Ierobežotā biroju telpu piedāvājuma dēļ Rīgā brīvo telpu īpatsvars joprojām ir zems

Ierobežotā biroju telpu piedāvājuma dēļ Rīgā brīvo telpu īpatsvars joprojām ir zems, secināts komercīpašumu pakalpojumu uzņēmuma «CBRE Baltics» jaunākajā Rīgas biroju tirgus pārskatā.

Komercplatības

Šā gada jūnija beigās brīvo biroja telpu īpatsvars Rīgā bija 3,8%, kas ir par 0,3 procentpunktiem mazāk nekā 2016.gada jūnija beigās.

"CBRE Baltics" Tirgus izpētes un konsultāciju pakalpojumu direktore Vineta Vigupe informēja, ka otrajā ceturksnī Rīgā biroju tirgus joprojām bija aktīvs pieprasījuma ziņā, taču salīdzinājumā ar pirmo ceturksni aktivitāte mazinājās.

Šā gada otrajā ceturksnī netika sākta jaunu biroju būvniecība, bet turpinājās iesākto projektu pabeigšana. Biroju ēku attīstītāji turpināja būvniecības sagatavošanas darbus projektiem "New Hanza", kas atradīsies Pulkveža Brieža un Hanzas ielas kvartālā, un "Business Garden Rīga", kas atradīsies Kārļa Ulmaņa gatvē pretī tirdzniecības centram "Spice".

Pēc "CBRE Baltics" pārstāvju paustā, šogad brīvo telpu īpatsvars turpinās samazināties, taču būtiskas izmaiņas plānojas 2018.gada beigās un 2019.gada sākumā, kad biroju ēkas, kuras šobrīd ir būvniecības stadijā, tiks nodotas ekspluatācijā ("Z-Towers", "Teodors" ("Jaunā Teika"), "Business Garden Rīga").

"Rīgas moderno biroju tirgus galvenokārt sastāv no ēkām, kas uzbūvētas pirms krīzes perioda, un tuvojas brīdis, kad daudzām no tām ir jāveic renovācija. Nomnieku pārcelšanās uz modernākiem birojiem, kas piedāvās augstākas kvalitātes tehniskos risinājumus, energoefektivitāti, modernāku iekšējo apdari un efektīvāku telpu plānojumu, turpināsies līdz ar ekonomiskās izaugsmes periodu," skaidroja Vigupe.

Šā gada pirmajā pusgadā modernajam biroju fondam pievienotas trīs ēkas: "Place Eleven", "Katrīnas osta" un "Tēraudlietuves biroju" otrā kārta, kas atrodas "Mūkusalas biznesa centra" teritorijā, kopā biroju tirgum pievienojot vairāk nekā 18 000 kvadrātmetru iznomājamās biroju platības. Šogad ir plānots pabeigt "LOFToffice" būvniecību Akmeņu ielā 14 un "Imperial Palace" rekonstrukciju Brīvības bulvārī 21, kā arī dažus mazākus projektus Rīgas perifērijā.

"CBRE Baltics" tirgus pārskatā norādīts, ka biroju nomas maksas šā gada pirmajā pusgadā nav mainījušās, lai gan gada laikā ir novērojams neliels pieaugums - vidēji par 5%, tostarp nomas maksas A klases birojiem ir no 14 eiro līdz 17 eiro par kvadrātmetru mēnesī (neieskaitot papildu maksājumus un nodokļus), kamēr B klases biroji tiek iznomāti par maksu no astoņiem eiro līdz 13,5 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Ir novērots neliels nomas maksas samazinājums vai labāks piedāvājums telpām, kuras tirgū tiek piedāvātas atkārtoti pēc iepriekšējo nomnieku aiziešanas un kurās ir izveidojusies ilgtermiņa vakance.

Šī gada pirmajā pusgadā Rīgā biznesa ārpakalpojuma birojus atvēra divas jaunas starptautiskas kompānijas: "WebHelp" un "Arvato Systems Latvia", kas pieder Vācijas kompānijai "Bertelsmann SE & Co. KGaA". Interese par Rīgu, kā savu ārpakalpojuma centru pārcelšanas vietu, no starptautiskajām kompānijām nav mazinājusies.

"Arī šogad "CBRE Baltics" aktīvi strādā ar kompānijām, kuras vēlas atrast sev birojus Baltijas valstu pilsētās. Diemžēl šī brīža moderno biroju piedāvājums Rīgā ir nekonkurētspējīgs ar kaimiņvalstīm un uzskatāms par trūkumu, lai varētu piesaistīt lielus nomniekus salīdzinoši īsā laika periodā," sacīja Vigupe.

Tāpat viņa piebilda - lai gan nekustamais īpašums nav noteicošais faktors lēmumu pieņemšanā par labu vienai vai citai valstij, kurā izvietot ārpakalpojumu centru, un prioritārie jautājumi ietver darbaspēka izmaksas, nodokļu politiku utml., tomēr lēmuma pieņemšanas beigu stadijā šis ir svarīgs aspekts. Bieži vien jaunā biroja vietas izvēle ietekmē arī darbaspēka piesaisti, jo darbiniekiem biroja atrašanās vieta un kvalitāte ieņem arvien lielāku nozīmi.

"CBRE Baltics" korporatīvā sektora darījumu pakalpojumu vadītāja Kristīne Jansone skaidroja, ka Rīgā ir daudzi biroju ēku projekti skiču stadijā, kas gaida enkurnomniekus, lai sāktu būvniecību. Tas saistīts gan ar finansējuma piesaistīšanu, gan to, ka tādā veidā piedāvājums ir pilnībā atbilstošs konkrētajam klientam, un nav jāpielāgo jau eksistējoša ēka. Tomēr nomnieki ir piesardzīgi un pārsvarā izvēlas ēkas, kuras jau ir celtniecības stadijā.

"Jāņem vērā, ka izvēloties ēku, kurai vēl nav uzsākta būvniecība, nomniekam ir jārēķinās ar 1,5 līdz divu gadu ilgu termiņu no nomas līguma noslēgšanas brīža līdz iespējai pārcelties uz jaunajām telpām. Turklāt pastāv risks, ka ēkas nodošana ekspluatācijā var aizkavēties, piemēram, ieilgstot skaņošanas procesiem ar atbildīgajiem dienestiem. Savukārt starptautiskajiem uzņēmumiem, kuri jau ir izvēlējušies mītnes valsti un izskata iespēju atvērt savu pārstāvniecību Latvijā, parasti ir jāatver birojs un jāuzsāk darbība sešu līdz deviņu mēnešu laikā," skaidroja Jansone.

Savukārt Vigupe atzīmēja, ka paredz pozitīvas tendences Rīgas biroju tirgū - pieprasījums ir aktīvs un, turpinoties ekonomikas izaugsmei, kompānijas arvien vairāk pieņems lēmumus par labu energoefektīvākām un modernākām ēkām ar efektīvāku plānojumu.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Aicina kopīgi iegādāties slaveno restorāna kompleksu "Sēnīte"

31.07.2017

alt
alt

TOP 10 lielākie nekustamo īpašumu darījumi laika posmā 24.07.2017-30.07.2017

31.07.2017

Saistītās ziņas

alt

Kopstrāde un kopdzīvošana - jauns trends pasaules nekustamā īpašuma tirgū

alt

Mežaparka Biroji svin spāru svētkus

alt

Jēkabpilī sākta lielveikala "Lidl" būvniecība

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

LNK Properties attīstīs jaunu B klases biroju ēku "Deglava Biroji"

alt

Tirdzniecības parka Alfa piebūvei nosvinēti Spāru svētki

alt

Gada skatītākie privātmāju un investīciju objektu sludinājumi

alt

SG Capital iegādājas SWH biroju centru Skanstes ielā

alt

Arvien vairāk profesionāļu darbam izvēlas coworking vidi

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

4

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība