"Nordea": Mājokļu kreditēšanu virzīs banku meitas uzņēmumu īpašumu realizācija un nerezidentu pieprasījums

Kopumā 2012.gads iezīmē jauno mājsaimniecību kredītu stabilizāciju ar augšupejošu tendenci. Tiek prognozēts, ka tuvākos gadus nekustamā īpašuma un mājokļu kreditēšanu virzīs divi galvenie segmenti - banku meitas uzņēmumu īpašumu realizācija un nerezidentu pieprasījums, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja "Nordea" bankas Mājokļu kredītu pārdošanas eksperte Sandra Rasnača.

Jau ziņots, ka Finanšu kapitāla un tirgus komisijas (FKTK) publicētie Latvijas banku darbības rezultāti 2012.gadā liecina, ka no jaunizsniegtajiem kredītiem aizvadītā gada laikā mājsaimniecību segmentā rezidentu mājsaimniecībām izsniegti 184,4 miljoni latu. No tiem divas trešdaļas (67%) veidoja kredīti mājokļa iegādei, rekonstrukcijai un/vai remontam - attiecīgi 123,5 miljoni latu.

Dati liecina, ka mājokļu iegādē turpinās stabils un konsekvents jauno darījumu pieaugums, norāda Rasnača. Ja salīdzina kopējā banku sektora mājokļu iegādes rezidentu kredītu apjomu 2011.gadā (112,4 miljoni latu) ar 2012.gada rādītājiem (123,5 miljoni latu), tad mājokļu iegādes kredītu apjoms palielinājies par turpat 10%. Savukārt jaunizsniegto mājsaimniecību kredītu apjomi gada griezumā auguši par 9,4% - no 168,5 miljoniem latu līdz 184,4 miljoniem latu.

Lai arī gada griezumā mājokļu darījumu apjoms uzrāda pieaugumu, salīdzinot 2012.gada 4.ceturksni (31,6 miljoni latu) un 2011.gada attiecīgo periodu (36,6 miljoni latu), iepriekšējā gada ceturksnī tomēr vērojams jauno kredīta apjomu samazinājums par gandrīz 14%. To varētu skaidrot ar sabiedrības bažām par jautājumiem saistībā ar eiro ieviešanu - kā un vai notiks eiro ieviešana, kā tas ietekmēs nekustamā īpašuma cenas, kredīta nosacījumus un kopējo ģimenes budžetu, skaidroja Rasnača.

Viņa piebilda, ka arī "Nordea" bankas jauno mājokļu kredītu darījumu skaits šajā periodā uzrāda līdzīgu samazinājumu.

Tāpat aizvadītā gada 4.ceturksnī banku sektorā samazinājies kopējais rezidentu mājsaimniecībām izsniegto jauno kredītu apjoms. Salīdzinājumā ar attiecīgo periodu 2011.gadā tas krities par aptuveni 9%. Pēc FKTK datiem, rezidentu mājsaimniecību kredītportfelis 2012.gada beigās bija 4,6 miljardi latu.

Rasnača informēja, ka "Nordea" 2012.gadā gan rezidentiem un nerezidentiem kopā mājokļu kredītos ir izsniegusi 38,6 miljonus latu. Darījumu skaits ir turpat 900, kas nozīmē, ka katru mēnesi 75 mājsaimniecības ir saņēmušas finansējumu jauna īpašuma iegādei. Ja salīdzina 2012.gada pirmo un otro pusi, tad mājokļu kredītu darījumu apjoms palielinājies par 10%.

Rasnača atzina, ka joprojām "Nordea" bankas mājokļu kredītu kopējais kredītportfelis dilst straujāk, nekā banka spēj izsniegt jaunus kredītus. 2012.gadā "Nordea" kredītportfelis samazinājās par 50 miljoniem latu.

"Pēc mūsu novērojumiem, lielākoties iedzīvotāji izvēlas mājokļa kredītus nelielu, ekonomisku dzīvokļu iegādei, pirms tam rūpīgi izpētot visas izmaksas, kas saistītas ar īpašuma ekspluatāciju. Īpaša uzmanība tiek pievērsta apkurei, vai mājai ir savs apkures katls. Tāpat svarīgs faktors, vai zeme ir īpašumā pārdevējam vai trešajai personai. Turklāt ir parādījušās tendences - arvien aktīvāk cilvēki izvēlas pārdomātus, saprātīgu cenu robežās, dzīvokļus jaunajos projektos, jo banku meitas uzņēmumu piedāvājums patlaban ir pievilcīgs. Pārdošanas cenas atsevišķos projektos pat ir tuvas būvniecības pašizmaksai, tomēr piedāvājums vēl joprojām ir ierobežots," norādīja Rasnača.

Viņa piebilda, ka mājokļu kredītus izvēlas klienti ar stabiliem ienākumiem, vienlaikus - plānojot papildu "drošības spilvenu" neparedzamām finanšu situācijām nākotnē. Tie ir cilvēki, kuri nepaļaujas uz bankas maksimālo pieļaujamo 40% ienākumu novirzīšanu kredīta mēneša maksājumam, bet atstāj papildu rezervi nebaltām dienām.

"Ņemot vērā, ka mājokļu kreditēšana un apjomi uzrāda stabilizācijas pazīmes ar augšupejošu tendenci, var teikt, ka pēdējo divu gadu laikā sabiedrības noskaņojums no "noraidoši negatīva" ir mainījies uz "distancēti pozitīvu"," sacīja Rasnača.

Uzmanību jāpievērš faktam, ka 2012.gadā īres cenas pieauga vidēji par 17%, akcentēja Rasnača. Īpaši izteikti tas bija vērojams jauno projektu tirgū. Rezultātā jau patlaban mikrorajonos, iegādājoties dzīvokli jaunajā projektā, kredīta mēneša maksājums ir zemāks nekā īres maksa.

"Lielākais 2013.gada izaicinājums būs klientiem izskaidrot pārmaiņas saistībā ar eiro ieviešanu 2014.gadā. Paredzam, ka aktuālo jautājumu vidū būs aizdevumu līgumi, maksājumu kārtība eiro valūtā un citi. Ieteiktu vērsties bankās pie saviem speciālistiem, lai šos jautājumus pārrunātu un, iespējams, plānotu Euribor likmju fiksēšanu garākiem periodiem, jo tik zemas likmes ilgtermiņā ir neiespējamas, attīstoties Eiropas ekonomikai," sacīja Rasnača.

"SEB banka": Mājokļa kredīta vidējie maksājumi pērn samazinājās par 192 latiem gadā

07.02.2013

Čiris: Pēc 20 gadiem Amatciemā būs 500 mājas

07.02.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

4

Jasmine Garden izsludina Ziemassvētku akciju pēdējiem septiņiem dzīvokļiem. Īpašas dāvanas pircējiem!

5

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

6

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām