Premium īres mājokļu tirgus – stabils, bet ar īrnieku noteiktu toni

Premium klases īres mājokļu (dzīvokļi, mājas) tirgus pēdējo gadu laikā ir bijis stabils, bet tajā toni nosaka mājokļu īrnieki: tas ir īrnieku tirgus. Tā par saviem novērojumiem un tendencēm, strādājot ar «Baltic Sotheby`s International Realty» datu bāzē esošajiem īres īpašumiem premium segmentā aktīvajā darījumu rajonā – Rīgas centrā, Mežaparkā un Jūrmalā,-  saka Marika Alksnīte, «Baltic Sotheby`s International Realty» īres projektu menedžere.

Mājokļu tirgus, Redaktora izvēle

Pieprasījums ir mainīgs

Pieprasījums šajā nekustamo īpašumu segmentā ir svārstīgs un tādēļ precīzi prognozēt, kādi un cik lieli premium īpašumi būs pieprasīti šogad, ir grūti, jo klientu vēlmes mainās gadu no gada. Pirms gada, piemēram, ļoti pieprasīti bijuši 3- 4 istabu ekskluzīvie dzīvokļi, toties šī gada sākumā -  divistabu dzīvokļi, tomēr tas apjoms, kas tirgū tiek pieprasīts, ir nemainīgs jau vairākus gadus, secina īres speciāliste. 

Šī segmenta mājokļus raksturo augstākas klases komforts: tiem ir jābūt labiekārtotiem (ar iebūvētu virtuves iekārtu un tehniku, iebūvētiem skapjiem, tie var būt vai nebūt pilnībā mēbelēti, bet papildus serviss ir obligāts priekšnosacījums (lifts, glabātuves, stāvvieta, konsjeržs vai diennakts apsardze, tuvumā laba satiksmes un pakalpojumu infrastruktūra, ģimenēm – arī zaļā zona (parks vai rotaļu laukumi) u.tml.). Visi šie komforta elementi līdztekus īres summai un citiem maksājumiem (elektrība, apkure, papildu serviss, piemēram, mājokļa uzkopšana, ēdiena sagatavošana utt.) veido kopējo budžetu, kas mēnesī īrniekam būs jāmaksā par dzīvokli, tādēļ summa par šāda īpašuma īri var būt ļoti plašā amplitūdā. 

Tomēr cenu kāpumi un kritumi šajā – premium- segmentā nav tik krasi izteikti kā vienkāršāku mājokļu īres tirgū. Jau vairākus gadus par pieņemamu cenu tiek uzskatīti 7-14 EUR/m², tomēr pašlaik tiek pieprasīti premium klases divistabu dzīvokļi par budžetu 500 EUR mēnesī, kas būtu atbilstoši ekskluzivitātei un atrastos pieprasītākajā Rīgas rajonā: t.s. klusajā un aktīvajā centrā, bet tādus nemaz nav tik viegli atrast, atzīst īres speciāliste, piebilstot, ka klientiem tomēr jārēķinās ar vismaz 700 eiro budžetu. 

Vēl pieprasīti rajoni premium īres tirgū ir arī Āgenskalns, Ķīpsala, bet Vecrīga savu kādreizējo pievilcību ir zaudējusi, jo vasarā tur ir trokšņains, ir arī problēmas ar autostāvvietām. 

Ļoti strauji īres tirgū attīstās jaunais Skanstes ielas rajons, kur ir diezgan liels piedāvājums ar dzīvokļiem cenā no 600 līdz 1000 EUR mēnesī. Īres māju pieprasītākie rajoni ir Piņķi un Saliena, bet Mežaparkā piedāvājums ir ļoti ierobežots, jo tur cilvēki lielāko tiesu dzīvo pastāvīgi. 

Mājokļu tirgus, Redaktora izvēle

Sezonāli ļoti izteikts premium īres tirgus ir Jūrmalā, kur ir diezgan daudz tieši īrei paredzētu objektu, bet tie, kas īrē dzīvokļus vai mājas Jūrmalā uz vasaras sezonu (jau no maija līdz pat septembrim; lielāko tiesu – nerezidenti no Krievijas), to izdara jau gada sākumā, tāpēc pašlaik Jūrmalā atrast kādu labu īpašumu īrei par pieņemamu cenu būs grūti, jo praktiski viss jau ir izīrēts, saka M. Alksnīte. Viņa piebilst, ka cenas Jūrmalā par īpašumu, kurā ir 4 guļamistabas, var svārstīties no 2 tūkstošiem eiro mēnesī līdz pat 10 tūkstošiem. Otrpus Rīgai pie jūras - Vecāķos, Saulkrastos - premium klases apartamentu piedāvājums neatkarīgi no sezonas ir mazāks.

"Baltic Sotheby`s International Realty" klienti: lielāko tiesu ārzemnieki

"Piedāvājumu tirgū veido speciāli, īrei paredzētie nami: gan jaunie projekti, gan renovētie nami, bet arvien izteiktāka tendence ir ieguldījumi nekustamajā īpašumā kā investīciju objektā, un tas attiecas ne tikai uz nerezidentiem, kuri iegādājušies ekskluzīvus īpašumus šeit un tos izīrē, gūstot peļņu, bet arī arvien vairāk vietējo iedzīvotāju šo atzīst par labu biznesu. Premium mājokļu īres tirgū ir situācijas, kad izīrētāji bieži vien tur premium komforta līmenim neatbilstoši augstas cenas un nav gatavi tās pazemināt,” stāsta M. Alksnīte.  

Mājokļu tirgus, Redaktora izvēle

Arī klientu loks daudzus gadus šajā īpašumu segmentā ir bijis stabils, vērtējot sadarbību ar  "Baltic Sotheby`s International Realty" klientiem, saka M. Alksnīte. Šādus mājokļus visbiežāk izvēlas ārvalstu uzņēmumu darbinieki, kuri ierodas šeit strādāt uz noteiktu laiku vai arī vēstniecību cilvēki, kas veido lielāko daļu – ap 80% premium klases īpašumu īrnieku, bet vietējie iedzīvotāji bieži vien premium mājokļus īrē, kamēr paši vēl nav tikuši pie savējā (vai nu meklē sev atbilstošu īpašumu, lai to nopirktu vai vēl ceļ). Lai gan lielāko tiesu tiek slēgti t.s. ilgtermiņa īres līgumi (ar termiņu no viena līdz trim, četriem gadiem), tomēr ir novērots, ka pēdējā laikā arvien pieprasītāka kļūst iespēja noīrēt mājokli uz pavisam neilgu laiku: no mēneša līdz pusgadam, bet "namīpašnieki šajā ziņā nav atsaucīgi, nav fleksibli piemēroties, jo šādi – īstermiņa īrnieki - prasa ieguldīt vairāk darba, kas viņiem nav izdevīgi. Lai gan, izveidojot labu cenu politiku šādam piedāvājumam, tas būtu ļoti "dzīvotspējīgs"," komentē M. Alksnīte.

Kardinālas izmaiņas nav paredzamas

Jautāta par tendencēm, kas raksturos premium mājokļu īres tirgu šogad, M. Alksnīte atzīst, ka lielas, kardinālas izmaiņas šajā segmentā neparedz: nav daudz jaunu objektu, kas būtiski ietekmētu tirgu, lai gan pieaugošais īres īpašumu piedāvājums Skanstes ielas jaunajā rajonā varētu cenas tur mazliet pakoriģēt uz leju. M. Alksnīte novērojusi, ka klienti pēdējā laikā kļuvuši cenas ziņā izvēlīgāki, ko, iespējams, ir ietekmējis ārvalstu kompāniju un vēstniecību budžetu samazinājums, un tādēļ klienti bieži vien strādā ar vairākiem nekustamo īpašumu aģentiem vienlaikus, meklējot izdevīgāko piedāvājumu. "Ja namīpašnieki kļūs fleksiblāki savā piedāvājumā, apzināsies, ka, prasot augstu cenu par premium īpašumu, tas ir arī attiecīgi jāuztur (svaigs remonts, ekskluzīvs iekārtojums, īpaši servisi u.c.), domāju, tas šī tirgus segmenta attīstībai nāks tikai par labu, jo klienti nav gatavi un negrasās pazemināt savas prasības, bet atsevišķi izīrētāji ir mazliet pārvērtējuši savas gaidas. To, ka labi īpašumi labās vietās ar tirgum atbilstošu cenu ātri atrod savu īrnieku, tam ir vislabākais apliecinājums," secina M. Alksnīte.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Valdība atbalsta kadastrālo vērtību iesaldēšanu uz diviem gadiem

11.04.2017

alt
alt

Valsts atbalstu mājokļa iegādei izmantojuši 5000 ģimeņu ar bērniem

12.04.2017

Saistītās ziņas

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

alt

Jaunums Teikā! Taps jauns dzīvojamais projekts Turaidas ielā

alt

Jaunajā projektā "Dzirciema nams" vairāk kā puse mājokļu jau izpārdoti

alt

Četri forši dzīvokļi, ko šobrīd iespējams iegādāties Ādažos

alt

Lauku mājas, kas vilināt vilina dzīvot ārpus pilsētas

alt

Dzīve kā karaļnamā jeb aristokrātiski mājokļi Rīgas centrā

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā

alt

Divstāvu dzīvokļi Rīgā - īpašumi, par kādiem sapņo daudzi

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

4

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Altum jauno speciālistu mājokļu garantiju programmā piešķirta 1000.garantija

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība