Īres tirgus pirms un pēc krīzes

Kā norāda SIA „Realia Property” nekustamo īpašumu aģente Ingrīda Lindenberga, klientu interese par dzīvokļu īrēšanu palielinājusies tieši pēdējos gados. „Ja aptuveni pirms 10 gadiem man piedāvājumā bija vismaz 60 brīvi dažādi dzīvokļi, tad šodien labi, ja tie ir pieci vai seši,” saka I.Lindenberga. Tas nozīmēja, ka dienā ar klientu kopīgi varēja aplūkot trīs vai vairāk dzīvokļus, ja neviens no tiem neapmierināja, nākamo objektu apskati varēja turpināt nākamajās dienās, līdz tika atrasts piemērotākais variants.

Klientu vidū lielākoties bija ārvalstu pilsoņi – vēstniecību darbinieki, starptautisko kompāniju darbinieki. Mazāku, bet arī nozīmīgu klientu loku veidoja vietējie iedzīvotāji, kuru pastāvīgā dzīves vieta bija tālu no Rīgas, darbs galvaspilsētā un darbavieta apmaksāja īres dzīvokli. Sākoties ekonomiskās krīzes laikam, palielinājās tādu klientu loks, kas, nevēloties ņemt hipotekāro kredītu īpašuma iegādei, izvēlējās par labu dzīvokļa īrēšanai. Interesanti, ka šī tendence saglabājusies arī tagad, jo, ņemot vērā, krīzes gūtās mācības, cilvēki nelabprāt vēlas saistīties ar ilgtermiņa finanšu aizdevumiem. Tāpat īres dzīvokļus izvēlas arī tie, kas, nespējot maksāt kredītu par pirmskrīzes laikā iegādāto īpašumu, spiesti no tā aiziet un meklēt citu dzīvesvietu. Īres mājoklis šādā gadījumā ir piemērots risinājums.

Raksturojot pašreizējo klientu loku, I.Lindenberga min, ka papildu iepriekšminētajam klientu lokam pēdējos pāris gados klāt nākuši ārzemju studenti, kas ir aktīvi īres dzīvokļu lietotāji. Bieži vien tiek noīrēts 2 – 3 istabu dzīvoklis par summu aptuveni 500 – 600 Ls/mēnesī, kur īres maksa tiek sadalīta proporcionāli īrētāju skaitam.

Analizējot tendences dzīvokļu īres tirgū pēdējo desmit gadu laikā, I. Lindenberga uzsver, ka vismaz viena līdzība ir saglabājusies – vēlme īrēt nelielus dzīvokļus ar vienu līdz trīs istabām 30 – 90 kvm platībā. Dzīvokļiem jābūt izremontētiem, lielākoties ar visām ērtībām, iebūvētu sadzīves tehniku un vēlams mēbelētiem.

Ja pirms krīzes lielajiem – 100 – 200 kvm – dzīvokļiem īrniekus atrast bija daudz sarežģītāk, tad tagad arī šie plašie dzīvokļi tiek izīrēti īsā laikā. Tiesa, pie nosacījuma, ka īres cena ir adekvāta tirgum un nav mākslīgi „uzpūsta”.

Vēl kāda nianse – visi nekustamo īpašumu darījumi šobrīd pārsvarā notiek tikai eiro valūtā, savukārt pirms ekonomiskās krīzes cenas tika norādītas ASV dolāros.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Vilks: uzturēšanās atļauju iegūšanai jāceļ griesti

18.09.2013

Atvērto durvju dienas jaunā daudzdzīvokļu ēku projektā Rīgā, Juglas ielā 10

18.09.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

2

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

3

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

4

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

5

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

6

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

City24 redaktora izvēle

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē