Īres tirgus pirms un pēc krīzes

Kā norāda SIA „Realia Property” nekustamo īpašumu aģente Ingrīda Lindenberga, klientu interese par dzīvokļu īrēšanu palielinājusies tieši pēdējos gados. „Ja aptuveni pirms 10 gadiem man piedāvājumā bija vismaz 60 brīvi dažādi dzīvokļi, tad šodien labi, ja tie ir pieci vai seši,” saka I.Lindenberga. Tas nozīmēja, ka dienā ar klientu kopīgi varēja aplūkot trīs vai vairāk dzīvokļus, ja neviens no tiem neapmierināja, nākamo objektu apskati varēja turpināt nākamajās dienās, līdz tika atrasts piemērotākais variants.

Klientu vidū lielākoties bija ārvalstu pilsoņi – vēstniecību darbinieki, starptautisko kompāniju darbinieki. Mazāku, bet arī nozīmīgu klientu loku veidoja vietējie iedzīvotāji, kuru pastāvīgā dzīves vieta bija tālu no Rīgas, darbs galvaspilsētā un darbavieta apmaksāja īres dzīvokli. Sākoties ekonomiskās krīzes laikam, palielinājās tādu klientu loks, kas, nevēloties ņemt hipotekāro kredītu īpašuma iegādei, izvēlējās par labu dzīvokļa īrēšanai. Interesanti, ka šī tendence saglabājusies arī tagad, jo, ņemot vērā, krīzes gūtās mācības, cilvēki nelabprāt vēlas saistīties ar ilgtermiņa finanšu aizdevumiem. Tāpat īres dzīvokļus izvēlas arī tie, kas, nespējot maksāt kredītu par pirmskrīzes laikā iegādāto īpašumu, spiesti no tā aiziet un meklēt citu dzīvesvietu. Īres mājoklis šādā gadījumā ir piemērots risinājums.

Raksturojot pašreizējo klientu loku, I.Lindenberga min, ka papildu iepriekšminētajam klientu lokam pēdējos pāris gados klāt nākuši ārzemju studenti, kas ir aktīvi īres dzīvokļu lietotāji. Bieži vien tiek noīrēts 2 – 3 istabu dzīvoklis par summu aptuveni 500 – 600 Ls/mēnesī, kur īres maksa tiek sadalīta proporcionāli īrētāju skaitam.

Analizējot tendences dzīvokļu īres tirgū pēdējo desmit gadu laikā, I. Lindenberga uzsver, ka vismaz viena līdzība ir saglabājusies – vēlme īrēt nelielus dzīvokļus ar vienu līdz trīs istabām 30 – 90 kvm platībā. Dzīvokļiem jābūt izremontētiem, lielākoties ar visām ērtībām, iebūvētu sadzīves tehniku un vēlams mēbelētiem.

Ja pirms krīzes lielajiem – 100 – 200 kvm – dzīvokļiem īrniekus atrast bija daudz sarežģītāk, tad tagad arī šie plašie dzīvokļi tiek izīrēti īsā laikā. Tiesa, pie nosacījuma, ka īres cena ir adekvāta tirgum un nav mākslīgi „uzpūsta”.

Vēl kāda nianse – visi nekustamo īpašumu darījumi šobrīd pārsvarā notiek tikai eiro valūtā, savukārt pirms ekonomiskās krīzes cenas tika norādītas ASV dolāros.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Vilks: uzturēšanās atļauju iegūšanai jāceļ griesti

18.09.2013

Atvērto durvju dienas jaunā daudzdzīvokļu ēku projektā Rīgā, Juglas ielā 10

18.09.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

2

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

3

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

4

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

5

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

6

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

City24 redaktora izvēle

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

alt

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas