novirzīt apmēram 24% no saviem ienākumiem.

VISI JAUNIE PROJEKTI VIENUVIET - TIKAI CITY24! SKATIES ŠEIT!

KOMERCINFORMĀCIJA

Biroju tirgus mainās - darba vide kļūst neformālāka, mobilāka un kolektīvāka

11.02.2020

alt
alt

Tirdzniecības platību pārskats: notiek tirdzniecības centru renovācija vai paplašināšana

13.02.2020

Saistītās ziņas

alt

Kā vienoties par kopīpašuma dalītu lietošanu, lai tā būtu saistoša trešajām personām?

alt

Ko šobrīd meklē mājokļu pircēji Baltijā?

alt

Nekustamo īpašumu asociācija: interese atgriezusies, darījumu pagaidām mazāk

alt

Ober-Haus: daudzdzīvokļu projektu attīstītāju noskaņojums ir pozitīvs

alt

Cenu izmaiņas: dzīvokļi, kurus šobrīd vari iegādāties par samazinātu cenu!

alt

"Valsts nekustamie īpašumi" elektroniskajās izsolēs pārdod zemesgabalus Rīgā un Jūrmalā

alt

Cenu izmaiņas: mājas, kuras šobrīd vari iegādāties par samazinātu cenu!

alt

Kur virzās nekustamo īpašumu pārdošanas un īres cenas

alt

"Valsts nekustamie īpašumi" elektroniskajās izsolēs pārdod komercplatības Rīgā, Jūrmalā un Jelgavā

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Mēneša projekts - "Ziedoņdārza rezidence" Aleksandra Čaka ielā

2

Vasara ir klāt! Sapņu īpašumi ūdens tuvumā, kas pašlaik meklē saimniekus

3

Vēlamies, lai nopērk latvietis! Aicina iegādāties privātu salu Baltijas jūrā

4

NEDĒĻAS MĀJA: klasicisma stilā uz mākslīgās salas Bieriņos

5

Tuvojas Atvērto durvju dienas maratons JAUNAJOS PROJEKTOS!

6

Nekustamo īpašumu asociācija: interese atgriezusies, darījumu pagaidām mazāk

City24 redaktora izvēle

alt

Vēlamies, lai nopērk latvietis! Aicina iegādāties privātu salu Baltijas jūrā

alt

Tuvojas Atvērto durvju dienas maratons JAUNAJOS PROJEKTOS!

alt

Vasara ir klāt! Sapņu īpašumi ūdens tuvumā, kas pašlaik meklē saimniekus