Eksperts: Termiņuzturēšanās atļauju kvotas radīs jaunu korupcijas vilni

Kvotu ieviešana termiņuzturēšanās atļauju (TUA) regulējumā būs lielisks korupcijas avots, uzskata investīciju kompānijas NCH Riga vadītājs, Ekonomistu apvienības 2010 biedrs Kārlis Cerbulis.

«Nav skaidrs, kā var spriest par kvotām, nesaprotot, kāpēc vispār tās šobrīd jānosaka (par to pamatotību sabiedrībā nav bijušas nekādas diskusijas, turklāt nav publiskots mehānisms, kā kvotu piešķiršana tiks īstenota). Jebkurā gadījumā nekavējoties jādeleģē kāds KNAB izmeklētājs, kurš nepārtraukti sekos līdzi rindas virzībai. Vai vēl pareizāk - kvotu sadales un rindas uzraudzīšanas birojs jāizvieto tieši līdzās KNAB vadības kabinetiem, pretējā gadījumā šī būs netraucēta iedzīvošanās iespēja dažiem enerģiskiem cilvēkiem,» uzskata K. Cerbulis.

Viņš arī uzsver, ka, līdzās paaugstinātam korupcijas riskam, kvotu ieviešana nozīmētu arī to, ka investori savos lēmumos kļūs arvien piesardzīgāki. Nerezidenti, kuri ir gatavi ieguldīt pietiekami lielas naudas summas mūsu ekonomikā, daudz piesardzīgāk izvērtēs šādu lēmumu, ja viņiem nebūs pārliecības, vai pēc īpašuma dokumentu nokārtošanas pēkšņi neizrādīsies, ka kvotu limits beidzies.

Eksperts norāda, ka jaunu mājokļu projektu īstenošana, kas ir galvenais uz nerezidentiem orientētais nekustamo īpašumu segments, tiek plānota 3-5 gadu perspektīvā. Pašlaik būvniecības procesā esošie projekti ir orientēti uz nākotnes pieprasījumu, nevis uz 2012. gada līmeni, uz kuru kā atskaites punktu atsaucas politiķi, viņš uzsver.

NCH pārstāvis arī atgādina, ka kvotas nedrīkstētu attiekties uz tiem projektiem, kuriem būvatļauja saņemta pirms plānoto Imigrācijas likuma grozījumu pieņemšanas, pretējā gadījumā valsti varētu gaidīt tiesvedību virkne tiesiskās paļāvības principu neievērošanas dēļ, kā arī jebkādu nozaru investoru intereses kritums, jo šis ir vēl viens pierādījums, kas demonstrē Latvijas ekonomikas un uzņēmējdarbības vides neprognozējamību ilgtermiņā. 

Iespējamā valdības vienošanās paredz ierobežojumu 700 darījumiem virs 150 000 eiro un vēl 100 darījumu gadā, kuru apmērs ir virs 0,5 miljonam eiro.

Turpmākajos gados darījumu apjoms pakāpeniski samazināsies par 175, bet 2016.gadā tiks veikta sistēmas pārskatīšana un lemts par tālāko rīcību.

Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Immostate: Latvijas vietā uzturēšanās atļauju naudu saņems citas valstis

13.12.2013

Uzturēšanās atļauju izsniegšana ierobežota; neviens nav priecīgs

13.12.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Īsts arhitektūras šedevrs tepat Torņkalnā

2

Klientiem durvis vērs arī vairāki jaunie projekti Pārdaugavā un Mārupē

3

Interesentiem tiks izrādīti jaunākie dzīvokļi Jaunajā Teikā

4

Klātienē varēs apskatīt Rīgas centra jauno dzīvokļu projektus

5

Jūrmalas Sun Terraces aicina uz Atvērto durvju dienas pasākumu

6

Piedalies Atvērto durvju dienā un apskati projekta 26VESETAS dzīvokļus

City24 redaktora izvēle

alt

Īsts arhitektūras šedevrs tepat Torņkalnā

alt

Ieteikumi virtuves "atsvaidzināšanai" jebkuram budžetam

alt

Nāc uz Atvērto durvju dienas maratonu un laimē dāvanu karti 300 eur vērtībā no ALANDEKO