Bankas nevēlas konkurenci īpašumu tirgū; tas var izraisīt strauju cenu kāpumu

Komercbankas patlaban nevēlas kreditēt jauno nekustamo īpašumu projektu attīstītājus, jo negrib īpašumu tirgū radīt konkurenci saviem nekustamo īpašumu meitasuzņēmumiem. Pēc pāris gadiem tas var izraisīt strauju īpašumu cenu kāpumu, šodien žurnālistiem sacīja nekustamā īpašuma kompānijas "Arco Real Estate" valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits.

Pagājušajā gadā nekustamā īpašuma tirgus piedāvājumu ievērojami papildināja liela porcija banku atsavināto īpašumu, kurus izsolēs sāka pārdot banku nekustamā īpašuma meitasuzņēmumi, sacīja Šmits.

"Patlaban lielākie pieejamie dzīvokļu īpašumu portfeļi pieder tieši banku meitasuzņēmumiem, kuru uzdevums ir tos realizēt. Paredzams, ka lielākās šī īpašumu portfeļa daļas realizācija notiks divu-trīs gadu laikā, lai gan pilnībā šis process, visticamāk, nebeigsies nekad," uzskata Šmits.

Lai nevairotu konkurenci tirgū un netraucētu saviem meitasuzņēmumiem īpašumu realizāciju, bankas patlaban nekreditē jauno projektu attīstītājus. Līdz ar to jauno projektu attīstītāji ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi, jo sava kapitāla izmantošana projekta attīstīšanai ir piecas reizes dārgāka par bankas kapitālu, skaidroja speciālists.

"Jaunie projekti tirgū gandrīz neparādās, bet, ja kaut kas jauns tirgū klāt nenāk, tad vecajam ceļas cenas," skaidroja Šmits.

"Arco Real Estate" valdes loceklis Māris Laukalējs informēja, ka lielais banku īpašumā esošo sērijveida dzīvokļu piedāvājums pērn izraisījis darījumu skaita pieaugumu par 20%-30%, lai gan gada sākumā ticis prognozēts 10%-12% pieaugums.

"Lielais piedāvājums neļauj augt sērijveida dzīvokļu cenām, un tās pērn palielinājušās par aptuveni 2%," sacīja Laukalējs.

Savukārt jauno projektu segmentā jau patlaban projektu cenas nepārtraukti palielinās, piemēram, pagājušā gada laikā vidējā kvadrātmetra cena pieaugusi no 1150 līdz 1250 eiro (no 805 līdz 875 latiem).

"Tas notiek tāpēc, ka samazinās piedāvājumā esošo jauno projektu dzīvokļu skaits - bankas savus atsavinātos īpašumus pakāpeniski pārdod, bet jauni dzīvokļi tirgu nepapildina, jo bankas nefinansē attīstītājus. Pēc diviem-trīs gadiem varam nonākt pie situācijas, ka tirgū vairs nebūs jauno projektu dzīvokļu, un tas var izraisīt lielu cenu kāpumu, tām atgriežoties 2007.gada līmenī," skaidroja Laukalējs.

Latectus publisko savus īpašumus, izveidojot mājas lapu www.latectus.lv

25.01.2013

Investori „uzsit” cenas īpašumiem Londonā. Bronksas jaunā dzīve bez noziedzības. Džanni Versačes īpašumu nedienas

25.01.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā nonākusi moderna viensēta, kur saglabātas latviskās vērtības

2

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

3

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

City24 redaktora izvēle

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

alt

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus