NĪN «brīvdienas» vairs nebūs saimnieciskās darbības ēkām; neļaus vilkt garumā būvniecību

Valdība atbalstījusi vairākus grozījumus likumā par nekustamā īpašuma nodokli (NĪN), tostarp paredzot, ka nodoklis būs jāmaksā par būvēm, kuru būvniecībā pārsniegts atļautais darbu veikšanas ilgums. 

Paredzēts, ka ēkām, kuru būvniecībā pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais kopējais būvdarbu veikšanas ilgums, nodoklis tiks piemērots ar nākamo mēnesi pēc būvniecības termiņa izbeigšanās līdz būves pieņemšanai ekspluatācijā. Piemērotā nodokļa likme būs 3% no lielākās – būvei piekritīgās zemes vai būves – kadastrālās vērtības.

Tāpat 3% nodokļa likme būs jāmaksā par valsts aizsargājamiem kultūras pieminekļiem, kas netiek uzturēti atbilstoši noteiktajām prasībām, piemēram, degradējot vidi vai apdraudot cilvēku drošību.

Valdība arī lēmusi, ka NĪN turpmāk uzreiz būs jāmaksā par saimnieciskās darbības veikšanai paredzētajām ēkām. Proti, līdz šim saimnieciskās darbības veikšanai paredzētu uzceltu vai rekonstruētu ēku īpašniekiem pirmo gadu pēc nodošanas ekspluatācijā nodoklis nav jāmaksā. Šāda attieksme ir nevienlīdzīga salīdzinājumā ar dzīvojamo māju īpašniekiem, kuriem šāds gada atbrīvojums likumā nav noteikts, atzīst Finanšu ministrija (FM), rosinot «nodokļa brīvdienas» saimnieciskajām ēkām atcelt.

Saskaņā ar likumu pašvaldībām ir tiesības noteikt NĪN likmi no 0,2% līdz 3% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības. Tiesa gan, likmi no 1,5% līdz 3% iespējams piemērot tikai tad, ja īpašums netiek apsaimniekots atbilstoši normatīvajiem aktiem. Pašlaik NĪN likme 1,5% ir zemei, ēkām, izņemot dzīvojamām mājām, garāžām, autostāvvietām, pagrabiem, noliktavām un saimniecības telpām, ja tās netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai, kā arī inženierbūvēm. Savukārt NĪN ir 0,2%, 0,4% vai 0,6%.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Studentu Rīgā vairāk nekā dzīvokļu; uzķeras uz krāpniekiem

10.09.2013

Ar nekustamā īpašuma nodokli apliks atbilstoši neuzturētus kultūras pieminekļus

11.09.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

2

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

5

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

6

Valsts kontrole: Latvijā jāmazina administratīvais slogs privātmāju būvniecībai

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām