Latvijas nekustamā īpašuma tirgus ir sadalījies divos segmentos

Dažu pēdējo gadu laikā Latvijas nekustamā īpašuma tirgus sadalījies divos segmentos - rezidentiem un nerezidentiem, intervijā ziņu aģentūrai LETA norāda nekustamā īpašuma kompānijas "Nira fonds" valdes locekle Jevgēnija Markova.

Pirmajā no šiem segmentiem ir vērojama salīdzinoši lēna aktivitāte, turklāt nekustamā īpašuma objektu cena gandrīz nepalielinās, neskatoties uz zināmu darījumu skaita pieaugumu. Otrajā segmentā norisinās aktīva darbība un cenu pieaugums, sacīja eksperte.

Speciāliste uzskata, ka aktivitāte Latvijas nekustamā īpašuma tirgū lēnām aug, jo darījumu skaits palielinās. 2012.gadā visā Latvijā tika īstenoti 42 000 darījumu, savukārt šā gada pirmajos sešos mēnešos tika noslēgti 25 000 darījumu ar nekustamo īpašumu. Tādējādi, ja pašreizējais temps saglabāsies, gada beigās tiks sasniegti apmēram 50 000 darījumu.

Tajā pašā laikā, ja salīdzinām ar iepriekšējiem periodiem, patlaban tirgus ir 2002.-2003.gada līmenī. Piemēram, 2005.gadā notika 65 500 darījumi ar nekustamo īpašumu, savukārt 2006.gadā - 76 500, norādīja Markova, atsaucoties uz statistikas datiem.

"Šīgada tendences demonstrē, ka tirgus atdzīvojas, bet mums joprojām ir izaugsmes potenciāls," uzsvēra "Nira Fonds" valdes locekle.

Nekustamā īpašuma tirgu lielā mērā ietekmēja iedzīvotāju masveida izbraukšana no Latvijas. Balstoties uz dažādu avotu datiem, no valsts emigrējuši no 100 000 līdz 300 000 cilvēku. "Rupji rēķinot, 300 000 aizbraukušo cilvēku nozīmē 150 000 ģimeņu, tādējādi aptuveni 75 līdz 100 000 mājokļu tika "izmesti" tirgū un faktiski tos nevienam nevajag. Latvijas mērogā tie ir ārkārtīgi lieli cipari," sacīja Markova.

Šie nekustamā īpašuma objekti nestāv tukši, taču šāda situācija ir ietekmējusi vidējo mājokļu cenu Latvijā. Tirgū, kura dalībnieki ir vietējie iedzīvotāji, mājokļu cena praktiski neaug, neskatoties uz darījumu skaita palielināšanos.

Eksperte norādīja, ka rezidentus lielākoties interesē Rīgas mikrorajoni, savukārt nerezidentus - likvīdie nekustamā īpašuma objekti Latvijas galvaspilsētas centrā un Jūrmalā. "Ja mēs izskatīsim kopējo darījumu statistiku, izvērtējot to vērtību naudas izteiksmē, vislielāko ieguldījumu sniedz nerezidenti," atzina Markova.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

 

Profesore: mainīt investīciju struktūru tikai ar likumu nav iespējams

15.08.2013

Šodien veicams kārtējais nekustamā īpašuma nodokļa maksājums

15.08.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

5

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

6

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām