Darījumu skaits nekustamā īpašuma jomā krīt; par eiro ietekmi viedokļi dažādi

Darījumu skaits augustā nekustamā īpašuma jomā samazinājies par 8%. Kritums skaidrojams ar to, ka augusts ir atvaļinājumu mēnesis, kurā tirgus aktivitāte pieklust. Darījumu skaitu ietekmē arī Latvijas finanšu iestāžu noslogotība eiro ieviešanas procesā, kas samazinājusi izsniegto kredītu skaitu, norāda nekustamo īpašumu uzņēmums Balsts.

Citi gan tam nepiekrīt. «Augustā mājokļu pirkuma darījumu skaits tiešām nedaudz samazinājās, tomēr septembrī tas atkal ir audzis. Neesam novērojuši tiešu eiro ieviešanas procesa ietekmi uz izsniegto hipotekāro kredītu skaitu,» biznesa portālam db.lv sacīja Vija Gailīte, Latio Dzīvokļu un savrupmāju tirdzniecības nodaļas vadītāja. «Mājokļu iegādes un remonta kreditēšanas apjomus patlaban galvenokārt nosaka cilvēku iespējas aizņemties – daļai pircēju nav iekrāti pirmajai iemaksai nepieciešamie līdzekļi, citu ienākumi neatbilst banku noteiktajiem stingrajiem kritērijiem. Daudzi, sevišķi gados jauni cilvēki, nemaz nevēlas uzņemties saistības un izmantot kredītu. To daļēji apliecina arī šobrīd vērojamais mājokļu īres pieprasījuma un darījumu apjoma pieaugums,» pauda speciāliste.

«Nekustamo īpašumu kompānija Arco Real Estate nav novērojusi eiro ietekmi uz darījumu skaita izmaiņām. Darījumu skaita samazināšanās ir saistīta ar sezonalitāti, proti, ar rudens pēkšņo iestāšanos. Šī vasara bija īpaši aktīvs darījumu periods, kad, piemēram, nerezidenti, ierodoties vizītē Latvijā, apvienoja atvaļinājumu ar nekustamā īpašuma pirkšanu ar nolūku iegūt uzturēšanās atļauju,» skaidroja Arco Real Estate dzīvojamā fonda tirdzniecības nodaļas vadītāja Ieva Jansone. «Runājot par hipotekārajiem kredītiem, bankas jau no 2013. gada sākuma bija pastiprinājušas tos kritērijus, kas tiek vērtēti, lai noformētu hipotekāros kredītus. Šis ir patiesais izsniegto kredītu apjoma samazināšanās iemesls, kas nav saistīts ar eiro ieviešanas pasākumiem,» viņa piebilst.

Līdzīgu atbildi sniedza arī Ainars Balcers, Swedbank Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītājs: «Hipotekāro kredītu apjomi principā ir atkarīgi no mājsaimniecību vajadzībām un pieprasījuma pēc mājokļiem. Pieprasījums aizvien ir salīdzinoši neliels, un, tāpat kā agrāk, tajā mēdz būt dažāda rakstura (t.sk. sezonālas) svārstības, taču kopējās tendences ir pozitīvas.

Sagatavošanās darbi eiro ieviešanai Swedbank norit pēc plāna un neietekmē servisa un piedāvājuma kvalitāti bankas klientiem.»

Arī Irina Pētersone, Nordea bankas Latvijā Privātpersonu apkalpošanas departamenta vadītāja, uzsvēra: «Nē, attiecībā uz kredītu apstiprināšanu un izsniegšanu eiro ieviešanai nav būtiskas nozīmes un Nordea banka turpina esošo kreditēšanas politiku kā līdz šim. Šobrīd eiro ieviešana neietekmē klientu ikdienas darījumus, tai skaita arī nekustamo īpašumu kreditēšanu.»

«Jāatzīst, ka zināms cikliskums gada griezumā tiek novērots arī ar nekustamā īpašuma kredītiem saistītiem darījumiem – lielākā aktivitāte parasti vērojama pavasara un rudens mēnešos. Šobrīd ir grūti prognozēt klientu rīcību attiecībā uz nekustamā īpašuma kreditēšanas darījumiem, tuvojoties eiro ieviešanai Latvijā, kā arī nevaram prognozēt, vai tuvojoties gada noslēgumam, ietekme uz kreditēšanu varētu palielināties. Nordea banka turpinās sniegt pakalpojumus nekustamā īpašuma kreditēšanā atbilstoši kredītpolitikai un servisa kvalitāte tiks nodrošināta iepriekšējā līmenī,» stāstīja kredītiestādes pārstāve.

Saskaņā ar Balsts apkopotajiem datiem rudens sākumā palielinājies pieprasījums pēc īres dzīvokļiem. Šo izmaiņu izraisījis mācību gada sākums, kad studenti aktīvi meklē vietu, kur apmesties.  Pieaudzis arī dzīvokļu piedāvājums – to ietekmē tirgū ienākošās īres dzīvokļu mājas. Īres maksas pilnībā rekonstruētās ēkās un Vecrīgas jaunajos projektos sniedzas līdz 14-15 EUR/m2 mēnesī, klusajā centrā 11-13 EUR/m2, tuvējā centrā 11-12 EUR/m2, bet tālajā centrā 7-8 EUR/m2 mēnesī. Īres dzīvokļiem neremontētās mājās cena samazinās  attiecīgi par 2-5 EUR/m2 mēnesī. 

2013. gadā raksturīga arvien pieaugoša interese par labas kvalitātes jaunbūvēm Rīgā un Pierīgā. Zemesgrāmatas dati liecina, ka šajā sektorā darījumu skaits ir palielinājies aptuveni par 30%. Potenciālos pircējus interesē mājas ar platību līdz 200 m2 un cenu līdz 150 000 EUR. Labas kvalitātes māju par adekvātu cenu piedāvājumā nav daudz. Vai nu cena tiek uzpūsta, vai arī klibo mājas kvalitāte. Novērots, ka pircēji lielāku uzmanību pievērš tieši banku kompāniju piedāvājumā esošajām mājām. Šādā gadījumā ir iespējami pievilcīgāki pirkuma kreditēšanas nosacījumi.

Līdz ar brīvo platību samazināšanos pakāpeniski aug komercplatību nomas maksas. Vidējā nomas maksa A tipa birojiem ir sasniegusi 12-15 EUR/m2 atzīmi. Turpretī B klases birojus raksturo maksa 8-11 EUR/m2. Tirgū vērojams kvalitatīvu platību trūkums, taču attīstītāji nesteidzas ar jaunu objektu būvniecību. Komercplatību segmentā lielākās aktivitātes gaidāmas 2015. - 2017. gadā.

Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Apstrīd vairāku miljonu vērtos Liepājas un Valmieras tehnikumu būvniecības konkursus

13.12.2013

51% iedzīvotāju prognozē mājokļu cenu kāpumu

13.12.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

5

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

6

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām