Nekustamā īpašuma nozare mācās no kļūdām

26-28. septembrī Rīgā norisinājās International Real Estate Federation (FIABCI) Eiropas kongress. Latvijai ir izrādīts īpašs gods, jo līdz šim FIABCI kongress nav norisinājies nevienā no Baltijas valstīm.

Kongresu organizē FIABCI Baltic un Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA. Kopumā uz kongresu ieradās vairāk nekā 300 dalībnieku un ekspertu no 35 pasaules valstīm, tostarp Eiropas Savienības, kā arī ASV, Kanādas, Krievijas, Brazīlijas, Indijas, Japānas, Ķīnas, Singapūras, Nigērijas, Baltkrievijas, Armēnijas, Kazahstānas un Ukrainas. Tie ir vadošo nekustamo īpašumu, vērtēšanas, investīciju, attīstības kompāniju prezidenti, akcionāri un īpašnieki, starptautisko un nacionālo profesionālo apvienību vadītāji.

„Nekustamais īpašums atgriežas uz ekonomikas skatuves. FIABCI ir starptautiska organizācija, kas spēj apkopot informāciju no visas pasaules, līdz ar to spēj analizēt pieļautās kļūdas un dot ieteikumus, lai nākotnē nekas tāds vairs neatkārtotos.” Kongresa ievadā norāda FIABCI Eiropas reģiona prezidents Antonio Kampagnoli (Antonio Campagnoli).  

Absolūti lielākā daļa nekustamo īpašumu speciālistu uzskata, ka ekonomiskā krīze ir pārvarēta un ir sācies jauns izaugsmes periods. Ļoti būtiski ir analizēt pirmskrīzes laikā pieļautās kļūdas, lai nākotnē tās vairs neatkārtotos. LANĪDA prezidents Edgars Šīns norāda: „Latvijā krīzes izraisīšanā vaino nekustamā īpašuma nozari, kas savukārt izveidoja negatīvu attieksmi pret nozari kā tādu. Paldies mūsu ārvalstu kolēģiem, kas dod mums iedvesmu strādāt tālāk. Viens no svarīgākajiem kongresa jautājumiem attiecas uz uzturēšanās atļauju piešķiršanu ārvalstniekiem, ja tie investējuši nekustamajos īpašumos. Līdzīga sistēma darbojas vairākās Eiropas valstīs, taču Latvijas mehānisms tiek uzskatīts par vienu no visefektīvākajiem un saprotamākajiem. Latvijas Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts uzskata, ka ir pienācis laiks šo sistēmu pārskatīt, tajā pašā laikā citu valstu valdības mēģina pārņemt Latvijas pieredzi.”

Analizējot pasaules ekonomikas krīžu iemeslus, kas atkārtojas ar intervālu 16 līdz 18 gadi, asociācijas NARA izpilddirektors Pauls Bato (Paul Batho) norāda, ka visbiežāk, kā to pierādīja arī pēdējā pasaules ekonomikas lejupslīde, krīzes izsauc banku pārlieku drosmīgā kreditēšanas politika, kas pakārtoti rada paaugstinātus riskus dažādās nozarēs. Tāpēc tagad ir jāstrādā pie regulējuma un dažādu ierobežojumu izstrādes, ko veiksmīgi dara gan krīzē cietušo valstu valdības, gan starptautiskās banku un nozaru uzraudzības institūcijas. Vērojot iepriekšējo krīžu cēloņus, sakarības un intervālus, ļoti iespējams, ka nākamā pasaules ekonomikas krīze būs pa 2025.gadu un tā var būt vēl smagāka par nule pārvarēto. „Tāpēc šodien ir īstais brīdis, lai izstrādātu tālredzīgus regulējumus, lai nākamā krīze nesagrautu visu pasaules finanšu sistēmu.”

Par to, ka krīze ir pārvarēta liecina pasaules valstu IKP pieaugums: piemēram, Vācijā – 0,7%, ASV – 2,2%, Anglijā 0,3%, bet visizteiktākais vērojams Baltijas valstīs, tostarp Latvijā 5,6%.

DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš norāda, ka piedzīvotā ekonomiskā krīze ir bijusi visdziļākā kopš 2.pasaules kara. Jau pagājušajā gadā sākusies un šogad Eiropā, tostarp Baltijas valstīs un it īpaši Latvijā, turpinās strauja ekonomikas izaugsme, tajā pašā laikā nav indikāciju, kas norādītu uz ekonomikas pārkaršanas riskiem. Latvijā ir viens no zemākajiem kredītu slogiem mājsaimniecībām, kā arī prognozējot IKP un mājsaimniecību ienākumu pieaugumu, nekustamā īpašuma nozare no krīzes atgūsies visai strauji. Pieaugums gaidāms arī restorānu un viesnīcu biznesā, tāpat ražošanas attīstība notiks straujāk nekā pieaugs IKP. Runājot par eiro ieviešanas ietekmi uz jaunu investoru piesaisti, P.Strautiņš uzskata: „Eiro ieviešana vien Latviju nepadarīs interesantāku, bet tikai saprotamāku.” Vērtējot biznesa iespējas nekustamā īpašuma jomā, ekonomists domā, ka tā ir niša, kurā var nopelnīt, bet tirgus ir ļoti svārstīgs. Palielinās teritorijas, kurās nekustamais īpašums ir ļoti lēts. Tas saistīts ar iedzīvotāju skaita samazināšanos konkrētajās teritorijās.

Kā viens no perspektīvākajiem un zināmā mērā unikālākajiem nekustamā īpašuma projektiem Austrumeiropā uzskatāmi Z torņi Rīgā. To nodošana ekspluatācijā ieplānota pēc pusotra gada un patlaban ir sākusies platību izpārdošana. Z torņiem būs 30 stāvi, - lielākā daļa paredzēta apartamentiem, kā arī skolai, bērnudārzam, baseinam un birojiem. Pēc Z torņu nodošanas ekspluatācijā ieplānota pieguļošajā teritorijā esošo vēsturisko koka namu restaurācija.

Kongresā savu ziņojumu par privātās un publiskās partnerības projektiem un to ieguldījumu infrastruktūras pilnveidošanā sniedza Faruks Mahmuds (Farook Mahmood) no Indijas, norādot, ka pēdējo gadu laikā Indijas valdība akcentē privātā biznesa līdzdarbošanos valsts nozīmes infrastruktūras attīstībā, piešķirot uzņēmējiem nodokļu atlaides un operatīvi risinot zemes iegādes jautājumus projektam ieplānotajās vietās.

Vairāku valstu ziņotāji, tostarp no Kipras, Spānijas, Īrijas, akcentē uzturēšanās atļauju un pat pilsonības piešķiršanas iespēju apmaiņā pret ieguldījumiem nekustamajā īpašumā, līdzīgi kā tas jau patlaban notiek Latvijā. 2012.gadā Spānijā īpašumus iegādājušies, un attiecīgi saņēmuši uzturēšanas atļaujas, 2236 ārvalstnieki. Spānijas pārstāvis  Ramons Riera Torroba uzsver, ka šis process ir devis pozitīvu ieguldījumu ekonomikas stabilizācijā, un tas ir jāattīsta.

Savukārt Kipras pārstāvis Lakis Tofaridus vērš uzmanību uz valdību lomas palielināšanu nekustamā īpašuma tirgu attīstībā, nodrošinot nodokļu atlaides un cita veida atvieglojumus infrastruktūras objektu būvniecībai, piemēram, pievadceļiem, jahtu piestātnēm, golfa laukumiem, kuru pieejamībai ir svarīga loma brīdī, kad potenciālais investors izvēlas valsti, kur veikt ieguldījumus.  Arī Kiprā uzturēšanās atļaujas tiek piešķirtas apmaiņā pret ieguldījumu nekustamajā īpašumā.

Latvija ir uzskatāma par perspektīvu vietu ieguldījumiem nekustamajā īpašumā darījumu cilvēkiem no Krievijas, NVS valstīm, Ķīnas, Indijas. Bijušais politiķis, tagad biznesa pārstāvis Ainars Šlesers uzskata, ka Latvijai ir labs potenciāls kļūt par Eiropas darījumu centru, par Eiropas Singapūru, kur satiekas Austrumi un Rietumi. Rīga nekad nebūs lēta un tā tam arī jābūt. Ir jāattīsta A klases nekustamo īpašumu segments, kas ir pieprasītākais no veiksmīgu darījuma cilvēku puses.

Runājot par Luxury klases īpašumu pirkšanas, pārdošanas un attīstīšanas specifiku, šīs jomas speciālisti ir vienisprātis – tas ir dzīvesveids un emocijas un šādu īpašumu iegādi nevar uzskatīt par investīcijām ar ko nākotnē pelnīt. Džians Karlo Brako (Gian Carlo Bracco) no Itālijas norāda, ka par to liecina arī fakts, ka arī visdziļākās krīzes laikā Luxury klases īpašumiem cenas praktiski nenokritās. „Latvijai ir labs potenciāls arī Luxury klases segmenta attīstībā, jo šeit ir maģiskas vietas, taču par tām neviens nezina.” uzsver  Hovhanes Igitjans (Hovhannes Igityan) no Francijas. Runājot par visdārgāko īpašumu pircējiem, piemēram, Nicā vai Kondazūrā, eksperts vērš uzmanību uz Ķīnas, Indijas un protams, Krievijas miljonāriem. Piemēram, nesen tieši Indijas pilsonis Francijā iegādājies īpašumu 80 miljonu eiro vērtībā. 

Baltijas valstu nekustamo īpašumu eksperti lēš, ka tuvākajos divos trīs gados īpašumu cenas Baltijas galvaspilsētās paaugstināsies un cenu atšķirība kopējā Eiropas kontekstā samazināsies, - tagad Baltijā tā ir pat četras reizes zemāka kā vecās Eiropas galvaspilsētās.

Gaidāms arī mājokļu cenu pieaugums, it īpaši Luxury klases īpašumos, kam ir pieaugošs pieprasījums. Visdārgākie Luxury klases īpašumi prognozējami Rīgā un Jūrmalā – līdz pat 10 tūkstošiem eiro par kvadrātmetru (šogad dārgākais īpašums Rīgā pārdots par 8 tūkstošiem eiro kvadrātmetrā). Attiecībā uz Viļņu un Tallinu prognozes ir pieticīgākas – maksimums 5 tūkstoši eiro kvadrātmetrā, jo atšķirībā no Latvijas, šī segmenta īpašumu tirgū ir pārāk maz. 

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Kopējais investīciju apjoms komercnekustamajā īpašumā Baltijā, pirmajā pusgadā pārsniedza 427 miljonus eiro.

03.10.2013

Labākie Jaunie projekti par īpašām cenām un papildus ieguvumiem!

04.10.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

4

Jasmine Garden izsludina Ziemassvētku akciju pēdējiem septiņiem dzīvokļiem. Īpašas dāvanas pircējiem!

5

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

6

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām