Deputāti apsver iespēju atbrīvot jaunos vecākus no pirmās kredīta iemaksas mājokļa iegādei

Šodien Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas deputāti sprieda par iespējām sniegt valsts atbalstu jaunajiem vecākiem pirmā mājokļa iegādei, un viens no priekšlikumiem bija atbrīvot jaunos vecākus no hipotekārā kredīta mājokļa iegādei pirmās iemaksas, kas ir vidēji 20% no kredīta kopsummas.

"Tieši mājokļa pieejamība ir viens no apstākļiem, kādēļ iedzīvotāji neizšķiras par labu bērniņa nākšanai pasaulē vai vēl kādam bērniņam," sākoties sēdei, sacīja apakškomisijas priekšsēdētājs Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK). Viņš arī uzsvēra, ka šobrīd 47% no jaunajām ģimenēm īrē mājokli, tomēr daudz izdevīgāk ģimenēm būtu īres naudu ieguldīt mājokļa iegādē.

Vidēji 14% jeb 120 000 no visām Latvijas mājsaimniecībām vēlētos tuvākajos piecos gados paņemt kredītu mājokļa iegādei, sēdē sacīja Latvijas Komercbanku asociācijas padomnieks Kazimirs Šļakota. Tomēr viņš skaidroja, ka tikai 1% līdz 2% šo mājsaimniecību ir līdzekļi 20% pirmās iemaksas veikšanai, savukārt, lai sakrātu līdzekļus iemaksas veikšanai par divistabu dzīvokli, Latvijas ģimenei ar vidējiem ienākumiem šobrīd vajadzētu 11 gadus.

Šļakota arī izteicās, ka bankām nav īpaši lielas vēlēšanās kreditēt, jo nav garantijas, ka iedzīvotāji savus kredītus varēs apmaksāt. Asociācijas apkopotie dati liecina, ka šobrīd katra ceturtā privātpersona kavē kredīta maksājumu, un lielākā daļa - vidēji 90% - no kavētajām saistībām ir hipotekārie kredīti.

Šļakota gan nenoliedza, ka valsts garantijas varētu situāciju mainīt. "Valsts garantijas, iespējams, būtu labs stimuls, lai uzticība sāktu atgriezties," izteicās Latvijas Komercbanku asociācijas padomnieks.

Tikmēr apakškomisijas deputāts Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK) aizstāvēja kredītņēmējus un teica, ka situāciju varētu mainīt arī labvēlīgāka Latvijas komercbanku attieksme pret saviem klientiem, īpaši ģimenēm. "Kreditēšana ir apstājusies, jo bankas vēlas pēc iespējas lielāku peļņu. Varbūt vajadzētu pašām bankām panākt pretī cilvēkiem, nevis vienkārši brutāli mēģināt uz cilvēkiem nopelnīt," teica deputāts.

Vienlaikus Dombrava pieļāva, ka problēma ir nevis kredītu nepieejamība, bet gan ļoti augstās mājokļu cenas. Viņaprāt, viens no risinājumiem, kā atbalstīt jaunos vecākus pirmā mājokļa iegādē, būtu nodrošināt samērīgas mājokļu cenas.

Savukārt Ekonomikas ministrijas pārstāvis Mārtiņš Auders aicināja par šo jautājumu diskutēt ļoti rūpīgi un atbildīgi. Viņš atgādināja par 2006.gadā aizsākto programmu, kurā valsts ieguldīja pus miljonu latu hipotēku banku pamatkapitālā, lai ģimenes varētu aizņemties līdz 15% pirmās iemaksas veikšanai mājokļa iegādei. Šīs programmas laikā kredīti tika izsniegti 226 ģimenēm ar bērniem un pieciem denacionalizēto namu īpašniekiem. Pēc Audera vārdiem, gandrīz katrs piektais nav varējis samaksāt aizņēmumu.

Arī Finanšu ministrijas pārstāvji bija piesardzīgi. Ministrijas pārstāve Aija Zitcere bažījās, ka, saņemot valsts atbalstu 20% pirmās iemaksas veikšanai, iedzīvotāji varētu pieņemt neapdomīgus lēmumus un uzņemties pārlieku liekas saistības.

Apakškomisijas locekļi konceptuāli vienojās, ka būtu nepieciešams izstrādāt valsts atbalsta programmu jaunajiem vecākiem pirmā mājokļa iegādei, tomēr ar konkrētiem risinājumiem vēl nesteidzās un nolēma šo jautājumu padziļināti analizēt.

Apakškomisijas vadītājs arī aicināja Finanšu ministriju, Ekonomikas ministriju un Latvijas Komercbanku asociāciju sagatavot un piedāvāt savus risinājumus.

Itāļu meitasuzņēmums nopērk vēsturisko biroja ēku Kaļķu ielā 15

30.01.2013

Saeima galīgajā lasījumā pieņem eiro ieviešanas likumu

31.01.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu