Mājokļu pieejamība Rīgā uzlabojusies un pārspēj iepriekšējo rekordu

Šī gada otrā ceturkšņa laikā mājokļu pieejamība visstraujāk uzlabojās Rīgā un otrajā ceturksnī sasniedza augstāko līmeni, pārsniedzot pērnā gada rekordu, liecina "Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indekss.

Rīgā "standarta" mājsaimniecībai kredīta apkalpošanai šajā periodā bija jānovirza vidēji 163 eiro (114,1 lats) mēnesī, salīdzinot ar 171 eiro (119,7 latiem) pirms gada. Patlaban mājokļu pieejamība Rīgā vairs daudz neatpaliek no Tallinas, kur tā uzlabojās lēnākā solī. Savukārt Viļņā mājokļu pieejamība nedaudz pasliktinājās un pagaidām saglabājas sliktākā starp Baltijas valstu galvaspilsētām.

Otrajā ceturksnī mājokļu pieejamības indekss Rīgā uzlabojās līdz 159 no 149 pirmajā ceturksnī. Indeksa vērtība 159 nozīmē, ka "standarta" mājsaimniecības ienākumi bija par 59% augstāki, nekā tas ir nepieciešams, lai atļautos mājokļa kredītu un nenovirzītu tā apkalpošanai vairāk par 30% no ģimenes kopējiem ienākumiem.

Jau ziņots, ka pagājušā gada ceturtajā ceturksnī "Swedbank" mājokļu pieejamības indekss Rīgā pieauga par pieciem punktiem un sasniedza 156,7 jeb līdz šim augstāko rādītāju pēdējo astoņu gadu laikā.

Indeksa kāpumu nodrošināja 3% algu kāpums un procentu likmju kritums par 39 bāzes punktiem salīdzinājumā ar pirmo ceturksni. Šo faktoru pozitīvo ietekmi uz mājokļu pieejamību tikai nedaudz pasliktināja dzīvokļu cenu kāpums par 1,4%. Kopējā aktivitāte dzīvokļu tirgū pakāpeniski kāpj, un otrajā ceturksnī darījumu skaita gada pieaugums sasniedza 26%, to skaits gan tik un tā ir par ceturto daļu zemāks nekā 2007.gadā.

"Aizvien nozīmīgāku lomu Rīgas mājokļu tirgū ieņem nerezidentu segments. Pērnā gada beigās nerezidentu dzīvokļu pirkumi aizņēma aptuveni 21% no kopējās dzīvokļu tirgus darījumu vērtības, šī gada otrajā ceturksnī jau 30%. Jo īpaši izteikti šī atšķirība parādās dārgāko dzīvokļu segmentā, kur ārvalstnieku pirkumi turpina pieaugt un jau veido pusi no tirgus darījumu vērtības, savukārt vietējo iedzīvotāju pirkumi mazinās. Viens no galvenajiem iemesliem pieaugošai nerezidentu aktivitātei ir uzturēšanās atļauju piešķiršana par investīcijām nekustamajā īpašumā. Šis nozarei ir zināms risks, un, ja tiek īstenota pašlaik apspriestā uzturēšanās atļauju atcelšana vai investīciju sliekšņa paaugstināšana, tas negatīvi ietekmētu cenas un aktivitāti nekustamo īpašumu tirgū," saka "Swedbank" ekonomiste Kristilla Skrūzkalne.

Tallinā mājokļu pieejamības indekss otrajā ceturksnī sasniedza 165, to mazināja procentu likmju kāpums par 11 bāzes punktiem un par 4% augstākas dzīvokļu cenas salīdzinājumā ar pirmo ceturksni. Tomēr 6,1% algu kāpumam bija lielāka un labvēlīgāka ietekme uz mājokļu pieejamību.

Viļņā mājokļu pieejamības indekss pasliktinājās līdz 128, galvenokārt 1,5% dzīvokļu cenu pieauguma dēļ, arī procentu likmju kāpumam par četriem bāzes punktiem bija negatīva ietekme. Tikmēr 0,2% algu pieaugums mājokļu pieejamību ietekmēja pozitīvi, tomēr mazā mērā.

Rīgā patlaban ir visīsākais laika posms pirmās iemaksas sakrāšanai mājokļa iegādei, norāda "Swedbank". Otrajā ceturksnī laika posms, kas mājsaimniecībai nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai, Rīgā samazinājās par gandrīz divām nedēļām un sasniedza 24,8 mēnešus. Tallinā tas samazinājās par vairāk nekā divām nedēļām un sasniedza 25,4 mēnešus, bet Viļņā palielinājās par divām nedēļām - līdz 34,2 mēnešiem.

Rīgā "standarta" mājsaimniecībai kredīta apkalpošanai šī gada otrajā ceturksnī bija jāspēj novirzīt 163 eiro (114,1 lats) mēnesī, salīdzinot ar 171 eiro (119,7 latiem) pirms gada, kas nepārsniegtu 30% no mājsaimniecības ikmēneša pēcnodokļu ienākumiem. Savukārt Tallinā un Viļņā šī summa būtu 241 eiro (168,7 lati) un 202 eiro (114,4 lati).

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Atvērto durvju dienas jaunā daudzdzīvokļu ēku projektā Rīgā, Liepājas ielā 2.

11.09.2013

Rīgā 32 privāto apsaimniekotāju pārvaldītām mājām parādu dēļ draud atslēgt ūdensapgādi

12.09.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

4

Jasmine Garden izsludina Ziemassvētku akciju pēdējiem septiņiem dzīvokļiem. Īpašas dāvanas pircējiem!

5

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

6

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām