"Dievs ir detaļās" – Modra Ģelža radītā ģimenes māja Mežaparkā

"Patiesa forma. Tīrs stils. Modris Ģelzis. Arhitekts"* – šāds nosaukums izvēlēts Jāņa Lejnieka grāmatai par izcilo arhitektu Modri Ģelzi. Interesanti, ka viens no arhitekta pēdējiem veikumiem savrupmāju segmentā – kāda ģimenes savrupmāja Mežaparkā – ir tieši tāda, kā šajā grāmatā raksturots paša Ģelža profesionālais pašportrets. Tā ir ģimenes māja, kur pievērsta uzmanība vissīkākajai detaļai, gan vizuālajā, gan funkcionālajā aspektā, bet vienlaicīgi tajā nav itin nekā lieka un nams kalpo par izcilu piemēru, kā skandināviskās stila līnijas, kas arhitektam bija īpaši tuvas, padarīt tīrākas, pašpietiekamākas un par spīti visa modernā mainīgumam – klasiski fundamentālas. Iespējams, tieši tīro līniju un formu iespaidā, māja laika gaitā nav zaudējusi ne kripatu savas vērtības un funkcionalitātes. Īpašumi Latvijā, Redaktora izvēle, City24, Mājokļu tirgus, Nekustamais īpašums, Interjers un dizainsŠobrīd pārdošanā esošā premium privātmāja ieņem īpašu vietu Meistara dzīvē, jo tā kļuva par priekšpēdējo darbu arhitekta paša autorizētajā darbu sarakstā. Savrupmājā Ģelzis turpināja noslīpēt motīvus, ko viņš bija iecienījis vairākās 21. gadsimta sākumā celtajās ģimenes mājās.

"Dievs ir detaļās" – šo aforismu droši var attiecināt uz Mežaparka savrupmāju. Interjera galvenais akcents šajā namā ir centrālā mēbele – pusloka formas skapis, kura stiklotā vitrīna pirmajā stāvā aptver ēkas kodolu, kurā ierīkota sauna. Mazās telpas organiski kārtojas ap šo fokusa punktu, lielajām telpām – dzīvojamajai istabai un virtuvei, atstājot ārējo perimetru ar plašajām stiklotajām virsmām. Kāpnes ir otrais loks, kas apvij šo cilindru un ved uz otro stāvu pretim saulei, ko dod virsgaisma jumtā. Otrā stāva halle organizēta kā mazs amfiteātris, kas kāpņu loka izvērsumā iesaista ieejas trīs guļamistabās ar garderobes telpu katrai un plašu kopējo higiēnas telpu. Ar amfiteātri telpas turpinās ārā, izejot uz atvērto jumta dārzu. 

Dzīvojamo istabu no virtuves nodala, un vienlaicīgi abas telpas savieno, bīdāmās durvis. Virtuve ir tehnoloģiski un arī sentimentāli īpaši nozīmīga mājas daļa, kas atkal tiek nedaudz savrupināta, pat uzsvērta, izceļot to no kopējā apjoma. Savukārt vannas istaba un citas sanitārās telpas ir projektētas ar izteiktu virsgaismu, kas tiek pasniegta kā daļa debesjuma. Gaismai un proporcionālam plakņu augstumam telpā arhitekts allaž ir pievērsis īpašu uzmanību. Šajā mājā to apliecina delikātā ēnu šuve griestu un sienu salaiduma vietā.  Īpašumi Latvijā, Redaktora izvēle, City24, Mājokļu tirgus, Nekustamais īpašums, Interjers un dizainsRunājot par ārtelpu, tās galvenais elements ir zaļais, iekoptais dārzs, ko ieskauj mežam pietuvināta ainava, kā arī plašā terase, kuras laukums ir proporcionāls mājas un dārza lielumam. Māja atrodas privātmāju ciematā jaunā Mežaparka daļā, apsargātā teritorijā, meža ielokā. Savukārt zemes gabals robežojas ar Mežaparka zaļo zonu un atrodas nepilnu 500 m attālumā no Mežaparka estrādes,  5 minūšu gājiena attālumā no Ķīšezera, nodrošinot burvīgu iespēju pastaigām un sporta aktivitātēm. Tāpat nav daudz vietu pilsētā, kur mežs visā savā burvībā ar putnu dziesmām un meža zvēru klātbūtni teju ienāk privātmājas pagalmā. 

Būvējot Zušu ielas privātmāju, tika pievērsta uzmanība arī mūsdienīgiem un energoefektīviem risinājumiem. Proti, izbūvēta vēdināšanas sistēma ar gaisa rekuperāciju, kā arī uzstādīti saules kolektori siltā ūdens sagatavošanas atbalstam. Ēkā izbūvēta apskaņošanas sistēma ar četru atsevišķu avotu izvēles iespēju un četru zonu vadību. Zemesgabalā ierīkota automātiskā laistīšanas sistēma. 

Īpašumā padomāts par atsevišķu telpu dārza inventāra novietošanai, un telpu sporta inventāram, kā arī izbūvētas trīs garāžas transportlīdzekļu novietošanai. Tajās atradīsies vieta gan auto, gan motociklu, gan velosipēdu novietošanai.Īpašumi Latvijā, Redaktora izvēle, City24, Mājokļu tirgus, Nekustamais īpašums, Interjers un dizains

VAIRĀK PAR MEŽAPARKA ĪPAŠUMU UZZINI PĀRDOŠANAS SLUDINĀJUMĀ!

Nozīmīgākie un zināmākie Modra Ģelža veikumi ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekts kopā ar Gunāru Birkertu, Dzintaru koncertzāle, Lielās Ģildes pārbūve kopā ar Veru Savisko un Jāni Kārkliņu, Valmieras drāmas teātris, Dailes teātra rekonstrukcija, Mākslinieku nams 11. novembra krastmalā un citas spilgtas arhitektūras pērles. 

Kopā ar Modri Ģelzi savu pirmo rūdījumu guvuši arhitekti Andris Kronbergs, Juris Paegle, Viktors Valgums, Zane Kalinka u. c. profesionāļi, kuri ir līdzautori vairākiem Modra Ģelža projektiem. 


* Publikācijā izmantoti materiāli no "Jānis Lejnieks Dr.arch. "Dievs ir detaļās"; Latvijas Architektūra, burtnīca Nr.92, 2010/2011 decembris/janvāris. Ekskluzīvā arhitektūra."

Viedoklis: kādēļ fiziskām personām ir lietderīgi veikt sava nekustamā īpašuma vērtēšanu?

18.05.2021

alt
alt

Viedoklis! Renovēta ēka, izmantojot apliecinājuma kartes – "kaķis maisā"?

19.05.2021

Saistītās ziņas

alt

Pārdod, iespējams, elegantāko namu Baltezera krastā

alt

Nedēļas īpašums: ķēriens tenisa entuziastiem Garkalnes pusē

alt

Nedēļas īpašums: romantisks savrupnams ar Vecrīgas dvēseli

alt

Ar skatu uz Cieceres ezeru - pārdod šarmantu namu Brocēnos

alt

Mikrorajonu pērles: eleganti nami no Bolderājas līdz Mežciemam

alt

Nedēļas māja: mājīgais nams Vējupes krastā, Ādažos

alt

Krāšņākie vēsturisko namu dzīvokļi Rīgas centrā

alt

Pāvilostas pusē pārdod stilīgu brīvdienu māju

alt

Dienas odziņa: nomai piedāvā "GODVIL" multifunkcionālās telpas

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Pārdod, iespējams, elegantāko namu Baltezera krastā

2

Nedēļas īpašums: ķēriens tenisa entuziastiem Garkalnes pusē

3

Trīs mēnešu laikā rezervēta jau trešdaļa projekta "Ernestīne" dzīvokļu

4

Privātmāju ciematā Ziedlejas Carnikavā sākusies 4. kārtas zemes gabalu pārdošana

5

Komentē eksperti: vai riskējam, izvēloties īpašumu būvniecības laikā?

6

Nepopulāra, bet gudra izvēle – izīrēta dzīvokļa apdrošināšana

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdod, iespējams, elegantāko namu Baltezera krastā

alt

Nepopulāra, bet gudra izvēle – izīrēta dzīvokļa apdrošināšana

alt

Nedēļas īpašums: ķēriens tenisa entuziastiem Garkalnes pusē