Plāno palielināt privāto investīciju apjomu nekustamajā īpašumā

Nacionālā nekustamo īpašumu attīstītāju alianse (NNĪAA) sadarbībā ar Ekonomikas ministriju (EM) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) līdz 2020.gada plāno palielināt ikgadējo privāto investīciju apjomu nekustamajā īpašumā līdz 600 miljoniem eiro, informē ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).

Notikumi, Investīcijas un kredīti

Pēc Ašeradena teiktā, kopumā būvniecības tirgus Latvijā ir 2,2 miljardu eiro vērts. Tomēr, aplūkojot privāto investīciju apmēru nekustamo īpašumu nozarē, tad tas ir knapi 360 miljoni eiro, kas, ministra ieskatā, nav ilgtspējīgs investīciju apmērs, lai kopumā sekmētu Latvijas tautsaimniecības attīstību.

"2020.gadā mēs gribētu nonākt līdz 600 miljonu eiro lielām investīcijām. Tas nozīmē, ka mums būtiski jāmeklē veidi kā sadarboties ar nekustamo īpašumu nozari," uzsvēra Ašeradens.

Mērķa sasniegšanai NNĪAA, EM un VARAM šodien, 7.jūlijā parakstīja sadarbības memorandu, lai uzlabotu investīciju vidi nekustamā īpašuma attīstībai Latvijā.

Vienlaikus memorands paredz līdz 2020.gadam saīsināt būvniecības ieceres saskaņošanas laiku vismaz uz pusi, jo, atbilstoši "Doing Business" vērtējumam, kas attiecas uz būvatļaujas saņemšanu un nekustamā īpašuma reģistrēšanu, Latvija šogad abās kategorijās ierindojās 23.vietā. Ministriju un nekustamā īpašuma nozares pārstāvju ieskatā šāds konkurētspējas vērtējums atspoguļo problēmas ar būvniecības un teritorijas plānošanas procesu Latvijā, kas ir pilnveidojams, samazinot procedūru skaitu, dokumentu izskatīšanas termiņus un ieviešot efektīvus informāciju tehnoloģiju risinājumus.

Pušu vērtējumā, tieši birokratizētais būvniecības un teritorijas plānojuma process ir būtisks cēlonis tam, ka privāto investīciju apjoms jaunā nekustamajā īpašumā Latvijā stagnē. Pēdējo gadu dati liecina, ka 2014.gadā to apjoms bija 366 miljoni eiro, 2015.gadā – 343 miljoni eiro, savukārt 2016.gadā to apjoms bija 361 miljons eiro.

Ašeradens norādīja, ka viens no memoranda sadarbības aspektiem ir Latvijas kā pievilcīgas investīciju vides tēla veidošana. Tas paredz darbu pie saprātīgu projektu attīstīšanas un būvprojektu saskaņošanas termiņu noteikšanas, lai nekustamo īpašumu attīstītāji Latvijā varētu pietiekami laicīgi uzsākt objektu būvniecības procesu.

Otrs no sadarbības blokiem ir likumdošanas ietvars, kas attiecināms uz īres tirgu nosakošajiem principiem. 

Svarīgi ir arī strādāt pie nodokļu likumdošanas, tostarp nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) nosakošo principu sakārtošanas. Ašeradens skaidroja, ka pašlaik nekustamā īpašuma attīstītājiem nav lielas skaidrības par NĪN apmēru. 

Savukārt trešā joma, pie kuras ministrijas ar nekustamā īpašuma jomas pārstāvjiem plāno strādāt, ir izpratne par to, kā attīstās pati nozare. Ašeradens skaidroja, ka to ir nepieciešams sadalīt segmentos, lai būtu iespējams saprast, kāda ir tirgus situācija dzīvojamo māju, industriālās apbūves un biroja ēku jomās. Viņš sacīja, ka tas palīdzēs noteikt nozares attīstības mērķus, kā arī saprast, kuros nekustamā īpašuma segmentos patlaban ir apbūves objektu deficīts.

Ministrs uzsvēra, ka mērķis palielināt ikgadējo privāto investīciju apmēru līdz 600 miljoniem eiro nav liels un ambiciozs, bet uz to ir nepieciešams virzīties. Turklāt vairums ārvalstu investoru, pēc Ašeradena teiktā, Latvijā saskata lielu potenciālu, ko viņš secinājis arī pēc tikšanās ar Apvienotajiem Arābu Emirātu pārstāvjiem.

Nekustamo īpašumu nozares pārstāvju, EM un VARAM parakstītais sadarbības memorands paredz, ka tā ieviešanas progresu puses pārskata ne retāk kā reizi gadā.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Jūnijā Klientu dienās aicina iepazīt gleznaino projektu Saliena

07.06.2017

alt
alt

Maija nekustamā īpašuma tirgus cenu indikators

08.06.2017

Saistītās ziņas

alt

BREL forums Rīgā pulcēs Baltijas un Eiropas vadošos nekustamā īpašuma nozares ekspertus

alt

Pirmā mājokļa iegādes programmas nodrošināšanai atvēl 2,1 miljonu eiro

alt

Āgenskalna tirgus nomnieki sagatavojuši tirgus atjaunošanas projektu un cer tur ierīkot arī lasītavu

alt

Piecos mēnešos sarucis mājsaimniecībām mājokļa iegādei izsniegto kredītu apmērs

alt

Nekustamo īpašumu nozares forums BREL šogad pievērsīsies nākotnes tehnoloģiju tendencēm

alt

SEB piešķir 3,8 miljonus eiro biroju ēkas "Open Office" iegādei

alt

Jaunie speciālisti trīs mēnešos saņēmuši garantijas mājokļa iegādei par 1,97 miljoniem eiro

alt

Vēsturiskā "Kimmel" kvartāla attīstībai Rīgā sāks piesaistīt pūļa finansējumu

alt

Valsts atbalstu mājokļa iegādei līdz šim saņēmušas jau vairāk nekā 8400 ģimenes

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

2

Esi pats sava mājokļa saimnieks! Reaton prezentē ko nebijušu apdares materiālu tirgū - fiksētās izmaksas

3

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

4

Atvērto durvju dienas maratonā varēs apskatīt jaunos projektus Rīgas centrā

5

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos

6

Nāc uz ATVĒRTO DURVJU DIENAS MARATONU un laimē dizaina stāvlampu no LaLampa!

City24 redaktora izvēle

alt

Nāc uz ATVĒRTO DURVJU DIENAS MARATONU un laimē dizaina stāvlampu no LaLampa!

alt

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

alt

Jaunā Teika, Ezerparka Nami un Vairoga 32 dzīvojamais projekts vērs durvis apmeklētājiem