Biroju telpu attīstītājiem aicina ņemt vērā jaunākās tendences nākotnes biroju attīstīšanā

Biroju telpu attīstītājiem jāņem vērā jaunās tendences biroju tirgū: ir kardināli mainījies veids, kā tiek organizēts darbs un darba apstākļi. 24/7 darba laiks ir realitāte, arvien populārāka kļūst kopā strādāšana (coworking) un svarīgas ir socializācijas iespējas, kas padara darba vidi aizraujošu. Arvien aktuālāka kļūst arī efektīvāka telpu «apdzīvošana» (mazāk kvadrātmetru), tāpēc pēc desmit gadiem biroja telpu, kādu to esam ieraduši līdz šim, noma būs mirusi, - spriežot par biroja tirgus attīstības perspektīvām, secināja septembra beigās Rīgā notikušā otrā Baltijas nekustamo īpašumu (NĪ) attīstītāju foruma diskusijas dalībnieki.

Komercplatības

Līna Paukšte (Lina Paukštė), Technopolis Vilnius Biznesa nodaļas direktore, iepazīstināja ar jaunāko modi biroja telpu biznesā, dēvējot to par tā saucamo new fashion trendnew black. Viņa izcēla vairākas tendences: būtiska ir fleksibilitāte: birojus vairs nenomā uz desmitiem gadu un arī milzu telpas (10 tūkst. kvadrātmetru) vairs nav aktuālas, jo 24/7 darba diena, kad darba laiks saplūst ar ikdienu un darbu no mājām (arvien grūtāk noteikt precīzu darba laiku un ikdienas dzīvi), ir arvien izplatītāka. Tāpēc birojos jāpiedāvā nevis individuālas darba vietas, bet gan fleksiblas, ar modulārām mēbelēm aprīkotas multifunkcionālas vietas, kur var strādāt gan individuāli, gan arī arvien populārākajā kopā strādāšanā (coworking), kad pie projekta strādā darba grupā. Viņa kā piemēru minēja Technopolis uzņēmumu, kurš ne tikai nomā (klasiskajā izpratnē) biroja telpas, bet gan arī projektā UMA piedāvā saviem klientiem izmantot tā saucamās coworking telpas tajās valstīs, kur Technopolis ir pārstāvēts. 

"Klientu pieredze virza šo platību tirgu. Spēles un izklaides elementi, socializācijas iespējas veido mūsdienu darbavietu: ļaudīm patīk, ja viņiem patīk strādāt. Ir jāaizmirst par 10 tūkst. kvadrātmetru telpu nomu uz desmit gadiem, jo pēc desmit gadiem biroja telpu, kādu to esam ieraduši līdz šim, noma būs mirusi," viņa piebilda. 

Jekaterina Kolosova, Nordic and Baltic Property Group izpilddirektore Baltijas valstīs, diskusijā atzina, ka pēdējo trīs gadu laikā situācija Baltijas valstīs biroju tirgū ir mainījusies, galvenokārt lokācijas (vietas) izvēles ziņā, jo "īrnieki nāk uz konkrētu tirgu, nevis ar domu - nomāt telpas". Viņa piebilda, ka arī lielajiem pakalpojumu centriem, kas aktīvi tiek attīstīti, piemēram, Viļņā (Lietuva), ir savas ēnas puses. "Pirms septiņiem gadiem bija daudz šādu, tukšu telpu, ko pielāgoja pakalpojumu centru vajadzībām, bet jāņem vērā, ka kompānijas, kuras izvieto šādus centrus konkrētā vietā, lūkojas gan pēc izmaksu ziņā efektīvākajiem variantiem, gan arī pēc lētāka darbaspēka. Tāpēc mums uz šo procesu ir jāskatās ar piesardzīgu optimismu: ja Viļņā kāda skandināvu kompānija atklāj pakalpojumu centru, tad, iespējams, Malmē daudzi ir zaudējuši darbu. Mums ir jābūt gataviem šādiem gadījumiem, kad nomnieki lūkojas pēc izdevīguma, jābūt elastīgiem izmaksu ziņā, bet vienlaikus – arī gataviem atlaist daudz cilvēku, ja nomnieks izvēlēsies pārcelties citur."

Ilgvars Grosfogels, MFD veselības centrs vadītājs, kā nomnieku pārstāvis, apliecināja aizvadītā gada tendenci Latvijas (Rīgas) biroju tirgū, kad arvien vairāk medicīnas iestāžu lūkojas pēc telpām. "Pirmais, protams, ir laba vieta, jo medicīnas iestādes grib atrasties izdevīgā vietā: lai klienti var ērti piebraukt, bet otrs jautājums ir - kādas telpas ir pieejamas. Mūsu mērķis ir būt tuvāk klientam, bet infrastruktūras piedāvājums ir diezgan neapmierinošs. Mēs saskārāmies ar padomju laikā tapušiem namiem, kas pēc sava plānojuma neatbilst mūsdienu kvalitātei un mūsu prasībām, tādiem namiem ir problēmas arī ar inženierkomunikācijām, kā arī trūkst kapacitātes, ja būs vēlme attīstīties plašāk. Piemēram, mēs savu centru Rīgā, Vienības gatvē izveidojām 2009. gadā un jau pašlaik paplašināmies vairāk nekā uz pusi. Medicīnas iestādēm ir savas tehniskās prasības, ko dažkārt vecajās ēkās nav iespējams izveidot. Dažkārt nākas arī sastapties ar ēku īpašniekiem, kuri, uzzinot, ka tajās taps medicīnas iestāde, atsaka nomu," pieredzē dalījās I. Grosfogels.

Leo O. Neils (Leo O Neill), HML Project Management direktors, iepazīstinot ar saviem novērojumiem un pieredzi biroju tirgū, teica: "Dažkārt attīstītāju var biedēt klienta vajadzības, kas ir jāņem vērā. Mainās arī nomas prasības: ir pavisam citi tehniskie jautājumi, kas mūsdienās tiek risināti. Visā reģionā redzam, ka ir radusies sapratne: ir ciešāk jāstrādā ar nomnieku jau biroja objekta celtniecības laikā, jo attīstītājs mūsdienās pārdod nevis māju, bet pakalpojumu: veselu ēku ar servisu."

Jekaterina Kosmačeva, Regus vadītāja, diskusijas laikā atgādināja par Latvijas biroja tirgu, kas ir pastarīte triju Baltijas valstu vidū pēc attīstīto objektu skaita gadā. "Lietuvā, arī valdības līmenī, ir daudz darīts, lai piesaistītu jaunus uzņēmumus, arī Igaunijā ir daudzi projekti celtniecības stadijā, bet Latvija šo aktivitāšu ziņā ir lēnākā – 3. vietā," teica viņa, piebilstot, ka ar šo tendenci Latvijā cīnās jau vairākus gadus, un viens no galvenajiem iemesliem ir ilgais – ap 4 gadu – projekta attīstības periods. 

Andris Vārna, SEB bankas Nekustamā īpašuma pārvaldes vadītājs, komentējot banku vēlmi Baltijas valstīs izvietot finanšu pakalpojumu centrus, atzina, ka liela nozīme ir bijusi tam, ka šīs bankas šeit jau strādā, un pārzina tirgu, tāpēc pastāv liela konkurence triju Baltijas valstu vidū, kura veiksmīgāk piesaistīs šo pakalpojumu. "Rīgā diemžēl ir telpu un darbaspēka pieejamības problēma. Plānojam, ka tuvāko divu gadu laikā daudzām operācijām būs ciparu risinājumi, būs vairāk attīstīts darbaspēks, un vairāk operāciju varēs pārcelt uz Lietuvu un Latviju, tāpēc mums vajadzēs vairāk telpu," teica A. Vārna. 

 

City24.lv iesaka:

UZKARSĒ RUDENI AR KARSTAJIEM PIEDĀVĀJUMIEM JAUNAJOS PROJEKTOS!

"Domuss" neplāno būvēt jaunas komercplatības, kamēr tām nav garantēta enkurnomnieka

25.10.2016

alt
alt

Gada aģente Līga Kohtanena: Rīgai un Jūrmalai vēl ir kur attīstīties!

25.10.2016

Saistītās ziņas

alt

Kopstrāde un kopdzīvošana - jauns trends pasaules nekustamā īpašuma tirgū

alt

Mežaparka Biroji svin spāru svētkus

alt

Jēkabpilī sākta lielveikala "Lidl" būvniecība

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

LNK Properties attīstīs jaunu B klases biroju ēku "Deglava Biroji"

alt

Tirdzniecības parka Alfa piebūvei nosvinēti Spāru svētki

alt

Gada skatītākie privātmāju un investīciju objektu sludinājumi

alt

SG Capital iegādājas SWH biroju centru Skanstes ielā

alt

Arvien vairāk profesionāļu darbam izvēlas coworking vidi

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

4

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība