Vai ir mainījusies hipotekāro kredītu izsniegšanas tendence?

Šķiet, teju visās dzīves jomās šis gads nesis negaidītas pārmaiņas, kam sabiedrība ar mainīgām sekmēm cenšas pielāgoties. Daudziem nācies ieviest korekcijas plānos, taču vai visi tālejošie plāni jāatliek uz nezināmu laiku? Par to, vai hipotekāro kredītu izsniegšanas jomā vērojamas kādas izmaiņas, lasiet turpmāk rakstā. Kas piedāvā hipotekāros kredītus Latvijā?

Hipotekārais kredīts ir viens no senākajiem banku un aizdevēju piedāvātajiem pakalpojumiem, kas mūsdienās kļuvis īpaši nozīmīgs kā aizņēmuma tīkotājiem, tā arī pašiem aizdevējiem. Tas ir veids, kā saņemt aizdevumu, nodrošinot to ar nekustamā īpašuma ķīlu. Šobrīd parādsaistības ir vairāk nekā 700 000 Latvijas iedzīvotāju, pie tam 26% visu spēkā esošo kredītsaistību ir hipotekārie kredīti, kas saistīti ar mājokļa iegādi. Ieskatam minēsim dažus šī pakalpojuma sniedzējus.

Kāpēc ir svarīgi salīdzināt hipotekāro kredītu piedāvājumu?

Neatkarīgi no tā, kas kalpojis par iemeslu izvēlēties par labu hipotekārā aizdevuma iegūšanai, pirms doties uz tuvāko finanšu iestādi, jāsalīdzina piedāvājums, kas pieejams tirgū. Hipotekārais kredīts ir ilgtermiņa saistības, kas skar arī nekustamo īpašumu, tāpēc šajā gadījumā lēmumi jāpārdomā īpaši rūpīgi. Dažādie nosacījumi un procentu likmes var šķist sarežģīti, tāpēc Sortter ir radīts kā palīgs ikvienam. Hipotekārā kredīta kalkulators ir ērts rīks, kas atvieglos izvēles izdarīšanu par labu tam kreditoram, kurš sniegs izdevīgākos nosacījumus.

Lai gan nebanku finanšu uzņēmumi visbiežāk darbojas īstermiņa aizdevumu jomā, arī mājokļa kredītu piedāvājumi kļūst biežāki. Šiem aizdevumiem ir daudz elastīgāki nosacījumi kā stingri reglamentētajos banku piedāvājumos, kā arī ātrāks noformēšanas process. Mazāku aizdevumu saņemšana būs ērtāka un vienkāršāka pie nebanku aizdevēja. Tas gan nereti nozīmē lielāku procentu likmi, tamdēļ katrs piedāvājums jāizvērtē individuāli.

Ikvienas kredītsaistības, jo sevišķi ilgtermiņa aizdevumu saņemšana, būtībā, nozīmē savstarpēju darījuma attiecību dibināšanu ar kredītiestādi, kas to izsniegusi. Tas jāņem vērā ne vien izvērtējot dažādos aizdevumu piedāvājumus, bet arī katra paša reālās iespējas šīs saistības pildīt.

Pandēmijas ietekme uz hipotekāro kredītu izsniegšanu

Arī finanšu sektors nav pasargāts no dažādu globālu notikumu ietekmes, tāpēc laikā, kad visā Pasaulē noris cīņa ar Covid-19, jākļūst vēl apdomīgākiem. Jāatzīst, ka, tā kā daudzas no banku funkcijām jau pirms pandēmijas tikušas digitalizētas un ir pieejamas online vidē, šīm iestādēm bijis salīdzinoši viegli pielāgoties jaunajiem apstākļiem un nodrošināt to sniegtos pakalpojumus. Tomēr tas nenozīmē, ka esošā situācija nekādi neietekmē finansēšanas pakalpojumu jomu.

Pirmais, salīdzinoši īsais vīrusa izplatības posms lielai daļai sabiedrības radīja neziņu par daudzām lietām - cik ilga būs pandēmija, kā tā ietekmēs katru personīgi, ko sagaidīt nākotnē? Daudzos tas radījis piesardzību un skepsi, kas atspoguļojies arī finanšu tirgū. Arī tādi faktori kā bezdarba līmeņa pieaugums, izmaiņas patērētāju ikdienas ieradumos un grūtības, ko piedzīvo veselas nozares, atstājušas pēdas banku un citu finanšu iestāžu darbībā.

Kopumā pasliktinoties mājsaimniecību finansiālajai stabilitātei, pazeminājies arī to kredītreitings, bez tam bankas pārskatījušas kreditēšanas nosacījumus, jo sevišķi ilgtermiņa aizdevumiem. Pirmajā 2020. gada ceturksnī privātpersonām kļuva grūtāk saņemt hipotekāro kredītu bankā, taču, lai gan arī juridiskas personas iespējas saņemt aizdevumu tiek vērtētas stingrāk, uzņēmumiem piemēroti maigāki nosacījumi. Lai neatkārtotos 2008. gada krīzes scenārijs, bankas darbojas ar lielāku piesardzību.

Šī gada martā vērojamais straujais hipotekāro kredītu procentmaksājumu apjoma kāpums liecina, ka bankas ilgtermiņa aizdevumu izsniegšanu veic piesardzības režīmā. Par spīti prognozēm, nekustamā īpašuma tirgus tomēr palicis aktīvs un nav piedzīvots liels īpašumu vērtības kritums, kas izskaidro to, kāpēc pieprasījums pēc aizdevumiem pret nekustamā īpašumā ķīlu joprojām pastāv. Kopējais aktīvo hipotekāro kredītsaistību apjoms valstī palika aptuveni tādā pašā līmenī, kā gada sākumā, līdz piedzīvoja kritumu septembrī, atgriežoties 2019. gada sākuma līmenī. Mājsaimniecībām no jauna piešķirto hipotekāro kredītu apjoms oktobrī, salīdzinot ar septembri, sarucis par nepilnu miljonu. Vienlaikus radies liels pieprasījums pēc cita veida aizdevumiem, sevišķi pēc īstermiņa patēriņa kredītiem, kas iezīmē tendences sabiedrībā - pandēmijas otro vilni sagaidot, cilvēkiem aktuālāk kļuvis risināt īstermiņa jautājumus, atliekot lielu plānu realizāciju uz vēlāku laiku.

Šis, pārbaudījumiem pilnais gads māca daudzās lietās pielietot apdomu un prātu. Veselīga piesardzība un pārdomāti lēmumi ir vērtības, uz kurām šobrīd balstās gan finanšu sektora, gan katra individuālā labklājība. Paturot to prātā, vieglāk pārvarēt grūtības, ko pandēmijas izplatība uzliek sabiedrībai.

KOMERCINFORMĀCIJA

LATVIJAS POPULĀRĀKO JAUNO PROJEKTU TOPS

18.12.2020

alt
alt

Vecgada piedāvājums renovētu namu kompleksā - projektā "Šreienbušas nami"

29.12.2020

Saistītās ziņas

alt

Luminor izsniegs finansējumu privātmāju īpašniekiem mājas energoefektivitātes uzlabošanai

alt

Pandēmijas laikā pieprasījums pēc finansējuma mājokļa iegādei audzis par trešdaļu

alt

Sagatavošanās darbi, lai ar pirmo piegājienu saņemtu hipotekāro kredītu

alt

Jautājumi, ko uzdot bankai, plānojot mājokļa iegādi

alt

Latvijā katrs trešais Covid-19 situācijas dēļ domājis par dzīvesvietas maiņu

alt

SEB banka: pieprasījums pēc mājokļa kredītiem turpina mēreni augt

alt

Igauņu nekustamā īpašuma fonds iegādājies TC "Juglas Centrs"

alt

Pētījums: starta šāviens strukturālām izmaiņām biroju tirgū ir izskanējis

alt

Pasaules investori paredz, ka 2021. gada ieguldījumu pieaugums būs līdz pat 50%

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Nedēļas īpašums: ķēriens tenisa entuziastiem Garkalnes pusē

2

Trīs mēnešu laikā rezervēta jau trešdaļa projekta "Ernestīne" dzīvokļu

3

Privātmāju ciematā Ziedlejas Carnikavā sākusies 4. kārtas zemes gabalu pārdošana

4

Pārdod, iespējams, elegantāko namu Baltezera krastā

5

Komentē eksperti: vai riskējam, izvēloties īpašumu būvniecības laikā?

6

Nepopulāra, bet gudra izvēle – izīrēta dzīvokļa apdrošināšana

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdod, iespējams, elegantāko namu Baltezera krastā

alt

Nepopulāra, bet gudra izvēle – izīrēta dzīvokļa apdrošināšana

alt

Nedēļas īpašums: ķēriens tenisa entuziastiem Garkalnes pusē