Kādi ir būtiskākie šķēršļi mājokļa iegādei?

Starp būtiskākajiem šķēršļiem sava mājokļa iegādei iedzīvotāji min nesamērīgi augstas mājokļu cenas un pirmās iemaksas trūkumu, liecina pēc «Swedbank» pasūtījuma veikta aptauja.

Nesamērīgi augstas mājokļu cenas starp būtiskākajiem šķēršļiem minējuši 59% aptaujāto, 45% nosauca pirmās iemaksas trūkumu, 40% - nepietiekamus ienākumus, un vairāk tā ir problēma lauku iedzīvotājiem, ar aptaujas rezultātiem iepazīstināja "Swedbank" Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons.

Gandrīz piektā daļa jeb 18% kā šķērsli mājokļa iegādei norādījuši, ka tirgū pieejamie mājokļi neatbilst vēlmēm, un īpaši bieži šo argumentu minējuši iedzīvotāji ar augstākiem ienākumiem. No aptaujātajiem 16% minējuši nepietiekamus oficiālos ienākumus, bet 19% kā šķērsli minēja nestabilus, neregulārus ienākumus.

Jansons secināja, ka mājokļu pieejamība Latvijā uzlabojas, bet iedzīvotāju iespējas aizņemties naudu ir stipri ierobežotas.

Nekustamo īpašumu projektu attīstītājas SIA "Bonava" valdes priekšsēdētājs Mareks Kļaviņš vērsa uzmanību, ka jaunie cilvēki iedzīti apburtajā lokā, jo maksā augstas īres maksas, bet nevar iekrāt dzīvoklim. Viņš atzīmēja, ka īres cenas gadu no gada aug, tas liecina, ka iedzīvotājiem nauda ir, bet tie nevar atvēlēt šo summu kredīta maksāšanai. Kā būtisku problēmu Kļaviņš atzīmēja, ka īres tirgus Latvijā ir pelēks vai pat melns, proti, valsts neiekasē nodokļus no šī biznesa, bet daudzi izīrētāji nevar legāli apliecināt ienākumus no īres maksājumiem.

"Swedbank" dati liecina, ka no 100 pieteikumiem mājokļa kredītiem tā aizdevumu atsaka par nedaudz vairāk kā pusei.

Iedzīvotāju aptauja atklāj, ka mājokļa izvēlē iedzīvotāji balstās uz racionāliem kritērijiem. Iedzīvotājiem tika vaicāts, kādi ir svarīgākie priekšnosacījumi, izvēloties īpašumu. Trīs ceturtdaļas izvaicāto minēja īpašuma cenu, 60% nosauca apkārtējo infrastruktūru (veikalus, izglītības iestādes, sporta klubus), 60% nosauca arī apkārtējo vidi (parkus, mežus). 53% atbildēja, ka tiem svarīga ir kvalitāte (būvniecībā izmantotie materiāli), 52% minēja piemērotu mājokļa plānojumu, tikpat minēja arī sabiedriskā transporta pieejamību. Savukārt 41% svarīga ir rajona drošība (zems noziedzības līmenis), un 39% būtisks ir mazs attālums līdz darba vietai.

Jaunākais "Swedbank" mājokļu pieejamības indekss liecina, ka Rīgā mājokļu pieejamība pērn bija augstākā Baltijas galvaspilsētu vidū. Labākas pieejamības pamatā bija vidējās neto algas kāpums un joprojām ļoti zemās procentu likmes. Neskatoties uz to, aktivitāte mājokļu tirgū saglabājās mērena. To skaidro gan mājsaimniecību piesardzība uzņemties parādsaistības, gan iedzīvotāju vēlmēm atbilstošu dzīvokļu trūkums, kā arī nepietiekami uzkrājumi un ienākumi, tostarp ēnu ekonomika - oficiālu ienākumu trūkums, kas liedz kvalificēties kredīta saņemšanai.

"Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa dati tiek publicēti ik ceturksni. Indekss atspoguļo hipotētiskas mājsaimniecības spēju iegādāties, bet ne pārdot standarta mājokli Baltijas valstu galvaspilsētās. Indekss ietver kredītu apkalpošanas izmaksas, bet neiekļauj mājokļa uzturēšanas izdevumus, piemēram, komunālos un nodokļu maksājumus.

Indeksa vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība novirza kredīta apkalpošanai tieši 30% no tās pēcnodokļu ienākumiem, lai iegādātos 55 kvadrātmetru dzīvokli. Indeksa aprēķināšanā tiek pieņemts, ka mājokļa pirkšanai tiek ņemts hipotekārais kredīts ar 30 gadu termiņu; tiek maksāta vidējā tirgū pieejamā hipotekārā kredīta procentu likme, kā arī tas, ka mājsaimniecības ikmēneša ienākumi ir līdzvērtīgi pusotrai vidējai neto mēnešalgai, ko saņem attiecīgajā galvaspilsētā.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Pērn "standarta" mājsaimniecībai Rīgā pirmās iemaksas sakrāšanai bija vajadzīgi 23,4 mēneši

09.03.2017

alt
alt

Latvijā 74% iedzīvotāju savu mājokli uzskata par drošu

09.03.2017

Saistītās ziņas

alt

Vai ieguldījums nekustamā īpašumā nākotnē atmaksāsies?

alt

Laiks nodarboties ar nekustamo īpašumu attīstīšanu: pūļa finansēšanas platformas iespējas ir milzīgas

alt

SG Capital uzņem apgriezienus: Skanstes rajonā top viens no lielākajiem biroju kompleksiem Rīgā

alt

Eksperta viedoklis: pirkt vai īrēt nekustamo īpašumu?

alt

Pārdošanā nonācis universālveikals Brīvības gatvē, kur šobrīd mitinās mēbeļu veikals “Berry”

alt

Pirmā mājokļa iegādes programmas nodrošināšanai atvēl 2,1 miljonu eiro

alt

Rīcības plāns jauna mājokļa iegādei

alt

Vidējā aizdevuma summa par dzīvokļa iegādi jaunajā projektā - 86 000 eiro

alt

"Tuvidi" – vieta, kurā uzaugt

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Dārgākie īpašumi Latvijas nekustamā īpašuma tirgū

2

Zemesgabali Daugavas labajā krastā: lieliskas vietas Tavai privātmājai!

3

Perspektīvajā Krasta ielas apkaimē ekspluatācijā nodota "Krasta kvartāla" otrā ēka

4

Jaunums Ķekavas pusē: dzīvokļu projekts "Apiņi"

5

Ķengaraga projektā "Divi krasti" uzsāk otrās mājas dzīvokļu rezervāciju

6

Nesaskaņota mājokļa pārbūve: kam jāpievērš uzmanība

City24 redaktora izvēle

alt

Dārgākie īpašumi Latvijas nekustamā īpašuma tirgū

alt

Jūrmala - ne tikai dzīvošanai, bet arī kvalitatīvai atpūtai un biznesam!

alt

Koka dārgumi: mājas, ar kurām lepojas paaudzēs