Ceturtā daļa iedzīvotāju vēlētos mainīt savu mājokli, bet nevar to atļauties

Apmēram katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs tuvāko trīs gadu laikā plāno mainīt savu mājokli, paņemot hipotekāro kredītu, savukārt 6% respondentu atzīmē, ka iegādāsies jaunu mājokli par saviem līdzekļiem, secināts SEB bankas veiktajā aptaujā*. Puse iedzīvotāju atzīst, ka ir apmierināti ar savu pašreizējo mājokli un viņiem nav plānu tuvāko gadu laikā to mainīt. Bet vēl 5% aptaujāto atzīst, ka viņi plāno pamest Latviju un dzīvot ārzemēs. Nekustamo īpašumu darījumi, Mājokļu tirgus, City24, Nekustamais īpašums, SEB banka, Jaunie projektiSavukārt ceturtā daļa iedzīvotāju vēlētos mainīt savu mājokli, bet nevar to atļauties: 16% aptaujāto atzīmē, ka viņiem nav naudas un viņi nevar atļauties paņemt mājokļa kredītu, bet 9% respondentu varētu paņemt kredītu, bet viņiem nav uzkrājuma, lai segtu pirmo iemaksu.

"Neskatoties uz to, ka pieprasījums pēc mājokļa kredītiem katru mēnesi aug, šim pakalpojumam joprojām ir liels potenciāls. Arī mūsu aptaujas dati liecina, ka vien 15% iedzīvotāju dzīvo mājoklī, kas pirkts ar bankas finansējumu. Tomēr fakts, ka ceturtā daļa iedzīvotāju vēlētos mainīt mājokli, bet šobrīd nevar to atļauties, liek aizdomāties. Visbiežāk atteikumi piešķirt finansējumu saistīti ar nespēju pierādīt ienākumus vai ienākumu nepietiekamību, kas bieži vien saistīts ar ēnu ekonomiku. Savukārt pirmās iemaksas jautājums visvairāk aktuāls gados jaunākiem klientiem un ģimenēm ar bērniem. Savu labumu šeit, protams, sniedz valsts atbalsts – jau vairāk nekā puse no SEB bankas piešķirtajiem kredītiem ir tieši ar Altum atbalstu. Tomēr aptaujas rezultāti ļauj secināt, ka ir arī nenosegtas kategorijas, kur varētu būt nepieciešams līdzīgs atbalsts vai pastāv kādi šķērsli kas neļauj to izmantot. Visbiežāk to, ka nevar uzkrāt pirmajai iemaksai, min respondenti vecumā no 30 līdz 39 gadiem, ka arī tie, kuriem ir viens vai divi bērni", aptaujas rezultātus komentē SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

Saskaņā ar aptaujas datiem, no tiem, kuri plāno mainīt mājokli, lielākā daļa (33%) izvelēsies pirkt gatavu privātmāju. Apmēram ceturtā daļa respondentu plāno iegadāties dzīvokli jaunajā projektā (11%) vai ēkā, kas būvēta pēdējo 10 gadu laikā (13%). 15% plāno pirkt dzīvokli sērijveida projektā, bet 13% – renovētā ēkā. Savukārt 16% ieplānojuši māju būvēt. 

Privātmājas līdz 200 kvadrātmetriem – gandrīz deficīts

"Redzam, ka arvien pieaug pieprasījums pēc jauniem projektiem un arī attīstītāji nesnauž. Taču joprojām jauno mājokļu segmentā pieprasījums ir lielāks nekā piedāvājums. Pēc mūsu datiem, aug pieprasījums arī pēc privātmājām – pērn 27% no piešķirtā finansējuma tika novirzīts tieši mājās iegādei vai būvniecībai. Īpaši strauji šobrīd attīstās Pierīga, kur izvēlas pārvākties daudzas ģimenes ar bērniem, kas iepriekš dzīvojušas Rīgā. Vispieprasītākās ir privātmājas līdz 200 kvadrātmetriem, ko nu jau var uzskatīt par tirgus deficītu. Un pretēji — lielas privātmājas, kas bija populāras pirms 2008. gada krīzes, šobrīd ir diezgan grūti realizēt. Redzot augošo pieprasījumu pēc finansējuma būvniecībai, šogad aktīvāk attīstīsim arī šo piedāvājumu," noslēdz Arnis Škapars.

2020. gadā SEB banka mājokļa kredītos piešķīrusi 129 miljonus eiro. Piešķirtā summa bija par 11% mazāka, nekā 2019. gadā, tomēr mājokļa kredītu portfelis pērn pieauga par 4,5%. Vidējā piešķirtā summa pērn ir 64 tūkstoši eiro. Lielākajai daļai jauno aizņēmēju ikmēneša maksājumi ir no 150 līdz 300 eiro.

*Iedzīvotāju aptauju pēc SEB bankas pasūtījuma veica aģentūra Norstat šā gada martā. Tajā piedalījās 1009 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.  

PLAŠĀKĀ JAUNO PROJEKTU IZVĒLE – TIKAI CITY24.LV! SKATIES ŠEIT!

KOMERCINFORMĀCIJA

Kompakti dzīvokļi Rīgas centrā - gudrai investīcijai

14.04.2021

alt
alt

Jaunie projekti RĪGAS CENTRĀ: reģistrējies individuālai apskatei!

15.04.2021

Saistītās ziņas

alt

Mājokļi Jūrmalā – vietējo pircēju ļoti pieprasīti

alt

Eksperti: Jau tuvāko pāris gadu laikā Latvijā prognozējams daudz aktīvāks īres tirgus

alt

Luminor: Liels pieprasījums pēc zemes iegādes; ko vērts zināt pirms iegādes?

alt

"ARCO REAL ESTATE" eksperti tiešraidē analizēs nekustamo īpašumu tirgu

alt

Pandēmijas laikā teju trešdaļai Latvijas ģimeņu esošais mājoklis kļuvis par šauru

alt

Īpašuma izīrēšana īstermiņā – vai tas joprojām var būt ienesīgi?

alt

Kāpēc starptautiski atzītam vērtējumam ir lielāka pievienotā vērtība?

alt

Luminor aicina uz bezmaksas vebināru par zemes iegādi privātmājas būvniecībai

alt

Nesatraukties, ka kāds "nocels" noskatīto mājokli, un citi padomi jauna dzīvokļa meklētājiem

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Aktīvi turpinās Saliena Park Apartments 7. mājas dzīvokļu rezervācija

2

Klientu dienās varēs apskatīt privātmājas Rīgā, Pierīgā, Jūrmalā un Siguldā

3

Nedēļas māja: mājīgais nams Vējupes krastā, Ādažos

4

Mikrorajonu pērles: eleganti nami no Bolderājas līdz Mežciemam

5

5 karsti jaunumi, kurus vari apskatīt MĀJU klientu dienās

6

Mājokļi Jūrmalā – vietējo pircēju ļoti pieprasīti

City24 redaktora izvēle

alt

Klientu dienās varēs apskatīt privātmājas Rīgā, Pierīgā, Jūrmalā un Siguldā

alt

Mikrorajonu pērles: eleganti nami no Bolderājas līdz Mežciemam

alt

Nedēļas māja: mājīgais nams Vējupes krastā, Ādažos