Mājokļu pieejamība Rīgā uzlabojusies, Viļņā nemainās, Tallinā mazinājusies

Šī gada otrajā ceturksnī mājokļu pieejamība Rīgā ir palielinājusies, Viļņā tā nav mainījusies, bet Tallinā - samazinājusies, liecina "SEB bankas" veiktais Mājokļu pieejamības indeksa pētījums Baltijas valstīs.

Salīdzinot ar šā gada pirmo ceturksni, rīdzinieku iespējas iegādāties īpašumu par vidējiem ikmēneša ienākumiem otrajā ceturksnī palielinājās par 2,7 kvadrātmetriem, Tallinas iedzīvotājiem - samazinājās par trīs kvadrātmetriem, bet Viļņā - palika nemainīgas.

Otrajā ceturksnī Rīgas iedzīvotāji, kuri patlaban saņem vidējo algu, neuzņemoties pārlieku lielu risku un pārmērīgas kredītsaistības, varētu atļauties iegādāties 49,7 kvadrātmetrus lielu tipveida dzīvokli mikrorajonā. Salīdzinot ar citu Baltijas galvaspilsētu iedzīvotāju iespējām, tā ir vislielākā īpašuma platība. Tallinas un Viļņas iedzīvotāji attiecīgi varētu atļauties iegādāties 47,2 un 39,6 kvadrātmetrus lielus dzīvokļus.

"Rīgā Mājokļu pieejamības indekss palielinājās, pateicoties reālās algas pieaugumam otro ceturksni pēc kārtas, apsteidzot nekustamā īpašuma cenu kāpumu, kā arī kredītu procentu likmes samazinājumam," skaidro "SEB bankas" sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

"Savukārt Tallinā mājokļu pieejamību šogad pasliktinājis nekustamā īpašuma cenu kāpums, kuru nespēja kompensēt arī neto un reālo ienākumu palielinājums, turklāt atšķirībā no Latvijas, Igaunijā nedaudz pieauga kredītu procentu likmes. Arī Viļņā dzīvokļu cenas auga straujāk nekā neto algas pieaugums, tomēr to kompensēja procentu likmju samazināšanās, līdz ar to Mājokļu pieejamības indeksa vērtība nemainījās," paziņojumā medijiem citēts Rudzītis.

Otrajā ceturksnī vidējā efektīvā procentu likme jaunizsniegtajiem mājokļu kredītiem eiro valūtā viszemākā bija Lietuvā - 2,49%. Igaunijā tā bija 2,99% un Latvijā - 3,44%. Salīdzinājumā ar šā gada pirmo ceturksni, otrajā ceturksnī kredītu procentu likmes visvairāk samazinājās Lietuvā - par 0,6 procentpunktiem. Latvijā samazinājums bija par 0,39 procentpunktiem, bet Igaunijā procentu likmes palielinājās par 0,11 procentpunktiem.

SEB Mājokļu pieejamības indekss attēlo maksimālo kvadrātmetru skaitu, ko var iegādāties viens strādājošais ar vidējiem ienākumiem, izmantojot bankas kredītu un neuzņemoties pārlieku lielu risku: kredīta termiņš - 25 gadi, pirmā iemaksa - 20%, kredīta maksājumiem tiek novirzīti 30% kredītņēmēja ienākumu.

Indeksa aprēķinā ņemtas vērā četru mājokļu tirgus ietekmējošo faktoru - nekustamā īpašuma (sērijveida dzīvokļu) cenu, ienākumu (vidējās darba samaksas), patēriņa cenu un procentu likmju (efektīvā procentu likme jaunizsniegtajiem mājokļu kredītiem eiro valūtā) - izmaiņas.

"Vienotība" uzskata, ka pašreizējā uzturēšanās atļauju sistēma ir uzlabojama, nevis likvidējama

19.09.2013

Puse iedzīvotāju brīvos līdzekļus vēlētos ieguldīt nekustamā īpašuma iegādē

20.09.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

2

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

3

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

4

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts