Aptauja: Grūtības sakrāt naudu pirmajai iemaksai ir galvenais iemesls izvēlei īrēt, nevis pirkt mājokli

Lai gan vairāk nekā 90% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju vēlētos savu privāto mājokli, patlaban katrs trešais dzīvo radiniekiem piederošā vai īrētā īpašumā.

Vairākums jeb 82% respondentu kā galveno iemeslu, kādēļ izvēlas mājokli īrēt, nevis pirkt, min grūtības sakrāt naudu pirmajai iemaksai. Tajā pašā laikā vairāk nekā puse aptaujāto Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka mājokli tomēr labāk ir iegādāties, jo īrējot tiek "zaudēta" apsaimniekotājam iemaksātā nauda. Tas noskaidrots "DNB bankas" mājokļa pētījumā, ko pēc bankas pasūtījuma veicis pētījumu centrs SKDS.

Kā būtisku iemeslu par labu mājokļa iegādei, nevis īrei, gandrīz puse jeb 46% aptaujāto min to, ka regulārie īres maksājumi bieži vien ir augstāki par ikmēneša kredītmaksājumiem. 45% respondentu uzskata mājokļa pirkšanu par labu naudas ieguldīšanas veidu, jo domā, ka nākotnē, visticamāk, īpašumu cenas tikai pieaugs. Taču 13% norāda, ka īres dzīvokļu piedāvājums patlaban ir ļoti slikts, par pētījuma rezultātiem informē "DNB banka".

Rindojot galvenos iemeslus, kādēļ cilvēki izvēlas mājokļus īrēt, nevis pirkt, 82% aptaujāto vispirms norādīja uz grūtībām sakrāt naudu pirmajai iemaksai. Četriem no pieciem respondentiem trūkst pārliecības par spējām pildīt kredītsaistības nākotnē. Puse respondentu kā vienu no galvenajiem iemesliem minēja arī nogaidīšanu cerībā, ka nekustamo īpašumu cenas kritīsies, bet nedaudz mazāk cilvēku atzīmēja, ka īrētu dzīvesvietu vieglāk mainīt atbilstoši aktuālajiem dzīves apstākļiem nekā īpašumā iegādātu.

"Iedzīvotāji vecumā līdz 34 gadiem biežāk norādījuši, ka dzīvo vecākiem piederošā vai īrētā mājoklī. Šajā grupā arī ir visvairāk to, kas uzskata, ka cilvēki mājokli īrē, nevis pērk, jo viņiem ir grūtības sakrāt naudu pirmajai iemaksai," paziņojumā medijiem norāda "DNB bankas" Klientu segmentu daļas vadītājs Normunds Rudzītis.

Viņš atzīmē, ka patlaban Latvijā ir daudz patstāvīgu jauniešu un jauno ģimeņu, kurām ir regulāri ienākumi, kā arī vēlme dzīvot privātīpašumā, taču no mājokļa iegādes viņus bieži attur pirmā iemaksa, tādēļ "DNB banka" drīzumā plāno ieviest risinājumu, kas dotu iespēju iegādāties īpašumu, ja arī nav uzkrājumu visai pirmajai iemaksai.

Pētījums atklāj Latvijā mājokļu tirgū valdošo situāciju: patlaban 45% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzīvo īpašumā, kas pieder pašam, bet 16% - dzīvesbiedram vai dzīvesbiedrei piederošā mājoklī. Savukārt 15% dzīvo īrētā, bet 22% - radinieku īpašumā esoša mājoklī.

Lai arī savs mājoklis nepieder vairāk nekā trešdaļai Latvijas iedzīvotāju, turpmāko 12 mēnešu laikā īpašumu iegādāties plāno tikai 6% aptaujāto. Katrs trešais respondents atbildēja, ka iecerējis veikt kapitālo vai kosmētisko remontu savā esošajā mājoklī, bet 7% domā īrēt citu īpašumu. Gandrīz puse jeb 46% respondentu neplāno darīt neko no minētā.

Ja respondentiem būtu iespēja izvēlēties, kādā mājoklī dzīvot, 94% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju izvēlētos tādu māju vai dzīvokli, kas būtu reģistrēts uz paša vārda, un tikai 2% vislabprātāk dzīvotu īrētā mājoklī.

Izvēloties savu "sapņu mājvietu", gandrīz katrs trešais respondents gribētu māju Latvijas laukos. "Sapņu dzīvesvietas" topa otrajā vietā ierindojas māja Spānijas dienvidos, bet trešo vietu dala māja Jūrmalā vai Rīgā, Mežaparkā.

Privātmāju laukos pārsvarā izvēlētos iedzīvotāji, kuri ģimenē galvenokārt sarunājas latviski, - attiecīgi 40% latviski un 13% krieviski, bet citus piedāvātos variantus biežāk minējuši cilvēki, kuru galvenā sarunvaloda ir krievu. Dzīvokļi, lai kur tie arī atrastos - Rīgas centrā vai jaunajā projektā kādā no Rīgas mikrorajoniem -, ir "sapņu mājvieta" vien aptuveni katram desmitajam aptaujātajam.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Vientuļie tēvi dzīvo lielākos mājokļos nekā vientuļās mātes

22.08.2013

Eiropas nekustamo īpašumu tirgi tiek galā ar krīzi

23.08.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

5

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

6

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām