Mainot dzīvokļu īpašniekus, būs jānomaksā komunālie parādi

Ar mērķi sakārtot komunālo un citu ar dzīvokļa lietošanu saistīto pakalpojumu parādu jautājumu dzīvokļa īpašnieka maiņas gadījumā, 20.augustā Ministru kabinets apstiprināja Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātos grozījumus Dzīvokļa īpašuma likumā.

Kā skaidro EM, lai izvairītos no tā, ka dzīvokļa īpašnieks atsavina savu īpašumu nenokārtojis maksājumu saistības par pakalpojumiem, Likumprojekts paredz turpmāk īpašniekam atsavinot īpašumu rast risinājumu iekrājušos parādu nomaksai. To īpašnieks var izdarīt no saviem līdzekļiem, vai arī vienoties, ka to veic persona, kas vēlas attiecīgo dzīvokļa īpašumu iegādāties.

Lai nerastos strīdi par parāda apmēru, nenomaksāto parādu apjoms tiek fiksēts pārņemšanas aktā, kuru paraksta visas iesaistītās puses – iepriekšējais un jaunais dzīvokļa īpašnieks, mājas pārvaldnieks, pakalpojumu, kas saistīti ar dzīvokļa lietošanu, sniedzējs vai zemes īpašnieks, ja dzīvojamā māja atrodas uz citai personai piederošas zemes.

Līdz ar to dzīvokļa potenciālais ieguvējs varēs izvērtēt, vai un par kādu cenu vēlas šādu dzīvokli iegādāties
Kā norāda dzīvojamo māju pārvaldnieki, bieži vien dzīvokļu īpašnieki, kuri ir parādā par saņemtajiem pakalpojumiem, uzsākot pret tiem tiesvedību par parādu piedziņu, atsavina sev piederošos nekustamos īpašumus, kā rezultātā parāda piedziņa pret tiem pēc sprieduma spēkā stāšanās ir apgrūtināta. Savukārt īpašuma ieguvējs nav uzņēmies saistības segt iepriekš izveidojušos parādu.

Tāpat likumprojekts paredz, ka izsoles rezultātā iegūta dzīvokļa īpašniekam pienākums norēķināties par pārvaldīšanas pakalpojumiem un pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu, ir ar dienu, kad ir stājies spēkā tiesas lēmums par izsoles akta apstiprināšanu.

Ar likumprojektu paredzēts noteikt, ka izdevumus citu dzīvojamās mājas pārvaldīšanas darbību veikšanai, ja tie neattiecas uz kopīpašumā esošo dzīvojamās mājas elementiem, iekārtu vai komunikāciju nomaiņu, kā rezultātā samazinās mājas uzturēšanas izmaksas vai izdevumi par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu, dzīvokļa īpašnieks atbilstoši savas kopīpašuma domājamās daļas apmēram sedz, ja ir piekritis to veikšanai. Tas noteikts, ņemot vērā, ka tās nav uzskatāmas par obligātajām pārvaldīšanas darbībām, kā arī ņemot vērā, ka dzīvokļu īpašnieku maksātspēja ir atšķirīga.

Tāpat likumprojekts nosaka, ka, lai pieņemtu lēmumu par atļauju dzīvokļa īpašniekam atslēgt atsevišķo īpašumu no dzīvojamās mājas kopējās siltumapgādes sistēmas, nepieciešams, lai par nobalsotu visi dzīvokļu īpašnieki. Šī norma nav attiecināma uz dzīvojamām mājām, kuras nav pieslēgtas centralizētajai siltumapgādes sistēmai.

Atšķirībā no pašlaik spēkā esošās kārtības, dzīvokļu īpašnieku kopsapulci varēs sasaukt ne tikai viens vai vairāki dzīvokļu īpašnieki vai pārvaldnieks, bet arī cita persona. Tas attieksies uz gadījumiem, ja, piemēram, nepieciešams saskaņot būvniecību blakus teritorijā u.c. tamlīdzīgos gadījumos, kad dzīvokļu kopības lēmums nepieciešams attiecībā uz citu personu.

Likumprojekts vēl būs jāizskata un par tā apstiprināšanu būs jālemj Saeimai.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Par margu krāsošanai piešķirto summu varētu uzcelt divus tiltus

21.08.2013

Pēc eiro ieviešanas būtiski nemainīsies investīciju apmērs, pret kādu ārvalstnieki varēs iegūt uzturēšanās atļaujas Latvijā

21.08.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

2

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

3

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu