Zane Tetere - Šulce: ar Edinburgh Apartments&Lofts projektu Jūrmalā atgriežas cilvēciskums

Edinburgh Apartments&Lofts ir jauns apartamentu projekts, kas šobrīd top Dzintaros, atpūtnieku iemīļotajā Jūrmalā. Projekts ir izcelšanas vērts, jo tas dod cerības lauzt mītus par Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgu, kā lielākajai sabiedrības daļai nepieejamu, dārgu un nepiemērotu dzīvesvietu, kur īpašumu cenas sākas teju no pusmiljona un savrupnamu fasādes drīzāk kalpo par ieganstu nelielai ekskursijai pa pilsētu, apbrīnā noelšoties par to pompozitāti, kas laika gaitā ietērpusi šarmanto kūrortpilsētu. 

Edinburgh Apartments&Lofts attīstības plāni sevī ietver vairākas ļoti būtiskas idejas, kas tam piešķir nozīmīgu pievienoto vērtību un unikalitāti. Viena no tām – pasaulē šobrīd aktuālā zero waste filozofija, kas būvniecības nozarē nozīmē domāt par to, kā ne tikai nojaukt un uzbūvēt jaunu, bet arī dot iespēju mantojuma saglabāšanai un kvalitatīvai atjaunošanai. Tāpat pievērst uzmanību, ka arī kūrortpilsētas mājokļu tirgum ir jābūt cilvēciskam, pieejamam un pietiekami racionālam, lai radītu iespēju un vēlēšanos te dzīvot ne tikai vasaras sezonā – vasarnīcas tipa mājokļos, bet arī ikdienā, mūsdienu prasībām atbilstošos apartamentos, par plašākam sabiedrības lokam pieņemamām izmaksām. 

Apartamentu ēka ir nodota ekspluatācijā šī gada janvārī un šobrīd ir uzsākta loftu iepriekšpārdošana. 

Edinburgh Apartments&Lofts īpašais stāsts sākās ar starptautiski atzītās arhitektes Zanes Teteres - Šulces un viņas vadītā biroja "OpenAD" jā vārdu šim projektam, kas kļuva par tā veiksmes stāsta pamatu un starta punktu. Talantīgajai arhitektei jautājām par projekta ideju un filozofiju, attīstības gaitu un to, kāpēc tas ir tieši tāds, kāds tas ir.  

City24: Zinām, ka Jūs rūpīgi izvērtējat ikvienu sadarbības piedāvājumu. Brīdī, kad Edinburgh Apartments&Lofts attīstītāji Jūs uzrunāja sadarbībai, kāpēc šim projektam devāt zaļo gaismu?

Zane Tetere - Šulce:  Manuprāt, tēma - revitalizācija un padomju mantojums joprojām ir ļoti aktuāla, kas vēl nesen spilgti izpaudās viedokļos par akustiskās koncertzāles projekta īstenošanu Elizabetes ielā, šīs ēkas nojaukšanu vai saglabāšanu. Šis jautājums mums bija interesants arī Edinburgh Apartments&Lofts kontekstā, jo mēs jau sākotnēji šīm ēkām redzējām potenciālu un bija diezgan skaidrs, kāds varētu būt tieši šī projekta virsmērķis. Proti, es noteikti aizstāvu to ideju jeb pārliecību, ka nav teikts, ka mums visu laiku ir jāturpina būvēt kaut kas jauns, un obligāti jānojauc viss vecais. Ja uz šo jautājumu paskatāmies plašākā un globālā mērogā, te iezīmējas jautājumi, par kuriem visiem arhitektiem kaut kādā brīdī būtu jāpadomā. Piemēram, ko mēs darām ar būvgružiem, vai domājam par resursu taupīšanu, atbildīgu dzīvesveidu, ka mēs nenojaucam un nepiesārņojam, bet revitalizējam, dodam otro elpu, izmantojam to materiālu, kas mums jau ir. Manuprāt, šī ir tā virsvērtība šim projektam.  Iespējams, ir reizes, kad atjaunot ir pat izaicinošāk, nekā būvēt ko pilnīgi jaunu?

Man, labā nozīmē, šķita ļoti izaicinošs uzdevums liela apjoma silikāta ķieģeļu būvi padarīt dzīvojamu, padarīt to cilvēkam tīkamu un saprotamu, strādāt ar šo apjomu, nevis nojaukt un uzbūvēt ko pilnīgi citu. Es pat lepojos ar šo projektu tieši no šī aspekta, ka mēs esam rīkojušies sociāli atbildīgi. Protams, ir gadījumi, kad ēkas ir teju katastrofāli sliktā stāvoklī, kā, piemēram, Preses Nama gadījumā, kas mūsu acu priekšā tiek nojaukts. No arhitektūras viedokļa tas ir ārkārtīgi glīts visās savās proporcijās un pārstāv spilgtu modernisma laiku, bet citu iespēju šeit īsti nav. Par Edinburgh Apartments&Lofts stāsts ir pavisam cits. Te rekonstrukcija noteikti bija iespējama, tādā pozitīvā un optimistiskā veidā mēs uz to arī skatījāmies. Manuprāt, tieši tāpēc projekts ir izdevies tik interesants.

Strādājot pie projekta izstrādes, kādas emocijas velējāties radīt potenciālajiem iedzīvotājiem, veidojot ēku arī kā Jūrmalas arhitektūras sastāvdaļu? 

Jūrmalas arhitektūra šobrīd ir ļoti, ļoti dažāda. Var pat teikt, ka tas viens standartizētais fokuss ir izplūdis, te sadzīvo gan senās koka mājas, gan stiklotas augstceltnes. Bet ir pilnīgi skaidrs, ka Edinburgh Apartments&Lofts projekts šeit ļoti labi ierakstās ar savu vēsturisko stāstu un kādreizējo funkciju kā sanatorijai, atpūtas un atjaunošanās vietai, gan arhitektūras ziņā – ar koka apdari un koka mežģīnēm. Kas ļoti svarīgi, šis projekts aizpilda to laika gaitā izveidojušos plaisu, ka Jūrmala ir nepieejama dabiskai, vienkāršai un nepārspīlētai dzīvošanas iespējai. Gribētu teikt, ka ar šo projektu Jūrmalā atgriežas cilvēciskums - sajūta, ka Jūrmala ir piemērota mums visiem. Te jāuzsver arī tas kopējais stāsts, ka pēdējā laikā Jūrmala bijusi atdota cilvēkiem ar ļoti augstu maksātspēju, tiek būvēti arvien dārgāki un šikāki savrupnami, un tad pat pārtikušam vidusmēram vairs nav, kur būt. Šis projekts ir labs sākums tam, kā Jūrmalu atgriezt pie cilvēkiem, kas var atļauties sev apartamentu un justies Jūrmalai piederīgi – lietot jūru, teritoriju un visu citu, ko Jūrmala piedāvā.  Projekta viena no spilgtākajām iezīmēm ir koka apdare un mežģīņveida raksti balkonos – kāpēc izvēlējāties šādu risinājumu?

Ņemot vērā ēkas griestu augstumu un oriģinālos projekta risinājumus, mērķis bija radīt šo vidi tādu cozy, mīlīgu, patīkamu, fasādē liekot tradicionālo Jūrmalas materiālu – koku. Svarīgs uzdevums bija arī mazākajiem apartamentiem iedot ārtelpu. Man ļoti patīk tas rotaļīgais veids, kā mēs vizuāli šos balkonus radījām. Izveidojām jaunu konstruktīvo sistēmu – balkonus uz kājām, izvietojām tos dažādos attālumos no fasādes, iekļaujot risinājumus ar dažādu tipu modernizētām margām, kā arī izmantojot krāsu, kā izteiksmes līdzekli, kas raksturīga Jūrmalas arhitektūrai, radot atbilstošu kopējo atmosfēru. Otrā ēkas daļā, bijušajās sanatorijas kluba telpās, apartamenti jau kļūst stipri lielāki, ir ar augstākiem griestiem un plašākām terasēm, bet fasādē saglabājas tas pats – rotaļīgās margas un koka apdare, asociējot to ar seno Jūrmalas koka vasarnīcu un verandu stilistiku. 

Šis cenu ziņā ir salīdzinoši pieejams projekts Jūrmalā, kas ir ļoti pozitīva tendence. Ar kādām sajūtām veidojāt tā interjeru? Esat teikusi, ka instrumenti profesionāļa rokās var būt jebkādi. 

Tas ir mīts, ka kvalitatīvam un interesantam interjeram noteikti jābūt dārgam un ekskluzīvam. Nestandarta situācijās vislabāk var redzēt arhitekta meistarību, jo instrumenti, ar ko strādāt, patiešām var būt dažādi. Ja mēs strādājam ar luksus segmentu, tur likti lietā pavisam citi risinājumi, lai panāktu vienu efektu. Savukārt šeit jāskatās citā virzienā, bet ne sliktākā. Demo apartaments mums ir izdevies ārkārtīgi patīkams, kas tieši iemieso šo skandināvu hygee/ cozy stilu. Es nekautrēšos teikt, ka mēs ļoti daudz izmantojām arī IKEA lietas, kuras pareizi izvēloties un sakombinējot, ir ļoti noderīgas un lieliski strādā! Demo apartamentā uzturoties, sajūta ir ļoti patīkama un atkal jau jāuzsver balkoni un pirmā stāva terases, kas noteikti iedod šo papildu telpas sajūtu un pievienoto vērtību.  Pēc projekta nosaukuma noprotams, ka tiek piedāvātas divu veidu mājokļu izvēles – daļa no tiem ir ar augstākiem griestiem un rada lofta sajūtu. Kādi ir šie mājokļi? 

Edinburgh Apartments&Lofts gadījumā mēs varam runāt par telpām, kas vēsturiski bijušas paredzētas citām funkcijām, tāpēc tās patiešām asociatīvi rada šo patīkami neparasto loft telpas sajūtu. Šajā projektā šī sajūta atspoguļojas ne tikai netipiski augstajos griestos, bet arī dzelzsbetona pārsegumos, ko necentāmies slēpt vai nosegt ar citiem materiāliem. Šiem īpašajiem  apartamentiem ir savs, vēsturisks stāsts un vērtība. Divu vienādu loftu šeit nav – katram no tiem ir individuāls un atšķirīgs plānojums, lieliska un plaša terase, teicams izsauļojums un piekļuve zaļajai zonai un parkam.

Viens no spilgtākajiem piemēriem ir projekta, kā mēs to nosaucām, tilta dzīvoklis, kurš izvietots vēsturiskajā savienojumā starp abu ēku daļām. Mēs ņēmām substanci, ko ēka piedāvāja un teorētiski neiespējamā vietā integrējām mājokli. Tas ir lielisks piemērs, kā var apgūt un iedzīvināt telpu, kurā sākotnēji dzīvojamā funkcija nemaz nav paredzēta. Viena no projekta vērtībām ir arī privāts, 14 000 m2 liels piemājas parks. Kā saredzat šīs teritorijas attīstību? 

Galvenā ideja šajā ainaviskajā stāstā ir ielikt tādu vasaras brīvdienu relaksēto sajūtu, izveidojot paviljonu, jeb lapeni, kas būtu kā modernizēts Jūrmalas verandas attēlojums, kura funkcija būtu kalpot par vietu, kur socializēties. Plānā bija arī realizēt tādus kā urbānos dārziņus, kur iedzīvotāji varbūt varētu kaut ko iestādīt un izaudzēt, pēc montessori pieredzes parādot bērniem, kā izaug burkāni vai dilles. Protams, nav aizmirsts arī par sporta funkciju un rotaļu laukumiņu. 

Kādas ir Jūsu personiskās sajūtas par Jūrmalu kā pilsētu, vai, teiksim, recepte harmoniskai tās izbaudīšanai?

Jāsaka, ka pēdējos gados Jūrmalā jūtos kā viesis un autoruzraudzības veicējs. Tas tieši tāpēc, ka Jūrmala vienā brīdī kļuva atsvešināta un nepievilcīga Latvijas iedzīvotājiem. Taču vēlā rudenī un ziemā tā ir brīnišķīga vieta pastaigai, kur var baudīt gan Jūrmalas ieliņas ar vēsturisko koka arhitektūru, gan plašo pludmali. Ejot pa Jomas ielas promenādi, ar saldējumu rokā, var atcerēties bērnību, iegriežoties arī Dubultu mākslas galerijā, kas ir fantastisks objekts kopējā Latvijas kontekstā. 

 

Reģistrējies un dodies apskatīt unikālo projektu klātienē! 

 

Komforta un kvalitātes apliecinājuma etalons pašā Rīgas centrā – nāc un pārliecinies!

16.04.2021

alt
alt

"Pro Kapital" vēsturiskajā Klīversalā būvēs jaunu dzīvojamo ēku "Blue Marine"

19.04.2021

Saistītās ziņas

alt

"Kvartāls B91" - jauni, mēbelēti dzīvokļi pašā Rīgas centrā

alt

Kompakti dzīvokļi Rīgas centrā - gudrai investīcijai

alt

Klientu dienās varēs apskatīt privātmājas Rīgā, Pierīgā, Jūrmalā un Siguldā

alt

Klientu dienas apbūves zemēm Ādažos, Carnikavā, Mārupē un citur

alt

Klientu dienās izrādīs mājas un apbūves zemes

alt

Projekts Stabu ielā 100: pērkot dzīvokli, virtuves iekārta dāvanā!

alt

Komforta un kvalitātes apliecinājuma etalons pašā Rīgas centrā – nāc un pārliecinies!

alt

Reģistrējies individuālam apmeklējumam Pierīgas jaunajos projektos!

alt

Jaunie projekti RĪGAS CENTRĀ: reģistrējies individuālai apskatei!

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Pārdod, iespējams, elegantāko namu Baltezera krastā

2

Nedēļas īpašums: ķēriens tenisa entuziastiem Garkalnes pusē

3

Trīs mēnešu laikā rezervēta jau trešdaļa projekta "Ernestīne" dzīvokļu

4

Privātmāju ciematā Ziedlejas Carnikavā sākusies 4. kārtas zemes gabalu pārdošana

5

Komentē eksperti: vai riskējam, izvēloties īpašumu būvniecības laikā?

6

Nepopulāra, bet gudra izvēle – izīrēta dzīvokļa apdrošināšana

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdod, iespējams, elegantāko namu Baltezera krastā

alt

Nepopulāra, bet gudra izvēle – izīrēta dzīvokļa apdrošināšana

alt

Nedēļas īpašums: ķēriens tenisa entuziastiem Garkalnes pusē