Profesore: mainīt investīciju struktūru tikai ar likumu nav iespējams

Investīcijas plūst uz tām nozarēm, kur ir iespējama lielāka atdeve un mainīt investīciju struktūru tikai ar likumu nav iespējams.

Tā DB, komentējot gūtās investīcijas no termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanas, saka Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes asociētā profesore Ramona Rupeika-Apoga. «Ir jānodrošina investoriem pievilcīgu investīciju klimatu, lai ārvalstu investori būtu interesēti naudu guldīt arī ražošanā,» viņa uzsver.

DB jau rakstīja, ka trīs gadu laikā, kopš Latvijā iespējams pieprasīt uzturēšanās atļaujas, veicot noteiktus ieguldījumus, tikai 4,8% investīciju veiktas kapitālsabiedrībās. Lielākā daļa jeb 80,6% ārvalstnieku ieguldījumu, pretī pieprasot termiņuzturēšanās atļauju, veikti nekustamajā īpašumā.

R. Rupeika-Apoga uzsver, ka Latvijai, kā mazai valstij ar atvērto ekonomiku, investīcijas ir «dzīvības vai nāves» jautājums. Tā kā Latvijas Banka neemitē pasaules valūtu un mēs nevaram saražot visu, kas būtu nepieciešams valsts iedzīvotājiem, izmantojot tikai vietējos resursus, valstij nepieciešama brīvi konvertējama valūta, lai iegādātos dabas resursus un citas preces (iekārtas, tehnoloģijas, medikamentus u.c.) no ārvalstīm. Ārvalstu valūtu var iegūt vai nu ražojot un eksportējot savu produkciju vai piesaistot investīcijas ārvalstu valūtā.

Salīdzinot 416,8 miljonu latu investīcijas, kas trīs gadu laikā gūtas no uzturēšanās atļaujām, ar kopējo ārvalstu tiešo investīciju (ĀTI) ieplūdi 2012. gadā, kas veidoja 540,1 miljonu latu, piesaistīto investīciju apjoms no uzturēšanas atļaujām esot visai iespaidīgs. Jārēķina arī netiešie ieguvumi ekonomikai, pakalpojumu un preču iegāde, nodokļu samaksa valsts budžetā, tūristu piesaiste u.c., klāsta R. Rupeika-Apoga. Kopējā ĀTI struktūrā var redzēt, ka populārākas jomas ir finanšu darbība, tirdzniecība un nekustamais īpašums, viņa norāda, piebilstot, ka lielākie investori nekustamajā īpašumā ir no Zviedrijas, Nīderlandes, Igaunijas, savukārt NVS valstu investori veido nelielu daļu.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Ieguvēji no uzturēšanās atļaujām - bankas un īpašumu tirgotāji

14.08.2013

Latvijas nekustamā īpašuma tirgus ir sadalījies divos segmentos

15.08.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

4

Jasmine Garden izsludina Ziemassvētku akciju pēdējiem septiņiem dzīvokļiem. Īpašas dāvanas pircējiem!

5

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

6

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām