Lietuvā ierosina rīkot referendumu par zemes pārdošanu ārvalstniekiem

 Lietuvas Centrālā vēlēšanu komisija reģistrējusi iniciatīvas grupu, kas aicina sarīkot referendumu par grozījumiem valsts konstitūcijā, paredzot aizliegt Lietuvas zemes pārdošanu ārvalstniekiem, vēsta portāls "Alfa".

Iniciatori arī iesaka samazināt referendumu rīkošanai nepieciešamo pilsoņu parakstu skaitu, vienlaikus nosakot, ka referendumos pieņemtie lēmumi grozāmi tikai referenduma ceļā.

Par lēmumu reģistrēt iniciatīvas grupu, atļaujot tai vākt pilsoņu parakstus referenduma rīkošanai, balsojuši astoņi CVK locekļi, pret to - trīs, bet viens atturējies.

Referenduma iniciatori aicina grozīt Lietuvas konstitūciju, nosakot, ka zeme, iekšējie ūdeņi, meži un parki var piederēt vienīgi Lietuvas Republikas pilsoņiem un valstij.

Kā skaidrojis iniciatīvas grupas pārstāvis Alfrēds Šļužs, pārdodot zemi ārvalstniekiem, "tiek pārkāpts Lietuvas teritoriālās integritātes princips". "Tajās vietās, kur ārzemnieki jau saimnieko, [viņi] izturas barbariski, pilnīgi neņemot vērā cilvēku prasības," viņš norādījis.

Referenduma iniciatori uzsvēruši, ka vienīgi vēlas atjaunot valsts konstitūciju 1992.gada redakcijā, kas bija spēkā līdz 1996.gadam, bet tad tika grozīta, gaidot uz iestāšanos Eiropas Savienībā un nosakot, ka zemes pārdošanu ārvalstu tiesību subjektiem reglamentē konstitucionālais likums.

Vienlaikus iniciatori iesaka, ka ierosinājumu grozīt vai papildināt Lietuvas konstitūciju Seimam var iesniegt parlamenta deputātu grupa, kurā pārstāvēta vismaz ceturtā daļa deputātu, vai arī 100 000 balsstiesīgo Lietuvas pilsoņu. Viņi norāda, ka pašreizējā prasība trīs mēnešu laikā savākt 300 000 parakstu ir pārāk sarežģīti izpildāma.

CVK priekšsēdētāja vietniece Laura Matjošaitīte iniciatīvas grupas pārstāvim vaicāja, vai grupa neuzskata, ka atviegloti referenduma rīkošanas nosacījumi var tikt izmantoti bezatbildīgi, savukārt Šļužs pauda pārliecību, ka piedāvātais skaitlis ir "racionālāks par tagadējo".

Kā izteicies CVK loceklis, Lietuvas juristu biedrības pārstāvis Jons Udris, iniciatīvas grupas piedāvātais formulējums attiecībā uz zemes pārdošanu ārvalstniekiem "faktiski nozīmē Lietuvas izstāšanos no ES".

Eiropas nekustamo īpašumu tirgi tiek galā ar krīzi

23.08.2013

Pētījums: ceturtdaļa britu pensionāru vēlas pārdot savus īpašumus. Vai ir iespējams dzīvot skolas autobusā. Kā izskatās „Krēslas” varoņa Edvarda mājoklis Beverlihilzā

23.08.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

2

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

3

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

4

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

5

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

6

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

City24 redaktora izvēle

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē