Īrnieki pieprasa labu remontu

Īres dzīvokļu piedāvājums Rīgas centrā pārsniedz pieprasījumu, un tādēļ klienti cenšas izvēlēties tos dzīvokļus, kuru tehniskais stāvoklis ir labāks. Tas ir jāņem vērā mājokļu īpašniekiem, kas savus īpašumus pēdējos 7–10 gadus nav remontējuši. Pieaugošas konkurences apstākļos kaut vai kosmētiska remonta veikšana kļūst par vienu no svarīgiem nosacījumiem dzīvokļa sekmīgai izīrēšanai.

Mājokļu tirgus, Cenu izmaiņas, Remonts

Kompānijas "Corvin Real Estate" Pārvaldīšanas nodaļas vadītāja Inga Upmale stāsta, ka jau daudzus gadus mājokļu pircēju vidū dominē ārzemnieki, kas iegādātos dzīvokļus piedāvā īres tirgū. Īpaši liels viņu īpatsvars bija laikposmā no 2010. līdz 2014.gadam, kad ārzemnieki, vēloties saņemt termiņuzturēšanās atļauju, intensīvi pirka dzīvokļus centra mājās. Ir jāsaprot, ka pat tad, kad runa bija par jaunajiem projektiem, tās bija ēkas, kas labākajā gadījumā bija uzbūvētas pirms 2007.gada. Laiks nav stāvējis uz vietas, un lielākā daļa ārzemnieku nopirktajiem dzīvokļiem remonts nav bijis desmit un pat vairāk gadu. Lūk, tas rada problēmas, mēģinot izīrēt šādus dzīvokļus, — daudzus dzīvokļus ir nepieciešams atsvaidzināt. Vienā gadījumā tam jābūt pilnvērtīgam kosmētiskajam remontam, citā — pietiks pārkrāsot dažas sienas un jāpielabo mēbeles. Potenciālie centra dzīvokļu īrnieki ir krietni prasīgāki klienti nekā vietējie, kas meklē lētākus mājokļus mikrorajonos. Centra dzīvokļu īrnieki maksā lielāku īres maksu un vēlas redzēt pilnīgi citu viņiem piedāvātā dzīvokļa kvalitāti.

Diemžēl ne visi īres mājokļu īpašnieki to saprot. Sava īpašuma remontēšanai viņi piekrīt nelabprāt, un tas acumirklī atsaucas uz dzīvokļa pievilcīgumu. Kā norāda I.Upmale, to ļoti jūt arī kompānijā "Corvin Real Estate", kuru valdījumā Rīgas centrā ir visai liels skaits dzīvokļu. Šogad piedāvājumi, kas iepriekš tika izķerti kā silti pīrādziņi, ir iestāvējušies tā vienkāršā iemesla dēļ, ka dzīvokļiem nav veikts kvalitatīvs remonts. Un, ja nekas netiks darīts, problēma tikai kļūs nopietnāka.

Daudziem Rīgas centra dzīvokļu īpašniekiem šķiet, ka vienkāršāk ir neko nedarīt, un pietiks nedaudz samazināt cenu — par 25-30 eiro. Dzīvokļu demonstrācijas skaidri parāda, ka klienta acīs tas dzīvokli pievilcīgāku nepadara: pēdējā gada laikā cenas ziņā tuvā segmentā ir ievērojami pieaudzis remontētu dzīvokļu skaits rekonstruētajās un jaunajās mājās. Potenciālie īrnieki izvēlas tieši tos; savukārt dzīvokļi, kuriem pēdējos 7-10 gados nav veikts remonts, paliek bez īrniekiem.

I.Upmales teikto spilgti apstiprina notikumi, kas saistīti ar divistabu dzīvokļa izīrēšanu prestižā un plaši zināmā dzīvojamajā projektā Centra nams Republikas laukumā 3. Tā tehniskais stāvoklis bija visumā labs, taču interjers bija morāli novecojis. Iepriekš dzīvoklis tika izīrēts par 550 eiro mēnesī (plus komunālie maksājumi). Kad iepriekšējais klients bija atstājis dzīvokli, mēs, pēc īpašnieka norādījuma, to izlikām īrēšanai vispirms par 550, bet pēc diviem mēnešiem — par 500 eiro mēnesī. Demonstrācijas notika cita pēc citas, taču neviens interesents neizrādīja vēlēšanos noslēgt līgumu. Mākleri redzēja, ka interesentus atgrūž tieši dzīvokļa morāli novecojušais interjers. Viņus nestimulēja pat tas, ka šis piedāvājums mājā bija vislētākais. Dzīvokli izdevās izīrēt tikai pēc četriem mēnešiem − pēc tam, kad īpašnieki piekrita pārkrāsot vienu sienu un apmainīt dažas lietas. Vilcinoties pieņemt lēmumu par salīdzinoši neliela remonta veikšanu, īpašnieki zaudēja aptuveni 2000 eiro (plus komunālo maksājumu summu).

Citam Rīgas centra dzīvoklim īrnieku vajadzēja meklēt trīs mēnešus. "Mēs, redzot dzīvokļa tehnisko stāvokli, paredzējām šādu notikumu pavērsienu un pat izstrādājām nepieciešamo darbu izmaksu tāmi. Dzīvoklim, par kuru prasīja 760 eiro mēnesī, tā bija relatīvi maza — 1500 eiro. Īpašnieki ilgi nepiekrita veikt remontu, līdz pārliecinājās, ka dzīvoklis pašreizējā tehniskajā stāvoklī un par viņu prasītā cena neraisa interesi," stāsta I.Upmale..

Ir daudz tādu situāciju, kad īpašnieki negūst ienākumus, jo nav īrnieku, un tajā pašā laikā atsakās ieguldīt dzīvokļa remontā pusotru divus tūkstošus eiro, lai tuvākajos piecos gados atrisinātu šo problēmu. Daži mēdz apsolīt veikt remontu, bet tiklīdz dzīvoklī ir ienācis īrnieks, parāda viņam izteiksmīgu trīs pirkstu kombināciju. Viņiem šķiet, ka īrnieki padzīvos, samierināsies un viss būs labi. Domāt viņi sāk tikai tad, kad īrnieki ieminas par vienpusēju īres līguma laušanu.

Neremontētus dzīvokļus varētu labi izīrēti, bet tikai tad, ja Rīgas centra tirgus būtu augošs un būtu milzonīgs pieprasījums. Tomēr esošais pieprasījums ir visai stabils. Cenu kāpums tajā gan nav gaidāms. Vēl vairāk — elites klase segmentā ir vērojama lejupejoša cenu korekcija. Tas viss ir saistīts ar jaunu un pilnībā izremontētu dzīvokļu piedāvājuma skaita palielināšanos. No kurienes tas rodas? Pirmkārt, pilsētas centrā laiku pa laikam vietējie investori pabeidz salīdzinoši nelielus veco māju rekonstrukcijas projektus, kas pēc tam tiek izmantoti kā īres nami. Tie ir klasiskā īres biznesa pārstāvji. Viens otrs šajā nolūkā būvē arī jaunu māju. Šādi projekti ir īstenoti Dzirnavu ielā, K.Valdemāra un Ģertrūdes ielā.

Otrkārt, centrā daudzu jauno projektu dzīvokļu īpašnieki, kas sākumā dzīvokļus piedāvāja pirkšanai, mazā darījumu skaita dēļ ir spiesti tos remontēt un piedāvāt īrēšanai. Savukārt klienti saņem pilnīgi jaunus mājokļus. Piemēram, komplekss Elizabetes ielā. Liela daļa kompleksa nepārdoto dzīvokļu tika sekmīgi un visai ātri izīrēti. Tas vēlreiz apstiprina to, ka labi dzīvokļi tiek ātri izīrēti, bet vecais dzīvojamais fonds, kam nav veikts apgreids, — ar mokām. Un īres dzīvokļu īpašniekiem, kas pašlaik savus piedāvājumus izliek tirgū, vajadzētu ar to rēķināties.

Noslēgumā I.Upmale vērš uzmanību uz to, ka dzīvokļu īres likmes jaunajās un rekonstruētajās Rīgas centra mājās pašlaik ir vidēji ap 10 eiro kvadrātmetrā. Elites klases dzīvokļiem tās var būt 15 eiro par kvadrātmetru un vairāk. Reālo darījumu analīze rāda, ka jaunu īrnieku meklējumi dzīvokļiem, par kuriem tiek prasīts vairāk par 1200 eiro mēnesī (bez komunālajiem maksājumiem), ievērojami ievelkas. Ir nepieciešams pat pazemināt cenu, lai tā atbilstu pieprasījumam. "No pēdējā laika piemēriem varu minēt Ausekļa ielas 11 dzīvokli 150 kvadrātmetru platībā: iepriekš tas tika bija izīrēts par 1700 eiro mēnesī (plus komunālie maksājumi), bet tagad par 1500 eiro mēnesī joprojām gaida jaunus īrniekus. Par tādu pašu cenu mēs jau ilgu laiku piedāvājam īrēšanai plašu dzīvokli Ģertrūdes ielā 9, no kura logiem paveras lieliska panorāma" skaidro "Corvin Real Estate" pārstāve.

Dzīvokļa īrēšana Rīgas centra perifērijā, kā arī centra mājās, kuri neizceļas ar īpašu remontu, maksā 6-8 eiro kvadrātmetrā. Taču šādos gadījumos bieži galvenais arguments ir platība un nevis kopējā cena.

 

City24.lv iesaka:

UZKARSĒ RUDENI AR KARSTAJIEM PIEDĀVĀJUMIEM JAUNAJOS PROJEKTOS!

Katrs trešais aptaujātais Latvijas iedzīvotājs vēlētos dzīvot koka mājā

25.11.2016

alt
alt

Pēc dzīvokļu skaita jaunajos projektos Rīga atpaliek no Viļņas un Tallinas

28.11.2016

Saistītās ziņas

alt

Četri interesantākie projekti, kas pērn finansēti platformā EstateGuru

alt

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

alt

Nedēļas nogalē būs iespēja apskatīt REALAT dzīvokļus Brīvības ielā 133

alt

Nekustamā īpašuma attīstītāji aicina veikt būtiskus nozares uzlabojumus

alt

REALAT aicina uz Klientu dienu Dzirnavu ielas 132 namā

alt

Renovētā jūgendstila ēka Dzirnavu ielā 63 drīzumā būs pieejama jaunajiem iemītniekiem

alt

Sestdien jaunajā projektā "Ziemeļblāzmas aleja" notiks atvērto durvju diena

alt

"Estera Development" uzsāks "Liepziedu" otrās ēkas dzīvokļu rezervāciju

alt

Rīdzinieku iecienītos Gaiļezera namus papildinās vēl trīs dzīvojamās mājas

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

2

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

3

Rīdzinieku iecienītos Gaiļezera namus papildinās vēl trīs dzīvojamās mājas

4

"Estera Development" uzsāks "Liepziedu" otrās ēkas dzīvokļu rezervāciju

5

Sestdien jaunajā projektā "Ziemeļblāzmas aleja" notiks atvērto durvju diena

6

Bērnistaba - balanss starp praktiskumu un bērnu sapņu īstenošanu

City24 redaktora izvēle

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

Lampa – gaismas avots un dizaina priekšmets

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā