Viedoklis: mainās prasības dzīvesvietas izvēlē. Vai tas uzlabos demogrāfiju un reģionu attīstību?

Anna Fišere- Kaļķe, bankas Citadele Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītāja Baltijā.

Sapni par kuplu ģimeni ar vismaz trīs bērniem un plašāku dzīvesvietu kavē piepildīt piemērotu mājokļu trūkums - tāds ir secinājums, izvērtējot ģimeņu vēlmes, paradumu maiņu un nekustamo īpašumu tirgus piedāvājumu. Iezīmēšu piecas jaunākās tendences mājokļu izvēlē un pieejamībā, kurām ir liels potenciāls būtiski mainīt gan nekustamo īpašumu tirgu, gan demogrāfisko situāciju.

Plašāks mājoklis ārpus Rīgas. Šāda ir jaunākā tendence iedzīvotāju prasībās par dzīvesvietu. Arvien vairāk cilvēki vēlas dzīvot ārpus Rīgas un lielākas platības mājokļos, jo pandēmijas ietekmē, strauji attīstās attālinātās strādāšanas iespējas. Ja retāk jābrauc uz biroju, tad arī attālums ir mazāks šķērslis, tāpēc cilvēki gatavi izskatīt dzīvesvietas attālākās vietās, bet ar lielāku platību, lai varētu komfortabli strādāt no mājām. Turklāt mājoklis vairs nav tikai vieta, kurā ģimene vēlā vakarā pēc bērnudārza, skolas, darba, pulciņiem pavakariņo un pārnakšņo. Pandēmija ieviesusi korekcijas, un ģimenes daudz vairāk laika pavada mājās - mājoklis vienlaikus ir arī bērnudārzs, skola, ofiss, izklaides vieta.

Statistika liecina, ka šobrīd aktivitāte nekustamo īpašumu tirdzniecībā Pierīgā un reģionos ir virs iepriekšējā līmeņa, un pat lielāka nekā iepriekšējos gados. Jūlijā nekustamo īpašumu darījumu skaits Pierīgā bija par 15% un pārējā Latvijā par 13% lielāks, savukārt Rīgā par 16% mazāks, salīdzinot ar pērno jūliju. Tas, protams, īstermiņa rādītājs, tomēr jaunās realitātes dzīves ritms ilgtermiņā veicinās dzīvošanu tālāk no centra.

Interese par mājokļiem reģionos liela, bet piedāvājums mazs. "Kredītu banka un ALTUM apstiprināja, bet ir cita problēma - nav ko pirkt," šādi kādas jaunās ģimenes ar bērniem situāciju diskusijā par mājokļu pieejamību atstāstīja Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs. Problēma - faktiski viss nekustamo īpašumu tirgus ir koncentrējies Rīgā un Pierīgā, savukārt, piedāvājums reģionos ir mazs, dārgs un sliktā stāvoklī.

Nekustamā īpašuma cena un likviditāte reģionos ir īpaši jūtīgs jautājums. Uzbūvēt jaunu mājokli reģionā maksā praktiski tikpat, cik Rīgā, savukārt iedzīvotāju oficiālā pirktspēja reģionos nav tik liela. Būtu bezatbildīgi finansēt nolietotu mājokļu iegādi, par kuru iegādi ģimenes vēlāk būs nelaimīgas, jo papildus būs nepieciešami vēl ļoti lieli ieguldījumi īpašumu savešanai kārtībā un uzturēšanai. Jaunajos projektos kredīta iespējas ir plašākas, tomēr jauno mājokļu piedāvājums ir ierobežots arī Rīgā, un apmēram 50% no darījumiem ir ar padomju laika tipveida mājokļiem.

Iedzīvotāju paradumu maiņa un gatavība dzīvot ārpus galvaspilsētas, ir lielisks laiks, kuru izmantot, lai ar valsts atbalsta instrumentiem varētu iekustinātu nekustamo īpašumu tirgu reģionos, veicinot jaunu daudzdzīvokļu namu būvēšanu un īres tirgu.

Vēlētos ģimenes pieaugumu, bet nav piemērota mājokļa. Jūlija mēnešos parasti ir lielākais jaundzimušo skaits, taču šogad jūlijā piedzimuši par apmēram tūkstoti mazāk bērnu nekā pērn. Kā atzīmē demogrāfs Ilmārs Mežs, Latvija diemžēl strauji virzās uz to, lai 2020. gads kļūtu par gadu ar viszemāko jaundzimušo skaitu ne tikai 21. gadsimtā, bet arī kopš kara. 

Vai tiešām ģimenes nevēlas bērnus? Emocionāli ģimenes vēlas vairāk bērnus, bet to kavē praktiskā daļa – piemēram, atbilstošs mājoklis. Ja būtu pieejams piemērots mājoklis, 55% ģimeņu velētos vismaz trīs bērnus, liecina bankas Citadele un pētījumu aģentūras Norstat veiktā aptauja. Visbiežāk ģimenes ar vienu bērnu vēlētos ģimenes pieaugumu, ja varētu iegādāties savu mājokli. Savukārt teju puse no tiem, kuriem ir divi bērni, lemtu par trešo atvasi, ja varētu iegādāties lielāku mājokli par esošo. Interesanti, ka tieši ģimenes reģionos vēlētos kuplākās ģimenes un vairāk nekā trīs atvases.

Labs atbalsts ir ALTUM mājokļa programma, kas ļauj nekustamo īpašumu iegādāties ar mazāku pirmo iemaksu, un ģimenes šo iespēju aktīvi izmanto. Turklāt šobrīd šīs iespējas ir paplašinātas - programmai var pieteikties atkārtoti, ja ģimenei nepieciešams lielāks mājoklis, tāpat to var izmantot vēl pirms bērns piedzimšanas, kad ir iestājusies grūtniecība, savukārt daudzbērnu ģimenēm ar vismaz trīs bērniem būs pieejami granti. 

70% no bankas Citadele hipotekārajiem kredītiem ir izsniegti ģimenēm ar bērniem un 50% no tiem ir ar ALTUM galvojumu.

Mājokļa izvēle vēl pārdomātāka un ar iegādi nesteidzas. Kopumā pandēmijas ietekmē ģimenes kredītus ņem vēl pārdomātāk, rūpīgi izvērtējot īpašuma cenu, nepieciešamo platību, atrašanās vietu un bērnudārzu, skolu pieejamību. Pēc strauja pieprasījuma krituma pavasara mēnešos, jūlijā Citadele saņēma rekordlielu skaitu hipotekārās kreditēšanas pieteikumu, ievērojami vairāk arī nekā pagājušā gada jūlijā. Ievērojama daļa izmanto iespēju aizpildīt hipotekārā kredīta pieteikumu, bet ar īpašuma iegādi nogaida. To daļēji varam arī skaidrot ar to, cik šis pakalpojums ir kļuvis ērts un vienkāršs - šobrīd pieteikumu var aizpildīt jebkuras bankas klients, kā arī dokumenti tiek automātiski ievākti no dažādiem reģistriem, un atbildi jau var saņemt dienas laikā. Turklāt praktiski visu īpašuma iegādes procesu šobrīd iespējams veikt attālināti, ieskaitot video vizīti pie notāra un dokumentu attālinātu iesniegšanu zemesgrāmatā. 

Interesējas par kredītspējas uzlabošanu. Regulāri, caurspīdīgi un pietiekami ienākumi joprojām ir būtiskākas šķērslis hipotekārā kredīta saņemšanai. Pirmās iemaksas trūkumu, kas agrāk bija galvenais šķērslis mājokļa iegādei, lielā mērā ir atrisinājusi ALTUM mājokļa programma ģimenēm ar bērniem un jaunajiem speciālistiem. Tomēr jāapzinās, ka arī šobrīd ir nepieciešama pirmā iemaksa, un savlaicīgi jāveido uzkrājumi mājokļa iegādei. 

Nevajag aizmirst, ka, nosakot kredītspēju, tiek ņemtas vērā arī visas esošās kredītsaistības, tai skaitā galvojumi, kā arī kredītvēsture. Uzlabojot oficiālo ienākumu plūsmu un pārskatot esošos kredītus, kredītspēju ir iespējams uzlabot. Protams, piešķiramā kredīta apmērs un termiņš ir atkarīgs ne tikai no ienākumiem un kredītsaistībām, svarīga ir arī īpašuma cena un likviditāte. Labā vietā, stāvoklī un tirgū pieprasītiem īpašumiem pieejamā hipotekārā kredīta summa un termiņš būs lielāki.


PLAŠĀKĀ JAUNO PROJEKTU IZVĒLE - TIKAI CITY24.LV! SKATIES ŠEIT!

Meklē dzīvokli Daugavas labā krasta apkaimēs? Dodies apskatīt tos klātienē!

08.09.2020

alt
alt

Iegādājies trīs istabu dzīvokli "Merks Gaiļezera namos" ar īpaši izdevīgiem nosacījumiem

09.09.2020

Saistītās ziņas

alt

Galvenie īpašuma iegādes soļi pandēmijas laikā

alt

Jautājumi, ko uzdot bankai, plānojot mājokļa iegādi

alt

"Bonava Latvija" atzīta par lielāko jauno mājokļu attīstītāju Latvijā 2020. gadā

alt

Premium īpašumu tirgus pērn bijis apjomīgākais pēdējo sešu gadu laikā

alt

Latvijā katrs trešais Covid-19 situācijas dēļ domājis par dzīvesvietas maiņu

alt

SEB banka: pieprasījums pēc mājokļa kredītiem turpina mēreni augt

alt

"Vestabalt" sāk piedāvāt pakalpojumu, kas paredz sagatavot īpašumu pirms pārdošanas

alt

Vīrusa pandēmija izgaismo Latvijas mājokļu tirgus problēmas

alt

Četri svarīgākie faktori jauna mājokļa izvēlē

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Šomēnes uzsāks pieprasītā projekta "Elijas Nami" būvniecību

2

Kā izskatās mūsdienu paraugdzīvoklis?

3

Ieskaties! MĀJAS ar samazinātu cenu

4

Pēdējie 7 dzīvokļi projektā "Felicity Apartments"

5

Ekskluzīva privātmāja ar SPA un sporta zāli Daugavas krastā

6

Galvenie īpašuma iegādes soļi pandēmijas laikā

City24 redaktora izvēle

alt

Investoram vai uzņēmīgai ģimenei: muižas šarms Aijažu ezera krastā

alt

Galvenie īpašuma iegādes soļi pandēmijas laikā

alt

Ieskaties! MĀJAS ar samazinātu cenu