Biroju nomas tirgū trūkst plašu A klases biroju

Nekustamā īpašuma kompānija «Ober Haus» izveidojusi pārskatu par 2017.gada pirmo ceturksni Latvijas komercplatību tirgū. Kompānijas apkopotā informācija liecina, ka biroju telpu nomas tirgū, kā arī noliktavu un ražošanas telpu segmentā 2017.gads iesācies ar vidēji augstu aktivitāti, bet tirdzniecības platību jomā, salīdzinot ar 2016.gada pēdējo ceturksni, aktivitāte saglabājusies līdzšinējā līmenī.

Komercplatības

Biroju telpu nomas tirgus

Biroju telpu nomas tirgū 2017. gada 1. ceturksnis ir bijis vidēji aktīvs. Nomas maksas ir saglabājušās iepriekšējā ceturkšņa līmenī - A klases biroju segmentā vidēji tās ir robežās no 10 līdz 15 eiro par vienu kvadrātmetru (šeit un turpmāk, runājot par nomu un apsaimniekošanu – summa mēnesī), augstākā nomas maksa par A klases biroju ir 17 eiro par vienu kvadrātmetru, savukārt B klases biroju segmentā nomas maksas ir robežās no 7 līdz 11 eiro par kvadrātmetru. Vidējās apsaimniekošanas izmaksas A un B klases biroju centros ir robežās no 0,95 līdz 4,5 eiro par kvadrātmetru mēnesī.

Lielākais pieprasījums ir pēc vidēja lieluma B klases birojiem no 80 līdz 200 kvadrātmetriem centrā vai tuvajā centrā par nomas maksu ne augstāku par 8 eiro kvadrātmetrā, turklāt  viena no galvenajām prasībām ir autostāvvietu pieejamība.   Potenciālajiem nomniekiem aizvien pievilcīgāks kļūst Skanstes ielas rajons, kas attīstoties pamazām kļūst par pilsētas centrālo darījumu rajonu. Joprojām ir pieprasījums pēc biroju telpām A klases biroju centros platībā no 200 – 350 kvadrātmetru, bet piedāvājums ir ierobežots.

Kā norādīts pārskatā, vienīgā alternatīva pagaidām ir A klases biroju ēka "Place 11", kas atrodas Rīgā, Sporta ielā 11, kas nodota  ekspluatācijā un kurā sākusies nomnieku iekārtošanās; šī ir pirmā uzceltā A klases biroju ēka pēdējos piecos gados. 

Tāpat arī saglabājas pieprasījums pēc biroju ēku iegādes gan kā investīciju objektiem, gan pašu kompāniju  vajadzībām, vēsta "Ober Haus".

Tirdzniecības platību joma

2017. gada 1. ceturksnis tirdzniecības platību jomā, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, aktivitātes ziņā nav īpaši mainījies, teikts "Ober Haus" izveidotajā pārskatā. 

Mazumtirdzniecības apgrozījums 1. Ceturksnī pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem saglabājas līdzšinējā līmenī un izmaiņas nav novērojamas. Arī vidējais patēriņa cenu indekss pirmajos trijos gada mēnešos ir tuvu nullei.

2017. gada 1. Ceturksnī vidējās nomas maksas mazām tirdzniecības platībām līdz 100 kvadrātmetriem aktīvajā centrā bija no 10 līdz 30 eiro par kvadrātmetru mēnesī, atsevišķās vietās ar intensīvu gājēju un transporta plūsmu sasniedzot 35 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Vecrīgā nomas maksas par mazām tirdzniecības platībām vidēji svārstās no 20 līdz 40 eiro par kvadrātmetru mēnesī, atsevišķās vietās prasot nomas maksu līdz 50 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Lielākām platībām nomas maksas gan aktīvajā centrā, gan Vecrīgā ir amplitūdā no 10 līdz 20 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Nomas maksas par tirdzniecības telpu nelielām platībām, kas atrodas tālāk no centra, ir no 6 līdz 20 eiro par kvadrātmetru, savukārt par lielām platībām – no 5 līdz 12 eiro par kvadrātmetru mēnesī.

Vecrīgā palielinājies telpu piedāvājums gan nomai, gan iegādei. Vērojamas lielas cenu atšķirības uz galvenajām gājēju ielām un mazām šķērsielām.

Samazinājies tirdzniecības telpu pieprasījums nomai pilsētas aktīvajā centrā, piedāvājumā ir daudz labu tirdzniecības telpu, kas ilgstoši stāv tukšas vai iznomātas termiņa "kompromisa“ nomniekiem, piemēram, lietotu apģērbu veikaliem.

Pārtikas tirgotājs Prisma, mainot stratēģiju, ievērojami samazinot savu veikalu platību, joprojām turpina sagatavošanas darbus, lai nodotu tās apakšnomniekiem. To atvēršana sagaidāma 2017. gada 2. ceturksnī. 

Gan pilsētas centrā, gan mikrorajonos ir pieejamas nomai lielas (500 līdz 2000, dažos gadījumos pat 4000 kvadrātmetru) tirdzniecības platības, pēc kurām ir ierobežots pieprasījums.

Noliktavas un ražošanas telpu segments

"Ober Haus" vēsta, ka noliktavu un ražošanas telpu segmentā 2017. gada 1. ceturksnis ir iesācies ar vidēju aktivitāti. Telpu pieaugums ir vidējs. Parādās vakances esošajos, renovētajos objektos Rīgā. Jaunajās telpās, kas būvētas pēdējā desmitgadē, vakances nemainīgi zemas. Rīgas rajonā, kur pieprasījums ir viszemākais, telpas pieejamas līdz 10 000 kvadrātmetru izmēros. Vairāk tas ir Olaines un Jelgavas pusē.  Rīgā telpu piedāvājums ir mazāks, turklāt pieprasījums ir platībām līdz 1000 kvadrātmetru. Labā Daugavas krasta teritorijā ir izteikts telpu trūkums. Ir pabeigts telpu nomas darījums par 4600 kvadrātmetru, kuras bija vienīgās pieejamās šajā reģionā. Uzņēmumi pērk noliktavu un ražošanas objektus savām vajadzībām, kā piemēram SIA RIPO pašu vajadzībām iegādājās ražošanas telpas Piņķos 5443,1 kvadrātmetru un zemi 17700 kvadrātmetru platībā. Darījuma summa 1,45 MEUR.

Turpinās jaunā loģistikas un ražošanas parka celtniecība "VGP Park Ķekava" Ķekavas novadā. Pirmajā etapā līdz 2017.gada jūnijam plānots uzbūvēt 20 000 kvadrātmetru. Ir veikti grunts sagatavošanas darbi, notiek ēkas karkasa būvniecība.

2017. gada 1. ceturksnī saglabājies pieprasījums pēc komerczemēm, kā arī nepabeigtiem projektiem daudzdzīvokļu māju celtniecībai. 

Pie iepriekš minētā IKEA attīstības stāsta ir vērts pieminēt, ka 2017. gada 1. ceturksnī ar reģistrācijām zemesgrāmatās noslēdzās 36 ha zemju pirkumi Stopiņu novadā, Pierīgā.

Noliktavu un industriālo platību jomā vidējās nomas maksas ir saglabājušās iepriekšējā līmenī. Maksa par neapsildītiem, veciem angāriem ir vidēji 0,7 eiro par kvadrātmetru mēnesī, par vecās industriālās zonās atjaunotiem cehiem – vidēji no 1,5 līdz 3,0 eiro par kvadrātmetru mēnesī, bet par ekspluatācijā tikko nodotu A klases kompleksu ar atbilstošas kvalitātes aprīkojumu visās pozīcijās Rīgas robežās un Pierīgā – no 3,5 līdz 4,5 eiro par vienu kvadrātmetru mēnesī. Vidējās apsaimniekošanas izmaksas ir robežās no 0,4 līdz 0,8 eiro par kvadrātmetru mēnesī, teikts pārskatā. 

Pārdošanas cenas saglabājušās iepriekšējā ceturkšņa līmenī. Par nelielām sekundārām noliktavu, ražotņu un servisu būvēm platībās līdz 500 kvadrātmetriem cena ir vidēji no 350 līdz 400 eiro par vienu kvadrātmetru. Cenas par angāriem platībās no 500 kvadrātmetriem variē no 70 līdz 250 eiro par vienu kvadrātmetru. Galvenokārt cena atkarīga no angāru stāvokļa un specifikas. Ražošanas objektu apbūves zemju vidējās cenas Pierīgā un Rīgas mikrorajonos ir robežās no 10 līdz 30 eiro par vienu kvadrātmetru.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Rīgā turpina palielināties sērijveida dzīvokļa cenas

10.05.2017

alt
alt

Uzsākta daudzdzīvokļu ēku projekta "Trebū HOME" būvniecība Daugavas labajā krastā

10.05.2017

Saistītās ziņas

alt

Viedoklis: kāda būs biroju telpu nākotne Covid- 19 pandēmijas iespaidā?

alt

Vairāk nekā vienkārši birojs: Tava uzņēmuma mājvieta VEF KVARTĀLĀ

alt

Projektā Loft&Rosegold pieejamas arī komercplatības

alt

Colliers Latvia jauna mājvieta

alt

Iegādei pieejama vēsturiska pērle Rožu laukumā Cēsīs: "Konrāda nams"

alt

Viedoklis: Kas notiek Rīgas komercīpašumu tirgū?

alt

Uzsāk Preses Nama kvartāla 1. kārtas projekta būvniecību

alt

Rīgā top jauns biznesa komplekss "StokOfiss U30"

alt

Birojos drīz atkal kūsās dzīvība

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Video: moderns finansējuma risinājums jaunam dzīvojamajam rajonam Rīgā

2

Hepsor pirmajā attīstītajā projektā Rīgā, Baložu ielā 7 pārdoti visi dzīvokļi

3

Īres dzīvokļi, kur neviens vēl nav dzīvojis: jaunais projekts "Ezerpaka Nami" pie Mežaparka

4

Jau drīzumā "Hepsor" uzsāks jauna dzīvojamā projekta būvniecību Baložu ielā 9, Rīgā

5

Izvēlies savu favorītu no jaunajiem projektiem un laimē FRANKE dāvanu karti 200 EUR vērtībā!

6

Viedoklis: kāda būs biroju telpu nākotne Covid- 19 pandēmijas iespaidā?

City24 redaktora izvēle

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem

alt

Karstākie dzīvokļu piedāvājumi RĪGAS CENTRĀ: darījumu statistika un aktuālie projekti

alt

Karstākie dzīvokļu piedāvājumi KREISAJĀ KRASTĀ: Imantā, Dzirciemā, Āgenskalnā, Zasulaukā un Šampēterī