Saredz perspektīvu un lielāku atdevi no investīcijām alternatīvajos nekustamo īpašumu segmentos

Attīstot alternatīvos jeb nišas nekustamā īpašuma segmentus, kuri radušies, atsaucoties globālajām tendencēm (piemēram, sabiedrības novecošanās vai strauji augošais studentu skaits), investors var gūt lielāku atdevi no investētā nekā citos, «klasiskajos», īpašumu segmentos. 

Mājokļu tirgus, Investīcijas un kredīti

Ar savu pieredzi, saredzot perspektīvu un attīstot nišas produktus – veco ļaužu aprūpes apartamentus un studentu mājokļus - septembra beigās Rīgā notikušajā otrajā Baltijas nekustamo īpašumu (NĪ) attīstītāju forumā dalījās Deniss Kims, Dekarta Property valdes priekšsēdētājs, un Nikolajs Kobļakovs, PDG Senior Group France, Senior Group Russia, Senior Baltic, Senior Cottage direktors un dibinātājs.

Mājokļu tirgus, Investīcijas un kredītiDeniss Kims, Dekarta Property valdes priekšsēdētājs, foruma dalībniekiem stāstīja: uzņēmumam, pērn sajūtot likviditātes kritumu, nācies meklēt jaunus, alternatīvus ieguldījumu veidus. "Tā saucamais vidējais pircēju segments vairāk lūkojas pēc īpašumiem padomju laika mājās, nekustamā īpašuma tirgu ietekmēja arī 2014. gada krīze, kad jaunu pircēju skaits nokritās līdz pat 20 reizēm un ne tikai tāpēc, ka tika mainīts Imigrācijas likums, kas ierobežoja termiņuzturēšanās atļauju iegūšanu pret ieguldījumiem īpašumā, bet arī tāpēc, ka Krievijas un citu bijušo PSRS republiku pircēji vairs nevar nopirkt to, ko varēja atļauties pirms vismaz diviem gadiem - valūtu korekciju un ekonomiskās situācijas dēļ," skaidroja eksperts. Tādēļ Dekarta Property nonākuši pie jaunas idejas: tā saucamo studentu māju attīstīšanas, jo "studenti nav tik ļoti atkarīgi no valsts ekonomiskās situācijas".

Izanalizējot Izglītības ministrijas datus, bijis redzams, ka pēdējo piecu gadu laikā ārvalstu studentu skaits mūsu valstī palielinājies divas reizes. "Visu šo laiku projektu attīstītāji ir skatījušies galvenokārt uz diviem sektoriem: komercīpašumiem un dzīvojamiem objektiem,  bet nav pievērsuši uzmanību studentu mājokļiem," atzina D. Kims.

Iepazīstinot ar statistiku, viņš ar faktiem apliecināja, ka izglītību Latvijā saņem dažādu valstu studenti, ne tikai no postpadomju valstīm. Visvairāk studentu Latvijā ieradušies no Vācijas (ap tūkstotis studentu), tad seko Uzbekistānas, Krievijas, Indijas, Kazahstānas un Zviedrijas studenti. "Viens no galvenajiem iemesliem, kas šobrīd attur no vēl lielāka skaita ārvalstu studentu piesaistes, ir dzīvojamo vietu trūkums," teica D. Kims. 

Rīga un arī Latvija ārvalstu studentiem, no kuriem liela daļa ir no rietumvalstīm, ir interesanta tāpēc, ka šeit ir daudz pozitīvāka dzīvošanas (uzturēšanās) un mācību maksas attiecība, un tas var būt labs ierocis konkurences cīņā par ārvalstu studentu piesaisti. "Rīgā studēt ir daudz lētāk: te šīs izmaksas nesasniedz pat tūkstoti eiro mēnesī, Berlīnē ir nedaudz dārgāk nekā Rīgā, bet Mančesterā dzīvošanas un studiju izmaksas mēnesī var sasniegt pat trīs tūkstošus eiro," foruma dalībniekus iepazīstināja D. Kims. Viņš ir pārliecināts, ka ārvalstu studentu skaits Rīgā un Latvijā noteikti palielināsies, piemēram, būs studentu pieplūdums no Ķīnas un jau drīzumā būs nepieciešams vismaz 400 dzīvojamo vietu.

D. Kims ar apkoptajām izmaksām demonstrēja savu pārliecību, ka ieguldījumi šādos, studentu mājokļos, noteikti ir izdevīgi un dod labu atdevi, bet "tomēr jāiegaumē, ka studentiem nevajag standarta dzīvokli, bet ir jāveido speciāls produkts”. Viņš sniedza ieskatu izmaksās: ja, piemēram, dzīvošanas izmaksas viesnīcās mēnesī var pārsniegt 400 eiro, bet šādu projektu attīstības izmaksas pārsniedz 1400 eiro par kvadrātmetru un var dot atdevi 5-7%, bet "parastajos" mājokļos attiecīgi – 260 eiro mēnesī ar attīstības izmaksām ap 1100 eiro par kvadrātmetru un atdevi 4-7%, tad īpašajos, studentu apartamentos dzīvošanas izmaksas mēnesī var sasniegt vien 170 eiro, bet investīciju atdeve ir daudz augstāka: ap 11% (pie kvadrātmetra attīstības izmaksām ap 800 eiro). 

Arī starptautiskā līmenī, analizējot jauno moderno tendenci nekustamo īpašumu jomā - studentu mājokļus (student housing market), tie tiek atzīti par modernu aktīvu, un, lai gan šis segments ASV un Lielbritānija ir attīstīts diezgan labā līmenī, tomēr Eiropā kopumā tas vēl ir sākuma attīstības stadijā un ar lielu izaugsmes potenciālu, uz starptautiskām atziņām atsaucās D. Kims.

Mājokļu tirgus, Investīcijas un kredītiSavukārt Nikolajs Kobļakovs, PDG Senior Group France, Senior Group Russia, Senior Baltic, Senior Cottage direktors un dibinātājs ar foruma dalībniekiem dalījās savā starptautiskajā pieredzē, attīstot veco ļaužu namus.

Mūsdienu sabiedrība strauji noveco un ir redzams, ka pēc šāda veida īpašuma ieguldījumiem būs pieprasījums arī Latvijā, teica viņš, paskaidrojot, ka, piemēram,  ASV aprūpes namos ir 80 % aizpildījums un tas turas stabili šādā apjomā. Salīdzinājumam ar viesmīlības sektoru, viesnīcās ir 62% piepildījums vai biroju telpām – ap 8% brīvo telpu. Savukārt labiekārtotos veco ļaužu apartamentos (ir pat izveidoti veseli kvartāli, komūnas) aizpildījums pieaudzis pat līdz 91.3%. National Real Estate Investor secinājis, ka kopš 2014. gada 3. ceturkšņa šis aizpildījums pirmo reizi pārsniedzis 90% robežu. "Eiropā šie rādītāji būtu līdzīgi, ja ne vēl dramatiskāki," teica N. Kobļakovs. Viņš stāstīja, ka, attīstot šāda veida īpašuma segmentu, ir investors, kurš iegulda līdzekļus, lai taptu šādi nami vai pat veseli kvartāli, kuros ir izveidota visa nepieciešamā infrastruktūra, ņemot vērā ļaužu vecumu, pārvietošanās spējas un veselības problēmas. Tad tiek piesaistīts operators, kurš ir atbildīgs par šo īpašumu darbu un slēdz apartamentu nomas līgumus gan ar aprūpējamiem, gan ar pakalpojumu sniedzējiem, kuri ir atbildīgi par senioru aprūpi.

Eksperts atzina: ieguldījumi šajā segmentā esot ļoti izdevīgi. "Investori sagaida lielāku atdevi no šiem ieguldījumiem nekā no citiem. Piemēram, The Nacional Counsil of Real Estate Investment Fiduciaries ir atzinis, ka 2014. gadā atdeve no ieguldījumiem veco ļaužu apartamentu kompleksos bija 18.7%, pārspējot ieguldījumus tirdzniecības objektos (tur atdeve bija 13.1% ), birojos (11.5%) un mājokļos (10.3%)," stāstīja viņš.

Aktualizējot šo ieguldījumu perspektīvas Baltijas valstu  vidū, N. Kobļakovs norādīja, ka uz 2013. gada beigām visās trijās Baltijas valstīs bija gandrīz 37 tūkst. ilgstošās aprūpes gultasvietu, bet līdz 2030. gadam būs nepieciešamas vēl vismaz 18 tūkst. gultasvietu.

 

City24.lv iesaka:

UZKARSĒ RUDENI AR KARSTAJIEM PIEDĀVĀJUMIEM JAUNAJOS PROJEKTOS!

Ieguldījumi jaunos nekustamajos īpašumos trīs gados sarukuši par trešdaļu

01.11.2016

alt
alt

"Arco Real Estate" vadība izpērk uzņēmumu

01.11.2016

Saistītās ziņas

alt

Četri interesantākie projekti, kas pērn finansēti platformā EstateGuru

alt

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

alt

Nedēļas nogalē būs iespēja apskatīt REALAT dzīvokļus Brīvības ielā 133

alt

Nekustamā īpašuma attīstītāji aicina veikt būtiskus nozares uzlabojumus

alt

REALAT aicina uz Klientu dienu Dzirnavu ielas 132 namā

alt

Renovētā jūgendstila ēka Dzirnavu ielā 63 drīzumā būs pieejama jaunajiem iemītniekiem

alt

Sestdien jaunajā projektā "Ziemeļblāzmas aleja" notiks atvērto durvju diena

alt

"Estera Development" uzsāks "Liepziedu" otrās ēkas dzīvokļu rezervāciju

alt

Rīdzinieku iecienītos Gaiļezera namus papildinās vēl trīs dzīvojamās mājas

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

2

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

3

Rīdzinieku iecienītos Gaiļezera namus papildinās vēl trīs dzīvojamās mājas

4

"Estera Development" uzsāks "Liepziedu" otrās ēkas dzīvokļu rezervāciju

5

Sestdien jaunajā projektā "Ziemeļblāzmas aleja" notiks atvērto durvju diena

6

Bērnistaba - balanss starp praktiskumu un bērnu sapņu īstenošanu

City24 redaktora izvēle

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

Lampa – gaismas avots un dizaina priekšmets

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā