Kādi ir būtiskākie šķēršļi mājokļa iegādei?

Starp būtiskākajiem šķēršļiem sava mājokļa iegādei iedzīvotāji min nesamērīgi augstas mājokļu cenas un pirmās iemaksas trūkumu, liecina pēc «Swedbank» pasūtījuma veikta aptauja.

Redaktora izvēle, Investīcijas un kredīti, Mājokļu tirgus

Nesamērīgi augstas mājokļu cenas starp būtiskākajiem šķēršļiem minējuši 59% aptaujāto, 45% nosauca pirmās iemaksas trūkumu, 40% - nepietiekamus ienākumus, un vairāk tā ir problēma lauku iedzīvotājiem, ar aptaujas rezultātiem iepazīstināja "Swedbank" Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons.

Gandrīz piektā daļa jeb 18% kā šķērsli mājokļa iegādei norādījuši, ka tirgū pieejamie mājokļi neatbilst vēlmēm, un īpaši bieži šo argumentu minējuši iedzīvotāji ar augstākiem ienākumiem. No aptaujātajiem 16% minējuši nepietiekamus oficiālos ienākumus, bet 19% kā šķērsli minēja nestabilus, neregulārus ienākumus.

Jansons secināja, ka mājokļu pieejamība Latvijā uzlabojas, bet iedzīvotāju iespējas aizņemties naudu ir stipri ierobežotas.

Nekustamo īpašumu projektu attīstītājas SIA "Bonava" valdes priekšsēdētājs Mareks Kļaviņš vērsa uzmanību, ka jaunie cilvēki iedzīti apburtajā lokā, jo maksā augstas īres maksas, bet nevar iekrāt dzīvoklim. Viņš atzīmēja, ka īres cenas gadu no gada aug, tas liecina, ka iedzīvotājiem nauda ir, bet tie nevar atvēlēt šo summu kredīta maksāšanai. Kā būtisku problēmu Kļaviņš atzīmēja, ka īres tirgus Latvijā ir pelēks vai pat melns, proti, valsts neiekasē nodokļus no šī biznesa, bet daudzi izīrētāji nevar legāli apliecināt ienākumus no īres maksājumiem.

"Swedbank" dati liecina, ka no 100 pieteikumiem mājokļa kredītiem tā aizdevumu atsaka par nedaudz vairāk kā pusei.

Iedzīvotāju aptauja atklāj, ka mājokļa izvēlē iedzīvotāji balstās uz racionāliem kritērijiem. Iedzīvotājiem tika vaicāts, kādi ir svarīgākie priekšnosacījumi, izvēloties īpašumu. Trīs ceturtdaļas izvaicāto minēja īpašuma cenu, 60% nosauca apkārtējo infrastruktūru (veikalus, izglītības iestādes, sporta klubus), 60% nosauca arī apkārtējo vidi (parkus, mežus). 53% atbildēja, ka tiem svarīga ir kvalitāte (būvniecībā izmantotie materiāli), 52% minēja piemērotu mājokļa plānojumu, tikpat minēja arī sabiedriskā transporta pieejamību. Savukārt 41% svarīga ir rajona drošība (zems noziedzības līmenis), un 39% būtisks ir mazs attālums līdz darba vietai.

Jaunākais "Swedbank" mājokļu pieejamības indekss liecina, ka Rīgā mājokļu pieejamība pērn bija augstākā Baltijas galvaspilsētu vidū. Labākas pieejamības pamatā bija vidējās neto algas kāpums un joprojām ļoti zemās procentu likmes. Neskatoties uz to, aktivitāte mājokļu tirgū saglabājās mērena. To skaidro gan mājsaimniecību piesardzība uzņemties parādsaistības, gan iedzīvotāju vēlmēm atbilstošu dzīvokļu trūkums, kā arī nepietiekami uzkrājumi un ienākumi, tostarp ēnu ekonomika - oficiālu ienākumu trūkums, kas liedz kvalificēties kredīta saņemšanai.

"Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa dati tiek publicēti ik ceturksni. Indekss atspoguļo hipotētiskas mājsaimniecības spēju iegādāties, bet ne pārdot standarta mājokli Baltijas valstu galvaspilsētās. Indekss ietver kredītu apkalpošanas izmaksas, bet neiekļauj mājokļa uzturēšanas izdevumus, piemēram, komunālos un nodokļu maksājumus.

Indeksa vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība novirza kredīta apkalpošanai tieši 30% no tās pēcnodokļu ienākumiem, lai iegādātos 55 kvadrātmetru dzīvokli. Indeksa aprēķināšanā tiek pieņemts, ka mājokļa pirkšanai tiek ņemts hipotekārais kredīts ar 30 gadu termiņu; tiek maksāta vidējā tirgū pieejamā hipotekārā kredīta procentu likme, kā arī tas, ka mājsaimniecības ikmēneša ienākumi ir līdzvērtīgi pusotrai vidējai neto mēnešalgai, ko saņem attiecīgajā galvaspilsētā.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Pērn "standarta" mājsaimniecībai Rīgā pirmās iemaksas sakrāšanai bija vajadzīgi 23,4 mēneši

09.03.2017

alt
alt

Latvijā 74% iedzīvotāju savu mājokli uzskata par drošu

09.03.2017

Saistītās ziņas

alt

Eksperta viedoklis: pirkt vai īrēt nekustamo īpašumu?

alt

Pārdošanā nonācis universālveikals Brīvības gatvē, kur šobrīd mitinās mēbeļu veikals “Berry”

alt

Pirmā mājokļa iegādes programmas nodrošināšanai atvēl 2,1 miljonu eiro

alt

Rīcības plāns jauna mājokļa iegādei

alt

Vidējā aizdevuma summa par dzīvokļa iegādi jaunajā projektā - 86 000 eiro

alt

"Tuvidi" – vieta, kurā uzaugt

alt

Īrpirkums - jauna iespēja pārvērst īri dzīvokļa pirkumā

alt

"Swedbank" un "Altum" piedāvās mājokļu garantiju programmu jaunajiem speciālistiem

alt

Mājokļa iegādes programmā varēs pieteikties ģimenes, kurās aug bērni līdz 23 gadu vecumam

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

2

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

3

Rīdzinieku iecienītos Gaiļezera namus papildinās vēl trīs dzīvojamās mājas

4

"Estera Development" uzsāks "Liepziedu" otrās ēkas dzīvokļu rezervāciju

5

Četri interesantākie projekti, kas pērn finansēti platformā EstateGuru

6

Sestdien jaunajā projektā "Ziemeļblāzmas aleja" notiks atvērto durvju diena

City24 redaktora izvēle

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

Lampa – gaismas avots un dizaina priekšmets

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā