Eksperta viedoklis: Latvijas nekustamā īpašuma tirgum piesaistīto ārvalstu investīciju nopelns ir cenu stabilitāte

Kā Jūs komentētu ekskluzīvo īpašumu tirgus segmenta aktivitāti šajā gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu?

Vija Gailīte, „Latio” Dzīvokļu un savrupmāju tirdzniecības nodaļas vadītāja: Ekskluzīvu dzīvokļu piedāvājums Rīgā patlaban ir nepietiekams. Trūkst ekskluzīva īpašuma statusam pilnībā atbilstošu dzīvokļu. Noteicošie kritēriji ir: atrašanās vieta, apkārtne, ēkas tehniskais stāvoklis, kāpņutelpa, dzīvokļa plānojums un platība, istabu skaits, apdare. Vērtējot pēc visiem šiem kritējiem, jāsecina, ka piedāvājumā ir diezgan daudz dzīvokļu, kurus tomēr nevar ierindot ekskluzīvu īpašumu kategorijā. Tādēļ pircēji, kas īpašumam izvirza paaugstinātas prasības un par kvalitāti ir gatavi maksāt atbilstošu cenu, tos neiegādājas. Rīgas centrā ekskluzīvu, 150 līdz 300 kvadrātmetrus lielu dzīvokļu cenas ir sākot ar 450 000 – 500 000 eiro un var sasniegt dažus miljonus eiro.

Pieprasījums pēc ekskluzīviem augstākās klases īpašumiem Rīgā un Jūrmalā vienmēr ir bijis vienmērīgs. Pircēju izvēles iespēju samazināšanās šobrīd galvenokārt ir skaidrojama ar to, ka daudzi līdz šim piedāvātie ekskluzīvie īpašumi ir pārdoti.

Plašāks Rīgas centra dzīvokļu piedāvājums ir par cenu 200 000 – 250 000 eiro, taču šos īpašumus nevar vērtēt kā ekskluzīvus. Tie ir labi, kvalitatīvi rekonstruētu pirmskara māju vai jauno projektu dzīvokļi, pēc kuriem stabilu pieprasījumu veido ārzemnieki, kas vēlas saņemt termiņuzuturēšanās atļaujas. Daļa no šiem dzīvokļiem pēc to iegādes nonāk īres tirgū, savukārt ekskluzīvi un ļoti dārgi īpašumi parasti izīrēti netiek.

Jau kādu laiku ir aktualizējies jautājums par uzturēšanās atļauju piešķiršanu apmaiņā pret investīcijām nekustamajā īpašumā.  Vai Jūs redzat nepieciešamību veikt izmaiņas nosacījumus? Ja, jā, tad kādas?

Edgars Šīns, „Latio” valdes priekšsēdētājs: Ieguvumus no šīs investīciju piesaistes programmas nevar vērtēt tikai nekustamā īpašuma tirgus kontekstā, tie ir daudz plašāki. Piemēram, programma palīdzējusi būtiski uzlabot arī nekustamo īpašumu finansējušo banku kredītportfeļa kvalitāti. Tas ir ļoti svarīgi, jo banku spēja un vēlme kredītēt ietekmē ne tikai nekustamā īpašuma sfēru, bet arī jebkuras citas nozares finansēšanas iespējas. Jebkādas negatīvas šīs investīciju piesaistes programmas izmaiņas var nelabvēlīgi iespaidot ne tikai nekustamā īpašuma segmentu, bet arī visu tautsaimniecību.

Ir daudz ārvalstu investoru, kas Latvijā iegulda ievērojami lielākas naudas summas, nekā nepieciešams uzturēšanās atļaujas saņemšanai. Viņi rēķinās, ka Latvija kļūs par pievilcīgu tirgu – tādu, uz kuru cilvēki brauc, tērē naudu, uzturas, attīsta uzņēmējdarbību. Jebkuras izmaiņas – kaut vai termiņuzturēšanās atļaujas saņemšanai nepieciešamā ieguldījuma sliekšņa paaugstināšana par 10% – šiem investoriem būs negatīvs signāls, kas liecinās par mūsu nepastāvīgumu, palielinās risku. Paziņojot par investīciju sliekšņa paaugstināšanu, visdrīzāk, īstermiņā tiktu iegūts pozitīvs efekts, jo būtu diezgan daudz ārvalstu pircēju, kas steigtu iegādāties īpašumus par līdzšinējo summu, taču nopietni investori no Latvijas novērstos, jo Dienvideiropā ir vismaz piecas valstis, kas ar atplestām rokām pieņems tos investēt gribētājus, kas tagad izvēlas Latviju.

Latvijas nekustamā īpašuma tirgum piesaistīto ārvalstu investīciju nopelns ir cenu stabilitāte – īpašumu cenas, izņemot Rīgas centru un Jūrmalu, būtiski nepaaugstinās, taču tās arī nekrīt, kā tas ir daudzās Eiropas valstīs, kur nekustamā īpašuma tirgus ir sašļucis un katru gadu tiek fiksēts 5–10% liels cenu samazinājums. Ir ļoti vienkārši secināt, kas notiktu Latvijā, ja pēdējo trīs gadu laikā ik gadu nekustamā īpašuma cenas būtu samazinājušās par 5–10%. 

City24 Ekskluzīvo īpašumu sadaļa pieejama šeit:  http://www.city24.lv/lux/

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

100 dienas pirms eiro un nedēļu pirms dubultās cenu atspoguļošanas uzņēmēji nedrīkst miegoties

23.09.2013

Rīgā šobrīd ir vairāk nekā 450 graustu

24.09.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

2

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

3

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu