Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?

Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) organizētajā ikgadējā konferencē «Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?» norisinājās diskusijas par nekustamā īpašuma nozari Latvijā: nodokļu politika, attīstības ietekmējošie faktori un prognozes par turpmāko izaugsmi. 

Notikumi, Investīcijas un kredīti

Arī DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš sniedza ieskatu makroekonomiskajos rādītājos, kā arī minēja vairākus svarīgus faktorus, kas ietekmē nekustamo īpašumu nozares attīstību. "Tāpat kā gandrīz jebkurā sarunā par Latvijas ekonomikas ilglaicīgajām tendencēm, stāsts sākas ar eksportu. Saistībā tieši ar nekustamo īpašumu nozari, eksporta uzņēmumi ir svarīgi gan kā tiešie klienti, gan kā naudas "piegādātāji" ekonomikai, tālāk jau radot maksātspējīgu vietējā tirgus uzņēmumu un mājsaimniecību pieprasījumu. 

No otras puses, eksportam ir nepieciešama lielāka nekustamo īpašumu nozares aktivitāte. Runājot par Rīgu un tās tuvāko apkārtni, ar kuru neapšaubāmi ir saistīta krietni vairāk nekā puse sagaidāmo ieguldījumu nekustamajos īpašumos, jo īpaši svarīga un arī sāpīga tēma ir lielu un kvalitatīvu biroja telpu pieejamība. Rīgas ekonomikas galvenais dzinējs šobrīd ir pakalpojumu eksports, kas nav tranzīts. Šo pakalpojumu pieaugums kopš 2011. gada vidēji bijis 8% gadā, absolūtajos skaitļos pērn augot par 300 miljoniem eiro. Šie pakalpojumi ir tūrisms, kā arī vairākas nozares, kurām ir nepieciešamas lielas biroju platības — biznesa ārpakalpojumi, programmēšana un citi.

Līdzās tiešajai eksporta ietekmei uz NĪ tirgus norisēm, svarīgi uzsvērt kreditēšanas ciklu, kas pamazām virzās no sarukuma uz pieauguma fāzi. Ja pieaugums būs ilgstošs un mērens, tad šis process būs veselīgs dažādu nozaru attīstībai. Tas veidos pieprasījumu celtniecībai, apstrādes rūpniecībai, finanšu nozarei, starpniekiem, juridisko pakalpojumu sniedzējiem." 

Diskusijā par Latvijas investīciju klimatu risinājās sarunas par neprognozējamo nodokļu politiku, tās riskiem, kā arī ārpakalpojumu izmantošanu uzņēmumos un to tiešās un netiešās ietekmes nekustamā īpašuma tirgū. Nekustamā īpašuma nodokļu sistēma ir būtiski jāuzlabo, lai nodoklis kļūtu prognozējamāks. Nekustamo īpašumu pārvaldīšanas fonda Eften vadītājs Viktors Savins norādīja uz esošajiem riskiem, kas ietekmē gan attīstītājus, gan arī netiešā veidā citus biznesus. Ar esošo nekustamā īpašuma nodokli šobrīd notiek neprognozējamas lietas, kā piemēram, īpašuma pārkvalifikācija, kā rezultāta nodokļa likme iet strauji uz augšu. New Century Holdings pārstāvis Kārlis Cerbulis teica, ka šis nodoklis Latvijā kopumā ir saprātīgā līmenī, tas ekonomikai kopumā ir salīdzinoši "draudzīgs", salīdzinājumā ar citiem nodokļiem. Tas vienkārši ir jāpadara pārskatāmāks, jāierobežo dažādās interpretācijas iespējas, lai sakārtotu šobrīd haotisko sistēmu. 

Savukārt Ekonomikas ministrijas Valsts sekretāra vietnieks Raimonds Aleksejenko apsprieda biznesa ārpakalpojuma centra iespējas, uzsverot, ka Ekonomikas Ministrija šobrīd jau strādā šajā virzienā. Jaunu biznesa centru izveidošana tiešā veidā radīs pieprasījumu pēc telpām, savukārt netieši - centros strādājošie nodrošinās līdzekļus citiem attīstītājiem. Iemesls, kādēļ process šobrīd ir piebremzējies, ir šobrīd valdošai "apburtais loks" – telpas netiks būvētas, ja nebūs noslēgtu līgumu. Savukārt līgumu nevēlas noslēgt, jo neviens negrib riskēt, gaidot, kad telpas reāli tiks uzbūvētas. Šobrīd nav vienas receptes šī loka pārraušanai. Taču ir manāma tendence, ka interese par biroja ēku būvēšanu aizvien pieaug, kas ar laiku šo problēmu varētu atrisināt.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv.

Eksperti iezīmē nākotnes tendenci: mājokļi - mazāki, funkcionālāki, daudz "draudzīgāki" maciņam

11.04.2017

alt
alt

Rezervē mājokli "Gaiļezera Namos" un dzīvo ar skatu uz ezeru

11.04.2017

Saistītās ziņas

alt

Jauns podkāsts! Ekspertu sarunas ar EstateGuru

alt

EstateGuru aicina uz bezmaksas semināru tiešsaistē – alternatīvā finansējuma iespējas uzņēmējiem

alt

BREL forums Rīgā pulcēs Baltijas un Eiropas vadošos nekustamā īpašuma nozares ekspertus

alt

Pirmā mājokļa iegādes programmas nodrošināšanai atvēl 2,1 miljonu eiro

alt

Āgenskalna tirgus nomnieki sagatavojuši tirgus atjaunošanas projektu un cer tur ierīkot arī lasītavu

alt

Piecos mēnešos sarucis mājsaimniecībām mājokļa iegādei izsniegto kredītu apmērs

alt

Nekustamo īpašumu nozares forums BREL šogad pievērsīsies nākotnes tehnoloģiju tendencēm

alt

SEB piešķir 3,8 miljonus eiro biroju ēkas "Open Office" iegādei

alt

Jaunie speciālisti trīs mēnešos saņēmuši garantijas mājokļa iegādei par 1,97 miljoniem eiro

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

2

Podniekos četru mēnešu laikā rezervēti 50% dzīvokļu

3

Starlex Real Estate uzsāk jauna privātmāju ciemata pārdošanu Mārupē - "Soulful Village"

4

FOTO: "Mežaparka Rezidences" nodod ekspluatācijā arī 2. un 3. dzīvokļu māju

5

Īrei vai investīcijai – labiekārtoti dzīvokļi jaunajā Strēlnieku ielas 4b namā

6

Stabu100 – pieejama jaunbūve Rīgas centrā

City24 redaktora izvēle

alt

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

alt

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem